Як зрозуміти, що тобою маніпулюють: види і техніки маніпуляцій. Як протистояти маніпуляціям: методи протидії прихованому впливу маніпулятора, захисні фрази

У даній статті мова піде про різновиди маніпуляцій і методи їх протистоянь.

Маніпуляція людьми – це фраза, яку ми часто читаємо, часто говоримо, часто несвідомо навіть використовуємо. Але в цьому процесі мало хто з нас розуміє його суть. А вже тим більше, не здатний визнати чи розпізнати, що в якихось випадках сам піддається маніпуляції з боку інших людей, близьких родичів чи засобів масової інформації, а у певних випадках – виступає в ролі маніпулятора. Давайте спробуємо розібратися, що ж це за явище, як її розпізнати і як не стати його жертвою.

Види та техніки маніпуляцій

Слово «маніпуляція» має латинське походження (manus – рука, ple – наповнювати) і тлумачиться в психології, як прихований вплив на психіку іншої людини з метою отримання від нього певної вигоди. По суті, будь-яка дія, що потрапляє під це визначення, навіть, здавалося б, невинне можна вважати таким.

Вплив на психіку прихованим чином

Видів і технік маніпуляцій існує величезна безліч, вони по-різному класифікуються фахівцями. До деяких ми звикли з дитинства і не вважаємо їх такими. Можливо, деяких намагаємося інтуїтивно уникати. А на деякі легко можемо повестися навіть цього не помітивши.

Насамперед спробуємо визначитися в самій суті цього поняття

 • Запам'ятайте — будь-яка маніпуляція здійснюється приховано і має за завдання добитися контролю над поведінкою іншої людини. Цілі цього можуть бути самі різні, так само як і манипуляторные тактики.
 • Прийнято вважати, що саме слово «маніпуляція» має негативний відтінок, хоча це не завжди так. Звичайно, з точки зору прав особистості, маніпулювати чиєюсь поведінкою – це аморально, але іноді це буває на благо.
  • Наприклад, у виховних цілях. Згадайте батьківське повчання: «Складеш іспити на відмінно – купимо новий комп'ютер». Адже це теж маніпуляція. Або у випадках підвищення ефективності роботи підлеглих, коли їм виплачуються премії, що залежать від результатів роботи. Так-так, це теж свого роду маніпуляція!
  • Існують менш приємні техніки, наприклад, відомі фрази, які кожен з нас колись чув від оточуючих – «А тобі слабо?», «Якщо не ми, то хто?» або «Як мені важко в цьому розібратися, у тебе напевно це вийде краще». Це вже приховане впливу з-за власної вигоди.
 • Маніпуляції, які впливають на відносини людей, що здатні значно ускладнити наше життя, а іноді і змінити. Сварки між подружжям, родичами, друзями часто є наслідком маніпуляцій з чиєї-небудь сторони.
 • Ну, і звичайно, найбільшу небезпеку представляють собою маніпуляції, які здатні істотно вплинути на нашу психіку, змінити наше життя, зруйнувати сім'ю. Такі види маніпуляцій, по суті, є насильством над особистістю, якщо не сказати більше – злочином.

Важливо: Найчастіше маніпуляції виникають через бажання уникнути відповідальності і не здатися поганим! Адже маніпулятор не при чому — це ви самі вирішили так вчинити. А також — це майстерність егоїстів, що не знають перешкод.

Можна бути в центрі подій, залишаючись в стороні!

Розрізняють такі основні і распатроненные різновиди маніпуляцій:

 • спокушання, що діє за принципом здійснення своїх бажань;
 • омана або відкрита лестощі – це також зброя маніпулятора;
 • психологічного насилля – це відкрита форма придушення вашої волі;
 • помилкова підміна понять. Це також маніпуляція з метою змінити реальність, щоб виконати свої наміри. Ми саме на них зупинимося трохи докладніше. Оскільки цей вид найчастіше зустрічається і має дуже багато форм. Наприклад, маніпуляція через співчуття або комплекс провини, обов'язки тощо;
 • тиск на больові точки по типу «ти ж обіцяв (а)»;
 • образа – це теж свого роду маніпуляція отримати бажане через прощення від іншої людини. А в якості вибачень можна прийняти і довгоочікуваний подарунок;
 • спекуляція – коли використовують ваші страхи, бажання або комплекси для досягнення своїх цілей;
 • прохання для третьої особи в його присутності;
 • навмисні психологічні прийоми – це вже використання спеціальних механічних принципів проти вас. Має найбільш небезпечних характер і найсильніший вплив.

