Бактерія хелікобактер пілорі: історія відкриття, причини виникнення, симптоми на шкірі і в організмі, способи зараження, діагностика, лікування антибіотиками і народними засобами, дієта, профілактика. Що буде, якщо не лікувати хелікобактеріоз?

У цій статті пропонуємо познайомитися з підступною бактерією хелікобактер пілорі. Дізнайтеся про симптоми, способі передачі, лікуванні та інших важливих показниках, пов'язаних з бактерією.

Зміст

Хелікобактер пілорі: історія відкриття

Важливо: Хелікобактер пілорі — бактерія, яка живе в шлунку людини. Це — дуже поширена бактерія, вчені та медики вважають, що 2⁄3 людей є носіями хелікобактер пілорі. Найменшу кількість носіїв хелікобактер пілорі припадає на країни Європи і США.

Це пов'язано з високим рівнем гігієни та медицини. У країнах, де гігієна і санітарія не дотримуються або їхній рівень істотно знижений, хелікобактер пілорі активно прогресує.

Вперше про бактерії заявили в 1979 році австралійськими вченими Робіном Уорреном і Баррі Маршаллом. Вчені припустили, що причина захворювань шлунка і дванадцятипалої кишки криється аж ніяк не в стресах і неправильному харчуванні, а в даній бактерії. Надалі Баррі Маршалл випив вміст чашки, в якій знаходився хелікобактер. Як і передбачалося, вчений невдовзі захворів, у нього розвинувся гастрит. Йому вдалося вилікуватися за допомогою антибіотиків.

З тих пір у світі вчених бактерія хелікобактер пілорі визнана, як шкідлива бактерія, з якою необхідно боротися. Вчені в 2005 році отримали Нобелівську премію за своє відкриття.

Назва бактерії характеризує її: «хелико» означає спіральну форму бактерії, а «пілорі» вказує на пілоричний відділ шлунка, де мешкає бактерія.

Бактерія характеризується високим рівнем пристосованості до виживання в шлунку. Головною особливістю, яка вразила вчених, є здатність бактерії виживати в кислому середовищі шлунка. Завдяки жгутикам бактерія переміщається по густого слизу, руйнуючи стінки слизової оболонки шлунка. Хелікобактер пілорі виділяє спеціальну речовину, яка руйнує кисле середовище, тим самим створює комфортні умови для існування величезної кількості своїх родичів.

Хелікобактер пілорі — шкідлива бактерія

Причини появи хелікобактер пілорі

Причин інфікування бактерією не дуже багато:

 • Першою і основною причиною появи бактерії в організмі є недотримання особистої гігієни. Бактерія не живе в повітрі, гине. Але чудово почуває себе у вологому і кислому середовищі слини і шлунка.
 • Друга причина криється в ослабленні організму. Часто хелікобактер активно розмножується після стресу або на тлі хвороби.

Друга причина лише частково виправдана. Справа в тому, що хелікобактер не з'являється сам по собі. Стрес або хвороба можуть лише спровокувати значне розмноження бактерії в шлунку. Це означає, що до цього моменту нехай у невеликій кількості, але все ж хелікобактер був присутній в організмі людини. А ослаблення організму дало поштовх до агресивної розмноження.

Бактерія може жити в організмі протягом десятків років, при цьому ніяк себе не проявляти. І тільки у разі гострих запальних процесів, пов'язаних з ШКТ, діагностується справжня причина захворювання. Як відомо, бактерія провокує руйнування слизової оболонки і розвиток запальних захворювань шлунка і дванадцятипалої кишки. І це ще далеко не всі згубні наслідки не виявленої своєчасно інфекції.

Відео: Що таке хелікобактер пілорі?

Як можна заразитися хелікобактер пілорі?

Бактерія дуже заразна. Навіть повне дотримання особистої гігієни не може гарантувати того, що людина не заразиться. Тим не менш слід максимально захистити себе та свою сім'ю.

Шляхи передачі хелікобактер пілорі:

 • При використанні загального посуду.
 • Шляхом попадання слини в організм іншої людини.
 • Занос бактерії медичною технікою (наприклад, під час ендоскопії)
 • Через предмети гігієни.

Заразитися бактерією можна де завгодно: в ресторані або кафе, при поцілунках, вдома. Якщо у одного члена сім'ї виявлений хелікобактер пілорі, пройти обстеження необхідно всім членам сім'ї. Хелікобактеріоз вважається сімейним захворюванням. З імовірністю 95% у решти членів сім'ї буде виявлена дана бактерія.

