10 Божих заповідей, 7 смертних гріхів християн в православ'ї російською мовою з поясненнями для дорослих і дітей

Скільки всього заповідей Божих: пояснення і список всіх заповідей Божих російською мовою.

Зміст

У статті даються докладні пояснення 10 Божих заповідей, 7 смертних гріхів християн.

Перша заповідь Божа — вірити в єдиного Господа Бога: тлумачення, коротке пояснення для дорослих і дітей

 • Значення першої заповіді в тому, що Бог – єдиний, і все живе існує з волі Його і з Його волі до Нього повертається. Сила і міць, які перебувають у Господі, не існують ні в одному із земних і небесних створінь. Сила Божа виявляється в сонячному світлі, в морській та річковій воді, в повітрі, в застиглому камені.
 • Повзе чи дощовий черв'як по землі, летить птах, розсікає морські глибини риба – все це відбувається з волі Господа. Проростання насіння, шелест трави, дихання людини – прояв неземних здібностей, отриманих все, що живе, росте, існує завдяки Богу.
 • Перша заповідь, яку Бог вказує на Самого Себе, – одна з головних для віруючого, закликає любити єдиного й істинного Бога всім серцем своїм, всією душею і всіма своїми думками. Людина повинна боятися і любити Господа одночасно, і разом з тим не припиняти довіряти Йому, незалежно від життєвих обставин.
Перша заповідь Божа — вірити в єдиного Господа Бога: тлумачення, коротке пояснення для дорослих і дітей
 • Божа мудрість спонукає бджолу будувати стільники, птицю ліпити гніздо і виходжувати пташенят, дерево росте, спрямовуючи свої гілки до сонця, а камінь мовчить і зберігає свою форму. Ніхто не породжує власну мудрість, оскільки її поставляє один-єдиний джерело всілякої мудрості – Бог. Живоносную і велику Мудрість дає всьому Господь.

Як же молитися Господу? Ось текст молитви:

«Боже Милостивий, невичерпний, єдине джерело сили, зміцни мене, немічного, обдаруй більшою силою, щоб я міг краще служити Тобі. Боже, дай мені мудрості, щоб отриману від Тебе силу я не вжив у зло, але тільки на благо собі і ближнім для величання слави Твоєї. Амінь».

Як молитися Господу

Пояснення першої заповіді для дітей:

 • Заповіді Божі – це закони, дані Господом усім людям. Заповіді потрібні людям для того, щоб чинити правильно, не плутати добро і зло.
 • Віра всією душею в єдиного Господа – це так само природно, як вірити своїм батькам, довіряти їм, радитися з ними і розкривати перед ними своє серце. Бог не просто створив світ, він проявляє турботу про кожного, хто живе на землі. Любов до Господа і шанування проявляється у зверненні до Нього в молитві:

«Нехай Господь панує в твоєму серці,
І тільки Йому відкрий серця дверцята!
Нехай Бог буде сенсом усього життя твоєї!
Нехай Він управляє і панує в ній!».

Відео: 10 Десять заповідей Божих

Друга заповідь Божа — не сотвори собі кумира: тлумачення, коротке пояснення для дорослих і дітей

 • Не роби собі кумира і ніякого зображення того, що на небі вгорі, і що на землі внизу, і що у воді нижче землі.
 • Немає жодного творіння, яке може стати для віруючого тією ж силою, якою є Господь. Зійшовши на гору високу, для зустрічі з Господом, не потрібно дивитися на відображення в протікає поруч річці. Поставши перед правителем, не потрібно озиратися на його слуг, в надії почути від них рада або отримати допомогу.
 • Хіба ми звертаємося до посередників у справах, де можуть допомогти тільки самі близькі? Хіба Батько залишиться байдужим до переживань і труднощів дітей? Зі слугами легше тому, хто має гріх за душею. А безгрішний не відвертає погляд від свого Батька, а сміливо дивиться на того, хто милосерднішими слуг.
 • Господь спопеляє гріхи в кожному з нас, як сонячні промені згубно діють на шкідливих мікробів, що з'являються у воді. Від цього вода очищується, стає придатною для пиття.
 • Тому друга заповідь – це заборона ідолопоклонства і створення кумирів, ідолів для поклоніння. Другою заповіддю Господь забороняє шанування подібності або подоби з того, що ми спостерігаємо на небі (Сонця, Місяця, зірок), і того, що живе на земній поверхні (рослин, тварин, людей) або перебувати в морських глибинах (риб).
 • Однак це не означає, що Господь забороняє поклонятися святим іконам і мощам, адже це лише зображення, образ Господа, ангелів чи святих.
  Святі образи дано нам, як пам'ять про справах Божих і святих Його, для вознесіння думок наших до Бога і Його святих.
Друга заповідь Божа — не сотвори собі кумира: тлумачення, коротке пояснення для дорослих і дітей