Це далеко не весь список. Але вважаємо, що сама суть цих прийомів вам вже зрозуміла. І практично кожен з нас з ними стикається кожен день.

Ми знайомі з ними з дитинства

Хто може бути маніпулятором, а хто жертвою маніпуляції?

 • Насамперед, слід сказати, що всі люди в тій чи іншій мірі маніпулюють один одним або намагаються це робити – на цьому побудовані людські взаємини. Тільки хтось це робить професійно і свідомо, а хто не віддає собі в цьому звіт. Хтось більш схильний до маніпулювання іншими людьми, а хтось до ролі жертви. Хоча при певних обставинах вони можуть мінятися місцями.
 • У ролі маніпуляторів може виступати не тільки близька людина, діловий партнер чи знайомий, але і політик, який здійснює передвиборчу агітацію. Або ж телеведучий, розповідає про політичні події у світі, циганка, пропонує поворожити на майбутнє, або менеджер по продажам, рекламує непотрібний вам товар.
 • В ролі жертви може бути будь-яка людина, який не розуміє суті маніпуляції і піддається сторонньому впливу. Часто це люди з заниженою самооцінкою, невпевнені в собі, схильні до страхів і нездатні на рішучі дії.
Прийом сильних, доля слабких

Чи схильні ви маніпуляції: тест

Всього п'ять питань, на які ви повинні чесно собі відповісти, щоб оцінити, наскільки ви схильні до маніпуляцій.

 • Чи маєте ви в житті мету і прагнете до її досягнення?
 • Чи плануєте ви свій день?
 • Чи Легко вам сказати «ні» тому, хто порушує ваші плани, просячи про що-то?
 • Чи Легко вам попросити інших людей про те, для себе важливому?
 • Байдужі ви до думки оточуючих у процесі досягнення своєї мети?

Якщо на всі питання ви впевнено відповіли «так» — можете бути спокійні, ви не піддаються маніпуляціям з боку інших людей, але при цьому схильні самі бути маніпулятором. Кожен відповідь «ні» означає мінус 20% вашої здатності протистояти манипуляторному впливу.

Протистоїть бар'єр задає наша впевненість

Які види маніпуляції ми найчастіше зустрічаємо у повсякденному житті?

Схильність маніпуляціям – це вразливі місця в психіці людини, в системі його цінностей, у світогляді, у власній самооцінці, це м'якість характеру і невпевненість в собі. Як це проявляється в житті? Спробуємо розглянути приклади.

