Щавель: вітаміни, користь і шкоду, посадка, вирощування і догляд у відкритому грунті. Коли краще сіяти насінням щавель: навесні чи восени?

Все про щавель. Посів, догляд, користь і шкоду щавлю.

Щавель: вітаміни, користь і шкода

Радість від того, що зима закінчилася, може змінитися прикрістю, якщо організм втомився боротися з зимовими холодами і відчуває весняний нестача вітамінів. Ранньою весною такий дефіцит може поповнити молодий щавель. Якщо він росте у вас на грядці — ваші ноги самі понесуть вас до молодих листочками і ви не встоїте перед спокусою зірвати щавель і відчути його кислий смак. Ваш організм сам підкаже вам, що ці листочки вкрай необхідні для заповнення зимових втрат здоров'я.

Спокуса, перед якою важко встояти

Чим корисний щавель?

Листя щавлю містять аскорбінову кислоту, каротин, рутин, тіамін, щавлеву кислоту та її солі, дубильні речовини, мінеральні солі. Щавель використовують при авітамінозі, для підсилення апетиту, він стимулює роботу печінки, регулює жовчоутворення.

Чим щавель шкідливий?

Щавель містить дуже велику кількість щавлевої кислоти. Зв'язуючись в організмі з кальцієм, він утворює погано розчинний у воді щавлевокислий кальцій. Він випадає у вигляді осаду чи піску і тим самим може сприяти утворенню каменів у нирках. Щавель можна їсти без побоювання тим людям, у яких немає схильності до утворення в нирках оксолатовых каменів.

Прекрасний засіб від авітамінозу

Коли сіяти насінням щавель у відкритий ґрунт?

Щавель не боїться заморозків і сіяти його навесні у відкритий грунт можна майже відразу ж після того як зійде сніг і підсохне земля. Єдине застереження — не рекомендується сіяти насіння щавлю занадто рано в непідготовлену землю. Якщо ви посієте щавель в землю, яка не встигла добре прогрітися і підсохнути, вона може стати важкою і кам'янистій від того, що склеїлася через обробітку сапкою.

Не поспішайте сіяти дуже рано — земля повинна бути до цього готова

Коли садити щавель під зиму?

Садити під зиму насіння щавлю потрібно після настання стабільно холодної погоди. Це потрібно для того, щоб насіння не пішли в ріст. Зазвичай така погода встановлюється в кінці жовтня — початку листопада. Насіння садять в підготовлені борозенки, закладають дрібніше, ніж при весняній посадці і збільшують кількість насіння приблизно в 1,5 рази.

Як сіяти щавель

Коли краще сіяти насінням щавель: навесні чи восени?

У кожного із способів посіву є свої плюси і мінуси. Так, якщо щавель посіяний під зиму, можна отримати найбільш ранні сходи цієї рослини. Насіння почнуть проростати при першому прогріві землі весняним сонцем. Такі насіння проростає вже тому, що були зволожені талою водою ранньою весною. Мінусом такого способу посіву може бути проростання насіння в період відлиг, а також необхідність висівати більше насіння, ніж при посіві навесні.

При весняному посіві насіння не втрачає свою схожість, але можуть довго проростати, якщо посіяні в суху землю і після посіву не випала достатня кількість опадів. Також можна спізнитися з посадкою щавлю, якщо весна затяжна і дощі не дозволяють зробити посів.

Вибір способу сівби за вами

Чому не зійшов щавель?

Причин, за якими сходи не з'явилися, може бути кілька:

  • Були посіяні насіння втратили схожість в результаті тривалого чи неправильного зберігання
  • Насіння не отримали достатню кількість вологи
  • Насіння були посіяні або занадто дрібно або занадто глибоко

Якщо ви сіяли насіння в зиму то причини, за якими щавель не зійшов, можуть бути такими:

  • Насіння втратили схожість із-за того що проклюнулися в період відлиги
  • Насіння були посіяні в пухкий грунт, і після осінніх і весняних дощів занадто глибоко пішли в землю

Порада для тих, хто хоче зробити підзимовий посів:

Висівайте насіння не перериту землю. На ділянці, де буде посіяний щавель, зробіть неглибокі борозенки в ущільненому після літа землі і посійте насіння, закривши їх на 3-5 мм. При такому способі посіву насіння не підуть глибоко в землю від впливу атмосферних опадів

Борщ і пироги зі щавлем — смачні вітамінні страви

Як доглядати за щавлем?

