Прислів'я та приказки про дружбу, друзів і взаємодопомоги для дітей дошкільного та шкільного віку, школи, ДНЗ: збірник кращих прислів'їв з поясненням сенсу. Які є, як знайти прислів'я та приказки про друзів і дружбу для дітей?

У даній статті ми пропонуємо цікаві приказки та прислів'я для дітей про дружбу, які, ми впевнені, будуть цікаві і дорослим.

Зміст

Прислів'я та приказки існують з давніх часів, і, мабуть, мало хто не погодиться з тим, що вони потрібні і важливі у нашій мові. Прислів'я несуть у собі важливий зміст, мораль і повчання, в той час як приказки не можуть похвалитися такою значеннєвим навантаженням, проте, з їх допомогою мовлення стає красномовнішим і емоційніше.

Прислів'я та приказки про дружбу, друзів і взаємодопомоги для дітей дошкільного віку, дитячого садка: збірник з поясненням сенсу

Маленьких дітей можна умовно порівняти з чистими аркушами паперу, які ще ніхто не списав і не зіпсував. Чому так? Тому, що маленька дитина, яка тільки починає свій шлях ще нічого не знає про довкілля, людей і життя в цілому, його потрібно вчити абсолютно всьому.

Цей період у житті кожної людини надзвичайно важливий, адже, те, що закладається в голову малюка в цей час, залишиться з ним назавжди.

Саме в цей час дитину вчать таких понять, як сім'я, дружба, любов, повага, допомога і т. д. І пояснювати зміст даних понять можна з допомогою тих самих прислів'їв і приказок.

 • Вихованням малюків у цей час, як правило, займаються батьки, а також вихователі в дитячому саду
 • Важливо зазначити, що 2-річний дитина при всьому вашому бажанні не зможе зрозуміти і усвідомити сенс якої-небудь приказки, тому такі заняття потрібно проводити з дітками трохи старшого віку
 • Всі прислів'я і приказки, які ви будете розповідати і пояснювати малюкам у віці від 4 до 7 років, повинні бути простими, а пояснення їх змісту доступним і зрозумілим
 • Зверніть увагу, що розуміти і усвідомлювати прислів'я та приказки всі дітки будуть по-різному. Деякі малюки і в 5 років не можуть зрозуміти того, що ви від них хочете, розповідаючи такі важливі на ваш погляд, речі
Важлива Дружба

Отже, самі прості і зрозумілі прислів'я, приказки для дітей дошкільного віку:

 • Друга шукай, а знайдеш – бережи. Сенс цього виразу в тому, що у кожного з нас є багато знайомих людей, але не всі вони є нашими близькими друзями. При цьому якщо вам вдалося знайти справжнього друга, його потрібно цінувати, поважати, берегти і допомагати йому. Ні в якому разі не можна сваритися з одним і ображати його, тому, що йому це буде дуже неприємно.
 • Друг пізнається в біді. У приказці мова йде про те, що зрозуміти справжній друг з вами поруч, можна лише пізнавши разом з ним труднощі і неприємності. Тому, що грати і дружити, коли вам весело і все добре – може кожен, а от прийти на допомогу, наприклад, пожертвувати для вас щось своє – це вчинок справжнього вірного друга.
 • Для одного все не туго. Ця приказка вчить нас тому, що ми повинні допомагати своїм друзям і виручати їх в потрібну хвилину. «Не туго» вживається тут у значенні не важко, не складно.
 • Один грошей дорожче. Друга за гроші не купиш. У цих словах наступний сенс: дружба це дуже важливо, і справжню дружбу не можна купити ні за які гроші в світі. Також і навпаки – не можна продавати дружбу ні за які гроші. Малюкам для розуміння можна пояснити, що продавати тут вживається не в буквальному сенсі, а в сенсі зраджувати. Наприклад, не можна кинути друга і дружити з іншим, тільки тому, що у нового товариша краще іграшки, комп'ютер і т. д.
 • Як гукнеш, так і відгукнеться. Приказка свідчить про те, що як ви будете ставитися до людей, так і вони будуть ставитися до вас. Якщо хочете доброго, шанобливого ставлення до себе, так само ставитеся до оточуючих.
 • Старий друг краще нових двох. Дружба міцніє з роками, тому старі друзі завжди в пошані.
Розповідайте дітям про дружбу з малого віку
 • Гусь свині не товариш. Так говорять тоді, коли двоє людей не можуть знайти спільну мову з-за різних уподобань та думок. Прийнято вважати, що гусак – це горда птиця, а от свиня – просте тварина в сільській місцевості. Звідси і протиставлення цих двох тварин в прислів'ї.
 • Сам пропадай, а товариша виручай. Ця приказка про дружбу і взаємодопомогу. Сенс в тому, що один завжди повинен допомагати своєму другові і іноді навіть на шкоду своїм інтересам. Звичайно ж, якщо приказку пояснювати маленькій дитині, приклади слід наводити відповідні: віддати іграшку, цукерку, поступитися шафка в саду і т. д.

