Найвища вершина світу Еверест: висота, клімат, живий світ, координати гори Джомолунгма, топоніміка назви, першовідкривачі, небезпечні факти і нюанси підйому. Як діяльність людини впливає на екологію найвищої гори Еверест?

У даній статті ми пропонуємо поглянути на всі тонкощі і аспекти найвищої вершини нашої Землі.

Коли ми піднімаємося на самий верхній поверх багатоповерхового будинку, то трохи дух перехоплює від заворожливої краси. А тепер уявіть, який кругозір відкриється перед очима, якщо піднятися на найвищу вершину світу. Тоді можна буде побачити своїми очима привабливе пишність височини і справжні, неймовірні природні пейзажі. Тому пропонуємо вам поринути у світ мрій будь-якого альпініста і піднятися, хай поки словесно, на найвищу точку Земної кулі.

Висота найвищої вершини земної кулі і координати гори Джомолунгма

Варто зазначити, що на кожному континенті є гори, які досягають певної висоти. І на кожному материку виділяються свої лідери по кілометрах альтитуды. Але ось найвища точка вже навіть в цьому аспекті має виділяє нюанс.

 • Як вважає більша частина вчених по всьому Земній кулі, найвища вершина простягається на землі відразу двох континентів. Хоча тут є невеликий підводний камінь. Візуально вона відноситься до одного великого материка – Євразія.
 • А виступаючи частиною довгої гірської системи Гімалаї і хребта, що іменується Махалангур-Химал (або Кхумбу-Гимал), то вона ніби розділяє Європу від Азії.
 • До речі, і висоту вона має трохи подвійну. Південна позиція межує з Непалом і доходить до позначки 8760 м. А ось північна частина трохи піднялася (напевно, тому ця точка і вважається ключовою) до рівня в 8848 м.
Південна сторона вершини
 • А якщо подивитися на гору зверху, то за своєю формою Джомолунгма схожа з тригранної піраміди. Схили вершини дуже стрімкі, особливо з південної сторони. Тому на них немає снігу або крижаних брил, адже вони просто з'їжджають вниз. З інших частин льодовики починають оперізувати скелі з 5 км висоти.
 • Якщо говорити про самій верхівці, то вона на 90% складається з опадів, а саме з вапняку і пісковику. А цікаво те, що це головні природні копалини, які в давнину служили дном океану Тетіса ще до появи самої гори.
 • Але повернемося до самих координатах — 27°59'17" пн. ш. 86°55'31" в. д. А тепер уважно подивіться на подану нижче карту або зробіть розрахунки на своєму атласі. Виходить, що Джомолунгма або Еверест знаходиться в Китаї. Так, там лише невелика відстань до його кордону. І, звичайно ж, мова йде за саму вершину, а не за все підніжжя хребта.
Координати гори Еверест
 • Південна непальська частина вершини входить в заповідник даної країни під назвою Сахарматха. До речі, заповідник перейменував найвищу гору в «Небесну вершину». І з цієї сторони «підпирають» гірську піраміду якийсь спуск хребта Південне Сідло до 7906 м і гора Лходце, що стрибнула до 8516 м.
 • А ось з Півночі оточують вершину, відповідно, Північне сідло до 7020 м і вершина в 7543 м Чангзе. Східна сторона подарувала різкий і небезпечний спуск Кангашунг в 3350 м.

Яка ж висота Джомолунгми?

Як тільки було визначено точне місце розташування вершини, вчені почали вимірювати її фактичну висоту. Суперечки на її рахунок тривали протягом досить тривалого часу, враховуючи, що точні параметри вершини були встановлені англійськими науковцями у середині 19 століття.

 • Китайські дослідники стверджували, що альтитуда Джомолунгми 8844 м. А ось непальські жителі незворушно заперечували цей факт. Адже обчислення давали свідчення на кілька метрів вище.
 • А обумовлено це було тим, що жителі азіатських країн впевнені в правильності розрахунків без величезного пласту снігу на горі.
 • Сьогодні ж дійшли до спільного знаменника, об'єднавши обидві версії. Адже обидва народи мають рацію. Тому офіційно висота гори має відмітку в 8 км 848 м, але з урахуванням 4 м льоду.
4 метра гори — це лід та сніг

Найвища вершина світу: гора Джомолунгма або Еверест?

 • До речі, правильно звучить початкове найменування «Чомолангма», яку освятили тибетські народи. Саме завдяки витривалості шерпів, їх освіченості та працьовитості, Гімалайські гори, а разом з ними і Джомолунгма були вивчені вздовж і впоперек.