Щавель досить невибаглива і росте навіть тоді, коли про те, що він знаходиться на грядці господиня і зовсім забула. Але більший урожай листя можна отримати при правильному сівбі та догляду за рослинами. Висівають щавель в борозенки на глибину 1-1,5 см. Відстань між рядами 20-30 див. В період росту проводять боротьбу з бур'янами, видаляють листя пошкоджені шкідниками або хворобами. Щавель досить посухостійкий, але в посушливі літні періоди потребує поливу. Найбільший урожай можна отримати на другий-четвертий рік після посадки. Після цього щавель потрібно перенести на іншу грядку.

Щавель може рости навіть в бур'янах, але любить турботу і догляд

Чому щавель в дірках: що робити?

Пошкоджувати листя щавлю можуть гусениці щавлевого пильщика і жуки-листоїди. Якщо боротися з цими шкідниками за допомогою хімічних препаратів, виникає питання — якщо листям після таких обробок отруїлися комахи, можна людям ці листя вживати в їжу? Ймовірно, немає. Тому, якщо ви вирішили купити пучок щавлю на ринку і побачили що він в дірках — не поспішайте переходити від пучків з дірками до красивих пучкам, купуйте екологічно чистий продукт харчування.

Червиві овочі і фрукти — натуральні

Те ж саме можна сказати про червивих яблуках, грушах, сливах та інших фруктах. Такі фрукти найкорисніші тому, що не пройшли хімічну обробку. Листя щавлю сильно пошкоджується комахами влітку і майже не пошкоджуються навесні. Тому розумно буде навесні обробки щавлю хімічними препаратами не проводити взагалі.

Екологічно чистим способом боротьби з листогрызущими шкідниками може стати щоденне запилення листя деревною золою протягом 4-5 днів

Якщо щавель в дірках — значить він не оброблявся хімічними препаратами

Чому на щавлі червоні плями?

Червонуватими листя щавлю можуть бути від весняних заморозків

Чим підживити щавель навесні?

Всі рослини, які використовуються у вигляді пряних добавок в їжу: кріп, петрушка, зелена цибуля і щавель в тому числі — рекордсмени за здатністю накопичувати в листі нітрати, що надходять в рослину з грунту. І якщо ваші рослини виглядають здоровими і добре ростуть підгодовувати їх додатково мінеральними добривами не потрібно. Якщо ж грунт на вашому городі бідна і виснажена, то можна провести підживлення добривами. Найкраще для цієї мети використовувати гумінові добрива. Ці добрива підвищують урожайність городніх культур, сприяють збільшенню корисних мікроорганізмів у ґрунті, зміцнюють кореневу систему рослин, покращують характеристики грунту і вважаються більш безпечними, ніж інші комплексні добрива.

Якщо грядка зі щавлем виглядає здоровою — її не можна підгодовувати

Чим підживити щавель після зрізання?

Не рекомендується повністю до самих коренів зрізати листя щавлю. Така зрізка може послабити рослину, і нові листя будуть наростати довго. Зріжте листя на висоті 10 см, і це дасть шанс молодим пагонам, які залишаться швидко піти в зростання. Підгодувати рослину можна комплексним мінеральним добривом. Такі добрива містять основні необхідні рослинам елементи живлення — азот, фосфор і калій. Ось назви цих добрив:

  • Амофос
  • Аммофоска
  • Діамофоска
  • Нітроамофоска
  • Нітрофоска
Користуйтеся добривами згідно інструкції препарату

Шпинат і щавель: в чому різниця?

Листя шпинату схожі на листя щавлю, але відрізняються від нього за смаком. Щавель має яскраво виражену кислинку, а шпинат несмачний. У шпинаті немає ні кислинки, ні гірчинки ні яскраво вираженого аромату. Листя шпинату більш округлої форми і нагадують маленькі лопуцьки. Листя щавлю навіть якщо це щавель широколистий мають більш видовжену форму.

Зліва листя щавлю, праворуч листя шпинату

ВІДЕО: Як вирощувати щавель?