Ручні шви і строчки: види, схеми. Стібки постійного призначення для з'єднання деталей, обробки виробів, пришивання фурнітури

Якщо ви починаюча швачка, то наведена інформація в цій статті для вас. Тут ви дізнаєтеся, як можна виконувати ручні рядки для пошиття різних виробів.

Для того, щоб пошити будь-який одяг необхідно освоїти шви, строчки, стібки. Адже без цього неможливо навіть з'єднати деталі крою і обробити краї виробу. Стібки являють собою переплетення ниток, які отримуються в результаті проколів матеріалу голкою в двох точках, на порівняно малій відстані. Якщо стібки повторюються, то це вже називається рядком. А ширина між 2-ма рядками стібків називається шириною рядка.

Шви і строчки можуть мати різне призначення і всього їх налічується понад 25 видів. В цілому їх можна поділити на дві групи — це машинні, ручні рядки, стібки. Далі докладніше вивчимо ручні шви.

Ручні шви і строчки: види, схеми

Ручні строчки, шви для зручності можна розділити на види за характеристикою стібків і по їх призначенню. Стібки виконують за різними схемами, вони бувають косі, петлеподібні, прямі, петельні, крестоподобные. За призначенням їх можна поділити на такі види:

 • Выметочные
 • Підшивочні
 • Сметочные
 • Оздоблювальні.
Ручні шви

Шви, які виконують вручну, відрізняються від машинних, а працювати без обладнання значно довше. Але що робити, коли, наприклад, треба завтра на вечірку, а плаття ще не готове і машинки в будинку немає. Наряд можна пошити і вручну, головне, вивчити технологію ручного рядки. І повірте, це зовсім не складно.

Подивіться зображення вище, на цих фото показано, як виконувати різні техніки швів. На першій картинці є схема простого прямого стібка. На другий обметочний, ще таким способом можна зшивати дві деталі крою. Також там є сметочный, хрестоподібний, петельний.

Поради щодо виконання швів:

 • За правилами шити слід справа наліво і робити стібки краще рівномірні, однакового розміру.
 • Нитка затягувати треба однаково не туго, не слабко, щоб тканина не стягувалося (не деформувалася).
 • Частоту швів можна регулювати. Враховуйте щільність і товщину матеріалу.
 • Якщо ви шиєте в одну нитку, то не заправляйте в голку надто довгу нитку, щоб не утворювалися вузлики, нитка не плуталася.
 • Для закріплення нитки в кінці шва зробіть кілька стібків.

Далі розглянемо детальніше, які бувають шви.

Прямі шви — використовують найчастіше для намітки вироби, а також таким швом зшивають дві чи кілька деталей крою. Завдяки цьому простому шву деталі виробу не зрушаться нікуди і їх потім буде зручніше строчити на машинці. Виконується він просто, достатньо проколювати голкою тканину або тканини і просувати нитка туди-сюди по прямій лінії.

Сметочные шви — призначені для обметуванням різних деталей крою. Для виконання його ці деталі складають лицьовим боком один до одного, а потім починають їх зшивати звичайним прямим швом, бажано, щоб довжина стібка була не більше 1,25-1,6 сантиметрів.

Прямі сметочные шви

Заметочный шов — теж прямий шов, завдяки йому можна підгинати, закріплювати краю виробів, рукава. Щоб намітати одяг так, треба застосовувати довжину рядка від 0,8 до 2,5 сантиметрів.

Шов для оформлення збірок — теж може бути прямим, для виконання його використовують пряму строчку 0,4-0,5 див. Спочатку прошивають по тканині таку строчку, а потім стягують, а зверху закріплюють прямим швом назад голку, як на відео в кінці статті.

Простий наметочні шов прямий

Шви копіювальні — застосовують їх, щоб перенести контури або розмітки з однієї деталі крою на іншу. Для його виконання треба накласти ці деталі і зрівняти між собою, а потім прошити витягнутими петлями. Далі розсуньте їх і розріжте шви ножицями. Таким чином добре намічати, наприклад, лінії за яким слід пришивати кишені і т. п.

Шви косі — використовують для фіксування і скріплення частин крою. Такі стежки міцніше, ніж прямі.

Обметочний шов — це найчастіше хрестоподібні, петельні, косі рядки. За правилами їх виконують справа — наліво. Довжина даного шва становить близько п'яти міліметрів. І на один сантиметр робиться близько трьох стібків. Нитка не повинна бути натягнута і добре, якщо вона акуратно огинає зрізи матерії.