Цікаво: Шерпи – це нащадки стародавніх тибетських ченців, які проживають у східній частині Непалу, і переселилися на Гімалайський хребет багато років тому. Для ченців Джомолунгма – священне і божественне місце. Виходячи з переказів шерпів, у горі живуть духи, демони, а так само одна з богинь довголіття. Перед тим, як піднятися на вершину, нащадки тибетських ченців проводили ритуал, в якому просили духів помилувати їх і не вбивати.

 • А назвали саме на честь богині Шераб Чжаммы. І дослівний переклад такої знаменитості звучить як «Божественна мати життєвої енергії або вітрів». Оскільки переклад має два співзвучних значення. Але спрощена розмовна варіація звучить, як «Володарка вітрів».
 • Наукове ж назву, що частіше звучить у шкільних підручниках і наукових журналах – це Еверест. На честь англійця Джорджа Евереста, керівника геодезичної групи в 1930-1943 рр. А ось в 1956 році його приймач Ендрю Під опублікував вперше назва і вимірювані дані про точну висоті, яку ще 4 роки тому вивчив співробітник Радханат Сикдар. Між іншим, в ті часи гора іменувалася як Пік XV.
Ця вершина має кілька назв

Особливості клімату і живий світ найвищої вершини планети — гори Джомолунгма

Природно, таке розташування та максимальні показники висоти зіграли істотну роль у формуванні живого світу і самого клімату на вершині.

 • Безумовно, температура тут також доходить до максимальних показників. Ні, до-93 °C на Антарктиді, звичайно, не дотягнути. Але все ж Еверест може похвалитися мінімальними показниками в -60 °C. Причому в літній період тут порівняно тепло близько 0 °C.
 • Але всю цю картину з холодом доповнюють найсильніші вітри, що виправдовують початкова назва гори. Так і з логічної точки зору, на такій вершині ну ніяк не може бути тихо і спокійно.
 • Крім усього, часті снігу в сумі з дощами, заважають альпіністам нормально підніматися на вершину. Найчастіше такий «подарунок» підносить саме літній період. Причому обвал може звалитися на голову екстремалам або різко змінити на піщану бурю буквально за одну ніч.
 • Зима ж виділяється ще одним рекордом, який ми трохи торкнулися – це вітру. Просто саме в зимовий час вони мають показники часом понад 200 км/год. А ось суміжні періоди між ними більш спокійні і сприятливі для підняття.
На вершині Еверест вітру можуть доходить понад 200 км/ч.
 • Хіба що на самому схилі до 6-7 м можна зустріти хвойні породи, що славляться морозної стійкістю і кущі рододендрона. Більше того, ця рослина цвіте навіть і налічує в цій області максимальну різноманітність всього виду.
 • Що стосується комах, то на Евересті досить багато мешкає гімалайських стрибають павуків, які чи не єдині істоти, що здатні піднятися так високо. Харчуються вони замерзлими комахами, яких заносять мусони.
 • Крім них, можна зустріти зелених стрибунів рідкісних видів коників. Також такі умови припали до душі гірським вранці і ще альпійським галкам, що можуть харчуватися падлом і бідним раціоном.
Біля підніжжя гори можна зустріти такі красиві квіти

Найвища вершина світу – гора Джомолунгма: мета екстремальних альпіністів

Найвища точка довгий час залишалася неприступною, адже суворий клімат і різкі обриви були просто небезпечні для багатьох скелелазів. І по сьогоднішній день це найбільш небезпечне місце!

Важливо: Трудомісткий шлях охоплює близько 2 місяців. Звичайно, це з урахуванням всіх нічліжок і їх підготовок. Причому це відмінний спосіб скинути зайві кілограми, оскільки при піднятті в середньому скидається близько 15 кг. Але таке «задоволення» коштує чималих грошей. Сума коливається від 11 до 85 тис. доларів. Як вдалося зіставити якісь ціни, то Тибет має найнижчі тарифи.

До речі, займаються таким «бізнесом» комерційні фірми, що надають повний пакет послуг у вигляді гіда по екскурсії і цілого броникомплекта з безпеки.