Пояснення другої заповіді дітям:

 • Дитині дуже важко зрозуміти, що таке кумир або навіщо люди створюють ідолів. Потрібно знаходити порівняння, найбільш близьке і зрозуміле для дитини.
 • Кумир – це те, що людина помилково приймає за найголовніше і важливе в житті. Поклоняючись кумирам або ідолам, людина може навіть забути про Господа. Але хіба дитина змінить маму на ляльку або тата на новий велосипед? Згадаємо казку про Кає і Герді. Хлопчик повірив у те, що Снігова Королева – його кумир, забувши про простих речах – доброті, любові. Але це не принесло йому щастя і крижаний замок з ідеальними правильними холодними іграшками став для нього кліткою, в которойц гинула його душа.
 • І тільки любов Герди допомогла допомогла його серцю розтанути і хлопчик згадав про Бога. Так і будь-який християнин повинен у першу чергу любити і пам'ятати про Господа, і тільки потім — про близьких людей.

«Господь твій нехай буде єдиним Богом,
Хоч у житті завжди різних ідолів багато,
Служи лише Йому всією душею своєю!
На Бога надійся, а не на людей!».

Відео: Дітям про заповідях

Третя заповідь Божа — не призивай ім'я Господа Бога надаремно: тлумачення, коротке пояснення для дорослих і дітей

 • Третя заповідь забороняє вимовляти ім'я Господа в порожніх безглуздих розмовах, в жартах, іграх, коли людина проклинає, вимовляє клятву, обманює. Не можна також вимовляти ім'я Бога в кожній молитві до Нього, прославляти Його дякувати забобонно.

Пояснення третьої заповіді дітям:

 • Ім'я Бога вимовляється з належною увагою і благоговінням. Навіть коротке звернення до Господа – це молитва. Ми немов набираємо номер телефону і чекаємо відповіді на «тому боці».
 • Ім'я Господа кожен християнин дбайливо зберігає в серце і випускає звідти тільки в особливих випадках. Згадуючи ім'я Господа в розмовній мові, скажи «помилуй» або «Слава Тобі». Тоді звернення до Бога прийме форму молитви.

«Ім'я Боже даремно ти не говори!
Повага твоє нехай в словах тих горить.
Хай з любов'ю до Нього твоє серце стукає,
Вдячність і віра в ньому вічно звучить!».

Третя заповідь Божа — не призивай ім'я Господа Бога надаремно: тлумачення, коротке пояснення для дорослих і дітей

Четверта заповідь Божа – завжди пам'ятай про день суботній вихідний: тлумачення, коротке пояснення для дорослих і дітей

 • Четверта заповідь велить християнам присвячувати всі дні тижня роботі і творити справи, до яких є покликання. І тільки сьомий день присвячувати служінню Богові і відводити його на святі справи, угодні Господа: молитви, турбота про спасіння своєї душі, відвідування Храму Божого, вивчення Закону Божого, читання святого Письма.
 • Серед інших угодних Богу справ – ті, які вважаються корисними для душі: просвітництво розуму і серця корисними знаннями, читання корисних для душі книг, допомога тим, хто цього потребує: бідним, укладеним, хворим, сиротам.

