Яка сама холодна планета Сонячної системи? Яка на ній температура? Чому на Урані найнижча температура, що обійшла холод на Нептуні і Плутоні?

У даній статті ми дізнаємося, яка планета вважається найхолоднішою в Сонячній системі. А також з'ясуємо її середню температуру і причину такого холоду.

Сонячна система займає величезну площу в галактиці, охоплюючи Сонце у своєму центрі і обмежує пояс Койпера. Відомо, що саме серце нашої системи має нечувано високу температуру, яка запросто може розправити будь-який метал. І з логічної сторони стає зрозуміло, що відстань від Сонця прямо диктувати температуру на кожній планеті.

Але якщо ви зробите висновок, що сама холодна планета знаходиться в самому кінці системи, то глибоко будете помилятися. Тому пропонуємо дізнатися справжню саму холодну планету в нашій Сонячній системі. А також з'ясувати, що ж стало причиною такого крижаного холоду.

Яка сама холодна планета нашої Сонячної системи?

Варто відзначити, що всі наші планети поділяються ще на два підвиди: земні планети і газові гіганти. Розділяє їх між собою ще один пояс, але вже складається з астероїдів. І ось за межами цієї, так званої, «лінії мороза» настільки холодно, що можна заморозити такі летючі речовини, як аміак або метан. Це пов'язано з тим, що астрономічні тіла, які знаходяться далеко від Сонця, отримують дуже мало тепла і світла.

 • Але якщо поглянути на першу планету – Меркурій, то відразу ж виникає парадокс. Адже температура самої першої планети може досягати значних мінусів. Часом вона опускається нижче -170 °С. А потім знову піде скачок понад 400 °С.
 • Так, наприклад, на Антарктиді температура повітря може досягати і -93,2 °С. Причому також практично постійно там температура нижче нуля. Але наша планета трохи поступається в цьому питанні.
  • Більше того, будучи на відстані третьої орбіти, Земля стає однією з теплих планет. Причому не просто теплою, вона має розумні температури, що створюють сприятливі умови для життя людей. Для порівняння, друга планета Венера може спалити одну людину живцем, адже були зареєстровані стрибки вище 450 °С.
 • Раніше звання самої холодної планети в зоряній системі, де ми живемо, належало Плутону. Він мав найнижчу температуру в -240 °С. Проте в 2006 році Міжнародним астрономічним союзом Плутон був визнаний карликовою планетою. Тобто він більше не числиться, як реальна планета.
 • З тих пір звання планети з найнижчою температурою на поверхні перейшло до Урану. І це незважаючи на те, що Нептун знаходиться далі від Сонця, ніж Уран. Адже є й інші чинники, крім віддаленості від теплотворної зірки, які впливають на температурний режим планети. Тому ми пропонуємо вивчити планету більш докладно і з'ясувати, чому на цій планеті так холодно.
Уран — це сама холодна планета нашої Сонячної системи

Яка середня температура самої холодної планеті – Урані?

 • У Урану немає гладкої і міцної поверхні, як такої. Пов'язана ця особливість з тим, що Уран — газовий гігант. Іноді його називають і крижаним гігантом. В результаті такої особливості вчені покладаються на показники температури, де атмосферний тиск дорівнює 1 бар, що еквівалентно атмосферного тиску на рівні моря на Землі.
 • На Урані ця область атмосфери знаходиться трохи нижче хмар верхнього рівня. Вимірювання в цій частині площі планети – складний і тривалий процес. Тиск в цій області становить від 1 до 5 бар, а температура досягає -196 °С.
  • До речі, вже ці температурні умови дають можливість метану конденсуватися. На планеті утворюються хмари аміаку і сірководню. Саме вони надають Урану синювато-зелений колір. Ця забарвлення характерна і для деяких інших газових гігантів.
 • Далі в простір, де тиск знижується до 0,1 бар, температура знижується до мінімуму від -216 ℃ до -224 °С. В самому центрі планети тиск зростає, що також призводить до різкого підвищення температури. В ядрі Урану температура досягає 4700 °С. Це перший дзвіночок, до якого ми повернемося трохи пізніше.
 • Величезні температурні відмінності між центральною областю Урану і його поверхнею сприяють появі сильних вітрів. Їх швидкість досягає 240 м/с. Це робить вітру на Урані одними з найсильніших в Сонячній системі. З часом сильні вітри на Урані втрачають свої властивості. Але їм на заміну приходять нові.
Температура на Урані може опускатися нижче -220 °C

Чому на Урані, самій холодній планеті, низька температура?

Є дуже багато нюансів, які впливають на температуру планети і, в той же час, залежать від неї. Яскравим прикладом виступає клімат, що вносить свою лепту в температурний режим.

