Як налаштувати фотоапарат? Налаштування фотоапарата: як налаштувати ручні режими, як налаштувати фокус?

Надстраиваем фотоапарат: для чого потрібні ручні настройки і як їх відрегулювати?

У вас в руках фотоапарат, і ви, швидше за все, зробили свої перші знімки на ньому в автоматичних режимах. І якщо ви читаєте цю статтю, то ви напевно хочете навчитися налаштовувати фотоапарат вручну, у відповідності з вашими побажаннями і зовнішніми характеристиками.

Адже кожен знає, що робити гарні знімки можна і на автоматичних настройках, але професіонали працюють на ручних настройках, адже тільки так можна створити фотошедеври. У цій статті ми розповімо, як налаштувати фотоапарат, а також детально розглянемо налаштування фотоапарата.

Налаштування фотоапарата: детальний розбір

У цьому розділі ми розповімо про налаштування фотоапарата, а також як налаштувати фотоапарат протягом декількох секунд. Що варто налаштовувати, а що можна залишити в автоматичному режимі.

Баланс білого — приборкайте колір!

Якщо ви хочете налаштувати фотоапарат — баланс білого це перша налаштування, з якої можна поекспериментувати. Варто відразу зауважити, що більшість фото робляться з автоматичними налаштуваннями балансу білого, так як в більшості випадків апарат виставляє параметри автоматично. Але все ж краще розібратися в цьому питанні, так як в приміщенні, в сутінках або при нічній зйомці апарат може видавати помилкові дані.

Налаштування балансу білого відповідає за коригування природного відхилення квітів у світлу або навпаки темну сторону. Наприклад, ви фотографуєте рано вранці і хочете зберегти теплі промені сонця, з легкої атмосферної жовтизною, і передати на фото всю ніжність і особливість світанку. Фотоапарат, швидше за все «побачить» достатньо світла і виставить налаштування білого таким чином, що вийде прісне, холодне фото. Звичайно, його можна отретушировать, але навіщо, якщо можна відразу виставити баланс білого.

Налаштування балансу білого

Перше правило для всіх налаштувань: експеримент. Виставили налаштування — зробіть кілька кадрів і перевірте, чи всі подобається? Ні — виставляйте знову. Це правило працює не тільки у початківців, але й у досвідчених фотографів.

Отже, основні варіанти налаштування балансу білого:

  • Daylight — для денного світла, добре підходить з світанку до перших промінчиків на заході;
  • Sunny — для сонячного дня, так само експериментуйте на світанки і яскравих заходи;
  • Shady — для похмурих днів і тінистих вулиць;
  • Cloudy — додати ніжності і тепла вашим фото;
  • Customs Manual — користувацька настройка, яка дає можливість повністю налаштовувати вручну. Для цього потрібно біла картонка. Виставляєте налаштування, фотографуєте в тому світлі, що буде на фотографії білий фон, і на екрані колір повинен бути білим, без домішок. Це означає, що баланс виставлений правильно.

При цьому ви можете «нагрівати», додавати «холоду» і відстороненості експериментуючи над фото. Пробуйте, і ви обов'язково навчитеся робити такі фото, якими ви їх уявляєте.

Різкість — надайте чіткості знімків

Переважна кількість камер в даний час відмінний чином справляються з автоматичною настройкою різкості, і в ці налаштування фотографи заглядають тільки тоді, коли є бажання додати додаткової «гостроти» і різкості, або навпаки, зменшити різкість, згладивши краю і додавши фото драматичності, ретро ефектів, ніжності й художності.

Багато новачків більш ніж упевнені, щоб ідеально налаштувати у фотоапарата різкість, необхідно виставляти її на максимальний параметр. Це вкрай невірне оману, так як ви отримаєте некрасивий обірваний горизонт, надмірні «крупинки» по знімку, а також різкі і не особливо естетичні переходи кольорів.

Різкість у ручному режимі налаштовується потроху, поки не вийде ідеальний знімок

Якщо ж ви виставляєте налаштування різкості нижче, ніж вам пропонує апарат, зробіть кілька знімків і перевірте дрібні деталі, так як вони можуть бути розмиті.

Отже, початкове положення різкості ніколи не повинно бути максимальним або мінімальним. Виставте на середину і почніть потроху збільшувати/зменшувати показник, поки не знайдете ідеальний показник для цього моменту. Як тільки ви поміняєте локацію, перевірте, чи підходить різкість в новому місці.

Як налаштувати фокус?

І знову про автоматичне налаштування фотоапарата. Більшість пристроїв відмінно справляються з завданням, якщо ви фотографуєте довколишні об'єкти, і між об'єктом і камерою немає якихось деталей. Адже в програми камер закладається інформація, що фотографується найближчий об'єкт, який знаходиться в центрі кадру, або де-то зовсім не далеко.

І якщо ви фотографуєте за цими правилами, об'єкт завжди буде у фокусі. Але якщо ви вирішите проявити хоч трохи вільного художнього підходу і помістіть в кадр багато деталей, то камера може розставити акценти по-своєму, а не так, як ви очікуєте. А вже якщо ви пішли на крайні модні вольності і поставили об'єкт далеко, і «дивиться» на нього крізь вікно, лист, кущ і т. д. то без ручних налаштувань не обійтися.

