Страсна п'ятниця перед Великоднем – що можна робити, а що не можна: прикмети. Великий піст — Страсна п'ятниця: що можна їсти, піч, які читати замовляння, обряди і молитви?

У статті йдеться про те, що таке Страсна п'ятниця і які звичаї та обряди пов'язані з цим важливим днем.

Зміст

Зі статті ви дізнаєтеся, чому п'ятниця напередодні Великодня отримала назву Страсного, які існують обряди, прикмети цього важливого перед Христовим Воскресінням дня.

Великдень по відношенню до Страсної п'ятниці

Один з найсуворіших постів у році завершується в кінці Страсного тижня (Страсної седмиці), протягом якої віруючі згадують про події, які привели Ісуса Христа до смерті: кульмінацією тілесного життя Спасителя стали духовні і фізичні муки.

Миряни у Велику п'ятницю читають про Таємну вечерю, взяття Христа під варту, суд над Божественним В'язнем, бичуванням і виконанням смертного вироку, що завершився розп'яттям. Останні шість днів Великого посту іменуються «Великий» або «Страсного». Протягом Страсної седмиці проходять особливі богослужіння, а православні дотримуються особливо суворого посту.

Страсна седмиця проходить для мирян у спогадах про останні дні, проведених на землі Ісусом.

У Великий понеділок в церквах читають євангельську притчу про проклятої Господом придорожньої смоковницю. Символізм та духовне значення образу безплідного інжирового дерева розкривається в деталях:

 • придорожня смоковниця уособлює гинучого в непокаянии, душа якого не приносить віри, молитви і добрих діянь
 • момент, коли дерево від слів Господа засохло показує Божественне могутність Спасителя, осуд людей, зовні створюють вигляд виконавців Божих заповідей, але від яких неможливо дочекатися добрих плодів

У Великий вівторок віруючі присвячують читанню притч, які виголошував Син Божий у Храмі Єрусалиму: про воскресіння, про суд над Спасителем, про десять дів.

Велику П'ятницю віруючі проводять у спогадах про рятівні для християн пристрастях

Велику середу віруючі присвячують читанню притчі про возлитом дорогоцінне миро на голову Спасителя грешницами. Цим вони підготували його до спокою. В цей день засуджують і проклинають жадібність до грошей і зрада Іуди. Йдеться також про те, що долю двох різних людей: зрадив Господа і сгубившего тим самим свою душу Іуди і покаявшейся і прийняла порятунок блудниці Марії Магдалини.

У Великий четвер відбулося кілька подій: встановлення Ісусом христом таїнства Євхаристії на Таємній вечері, молитва Спасителя в Гефсиманському саду.

Велику П'ятницю віруючі присвячують спогадами про рятівні для воцерковлених людей страсті і смерть Ісуса на хресті.

Велику суботу миряни присвячують читанню про поховання Спасителя і про те, як його тіло перебувало в труні. Благодатний вогонь, який виносять у цей день із Гробу Господнього в Єрусалимі — символ Воскресіння Господнього.

Страсний тиждень віруючі присвячують приготувань до зустрічі Великодня: проводяться прибирання, печуться паски, великодні яйця фарбуються.

У Страсний тиждень віруючі готуються до свята Світлого Христового Воскресіння

З пасками і крашанками віруючі вирушають на Богослужіння у Велику суботу, де проводиться освячення продуктів.

Страсний тиждень завершується святкуванням Великодня — Христового Воскресіння.

Страсна п'ятниця – суть, що це таке, що вона означає, що відбувається у Страсну п'ятницю

Страсна П'ятниця — день, коли був розіп'ятий Божий Син. Священнослужителі під час Богослужіння три рази згадують подію, зачитуючи Євангеліє:

 • на Утрені відбувається служба 12 Євангелій, уривки з яких нагадують про спасительні страждання і розп'яття Ісуса, яке відбулося у п'ятницю
 • Великі (Царські) Години проходять в читанні оповідань від чотирьох євангелістів
 • Велика вечірня проходить під читання складеного Євангелія
У Страсну п'ятницю згадують про муки Ісуса Христа і його розп'яття

Відео: ВЕЛИКИЙ ПІСТ. СТРАСНА СЕДМИЦЯ. ВЕЛИКА П'ЯТНИЦЯ

Коли виносять Плащаницю у Страсну п'ятницю?