 • Як і деякі інші планети в Сонячній системі, Уран не знаходиться паралельно Сонця. Замість цього він нахилений на бік з кутом 97°. Для порівняння, Земля нахилена до Сонця під кутом 23,4°. Цей нахил призводить до появи сезонів. Проте відстань до Урану від Сонця величезна — в середньому, планета знаходиться в 2,8 млрд. км від теплотворної зірки.
 • Коли всі планети обертаються навколо Сонця, одна півкуля завжди схиляється до нього, інша — відхиляється в протилежну сторону. Коли південне півкуля наближається до Сонця, воно отримує більше сонячного світла, ніж північне півкуля. Це означає, що літо буде на півдні, а зима на півночі. Також вірно протилежне значення, коли північна півкуля нахилене до Сонця. Тобто, північ отримує більше сонячного світла. І тоді можна зробити висновок, що на півночі зараз літо, а на півдні – зима.
 • В результаті, полюс, нахилений до Сонця, досягає більш високих температур, ніж інша частина планети. Сезони міняються з набагато меншою швидкістю, ніж на Землі. Уран обертається навколо Сонця протягом 84 земних років. При цьому досить швидко відбувається зміна часу доби – трохи більше 17 годин.
 • Весняна погода виділяється сильними штормами, що іноді навіть досягають позначки вище 800 км/с. Більше того, саме цей сезон характеризується постійними грозами. Інші ж періоди виділяються різким спокоєм або відчутними перепадами температури і самому кліматі. Вчені ж зводяться до того, що асиметрія планети стає причиною цього.
Клімат на Урані має великі перепади і скачки

Порівняння температури Урану з Нептуном і Плутоном

Чому Уран обійшов планету Нептун, яка знаходиться далі від Сонця

 • З Ураном в гонці за звання самої холодної цієї планети змагається його сусід — Нептун. Вони обидва відомі, як крижані гіганти, оскільки складаються з величезної кількості кристалів гірських порід, води, аміаку й метану. Уран, в середньому, знаходиться на відстані 2,8 млрд. км від Сонця, а Нептун — на відстані 4,5 млрд. км від Сонця.
 • Нептун на 1,7 млрд. км далі від Сонця і, отримуючи тільки 40% сонячної радіації, все ж тепліше Урану. Зважаючи на ці дані, напрошується висновок, що Нептун сама холодна планета Сонячної системи. Але це не так.
 • Нептун має середню температуру близько -200 °С, а середня температура Урану знаходиться в межах -195 °С. Але найнижча температура Урану, коли-небудь зафіксована, становила -224 °С. Хоча на Нептуні такий стрибок теж буває, але не перевищує позначку -220 °С.
 • І це підтверджує, що в певні періоди Уран досягає дуже низьких температур. Низькі температури не мають собі рівних серед інших планет Сонячної системи.
 • Вчені не можуть дати точної відповіді, чому Уран досягає таких низьких температур, незважаючи на те, що він набагато ближче до Сонця, ніж Нептун. Можливо, Уран був збитий величезним ударом тому, коли Сонячна система вперше формувалася. Це позначилося на його кліматі через величезний проміжок часу. Але це лише непідтверджена гіпотеза.
 • Астрономи думають, що дивний нахил Урану може призвести до виходу тепла з його ядра в космос. Вчені також підозрюють, що Уран має дуже активну атмосферу, яка змушує його втрачати тепло.
 • Але ми повертаємося до того тривожного звоночку. Температура ядра Урану трохи вище 4700 °С. Для порівняння, атмосфера Нептуна допомагає утримувати тепло від його гарячого ядра, що призводить до більш теплим температур, ніж очікувалося при такій великій відстані від Сонця. Температура ядра Нептуна досягає 7000 °С, що практично в два рази більше, ніж на Урані.
 • Також наведемо порівняння з габаритами планети. Наприклад, на Юпітері температура ядра перевищує 24 тис. °С. Так, він має і великий радіус. Але ось Земля, розміром 12 тис. км в діаметрі, має тепло ядра до 6 тис. °С. А навіть радіус Урану досягає 50 тис. км. Тому головна причина такої низькому температури — це порівняно малий розмір ядра і його низька температура. Як для такої великої планети. Тому ядро просто не встигає прогрівати такий масштаб.
 • А значить, не тільки віддаленість планет від єдиної зірки в Сонячній системі впливає на температурний режим на них. Значення має і структура, а також спосіб формування планети і, звичайно ж, ядро. Адже воно відіграє також важливу роль в прогріванні планети.
Уран має невелике ядро з порівняно малою температурою

Суперечка між Ураном і Плутоном за звання самої холодної планети

 • Використовуючи свої мінімальні знання астрономії і здатності до відрахуванню, людина може отримати уявлення про те, яка планета в нашій Сонячній системі є самою холодною. Якщо він прихильник старої класифікації планет, то назве Плутон найхолоднішою планетою.
 • І для цього навіть будуть вагомі аргументи. Адже Плутон серед усіх планет знаходиться найдалі від Сонця. І, дійсно, середня температура на Плутоні -223,15 °C. Максимально низька температура на планеті -240 °C.
 • Але цей чоловік був прав багато років тому. Адже проблема в тому, що Плутон тепер класифікується як карликова планета, і більше не вважається реальною планетою. Крім цього, аргументація найбільшою відстанню від Сонця не зовсім коректна. Адже, як видно на прикладі Урану, на температуру планети впливає не тільки цей фактор.
 • Плутон став називатися карликовою планетою з-за його маси і того факту, що він не зміг чітко визначити свою орбіту на ранній стадії її формування. В якості об'єкта пояса Еджворта-Койпера Плутон є одним з мільйонів гірських порід і льоду, які мають однакові температури.

Відео: Сама холодна планета в Сонячній системі?