Бактерія нещадна, вона потрапляє в дитячий організм нарівні з дорослими. З цієї причини не рекомендується годувати дитину, куштуючи їжу з його ложки. Часто діти інфікуються ще у найменшому віці, коли мама облизує соску або ложку.

Не можна пити з однієї пляшки з друзями і навіть родичами. Також не можна фарбувати губи помадою подружки. Якщо людина чхає або кашляє прямо на вас, попросіть не робити цього або просто відверніться в бік. Як ви вже зрозуміли, шлях передачі хелікобактер пілорі — оральний. Бактерія запросто передається в побуті. Нехай краще вас вважають занадто педантичним в питанні гігієни, але такі заходи зможуть захистити.

Посуд має ретельно обробляються. Так як бактерія в повітрі гине, є шанс уникнути інфікування бактерією в місцях громадського харчування. У тому випадку, якщо посуд у кафе пройшла належну обробку і миття. Але, на жаль, сподіватися на сумлінність закладів можна не завжди. Якщо у одного члена сім'ї виявлена бактерія, йому слід завести окремі столові прилади, а також мити посуд окремої губкою.

Шляхи передачі бактерії хелікобактер пілорі

Симптоми хелікобактер пілорі

Як ми вже говорили, не завжди хелікобактер пілорі проявляє себе якимось чином. Але іноді запідозрити проблеми в організмі можна за такими ознаками:

 • Біль у животі;
 • Нудота, печія;
 • Висипання на шкірі;
 • Проблеми зі стільцем;
 • Неприємний запах з рота
 • Неприємний присмак у роті.

Важливо: Хелікобактер не має яскраво виражених симптомів, бактерія руйнує захисні сили організму. І коли організм вже не в силах протистояти шкідливим колоніям бактерії, з'являються різні захворювання. Часто помилково можуть лікувати симптоми замість справжньої причини.

Симптоми хелікобактер пілорі

Хелікобактер пілорі: прояви на шкірі

Важливо: Шкіра є першим показником, що в організмі щось не так. Висипання, вугри, шкірний свербіж, почервоніння, лущення шкіри може сигналізувати про наявність хелікобактер пілорі.

Якщо час юнацьких вугрів давно пройшло, але висипання на шкірі обличчя все ще не пройшли, рекомендуємо пройти обстеження на хелікобактер пілорі. Найчастіше люди намагаються позбутися від прищів, вугрів всілякими методами. У хід йдуть народні засоби, дорогі косметичні препарати і дорогі процедури, аптечні засоби. Однак все це буде марно до тих пір, поки ви не позбудетеся від першопричини.

Прищі і чорні крапки — не єдиний прояв діяльності хелікобактер пілорі. Часто люди схильні іншим шкірним захворюванням:

 1. Може тріскатися шкіра пальців на руках і ногах. Іноді люди пов'язують це явище з реакцією на хімічні засоби.
 2. Атопічний дерматит. Часто розвивається на тлі хелікобактеріозу. Проявляється червоними зудять ділянками на різних ділянках тіла.
 3. Розацеа — хронічне запалення шкіри особи. Проявляється появою на обличчі червоних плям, дрібних судин, утворенням пустул.

Було встановлено, що після успішного лікування хелікобактеріозу проблеми з шкірою зникали самі по собі. Не дарма досвідчені дерматологи рекомендують звернулися пацієнтам пройти обстеження шлунково-кишкового тракту. Багато нехтують цими рекомендаціями, обмежуючи себе місцевим лікуванням. Слід розуміти, якщо місцеве лікування шкірної висипки не допомагає, важливо пройти повне обстеження організму і спрямувати сили на боротьбу з першопричиною проблем.

Ускладнюється ситуація, коли до висипань на тлі хелікобактер пілорі приєднується вторинна бактеріальна або грибкова інфекція. У такому випадку знадобиться додаткове лікування, спрямоване на лікування утворилася інфекції.

Прищі на шкірі

Діагностика хелікобактер пілорі: методи і аналізи

Важливо: Правильна діагностика є першим і важливим кроком на шляху до одужання.

Є декілька методів діагностики, які допоможуть виявити наявність шкідливої бактерії.