 • У Страсну П'ятницю у храмі немає літургії. Проте у той день, коли Страсна П'ятниця випадає на Благовіщення, проходить служба Іоанна Златоуста.
 • У Страсну п'ятницю у храмі виповнюється канон Про розп'яття Господа», а також священнослужителі виносять Плащаницю — символічний похоронний саван із зображеним на ньому тілом Спасителя в повний зріст, який лежить у труні.
У Страсну п'ятницю у церкві не дзвонять дзвони. У цей день виносять Плащаницю
 • Іконографічне зображення Спасителя у гробі — обов'язковий атрибут богослужіння двох останніх днів Страсної седмиці: Великої п'ятниці та Великої суботи.
Священнослужителі в чорних шатах виносять Плащаницю
 • Плащаницю ставлять на спеціальне піднесення, що символізує Гріб Господній, — перед Царськими Вратами. При цьому Голова Спасителя звернена на північ, а ноги — на південь. На Плащаницю наносять пахощі, викладають квіти. Ці дії символізують помазання пахощами Тіла страченого Спасителя дружинами-мироносицями.
 • Служба у день особливого покаяння починається в дві години дня. Плащаницю виносять через годину після початку служби — в момент смерті Ісуса на хресті.
Плащаницю встановлюють у центрі храму

Що можна робити у Страсну п'ятницю?

У Страсну П'ятницю відстояли службу несуть додому 12 палаючих свічок, яким не дають догоріти до кінця. Ці свічки приносять достаток і щастя в той будинок, де зберігаються. У цей день можна сіяти город, поле. Висіяне в невеликій кількості кріп і горох — запорука гарного врожаю.

Усі приготування до святкування Великодня відбуваються до Чистого четверга

Можна пекти в Страсну п'ятницю?

Випікати паски у Страсну п'ятницю дозволено. Випечені паски слід прикрити священної вербою. Такі вербові гілочки потім використовуються в якості оберегу від нечистої сили.

Спечений у страсну п'ятницю хліб стає оберегом на весь рік

Можна одружуватися у Страсну п'ятницю?

Віруючі строгий піст у Велику п'ятницю проводять в молитвах, обов'язково також відвідування скорботного богослужіння (Плач Богородиці). Якщо ви вирішили одружитися в квітні, то краще почекати ще 2 тижні після Великодня. Ходіть до церкви, а після закінчення посту зможете повінчатися і влаштувати веселу весілля.

В православ'ї дозволяється вінчатися після Червоної гірки (Антипасха)

Що значить весілля у Страсну п'ятницю?

На Великодньому тижні — в самий великий і наказуемый свято гуляти і веселитися не можна. Тому краще перенести дату весілля. Подумайте, чи варто починати сімейне життя з великого гріха і як весілля у Страсну п'ятницю потім обернеться для вас обох, адже це час для підготовки до воскресіння Спасителя.

На Великодньому тижні в Страсну п'ятницю не одружуються і в церкві ніхто не повенчает молодих

Що не можна робити в Страсну п'ятницю?

Під забороною наступні дії:

 • прання
 • втикання залізних предметів в землю
 • вживання алкоголю
 • веселощі

Якщо людина проведе цей день у розвагах, то весь рік буде сльози лити.

Жінкам в цей день не можна:

 • шити
 • прясти
 • прибирати в будинку

Чоловікам у цей день не можна:

 • рубати дрова
 • використовувати тесак, рубанок
 • садити дерева
Жінкам не можна шити у Страсну п'ятницю

Що значить сон у Страсну п'ятницю на суботу: прикмети

Сон з четверга на п'ятницю пророкує майбутнє, особливе ж значення сон набуває у Велику п'ятницю. Зазвичай такий сон наповнений точними прогнозами. Побачивши пророчий сон, чекайте його виконання до полудня (обіду) того ж дня.

Сон у Страсну п'ятницю

Що означає, якщо дитина народилася у Страсну п'ятницю?

На долю дитини, що народилась в Страсну п'ятницю, цей день ніяк не позначиться.

Що означає, якщо дитина народилася у Страсну п'ятницю

Що значить День народження у Страсну п'ятницю?

 • У давнину вважалося, що народився у Страсну п'ятницю малюка потрібно віднести до бабки, щоб вона його насварила від майбутніх бід, і щоб дитя не спіткала важка доля.
 • Але у священнослужителів на цей рахунок інша думка: всі неприємності, які будуть траплятися в життя такої дитини, в кінцевому підсумку звернуться в велику радість. Тому не варто вважати поганим знаком народження немовляти в скорботний день.
Що значить День народження у Страсну п'ятницю

Що значить хліб, що випікається у Страсну п'ятницю?