Сходження на Еверест коштує чималих грошей
 • Підкорити самий пік землі намагалися ще в 1921 році, коли місцева влада дала добро на в'їзд іноземців. Але до самого верху з-за великого снігопаду альпіністи дістатися не змогли.
 • Хоча в історію увійшла англійська експедиція Дж. Гілберт Чи Меллорі в кінці 1921 року, коли він перетнув кордон вище 8100 м. Після наступних двох спроб група пропала безвісти. А через 75 років слідчим вдалося знайти труп людини.
 • І ось до знаменної дати було більше 10 невдалих спроб. Гучне відкриття відбулося 29 травня 1953 року! Саме в цей день Едмунд Хілларі і Тенцинг Норгей відкрили світові новий рекорд. Шлях їх лежав через південну сторону, а дихання захищено кисневими приладами. Причому новозеландцеві в супровід шерпа вдалося підкорити апогею усіх континентів.
 • Варто виділити ще й жінку, що наважився ступити на землю вітрів в 1976 році. Ім'я Дзюнко Табэй з Японії увійшло в історію Евересту.
Перші підкорювачі найвищої вершини світу

Важливо: «найдовша миля» — це вже справжній афоризм про неможливість проходження якогось ділянки. Останні 300 м до пікової висоти є просто каторжною відрізком, що перевіряє на витривалість кожної людини окремо. Мулистий шлях не дає можливості навіть підстрахувати товариша. А доповнює цей букет морозний вітер і жахливий дефіцит життєво важливого кисню. На цій ділянці найчастіше зриваються в прірву навіть найдосвідченіші горяни.

Сумні факти підйому на Джомолунгму

 • Не варто забувати, що підйом на Еверест – зовсім не романтика, а дуже серйозна небезпека і велика ймовірність не повернутися живим. За статистикою понад 300 альпіністів загинули, піднімаючись на вершину.
 • Наприклад, у 1979 році на спуску з одного із схилів, німкеня Ханнелора Шмарц трагічно загинула від катастрофічної нестачі кисню і знемоги холодом. Труп загиблої навіки застиг у сидячій позі на південно-західному гребені гори. Це і стало першим страшним подією Евересту.
 • На початку 90-х років почалося масове підкорення вершини і незабаром тіла загиблих стали звичайним явищем по дорозі на гору. Загиблих у 80% випадках залишають на схилах гори з-за неможливості їх евакуювати. Багато служать орієнтиром для туристів.
 • На подібній висоті сумісне з життям лише короткочасне перебування з-за численних загроз для здоров'я людини. Оскільки людина відчуває гостру нестачу кисню і виснаження організму від тривалого холоду. Стан альпініста постійно погіршується, починається апатія і знижується рухова активність.
 • З часом організм не одужує. У найважчих випадках гірської хвороби може виникнути серцева недостатність, пухлина мозку та рак легенів. Самий дієвий метод лікування – якомога швидше покинути вершину і опинитися біля підніжжя гори. Крім цього, багато ризикують своїм здоров'ям для того, щоб врятувати друга.
Останні 482 км найнебезпечніші

Екологічна ситуація на найвищій вершині світу

Повернутися б на кілька десятиліть тому, щоб споглядати ту красу, яка відкривалася перед очима перших відкривачів. Буквально за лічені роки ситуація змінилася і доходить до ще однієї рекордної позначки. Правда, не в кращу сторону вона спрямована. Одне з відомих сміттєвих плям знаходиться у Тихому океані, але чоловік тепер пішов вище, засмічуючи навіть найвищу точку Землі — Джомолунгму.

 • Зникла та заворожлива картина природи, коли ти стоїш в її центрі і помічаєш кожен куточок навколишнього горизонту. Адже вершина тепер усипана використаними балонами, истрепанными наметами і людськими екскрементами. За підрахунками вчених в 2017 році туристами було внесено більше 100 тонн сміття.
 • Альпіністи завдають природі Джомолунгме непоправної шкоди, знищуючи флору навколо підніжжя гори, використовуючи рідкісні дерева для власного обігріву. Також актуальним питанням на сьогоднішній день є поховання туристів.
Сьогодні картина зверху не найпривабливіша
 • Уповноважені органи Непалу розробили величезна кількість заходів по відродженню природи Евересту, більша частина яких йде на шкоду для економії країни. Влади контролюють кількість зафіксованих дозволів для підйому на гору.
 • Крім створених заходів затверджено постанову, в якій говориться, що кожен альпініст, який піднявся на гору, зобов'язується забрати з вершини не менше двох кілограм сміття.
А ось така захоплююча краса відкривається перед очима з гори

Джомолунгма або Еверест, або навіть «Мати Богів» — це ще одне цінне та прекрасне творіння природи. Сьогодні ми маємо можливість спостерігати не тільки за такою красою з звичного ракурсу, але й відчути навіть непередавані емоції від захоплюючих знімків екстремальних сміливців. Але нам потрібно дбайливо ставитися до свого життя, і творіння природи, щоб «сама дика мрія» залишалася такою і для наступних поколінь!

Відео: найвища вершина світу — гора Еверест