 • Ендоскопічне дослідження шлунка. Це найбільш точний метод, який дозволяє швидко і точно визначити наявність бактерії. Процедура проводиться строго на голодний шлунок. Під час ендоскопії береться шматочок матеріалу для уреазного тесту. Процедура безболісна, але досить неприємна. Протягом декількох хвилин буде готовий результат. Перевагою даної процедури є можливість обстеження стану шлунка і дванадцятипалої кишки.
 • Кров на антитіла до хелікобактер пілорі. Кров здається строго натщесерце з вени. Результат буде готовий через кілька днів. В результаті буде відображатися титр, згідно з яким можна зрозуміти, присутні в організмі антитіла до бактерії чи ні. Згідно цього аналізу, як правило, лікування не призначають. Якщо титр високий, пацієнта відправляють на дообстеження. Відомо, що антитіла в крові зберігаються протягом деякого часу після позбавлення від бактерії.
 • Дихальний тест. Сучасний метод діагностики, який можна проводити дітям, вагітним жінкам. Суть тесту полягає в тому, що пацієнт спочатку видихає в один мішечок, потім йому належить випити сечовину. Після чого слід видихнути в інший мішечок. Потім порівнюють вміст двох мішечків, на підставі цього робиться висновок про наявність хелікобактер пілорі. Тест зручний тим, що можна швидко отримати результат. Дихальний тест проводиться натще.
 • Аналіз калу. Результат можна отримати не відразу, а через декілька днів. Даний метод діагностики підходить для дослідження дітей, літніх, вагітних, ослаблених пацієнтів. Результативність досить точна.
Діагностика хелікобактер пілорі

Як лікуватися при наявності хелікобактер пілорі?

Важливо: Лікування хелікобактер пілорі — складний і повільний процес. Він вимагає від хворого зусиль і терпіння. Також необхідно знайти грамотного лікаря, який буде спостерігати за ходом лікування.

Відразу варто відзначити, що багатьом хворим не відразу вдається вилікуватися від бактерії. Хелікобактер пілорі швидко виробляє стійкість до багатьох видів антибіотиків. Лікуванням від хелікобактер пілорі займається лікар-гастроентеролог.

Самостійно призначати лікування не можна:

 • По-перше, з більшою ймовірністю терапія виявиться непотрібною;
 • По-друге, ви можете завдати ще більшої шкоди організму.

Не завжди при наявності хелікобактер пілорі лікар призначає лікування. Якщо обстеження показало, що в шлунку і дванадцятипалої кишці мешкає невелика кількість бактерії, при цьому немає виражених захворювань шлунково-кишкового тракту, терапія не призначається.

Антибактеріальна терапія показана при наступних загостреннях:

 1. Виразка
 2. Гастрит
 3. Рефлюкс
 4. Онкологія ШКТ у найближчих родичів
 5. Дуоденопатия

При цьому лікар в обов'язковому порядку повинен взяти до уваги супутні захворювання: відхилення в роботі печінки, жовчного міхура, підшлункової залози, селезінки.

Іноді антибактеріальна терапія може принести пацієнту більше шкоди, ніж користі. Розроблені схеми лікування, які допомагають позбутися від шкідливої бактерії хелікобактер пілорі:

 • 1 схема: 2 антибіотика, препарат для зниження кислотності в шлунку.
 • 2 схема: 2 антибіотика, препарат для зниження секреції соляної кислоти, вісмут.

Ці схеми одночасно не можна використовувати. Якщо одна схема лікування не дало позитивного результату, призначають іншу.

Препарати вісмуту володіють обволікаючим дією відносно стінок слизової оболонки шлунка. Завдяки цьому відбувається зниження агресивного впливу соляної кислоти на стінки шлунка при запальних процесах, які є найбільш частими супутниками хелікобактер пілорі. Вірніше, наслідком діяльності бактерії.

Інгібітори протонної помпи загоюють ерозивні ділянки, що знижують кислотність шлункового соку. При цьому зберігають молекули антибіотика, які можуть змінюватися в кислому середовищі шлунка.

Після лікування обов'язково потрібно обстежитися повторно на хелікобактер пілорі. Тільки так ви зможете зрозуміти, ефективним було лікування чи потрібно проходити курс лікування знову.

Відео: Комаровський про лікування хелікобактеріозу

Які антибіотики показані при хелікобактер пілорі?

Позбутися від бактерії можна за допомогою антибіотиків. Це — обов'язкова частина схеми лікування.