Вважається, що якщо спекти хліб у Велику П'ятницю, то він довго буде свіжим і не покриється цвіллю. Такий хліб використовується як засіб, що рятує від недуг. Випечену в Страсну П'ятницю булочку моряки брали з собою у далеку путь, використовуючи його як талісман. Якщо ж зберігати таку булочку будинку, то вона стане оберегом від пожеж.

Можна пекти хліб у Страсну п'ятницю

Що значить померти в Страсну п'ятницю?

Той, хто покидає цей світ в Страсну П'ятницю, зі Спасителем випробує життєві муки і разом з ним воскресне.

Що значить померти в Страсну п'ятницю

Великий піст — Страсна п'ятниця: що можна їсти?

Їжу не вживають у Страсну п'ятницю до моменту винесення Плащаниці. Але і після цього дозволяється лише хліб і вода.

Після виносу плащаниці дозволено їсти хліб і пити воду

Страсна п'ятниця: які читати замовляння, обряди і молитви?

Змова від алкоголізму, пияцтва та позбавлення від кошторисної туги

 • З печі в Страсну п'ятницю береться пічна зола.
 • Сиплеться на перехресті, де немає машин.

Читається замовляння тричі:

Як ця зола не дасть паростки, а паростки пелюстки, з пелюсток плід, так раб (ім'я) вина не візьме в рот: ні в неділю, ні в суботу, ні в п'ятницю, ні в четвер, ні в середу, ні у вівторок, ні в понеділок. Амінь. Як ця зола ключем не заб'є, солов'єм не заспіває, так і раб (ім'я) зелена вина не зап'є. Амінь. Як ця зола не пороситься, не ощенится, так і раб (ім'я) назавжди з вином проститься. Не буде пити: ні в неділю, ні в суботу, ні в п'ятницю, ні в четвер, ні в середу, ні у вівторок, ні в понеділок, ні у будні, ні у свята Святих. В ім'я Отця і Сина і Святого Духа. Амінь. Амінь. Амінь.

 • Залишки золи заховати і використовувати в моменти, коли велика спокуса випити.

Змова у Страсну п'ятницю від стресу, депресії

 • Для проведення обряду знадобиться три великодні яйця, які потрібно опустити в ємність з водою, над якою читають наступний магічний текст:

Зміцни мої вірні слова, Господи, Зміцни, Христос, рабу Божу (ім'я). Як люди радіють світлої Пасхи, Так і раба Божа (ім'я) нехай життя буде рада. В ім'я Отця і Сина і Святого Духа. Амінь. Амінь. Амінь.

 • Цією водою страждає від депресії повинен вмитися.
Змова від депресії

Змова для миру в родині

 • У Страсну п'ятницю потрібно спекти невеликий хлібний колобок.
 • Одна половинка з'їдається тим, хто проводить обряд, а інша зберігатися весь рік за іконами. Але перед тим, як поставити хліб за ікони, треба сказати:

«Господи, спаси, сохрани, оборони. Нині і повсякчас і на віки віків. Амінь».

Змова для миру в родині

Молитви на Страсну п'ятницю:

Молитва для інших

О Ісусе, помилуй вашої святої Церкви; піклуватися про нього.
О Ісусе, помилуй бідних грішників і врятувати їх від пекла.
Про Ісус, благослови мого батька, мою матір, моїх братів і сестер, і все, що я повинен молитися.
Про Ісус, пожалійте душі в чистилищі і довести їх до вашого небесного спокою.

Молитва, щоб висловити скорботу за гріхи

Бог Отець Мій,
Мені дуже шкода за те, що відвернулася від вашої дружби.
Ви показали лише любов до мене.
Я іноді показано трохи любові у відповідь.
З-за твого, єдиного твого, Ісуса, Який помер і воскрес для мене, прости мені всі мої гріхи.
Батько, не тільки я образив вас на мої гріхи, але я також образив ваше співтовариство тут, на землі.
Я обіцяю, щоб показати велику любов до сусіда, з тим щоб заповнити мої гріхи.
Я нічого не можемо зробити, якщо ваш Святий Дух не допомагає мені вести життя, така як Ісус, життя провів забувши про себе в служінні іншим.
Молитва за Святості на Страсну п'ятницю
Господи, на завтра і його потреб Я не молюся,
Тримайте мене, Боже мій, від плями гріхів,
Дозвольте мені обидва працюють старанно й належним чином молитися,
Дозвольте мені бути добрим словом і справою для інших,
Дозвольте мені не зробити нічого поганого або простоює на словах, бездумне сказати,
Встановіть вам замок на моїх губах
Дозвольте мені в сезон, Господи, бути чесними, в сезоні геїв,
Дозвольте мені бути вірним вашої милості тільки сьогодні,
І якщо сьогодні, мій прилив життя повинна згасати,
Про ставку бути, якщо сьогодні я помру, приходьте додому сьогодні,
Так, на завтра і його потреб, я не молюся,
Але тримати мене, направляти і любити мене, Господи, я молю тебе.