Пояснення четвертої заповіді дітям:

 • Сьомий день слід проводити в молитвах, читанні Біблії.
 • Небесний Батько вислуховує наші звернення кожен день і тільки на сьомий день очікує від нас відвідування Храму, участі у богослужінні та Причастя Христу.

«З Богом життя для себе християнин обирає,
І тому церква завжди відвідує.
Знати про Господа більше він дуже прагне,
І з Біблії мудрості Божої вчитися».
Присвяти час Господу – будеш успішний,
І Його вічною милістю ніжно втішений».

Четверта заповідь Божа – завжди пам'ятай про день суботній вихідний: тлумачення, коротке пояснення для дорослих і дітей

П'ята заповідь Божа — шанувати і поважати батьків: тлумачення, коротке пояснення для дорослих і дітей

 • П'ятою заповіддю Господь обіцяє довге життя в добробуті тим, хто шанує батьків своїх. Повага до батьків проявляється в любові до них, шанобливе ставлення, слухняності, допомоги.
 • Господь закликає також вимовляти лише ті слова, які буду радувати батьків, а також не робити того, що образить їх чи засмутить. Під час хвороби батьків потрібно молитися за них. Після їх смерті не забувати просити Господа про спасіння душі.

Пояснення п'ятої заповіді дітям:

 • Тато і мама турбуються про своїх дітей і допомагають їм, поки вони маленькі незважаючи на поведінку, оцінки в школі, здібності або їх відсутність.
 • Тому діти повинні допомагати своїм старим і немічним батькам на схилі років їх. Шанувати матір і батька – це означає, що потрібно не тільки ввічливо говорити з ними, але і надавати реальну підтримку. Адже на схилі років батьки потребують душевному уваги та участі.

«Стався з повагою до тата і мами!
Мудрість, досвід батьків варті уваги!
Дорожи ними, слухайся і підкорись!
Як у Бога характер зробити свій намагайся!
І тоді буде життя твоє – благополучною.
Довгою буде вона, і, при цьому, ненудним».

П'ята заповідь Божа — шанувати і поважати батьків: тлумачення, коротке пояснення для дорослих і дітей

Шоста заповідь Божа — не вбивати: тлумачення, коротке пояснення для дорослих і дітей

 • Шоста заповідь – заборона на вбивство будь-яким способом. Заборона поширюється як на інших людей, так і на самого себе (самогубство). Самим страшним і тяжким гріхом вважається позбавлення життя – найбільшого дару Божого.
 • Самогубство ж – один з тяжких гріхів, у якому вбачається не тільки гріх вбивства, але відчай і зухвалий бунт проти Провидіння Господнього. Самогубці не можна буде покаятися після смерті і просити спасіння для своєї душі.
Шоста заповідь Божа — не вбивати: тлумачення, коротке пояснення для дорослих і дітей

Пояснення шостої заповіді дітям:

 • Позбавлення життя однієї людини іншим – найстрашніший гріх.
 • Такий же гріх – мучити тварин, птахів, комах. Всі вони – творіння Господа, про яких людина повинна дбати.

«Вбиває Людей
Не тільки оружье!
І скорочують життя
Часом не рушниці,
А грубе слово,
Бездумний вчинок
Життя руйнує іншого,
Старий він чи молодий.
Людей бережіть,
Дбайте, любіть,
Всіх благословляйте
І даруйте радість!».

Сьома заповідь Божа — не перелюбствувати: тлумачення, коротке пояснення для дорослих і дітей

 • Перелюб – порушення подружньої вірності. Незаконна нечиста любов вважається гріховною. Порушення подружньої вірності і любові заборонено Господом.
 • Якщо ж людина не пов'язаний клятвою вірності з чоловіком або дружиною, то йому слід дотримуватися чистих думок і бажань, залишатися незайманих у справах, словах.Що це означає? Треба уникати того, що породжує нечисті почуття: лайка, безсоромні пісні, танці, розглядання спокусливих зображень, видовищ, пияцтво.