Важливо: Слід розуміти, що разом з бактерією антибіотики порушують мікрофлору кишечника. Обов'язково під час прийому антибактеріальних препаратів і після слід приймати живі бактерії. Живі бактерії необхідно суворо зберігати в холодильнику, інакше вони втратять ефективність.

Що ще потрібно знати про прийом антибіотиків:

 • Для лікування від хелікобактер пілорі призначають вбивчі дози двох антибіотиків одночасно.
 • Приймати антибіотики необхідно строго по часу і згідно зі схемою, інакше ефекту не буде.
 • При непереносимості препарату і побічних ефектах обов'язково потрібно проконсультуватися з лікарем, можливо зміна схеми.

Хелікобактер пілорі можуть вбити такі антибіотики:

 1. Кларитроміцин
 2. Амоксицилін
 3. Метронідазол
 4. Тетрациклін

Антибактеріальні препарати призначаються в комплексі з препаратами вісмуту та/або інгібіторами протонної бомби. Окремо слід приймати пробіотики. Лікування проводиться антибіотиками 7-14 днів. Після курсу лікування через 1-1,5 місяці необхідно повторно здати аналізи на наявність бактерії. Якщо результат буде позитивним, буде потрібно ще один курс лікування.

Перед початком лікування рекомендується здати аналіз на чутливість до антибіотиків. Це дозволить підібрати відповідний препарат. Лікування та супутні аналізи — не дешеві. Однак запускати ситуацію не можна. Важливо озброїтися терпінням і впевненістю, слідувати рекомендаціям лікаря. Можливо, доведеться пройти консультацію у кількох лікарів.

Антибіотики для лікування від хелікобактер пілорі

Як лікувати хелікобактеріоз народними засобами без антибіотиків?

Важливо: Традиційна медицина тверда у своїй думці: вилікуватися від хелікобактеріозу без антибактеріальних препаратів неможливо.

Тим не менш багато хворих не погоджуються на антибіотикотерапію, боячись наслідків у вигляді побічних ефектів і порушень мікрофлори. Замість цього віддають перевагу народним методам. Не доведено, допомагають народні методи лікування від хелікобактеріозу, проте відомо позитивний вплив певних трав на стінки шлунка, дванадцятипалу кишку.

Перед тим, як почати лікуватися народними засобами, проконсультуйтеся з гастроентерологом. При правильному підборі трав, можливо, лікар схвалить ваш вибір. Але не забувайте, що народними засобами можна нашкодити організму. Особливо якщо є запальні процеси. Ставтеся до цього серйозно, халатність у відношенні свого здоров'я може коштувати дуже дорого.

Народні засоби при хеликобактериозе:

 1. Прополіс. Розведіть в 100 гр води 10 крапель спиртової настоянки прополісу. За годину до кожного прийому їжі випивайте цей розчин. Курс лікування прополісом 1 місяць.
 2. Збір трав: календули, деревій, звіробій. У рівній кількості змішайте трави, 2 ст. л. трав залийте склянкою окропу. Дайте відвару настоятися, процідіть. За півгодини до кожного прийому їжі приймайте по 100 мл напою.
 3. Збір трав: деревій, ромашка, календула, коріння алтея, звіробій, насіння льону, насіння кропу, оман, горець зміїний. Трави подрібніть і залийте 1 ст. л. суміші холодною водою. Наполягайте суміш протягом ночі. На наступний день закип'ятіть і випаровуйте на водяній бані не менше 30 хвилин. Після цього відвар повинен настоятися ще 2 години. Приймати такий відвар можна тільки 2 дні, потім слід готувати новий. Приймати 4 рази на день по 100 мл за півгодини до їди. Курс прийому — 20 днів. Після перерви в 10 днів можна повторити.

Ефективно застосовувати народне лікування в комплексі з традиційним. Народне лікування — тривалий процес, відразу результату чекати не варто. Ефект посилюється, якщо чергувати курси народного лікування, наприклад, спочатку 2 місяці пити трави, потім 1 місяць — прополіс.

Народні засоби для позбавлення від бактерії хелікобактер пілорі

Профілактика хелікобактер пілорі

Важко захиститися від хелікобактер пілорі. Вчені впевнені, що ця бактерія є у більшості людей на планеті. Проблемою є те, що бактерія не проявляє себе, як самостійне захворювання. Відомо про паразитує бактерії стає тоді, коли завдано шкоди організму. В наших силах під час виявити бактерію і отримати належну терапію.