Обметочний шов

Хрестоподібні шви — виконуються майже так само, як і косий, от тільки після проходження з одного кінця в інший слід повернутися ще раз у зворотний бік.

Шви петельні — виконують, як на малюнку нижче. Довжину стібка роблять не більше 0,5 міліметрів.

Петлеподібні шви

Голку вводять на одній відстані рівномірно, виходить красивий шов, який щільно зшиває тканини, також такими стежками можна оформляти красиві вишивки.

ВАЖЛИВО: Щоб отримати гарну вишивку, застосовують спеціальні декоративні шви (у вигляді хрестика, петельок, ялинки).

Стібки постійного призначення для з'єднання деталей, обробки виробів, пришивання фурнітури

Існують ручні шви, якими виконують з'єднання частин крою вироби. Головне правило — це те, що вони повинні бути акуратними і не кидатися в очі, коли річ вже готова, ще вони повинні міцно з'єднувати деталі виробу. Дивіться нижче на зображенні приклади таких стібок.

Крім того, якщо тканина має розсипчасту структуру, то для її обробки ще треба використовувати і стібки у вигляді хрестиків, петель (косі шви) і т. п. Так, наприклад, обробку петель на речі слід робити щільними маленькими стібками через край вирізів у вигляді петельних швів.

З'єднувальні шви

Шов назад голку. Якщо ви хочете міцно і красиво з'єднати дві деталі, то можете застосувати цю ручну сходинку. Виконати її досить просто і шов виходить такий же міцний і красивий, як на швейній машинці. Для його виконання знадобиться наступне:

 1. Візьміть дві частини виробу і накладіть один на одного лицьовою частиною тканини до лиця. Акуратно з'єднайте деталі крою і бажано з'єднайте їх шпильками для шиття, щоб частині зафіксувалися і не зісковзували в самий невідповідний момент.
 2. Візьміть голку з ниткою. На нитки зав'яжіть вузлик, зробіть прокол на тканини і витягніть нитку.
 3. Потім, відступивши приблизно від точки виходу нитки три міліметри назад і зробіть наскрізний прокол тканин так, щоб вийшло, що нитка з вузликом опинилася посередині шва.
 4. Далі зробіть ще один стібок назад так, щоб остання точка проколу тканин виявилася посередині чергового стібка.
 5. Так продовжуйте до тих пір, поки не з'єднайте рядком всі деталі крою.

Схема шва — Назад голку

Цим же швом можна робити подвороты внизу вироби, будь то брюки або спідниця, у вас вийде гарний рівний шов, який важко відрізнити від машинної строчки.

Підшивальні швом обробляють подгибки низу, кишені і т. д. Він хороший тим, що майже непомітний на лицьовій стороні. Виконують його за схемою наданою нижче. Якщо точніше, то підвернуту тканина проколюють голкою з ниткою, а вище загину захоплюють лише невелику ділянку тканини, так щоб нитка не видно було на лицьовій стороні виробу. І так виконують стібок за стібком, розміри стібків краще робити невеликими, тоді виріб буде виглядати акуратно після пошиття.

Рядок підшивальні

Стачную ручну сходинку використовують тоді, коли зробити машинну неможливо. Як бачите, на фото нижче є стачные рядки петлеобразное виду, з їх допомогою зручно зшивати тканини, наприклад на рукавах і поличці, якщо машинний шов розійшовся. Щоб вийшло красиво і потім шов не виділявся на виробі, робіть стежки невеликого розміру, приблизно 3-5 міліметрів і не залишайте між ними великі проміжки.

Стачной шов

Коли виріб готовий, всі деталі пришиті і краї оброблені, залишається пришити гудзики або іншу фурнітуру. Процес в домашніх умовах виконується вручну — як правило. Гудзики слід пришивати стібками, проколюючи тканину, що рівномірно в двох місцях, а кінці обов'язкова закріпка. Зробити яку абсолютно не важко, достатньо завести голку з ниткою на виворітній стороні за тільки що зроблені стібки і зробити петлю і так кілька разів.

З першого разу мистецтво шити вручну може здатися дуже складним. І так — це дійсно копітка праця, що вимагає терпіння, але отриманий результат принесе вам велике задоволення. Для наочного прикладу, як навчитися робити стібки, нижче є відеоролики, після перегляду їх вам стане зрозуміло, як можна зшити ту чи іншу річ без машинки.

Відео: Ручний шов «Назад голку»

Відео: Петельний ручний шов