Кращі прислів'я та приказки про дружбу, друзів і взаємодопомоги для дітей молодшого і середнього шкільного віку: збірник з поясненням сенсу

З дітьми старшого віку діалог і бесіди виходять більш конструктивні. У віці 8-14 років діти вже добре розуміють те, про що їм кажуть, вміють уважно слухати і вникати в суть питання, якщо інформацію їм підносити правильним чином.

Для даної вікової категорії, крім попередніх прислів'їв і приказок підійдуть наступні:

 • Вірному другові немає ціни. Сенс прислів'я полягає в тому, що мати вірного друга це дуже цінно і важливо.
 • Людина без друзів – що дерево без коріння. Дерево без коріння, як всім відомо, рости не може, ось так і людина без друзів не може нормально існувати, тому, що в скрутну хвилину йому ніхто не прийде на допомогу.
 • Для дружби немає відстаней. Це означає, що дружити можна навіть на відстані, навіть у тому випадку, якщо ніколи не бачив людини в реальному житті, а все тому, що друзі – це споріднені душі, які можуть підтримувати один одного і допомагати один одному навіть не перебуваючи поруч.
 • Без одного на серці завірюха. Прислів'я говорить про те, що життя без друзів нудна й одноманітна.
 • Друзі до чорного дня. Це означає, що друзі невірні і не справжні, тому, що дружать тільки до чорного дня, тобто, до моменту, поки все добре і гладко.
 • Невірний друг – небезпечний ворог. Сенс приказки в тому, що людина, яка називає себе вашим другом, але таким не є, дуже небезпечна людина, оскільки може розповісти ваші таємниці, секрети, може зрадити вас у будь-яку хвилину.
 • Для хорошого друга не шкодувати ні хліба, ні дозвілля. Сенс в тому, що хорошого друга не можна нічого жаліти. Треба допомагати йому по необхідності не шкодуючи своїх ресурсів.
Дітям постарше про дружбу
 • Не дізнавайся одного в три дні, а дізнавайся у три роки. Суть приказки в тому, що не можна подружитися з людиною і вважати його найкращим другом за короткий період часу. Потрібно пройти разом певний проміжок часу, аби зрозуміти, що поруч справжній товариш.
 • Хочеш дружби – будь другом. Тут мова йде про те, що перш, ніж чекати від когось дружби і доброти треба самому навчитися давати це людям. Приказка не тільки про дружбу, але і про взаємності у стосунках.
 • Шукає одного без вади, залишиться без одного. Сенс в тому, що всі ми маємо певні недоліки, немає ідеальних людей, тому не можна чекати від людини ідеального відносини і дружби.
 • Де дорожать дружбою, там вороги тремтять. Приказка про те, що друзі завжди приходять на допомогу один до одного і їм не страшні ніякі біди та незгоди.
 • Витіснивши нужду, забув і дружбу. Ця приказка про корисливих людей. Означає це те, що як тільки людина перестав бути корисний «другу», той припинив спілкування.
 • Зовнішній лід оманливий, а новий друг не надійний. Дана приказка говорить про те, що не можна бути впевненим у новому товаришеві, бо друзі перевіряються часом.
 • Старий Друг краще, а сукня – нове. Суть прислів'я в тому, що дружба міцніє з роками, і чим довше ви дружите з людиною, тим ціннішими стають ваші відносини.
 • Дружать, як кішка з собакою. Мало хто не знає, що коти й собаки рідко знаходять спільну мову. Приказка, відображає відносини двох людей, які не знаходять спільної мови
 • Хто не випробував дружби, той не жив. Прислів'я підкреслює важливість дружніх відносин у житті людини. Суть вислову в тому, що людина не може жити повноцінним життям, якщо у неї немає друзів.
 • Кінь пізнається при горі, а один горі. Ще раз підкреслюється те, що справжнім другом можна вважати лише ту людину, який пройшов з вами і негоди, і негаразди і біди.
 • Горщик чавуну не товариш. Дана прислів'я аналог вищезгаданої прислів'я: «Гусь свині не товариш». Сенс висловлювань аналогічний
 • Один навчить, а недруг провчить. Ця прислів'я говорить про те, що справжній друг завжди прийде на допомогу і виручить у скрутну хвилину
 • Легко знайти друзів, так важко зберегти. Сенс полягає в тому, що дружба – це щоденна робота над стосунками, це не тільки веселощі і радість, але і підтримка, негаразди, проблеми, через які друзі повинні пройти разом

