Ректороманоскопія і колоноскопія: в чому різниця, подібності. Коли застосовуються ректороманоскопія і колоноскопія?

Відмінності та подібності колоноскопії та ректороманоскопії.

Колоноскопія і ректороманоскопія є дещо різними діагностичними маніпуляціями, які дозволяють візуалізувати різні ділянки кишечника. Вони не можуть замінятися один одним, так як дають абсолютно різні результати. У статті ми розповімо про відмінності цих двох маніпуляцій.

Ректороманоскопія і колоноскопія: що це таке і навіщо потрібно?

Варто відзначити, що входить колоноскоп через анальний отвір. В ході маніпуляції вводиться тонкий гнучкий зонд з відеокамерою на кінці. Завдяки цьому вдається візуалізувати стінки кишечника. Проникає колоноскоп досить глибоко, в останній відділ тонкого кишечника. В ході маніпуляції кишечник роздувається за допомогою повітря, для того щоб розправилися стінки і побачити певного роду ураження, а також недуги. Найчастіше колоноскопія використовується не тільки з діагностичними цілями, але ще і в якості лікувальних маніпуляцій.

Колоноскопія під наркозом

Максимальна глибина, на яку може проникати це діагностичний апарат — 35 см, тобто в товстий кишечник. У більш глибокі шари кишечника цей вид апарату не проникає. В основному використовується для підтвердження діагнозу, який був отриманий в ході пальпації, а також огляду зовнішнього анального отвору, за допомогою розширювача. Тобто цей апарат допомагає підтвердити діагноз і доповнити його. Він більш простий у використанні, але не менш надійний. Якщо необхідно провести огляд більш глибоких шарів кишечника, то використовують колоноскопію, тому що тонкий гнучкий зонд здатний проникати набагато глибше.

Схема колоноскопії

Ректороманоскопія і колоноскопія: в чому різниця?

Відмінності:

  • Ще однією з відмінностей є можливість проведення під анестезією. Ректороманоскопія проводиться без анестезії, процедура є терпимою. Основний дискомфорт виникає при введенні через стиснення сфінктера.
  • При поступовому його розслабленні трубка входить в анальний отвір і біль припиняється. Що стосується колоноскопії, то зонд проникає дуже глибоко, іноді потрібно проведення епідуральної анестезії або ж маніпуляції проводяться під загальним наркозом. Але найчастіше в діагностичних цілях наркоз ніхто не робить.
  • В основному анестезія необхідна в тому випадку, якщо вже є певні відомості про патологічному стані пацієнта. За допомогою колоноскопії можна взяти біопсію тканин, відповідно розширюються можливості діагностики. Тому що за допомогою колоноскопа можна взяти невеликий клаптик тканини зі стінок кишечнику і відправити їх на гістологічний аналіз в лабораторію.
  • Це потрібно для того, щоб визначити характер пухлини або патологічних утворень. За допомогою колоноскопа вдається також позбутися від невеликих поліпів, які легко зрізаються з використанням даної техніки. Тобто колоноскопія є не тільки діагностичним апаратом, але ще й допомагає провести нескладні операції з видалення невеликих плоских новоутворень.
Колоноскоп

Ректороманоскопія і колоноскопія, як вибрати метод діагностики?

Лікар дуже часто вибирає між ректороманоскопией і колоноскопією, залежно від скарг пацієнта. Якщо це уточнення стадії геморою або ж постійні болі в області прямої кишки, регулярні запори, а також слиз або гній у кале, то швидше за все проводиться ректороманоскопія. Тому що ці симптоми вказують на патологію саме в області прямої кишки, тобто глибше занурюватися апарату немає необхідності.

Якщо ж етіологія більш складна й незрозуміла, є симптоми здуття, постійної болі внизу живота, гази, а також періодична поява крові в калі, то найчастіше призначають колоноскопію. Тому що є можливість проникнути глибше і більш детально вивчити будову стінок, і що на них знаходяться. Відповідно колоноскоп найчастіше використовують і при екстрених операціях, коли людину доставляють в лікарню з кровотечею в ділянці прямої кишки або анального отвору. Таким чином за допомогою колоноскопа вдається більш детально розглянути стан кишечника і визначити причину патології.

Діагностика раку

Це зовсім не означає, що колоноскопія краще ніж ректороманоскопія. У них просто різні призначення і області застосування. Більш простим варіантом дослідження є ректороманоскопія. Це дозволяє лікарю більш детально вивчити стінки товстого кишечнику, що незамінне при геморої, а також тріщинах прямої кишки або ж наявності поліпів, папілом. Колоноскопія застосовується для більш детального дослідження глибоких шарів кишечника. Тобто навіть зачіпає тонкий кишечник і допомагає з'ясувати, чому болить живіт, нерегулярний стілець або кровотечі з анального отвору.

Колоноскопія

Вибір методу діагностики часто залежить від обладнання, яке є в клініці, а також клінічних проявів захворювання у пацієнта.

ВІДЕО: Колоноскопія і ректороманоскопія