Молитва за єдність

Отець Небесний,
ви Батько всіх чоловіків.
Ми просимо вас, щоб відправити Святого Духа,
Дух, який об'єднує людей,
так що всі люди
забудуть минулі неприємності,
відкласти в сторону несправедливі думки,
і працювати разом на благо всіх,
незалежно від їх релігії,
незалежно від того, які їх раси,
так що в кінці кінців,
цей світ,
зробив добро чоловіків, що працюють разом,
в дусі Ісуса і працювати з вами,
можуть бути передані вам вашим Сина,
Об'єднуйтеся особливо всіх християн
так що скоро вони можуть бути знову разом,
як одне стадо навколо столу Вечері Господньої.
Ми просимо вас тісніше об'єднати тих нашої Церкви,
так що під керівництвом Духа до Царство Твоє,
ми можемо працювати, молитися і жити щасливо разом
в любові та мирі. (Амінь)

Молитви на Страсну п'ятницю

Молитва за Святості на Страсну п'ятницю

Господи, на завтра і його потреб Я не молюся,
Тримайте мене, Боже мій, від плями гріхів,
Дозвольте мені обидва працюють старанно й належним чином молитися,
Дозвольте мені бути добрим словом і справою для інших,
Дозвольте мені не зробити нічого поганого або простоює на словах, бездумне сказати,
Встановіть вам замок на моїх губах
Дозвольте мені в сезон, Господи, бути чесними, в сезоні геїв,
Дозвольте мені бути вірним вашої милості тільки сьогодні,
І якщо сьогодні, мій прилив життя повинна згасати,
Про ставку бути, якщо сьогодні я помру, приходьте додому сьогодні,
Так, на завтра і його потреб, я не молюся,
Але тримати мене, направляти і любити мене, Господи, я молю тебе.

 

Змова на весь рік від ворогів

Змова на весь рік від усіх ворогів

Читати вранці у Страсну п'ятницю.

«В ім'я Отця і Сина
І Святого Духа.
Цар Ірод б'ється, б'ється,
Кров проливає, нікого
Не шкодує,
Нікому не спускає.
Проти злого людини є
Великий Стрілець –
Бог Отець!
У Господа нашого
Ісуса Христа
Сонце – цибуля, місяць – стріла:
Є чим стріляти.
Нікому не дасть Господь
Мене ображати.
Господь Бог у мене попереду,
Богородиця позаду,
З Ними я нікого не боюся,
З Ними я нікого не боюсь.
А ви, мої лиходії-вороги,
Вам спиця в мови,
Розжарені кліщі у ікла
І в погані очі піски.
В ім'я Отця і Сина
І Святого Духа.
Нині і повсякчас і на віки віків.
Амінь».

Змова щоб попросити вибачення у покійного

Читають ввечері в Страсну п'ятницю.

«В ім'я Отця і Сина І Святого Духа.
Немає початку, без кінця.
Ім'ям Творця.
Ім'ям Ісуса Христа.
Встану я, перекрестясь.
Вийду я за поріг,
Благословлясь,
Піду я до святої церкви,
До золотого хреста,
До Божої Матері
І її сину Ісусу Христу.
Вимолю поклонами
І хрестами,
Виплачу покаянними Сльозами.
У мертвому царстві,
Покойничьем державі,
Серед темряви
Темрява мертвих людей.
Царів, катів,
Суддів і государів,
Лихих і добрих людей,
Є одна мертва душа.
Перед цією душею
Є моя вина.
Заради Господа Ісуса Христа.
Заради Його тернового вінця
Прошу і благаю мене (ім'я) пробачити
І моєї душі живої
Гріх відпустити.
В ім'я Отця і Сина І Святого Духа.
Нині і прісно
І на віки віків. Амінь.»

Відео: Страсна п'ятниця. Наша Пасха — Христос!