Популярні російські народні прислів'я та приказки про дружбу, друзів і взаємодопомоги для дітей: збірник з поясненням сенсу

Існує величезна кількість самих різних прислів'їв і приказок, проте, серед них є такі, які відомі практично кожній людині.

 • В доладній череді і вовк не страшний. Дана прислів'я говорить про єдність людей, друзів. У висловлюванні акцент робиться на тому, що разом люди можуть перемогти кого завгодно.
 • Один – цінний скарб, недругові ніхто не радий. Сенс прислів'я в тому, що друзі – це наше багатство.
 • Дружба дружбою, а служба службою. Сенс висловлювання у тому, що дружні відносини не повинні впливати на всі інші, наприклад, робітники.
 • Знайомих багато, а друзів мало. Йдеться про те, що не всіх товаришів можна вважати друзями, тому, що просто знайомі не завжди прийдуть на допомогу і виручать. Тільки тих людей, які готові вам допомагати, і цінують вас, можна називати друзями, а таких, погодьтеся, не багато.
 • Хто відірвався від друзів і товаришів, не на кого розраховувати в біді. Прислів'я підносить цінність дружніх відносин. Сенс висловлювання у тому, що людина, що не має друзів, позбавлений підтримки і опори в їх особі.
 • Не май сто рублів, а май сто друзів. Сенс прислів'я в тому, що друзі дорожче грошей. Проводиться порівняння: 100 рублів не завжди врятують ситуацію, а ось 100 друзів точно допоможуть.
 • Один у полі не воїн. Йдеться про те, що одній людині важко йти по життю. Інша справа з друзями – тут і підтримка, і пораду і допомогу.
 • Одна бджола багато меду не принесе. Ця прислів'я за змістом аналогічна попередній. Підкреслюється важливість взаємодопомоги, колективної роботи.
 • Чого собі не хочеш, того й іншому не роби. Сенс приказки в тому, що людина завжди повинен ставитися до інших так, як би він хотів, щоб ставилися до нього.
Привчайте до дружбу з дитинства
 • Людина людині – друг і брат. Сенс висловлювання у тому, що всі люди повинні бути дружні між собою, повинні допомагати один одному.
 • Нових друзів наживай, а старих не втрачай. Прислів'я говорить про те, що не можна забувати старих друзів тоді, коли у вашому житті з'являється новий товариш, тому, що стара дружба завжди дорожче, адже вона перевірена часом.
 • Де дружба, там і згода. Йдеться про те, що дружні відносини не можуть будуватися на сварки, докори і заздрості. Дружні стосунки – це завжди світ, готовність поступатися.
 • Невірний друг, що дірява шуба. Прислів'я говорить про те, що невірний друг абсолютно марний як друг. Порівнюються невірний друг і дірява шуба. Ось як від дірявого шуби толку немає, так і від такого товариша теж.
 • Не той друг, хто потурає, а той, хто допомагає. Сенс у тому, що справжні друзі завжди кажуть прямо про ваші недоліки і готові вам допомогти виправитися, а ось недоброзичливці навпаки – завжди погоджуються з вами, не сперечаються, щоб виставити вас в поганому світлі.
 • Гори і каміння руйнуються вітром, а людська дружба словом. Сенс в тому, що в дружніх стосунках не завжди все просто. Потрібно завжди думати, що говорити своєму другові, щоб не образити його, інакше можна втратити дружбу.
 • Міцну дружбу і водою не розіллєш. Йдеться про те, що справжню дружбу нічого не може завадити. Справжні друзі завжди разом і ніякі негаразди не можуть розлучити їх.

