Види насильства в сім'ї і як з ним боротися? Куди звертатися, якщо над вами вчиняється насильство і як боротися з його наслідками?

У даній статті ми поговоримо про те, яким буває домашнє насильство, і як з ним боротися.

Насильство в сім'ї є самим страшним явищем. В результаті насильницьких дій, як правило, руйнується особистість і виникають великі перешкоди для саморозвитку. Особливо важко, коли йому піддаються діти. У них ламається психіка, пропадає віра в себе і свої можливості. Незалежно від того, у якій формі виражено насильство, воно завжди погано позначається на внутрішньому світу людини і він ховається від життя. Важливо відзначити, що з насильством можна і потрібно боротися, а в нашій статті ми розповімо, як це зробити.

Насильство в сім'ї: види та особливості

Види насильства в сім'ї

Однією з головних особливостей насильства в сім'ї є повторення. Як правило, відбувається повторення різних інцидентів, що стосуються різних типів насильства. Всього налічується 4 форми:

 • Фізична. Виражається умисним нанесенням тілесних ушкоджень. Ще це може бути виражене в різних обмеження в їжі і сні, примус до вживання наркотиків або алкоголю.
 • Сексуальна. Виражається в маніпулюванні тілом людини. Це може бути грубий секс з примусу, проституція або навіть порнобізнес.
 • Психологічна. В даному випадку пригнічується воля людини, її принижують, обмежують свободу, гідності та права. Це призводить до порушень психічного стану, особливо у дітей.
 • Економічна. Проявляється у вигляді контролю над грошима та іншими ресурсами. Жертві виділяється трохи грошей на утримання. Наприклад, коли дружина живиться з дитиною на що грошей вистачить, а чоловік ходить по ресторанах. Або змушує дружину готувати багата вечеря, а сама сім'я харчується ріжками. Ще до такого виду насильства можна віднести примушування до здирства, заборона на навчання або роботу, а також розтрата сімейних грошей.

Психологічне насильство прийнято вважати самим центром і вже від нього беруть початок інші форми. Це найбільш часто зустрічається форма і виражається погрозами, приниженням, образами, вимогами, критикою і так далі.

Кожна з цих форм має деструктивний характер і людина втрачає довіру до себе і оточуючих. Він стає тривожним, депресивним і може навіть зробити спробу суїциду.

Сімейне насильство — стадії прояви: цикл

Цикл домашнього насильства

Як правило, насильство в сім'ї проявляється в декілька стадій:

 • Спочатку наростає напруга, а також порушується спілкування членів сім'ї, тому що один з них є тираном і вимагає беззаперечного виконання всіх його, скажімо так, наказів.
 • Поступово напруга стає настільки сильним, що відбувається спалах жорстокості різного характеру. Це може бути фізичне побиття, сильний скандал з погрозами, приниженнями, залякуваннями.
 • Трохи охолонувши, кривдник вибачається, пояснює свою поведінку і намагається зробити постраждалу сторону винною. Часто він заперечує подію або переконує другу сторону в тому, що вона все вигадала і згущує фарби.
 • Коли інцидент вичерпано, то настає затишшя. Кривдник прощений і відносини стають такими як і раніше.
 • Далі відносини повертаються до першої стадії, і цикл починається заново. З часом фази стають все коротшими, жорстокість проявляється частіше і збиток від них стає більше. В такому випадку «жертва» вже не в змозі самостійно впоратися з ситуацією.

Ще однією важливою особливістю насильства, яка робить тільки глибше психологічну травму, є те, що сторони близькі один одному. На відміну від злочину, яке вчиняється незнайомими людьми, насильство відбувається рідною людиною і це набагато страшніше.

Особливістю домашнього насильства є те, що обом сторонам доводиться продовжувати спілкування, яке вже змінюється і стає складніше.

У відповідь на виявлену насильство з'являється посттравматичний синдром. Його основні симптоми такі:

 • Постійні нав'язливі спогади і кошмари
 • Тривожний стан
 • Скритність і прагнення залишитися на самоті
 • Зменшення емоційності
 • Депресія і вживання наркотиків
 • Прояв жорстокості та агресії на себе
 • Суїцидальні пориви

Щоб розібратися з наслідками домашнього насильства, часто вимагається звернення до психологів і психотерапевтів. Людина має усвідомити, що він став жертвою. Крім того, треба прийняти ситуацію і примиритися з минулим. Це дуже важливо, інакше душевні страждання ніколи вас не залишать. Ви зможете звільнитися від переживань, які заважають вибудовувати подальшу життя, а також від почуття провини і вибудовувати своє життя більш конструктивно.

Куди можна звернутися за допомогою при домашньому насильстві?

Куди звертатися при домашньому насильстві?
 • Правоохоронні органи. Якщо ваш чоловік постійно проявляє до вас жорстокість, то можна покарати його звернувшись в поліцію. В даному випадку покарання буде залежати від вас і ступеня жорстокості. Зазвичай це штраф або позбавлення волі.
 • Територіальні центри соціального обслуговування. Як правило, штат таких центрів має професійних психологів, які допомагають розібратися в ситуації і при необхідності направляють у відповідні установи. Більше того, тут же є кризові кімнати та відділення, де можна отримати тимчасовий притулок.
 • Медустанови. Якщо у вашу сторону було проявлено фізичне насильство, то завжди можна звернутися в найближчу медустанову і зафіксувати побої. Висновок лікаря дозволяє допомогти у разі, якщо ви захочете, щоб злочинець був покараний.
 • Релігійні організації. Ще можна попросити допомоги у релігійних організаціях, де завжди вислухають і направлять у вірному напрямку.
 • Громадські організації. Є і спеціальні організації, де надається допомога різного характеру. Наприклад, можна отримати допомогу психологів чи юристів, що стосується домашнього насильства.

Наслідки домашнього насильства — як боротися?

Наслідки домашнього насильства

Часто, коли люди стають жертвами насильства, то вони вже не здатні стати щасливими, будувати якісь плани і втілювати свої мрії. Це не дуже добре і з таким станом треба боротися. Але як це зробити?

 • Захистите себе від джерела страждань

Ви повинні відразу прийняти рішення, що ви хочете звільнити себе і дітей від насильства. Якщо поговорити з чоловіком не вдається, то краще зібрати речі і піти, не сказавши куди. Не можна мучити себе все життя просто тому, що ви чогось боїтеся. Ви ж розумієте, що це можна змінити, а діти цього точно не розуміють і їх життя може бути поламана.

 • Зверніться до психолога

Часто люди не вважають за потрібне це робити, так як бояться, що там сидять одні шарлатани чи взагалі це якось соромно. От тільки даремно вони це роблять. Якщо людина піддається насильству, то йому вкрай складно потім позбутися своїх страхів і проблем. Робота з психологом дуже допомагає в цьому. У вас повинен виробитися новий погляд на речі і ви не повинні жити ними.

 • Знайдіть себе заново

Після того, як робота з психологом буде завершена, потрібно ще трохи часу на відновлення. У цей час важливо стежити за своїми змінами, використовувати спеціальні прийоми і техніки. Ви повинні захотіти жити добре і зрозуміти, що ви гідні кращого. Ніщо не здатне підняти самооцінку так, як розкриття себе і своїх якостей.

Так, домашнє насильство є одним з найскладніших випробувань, яке може подолати людина. З цим не потрібно боротися поодинці, завжди потрібна допомога близьких і професіоналів.

Відео: Тепер за домашнє насильство можна потрапити до в'язниці