Фокус відіграє ключову роль у фото

Рішення одне — AF-точки виставити вручну. Є два варіанти установки:

  • Single point AF — фокус в єдиній точці;
  • Select AF — ручний вибір фокусу.

Перейшовши в меню Select AF ви зможете самостійно вибрати фокус для кожного кадру окремо. Займає деякий час, але результат однозначно варто. Точку AF виставляють за допомогою кнопок навігації (детальніше в інструкції вашої камери) і робиться пробне фото, після чого знову можна переставити фокус або на цій настройці зробити серію знімків.

У камерах є своєрідна «Ахіллесова п'ята» — якщо в кадрі є жовта пляма, фокусування там не встановлюється. У цьому випадку рекомендуємо скористатися технікою перекомпонування кадру. Для цього наведіть на довколишній об'єкт, і коли фокус налаштується, трохи перемістіть камеру таким чином, щоб фокус був на необхідному об'єкті. Тепер на половину опустіть кнопку спуску, і після того, як буде повністю готова композиція — натисніть на спуск.

Синхронізація фотоспалахи: як отримати чіткий знімок в русі?

Як би не йшла техніка вперед, зі спалахом проблемні моменти все ще не автоматизовані. Якщо об'єкт не рухливий, а краще всього і апарат зафіксовано на штативі — спалах на початку експозиції (автоматична настройка) ідеально підсвічує композицію для знімка. Але якщо камера в руках, а об'єкт ще і в русі, така спалах дає від розмитості, до неймовірно фантастичних ефектів.

Якщо вам необхідно зробити фото об'єкта в рух з використанням спалаху — перейдіть в ручні налаштування, налаштування спалаху і виберете меню Rear Sync (синхронізація спалаху по другий шторці). У цьому випадку спалах буде спрацьовувати в кінці експозиції, і ви отримаєте чудові кадри!

Синхронізація фотоспалахи — наочний приклад

Тепер розберемо механізм, щоб ви мали уявлення про спалах і експозиції. У разі автоматичної настройки, спалах завжди спрацьовує з першої шторкою, і кадр виходить чітким і підсвічується, при закритті другої шторки на нього накладається другий кадр, який виходить зміщеним у разі руху, і не таким чітким.

За фактом виходить розмите скошене зображення з відчуттям, що об'єкт рухається у зворотну сторону. А ось якщо спалах відкривається на другий шторці, але поверх трохи змащеного зображення, накладається друге, чітке і яскраве, що створює динаміку і особливу красу фото.

Зниження шуму під час довгої експозиції

Фото з великим рівнем шуму — одна з основних проблем новачків, особливо в разі якщо фото в темряві або в сутінках. Функція пониження шумів працює таким чином, що фотоапарат порівнює вихідне зображення з чорним квадратом і віднімає білі зерна роблячи кінцеве фото більш цікавим і чітким. Спрацьовує це так, спочатку затвор не відкривається, і «зчитується» чорний кадр без світла, потім відкривається і фотографується зображення, після чого два зображення накладаються, і віднімається шум, а фотограф бачить відмінний знімок без шуму зовсім або з його мінімальною кількістю.

Зниження шуму — створення якісного фото при поганому освітленні

Таким чином, для створення кадру з функцією шумозаглушення потрібно в кілька разів більше часу. Але результат того вартий!

Якщо ви плануєте покупку нової камери, вибирайте модель з вбудованою системою шумозаглушення, щоб скоротити час налаштування в кілька разів.

Велика витримка — секрети чітких кадрів

Отже, якщо ви фотографуєте об'єкт в русі — витримка повинна бути мінімальною. Якщо ви фотографуєте у світлий час доби — короткою автоматичної витримки цілком достатньо. Але чим темніше на локації, тим більша витримка може знадобитися. Золоте правило номер один — якщо ви працюєте без штатива, скористайтесь будь поверхнею як штативом. Не підходить? Упріться ліктями в стіну, паркан, машину і все що завгодно, щоб мінімально рухатися. До тих пір навіть не намагайтеся збільшувати витримку — гарного кадру з тремтячих рук не буде.

Витримка вимірюється в частках секунди. У цифрових і дзеркальних камерах останнього покоління йдуть показники від 1/4000 до 1/8000. Короткі витримки ідеальні для руху, фіксації миті, секунди. А от чим більше показник, тим довша витримка. Зверніть увагу, як від показників витримки змінюється загальна картина фотографії крана.

Як витримка впливає на фотографію

Для наочності наводимо діаграму, на якій видно, як діафрагма, витримка і ISO впливають на якість знімка.

Наочний посібник для налаштування фокусу, витримки та ISO

І на закінчення наводимо зрозумілі і прості відео уроки, в яких розкажуть про кожну налаштування в деталях, а також наочно покажуть, як налаштувати кожну з функцій.

Відео: Як налаштувати фотоапарат?