Прислів'я і приказки для дітей на теми, присвячені справжню дружбу, цінності дружби: збірник з поясненням сенсу

Нашої уваги заслуговують не тільки найбільш популярні і відомі нам російські прислів'я та приказки, а й висловлювання інших народів світу. Тому ми вважаємо доречним розповісти вам і про таких народних мудростях.

 • Етикет треба дотримуватися навіть у дружбі (японська). Вислів вчить нас тому, що дружні відносини – це праця і в таких відносинах треба поводитися гідно, відповідно до певних правил і засад.
 • Один друг краще ста священиків (французька). Священик – це завжди уособлення чогось чистого, непорочного, доброго і правильного. Щоб показати важливість одного порівнюють його зі священиком. Прислів'я вчить нас тому, що один вірний друг може замінити сотні самих добрих і мудрих людей.
 • Друг – той, хто змушує плакати, а ворог – той, хто смішить (перська). Важливість прислів'я в тому, що вона показує нам сенс дружби. Справжній друг завжди може сказати все прямо в обличчя, помітити недоліки і в хорошому сенсі слова дорікнути нас, в той час як недруг, завжди буде посміхатися в обличчя і підтримувати самі дурні ваші витівки, щоб ви самі нашкодили собі.
 • Одна бджола краще пригорщі мух (іспанська). Бджола – це уособлення доброго, працьовитого людини, в той час як мухи завжди уособлюють недобрих, підлих людей. У прислів'ї порівнюються ці тварини, щоб показати, що краще один вірний друг, ніж багато фальшивих.
Дітям про дружбу
 • Не вір посмішці ворога (башкирська). Суть вислову в тому, що за маскою занепокоєння, турботи і посмішки не завжди ховається добрий і вірний друг.
 • Скорпіон жалить не з ненависті, а в силу своєї природи (іранська). Ця прислів'я вчить нас тому, що всі люди різні і, вибираючи собі друга, не треба ідеалізувати його образ, щоб потім не розчаровуватися.
 • Ворог вкраде твою таємницю, один виправить твою помилку (узбецька). Сенс прислів'я в тому, що справжній друг ніколи не підведе, завжди допоможе, у разі необхідності буквально виправить ваші помилки, в той час як недруг, скориставшись ситуацією, з задоволенням підставить вас.
 • В дружбі або бути рівним, або зовсім не дружити (азербайджанська). Йдеться про те, що потрібно вміти дружити з людьми на рівних, не звеличувати себе і не принижувати одного за якими-небудь критеріями.
 • Разом голодуй, разом жаждай, але одного не кидай (хакасская). Сенс висловлювання у тому, що у справжній дружбі всі негаразди і біди діляться навпіл, при цьому потрібно залишатися вірним своєму другові.
 • Один потрібніше, ніж вогонь і вода (грецька). У давні часи вогонь і вода були самими необхідними для життя та існування, саме тому один порівнюється з ними. У прислів'ї говориться про те, що один і дружні відносини важливіше навіть самого важливого.

Прислів'я, приказка «Добрий друг дорожче ста родичів»: пояснення сенсу, значення прислів'я, приказки

Потрібно відразу сказати про те, що далеко не всі приказки і прислів'я можна правильно роз'яснити, звернувши свою увагу на їх буквальний сенс. З цим виразом все саме так.