Пояснення сьомої заповіді дітям:

 • Пов'язаний узами шлюбу або клятвою вірності людина не повинна переступати через любов, зрадити коханого.
 • Зберегти сім'ю можна тільки в тому випадку, якщо і чоловік і жінка будуть зберігати вірність один одному.

«Пройдуть роки. Ти виростеш. Бог дасть тобі дружину(а).
Полюбиш. Вступиш у шлюб. Завжди будь вірний, відданий одному.
Над отношеньями працюй. Чекай відповіді бога.
Не зраджуй своєї любові. Не порушуй завіту».

Сьома заповідь Божа — не перелюбствувати: тлумачення, коротке пояснення для дорослих і дітей

Восьма заповідь Божа — не красти: тлумачення, коротке пояснення для дорослих і дітей

 • Поганим вчинком вважається крадіжка. Якщо людина знайшов дорогу річ на вулиці і присвоїв її собі – це також вважається крадіжкою. Правильніше спробувати знайти того, хто втратив цю річ. Такий вчинок – прояв вірності святому Богові.

«Той, хто у людей забрав,
Речі їх, шляхом нечесним,
Чоловік той став злодієм,
Це стане всім відомо».

Восьма заповідь Божа — не красти: тлумачення, коротке пояснення для дорослих і дітей

Дев'ята заповідь Божа — не брехати: тлумачення, коротке пояснення для дорослих і дітей

 • Всяка брехня, неправда, наклепи заборонені Господом десятою заповіддю. Свідчити неправду під час судового розгляду на іншу людину, доноси, наклепи, плітки неприпустимі для християнина.
 • Не можна брехати навіть при відсутності наміру шкодити ближньому своєму. Оскільки така поведінка не узгоджується з любов'ю і повагою до ближнього.

Пояснення дев'ятої заповіді дітям:

 • Бувають ситуації, коли єдиним способом уникнути покарання може бути брехня. Але такий спосіб – всього лише ілюзія.
 • Слідуючи шляхом брехні можна подолати окремі труднощі, але врешті-решт обставини складуться так, що обман розкриється. Також не можна говорити про людей неправду.

«Неправду про людей – не кажи!
Для цього допомоги Божої проси,
Щоб бачити хороше в ближніх своїх.
Не зле, а добре думати про них!
Брехня може нещастя з собою принести,
А правда до перемоги твоєї привести».

Дев'ята заповідь Божа — не брехати: тлумачення, коротке пояснення для дорослих і дітей

Десята заповідь Божа — не заздрити: тлумачення, коротке пояснення для дорослих і дітей

 • Господь не дозволяє робити щось погане іншим, а також забороняє погані бажання і помисли щодо оточуючих або близьких. В десятій за поведи йдеться про такий гріх, як заздрість.
 • Той, хто подумки бажає чужого, той може легко переступити межу, що розділяє погані думки і погані справи. Саме почуття заздрості вже оскверняє душу.
 • Вона стає нечистою перед Господом, адже через диявольську заздрість з'явився на світі гріх. Справжній християнин повинен очищати свою душу від внутрішніх нечистот, берегтися від поганих бажань і залишатися вдячним Богові за те, що у нього є. Якщо ж у знайомого або сусіда всього багато, то потрібно радіти за нього.

Пояснення десятої заповіді дітям:

 • Десятою заповіддю Бог забороняє людям заздрити. Адже це почуття заважає їм жити радісно: серед близьких і сусідів, серед знайомих завжди знайдеться той, чиє життя може здаватися краще їх власної.
 • Але в казках є багато прикладів того, що не можна бути жадібним і весь час хотіти більшого, ніж у тебе є. Наприклад, жадібна стара з казки Пушкіна «Золота рибка».
  Якщо у твоїх друзів трапляється щось дуже хороше, то краще щиро порадіти за них та подякувати Господу за це.

«Не бажай нічого, чим володіє близький.
Не мрій, що предмет у кого-то зайвий.
Ці думки тобі принесуть страждання,
Адже за гріх принесеш ти собі покарання».

Відео: 10 ЗАПОВІДЕЙ БОЖИХ.