Профілактика полягає в наступних заходах:

 • Особиста гігієна. Це допоможе захиститися не тільки від хелікобактер пілорі, але уникнути багатьох інших проблем. Не слухайте тих, хто закидає вас у зайвій відрази й охайності. На жаль, не всі люди досить грамотні й інформовані про наслідки недотримання правил гігієни.
 • Зміцнення імунітету. Хороший імунітет забезпечить протистояння багатьом паразитами хвороб. Слабкий імунітет, навпаки, є відкритими воротами для проникнення всіляких інфекцій.
 • Регулярне обстеження шлунково-кишкового тракту. Ця процедура повинна стати частиною культури в нашому менталітеті. Більшість людей звертаються в лікарню, коли щось починає хворіти. Але якщо проходити обстеження не тому, що болить, а в цілях профілактики, багатьох неприємних наслідків вдасться уникнути.
 • Вакцинація проти хелікобактер пілорі. Вакцини проти хелікобактер пілорі досі не вивчені до кінця. Дослідження на тваринах показують позитивний результат. Можливо, в недалекому майбутньому вчені знайдуть рішення проблеми хелікобактеріозу.
Профілактика хелікобактер пілорі

Дієта при хелікобактер пілорі: що можна і не можна їсти?

Важливо: Дієта — це одна з важливих складових при лікуванні бактерії. Але багато людей не дотримують дієту, для багатьох це дуже важко.

Дійсно, дієта — нелегке випробування, особливо для тих, хто любить смачно попоїсти. Але важливо розуміти, що дієта і правильне харчування — це перший крок на шляху до одужання. Багато проблем в організмі успішно вирішуються, якщо слідувати рекомендаціям дієти. І навпаки, лікування не завжди допомагає, якщо не дотримуватися дієти.

Особливо важливо дотримуватися дієти, коли в шлунково-кишковому тракті вже є запальні процеси. При проблемах шлунка і дванадцятипалої кишки показаний дієтичний стіл №5.

Які продукти дозволено є:

 • Вчорашній пшеничний хліб, здобні булочки і випічку. Печені пиріжки ватрушки — не частіше 2 разів у тиждень.
 • Рослинні олії, вершкове масло в невеликій кількості.
 • Овочеві супи.
 • Відварне, парове нежирне м'ясо.
 • Язик, печінка, варена ковбаса.
 • Заливна, тушкована риба, вимочений оселедець, форшмак.
 • Сметана, несолоний сир, молоко, некислий кефір, ацидофілін.
 • Некруто зварені яйця, паровий омлет.
 • Манна, вівсяна, гречана, рисова каші.
 • Кава з молоком, неміцний чай, відвар шипшини, компоти.

Які продукти протипоказані:

 • Здобна випічка.
 • М'ясні, рибні, грибні бульйони.
 • Жирні сорти м'яса і риби.
 • М'ясні, рибні, овочеві консерви.
 • Смажені яйця.
 • Кислі фрукти, багаті клітковиною.
 • Шоколад, морозиво.
 • Гострі, смажені, солоні закуски і соуси.
 • Бобові.
 • Крупи: кукурудзяна, пшоно, перлова.
 • Газована вода, чорна кава, квас.

Харчуватися потрібно часто, але дрібно.

Що буде, якщо не лікувати хелікобактеріоз?

Багато хто ставить питання: чи потрібно лікуватися від хелікобактер пілорі? В даний час гастроентерологи виступають за лікування, особливо якщо є ураження шлунково-кишкового тракту.

Існує думка, що хелікобактер пілорі призводить до наступних проблем:

 • Виразкова хвороба шлунка;
 • Виразкова хвороба дванадцятипалої кишки;
 • Рак шлунка.

Щодо раку шлунка не достовірно доведено, що бактерія хелікобактер пілорі викликає дане захворювання. Це лише припущення з приводу однієї з причин розвитку хвороби. На розвиток патологій шлунка впливають також інші фактори, не завжди хелікобактер пілорі є єдиною причиною. В даний час вчені мало що знають про бактерії, але поки медицина единогласна на думці, що вбити бактерію можна тільки антибіотиками. Немає даних про те, що хелікобактер приносить користь організму.

Якщо ви дізналися про наявність у своєму шлунку бактерії хелікобактер пілорі, не засмучуйтеся. Вилікувати захворювання можна, але потрібно відповідально поставитися до вибору лікаря та прийому препаратів.

Відео: Думка лікарів про бактерії хелікобактер пілорі