 • Прислів'я ні в якому разі не применшує важливість і значимість сім'ї та родичів
 • Вся справа в тому, що родичі часто намагаються вирішити багато за близьку людину, при цьому інтереси цієї людини враховуються далеко не завжди
 • Далеко не всі родичі добре знають один одного, тому в принципі не завжди можуть бути корисні своїм близьким
 • Справжній, хороший друг – це буквально відображення вас. Він знає ваші уподобання, бажання і смаки
 • Він не заздрить вам і бажає тільки добра
 • Може щиро, без якогось підступу підтримати вас і допомогти вам, не виходячи зі своїх міркувань, а з ваших потреб

Прислів'я, приказка: «Дружба – як скло: розіб'єш – не складеш»: пояснення сенсу, значення прислів'я, приказки

Мало хто буде сперечатися про те, що справжня дружба – це відносини людей, перевірені роками, випробуваннями, причому не тільки бідами і ненастьями, але і радісними моментами.

Дружба – як скло

Досить часто люди не цінують своїх друзів, забуваючи про них унаслідок яких-небудь обставин, наприклад, появи нових друзів, багатства і т. д. Однак після закінчення якогось часу знову повертають колишні ставлення, бажаючи щоб все було як раніше.

 • Сенс прислів'я в тому, що справжня дружба – це дружба завжди і у всьому
 • Якщо одного разу людина образив свого друга, зробив йому боляче, зрадив його, то довіра цієї людини зникає, дружба закінчується
 • Тому в прислів'ї дружба порівнюється зі склом, яке, звичайно ж, можна склеїти, але таким же гладким, рівним, гарним воно вже ніколи не буде. Ось так і з дружбою

Прислів'я, приказка: «Дружбу за гроші не купиш»: пояснення сенсу, значення прислів'я, приказки

Існує безліч прислів'їв і приказок про те, що дружба і друзі – це одна з найбільш цінних складових людського життя. У таких прислів'ях робиться акцент на тому, що справжнього друга не можна купити за гроші, точно так само, як і справжній друг, ніколи не продасть дружбу за гроші.

 • Дана прислів'я так само має подібний сенс.
 • Суть вислову в тому, що справжня дружба – це дорогоцінний скарб, який коштує настільки багато, що купити його за гроші просто не можна.
 • Також слова, висловлювання ще раз підкреслюють важливість дружби і друзів в житті людини. У наш час прийнято вважати, що за гроші можна купити все: влада, щастя і т. д. Але в приказці сказано, що дружбу не можна купити за гроші – значить, її цінність дійсно величезна.

Прислів'я, приказка: «Без друга в житті туго»: пояснення сенсу, значення прислів'я, приказки

Ця приказка має безліч аналогів. Такими аналогами виступають і схожі за змістом російські прислів'я та приказки, і приказки інших народів світу.

 • Розуміти висловлювання можна по-різному.
 • Слово «туго» можна сприймати, як слово «сумно». У цьому випадку підкреслюється те, що справжні друзі завжди знаходять спільні розваги, вміє підтримувати і підбадьорювати один одного.
 • Також можна розуміти прислів'я таким чином: «туго» в значенні «складно». Складно тому, що друзі – це віддушина, яка допомагає нам справлятися з різними нашими неприємностями і бідами. Коли в житті немає людини, якій можна розповісти свою печаль або навпаки, не з ким поділитися радістю, то жити і правда стає туго.

Прислів'я, приказка: «Дружба пізнається в біді»: пояснення сенсу, значення прислів'я, приказки

 • Чому ж прийнято вважати, що один і дружба пізнаються тільки в біді? Тому, що бути поруч з людиною, у якої все добре, дуже просто, а от знайти в собі сили і бути поруч з людиною, у якого щось не ладиться – це зовсім інша справа.
 • Дружба – це не просто присутність однієї людини в житті іншого. Це в першу чергу впевненість в тому, що в потрібний момент тебе завжди вислухають, почують, зрозуміють і, звичайно ж, тобі допоможуть.
 • Погодьтеся, чужі біди потрібні далеко не кожному, набагато краще і зручніше просто веселитися з тим, у кого немає проблем.
 • Ось тому і кажуть, що справжнім другом можна називати того, хто пройшов з вами всі неприємності і допоміг вирішити їх.
Важливість дружби

Прислів'я та приказки відіграють величезну роль у культурному і моральному розвитку не тільки дітей, але і дорослих. Тому пояснюючи дитині або собі самому якесь поняття, краще це робити на прикладі розглянутих сьогодні висловлювань.

Відео: Прислів'я та приказки про дружбу