 • Напевно, ви не раз бували в ролі покупця того чи іншого товару, коли вам спочатку докладно розповідають про нього, а потім пропонують помацати, поміряти і спробувати. А іноді навіть можуть дати у короткочасне користування, щоб ви змогли оцінити його в роботі. Наприклад, так нерідко продають побутову техніку, автомобілі.
  • І як тільки ви погоджуєтесь на це, задають питання: «Вам сподобалося?». Людина, яка відчуває дискомфорт, незручність, нездатність прямо сказати «ні» — вже потенційний покупець, який потім буде звинувачувати себе за непотрібну покупку, але на даному етапі не зможе від неї відмовитися.
 • Інший приклад – створення емоційної напруги, коли вас змушують прийняти якесь рішення негайно, мотивуючи тим, що потім буде пізно. І неважливо, який це рішення, важливо, що вам не дають права подумати і прийняти його усвідомлено! А відтак – позбавляють контролю над ситуацією. Не дуже дивно, що йдучи на поводу у маніпулятора, ви нерідко приймаєте невигідну для себе рішення.
Це ніколи не буде з вигодою для вас!
 • Великі в нашому житті маніпуляції, засновані на страхах людей. Всі ми чогось боїмося: втрати роботи, хвороби, зради чоловіка, розлучення, втрати контролю над підростаючими дітьми. Цими страхами нерідко користуються маніпулятори, змушуючи нас приймати невірні і необдумані рішення. Причому до цих «хитрощів» часто вдаються батьки, порушуючи психіку своїх дітей і руйнуючи невидимий зв'язок гармонійних взаємин!
 • Існують такі поняття, як думка мас і техніка повторів, за допомогою яких вміло маніпулюють свідомістю людей. Наприклад, у засобах масової інформації раз у раз повторюючи одну й ту ж думку, формуючи у людини «спільність соціальної платформи» з суспільством, з яким він себе ідентифікує. Нерідко це поєднується з використанням складних понять і термінів, за допомогою яких у людей, не особливо розбираються в темі, створюється враження значущості та правдивості інформації.
 • Маніпуляція свідомістю людей присутня в нашому житті повсюдно – в бізнесі, рекламі, просуванні брендів, в піарі різних компаній. Сьогодні багато навчилися прийомам пресуппозиции, коли ставлячи питання людині, пропонують йому ілюзію вибору. Хто не чув типового питання продавця у взуттєвому магазині, тільки взявши в руки туфлі: «Вам який розмір?». У самому питанні вже міститься твердження, яке не залишає вибору – купувати чи не купувати.
Найпростіше працювати зі страхом!

Як розпізнати маніпулятора?

Перш за все, «ворога треба знати в обличчя»! Тобто мати чітке уявлення про ознаки манипуляторных прийомів, які можуть використовувати люди. А потім вже намагатися з цим боротись. До таких ознаками досить узагальнено можна віднести наступні аспекти:

 • неприродне і змоделювали поведінку людини. Воно може виражатися в зайвому уваги, запобігливий інтонаціях, навмисною привітності, легких дотиках або обіймах за плечі;
 • бажання більше слухати і ухилення від відповідей. Іноді це може говорити за незручність, але якщо таке повторюється при кожній зустрічі, то варто придивитися до інших звоночкам. Можливо, людина з вами нещирим;
 • але і явне красномовство видає маніпулятора. Справа в тому, що його слова мають багато «води», щоб відвести вас від суті розмови;
 • лестощі з явним нальотом фальш і нещирість. Яскравий приклад — вживання фраз «Я на тебе сподіваюся», «Я знаю, що ти допоможеш», «Що б я без тебе робила»;
 • подвійні стандарти. Поширений прийом, коли у маніпулятора є безліч виправданих причин на таку поведінку, а у «жертви» — це «переходить всякі межі»;
 • позбавлення вибору за вами. Маніпулятор вміло може змінити вашу думку, наприклад, про похід в кіно, що ви давно планували. Адже є ідея краще, а якість вища, а ви зовсім нічого не розумієте;
Маніпулятор позбавляє вас вибору!
 • помітний дисонанс між словами, виразом очей і мімікою. Вживання фраз «Як я за тебе рада!», «Як мені пощастило з подругою!» при абсолютно невідповідному цим словами виразі обличчя. Це можуть бути бігаючі очі або їх нещирість, неприродна посмішка тощо;
 • зайва емоційність у розмові. Вона може виражатися через збудженість, сильне перебільшення значення того, про що людина просить. Або вживання знаків оклику фраз: «Я збожеволію, якщо цього не станеться!», «Для мене це буде кінець світу!»;
 • зображення трагедії і режим жертви. Йде з вживанням фраз «Ти мене не любиш», «Ти не цінуєш нашою дружбою», «Я тобі байдужий», до яких зазвичай вдаються близькі люди, намагаючись чогось досягти або привернути увагу. Щоб домогтися того, що їм потрібно;
 • викликання почуття вашої провини. Трохи співзвучно з попереднім пунктом, але використовуються різні прийоми. Маніпулятор завжди ні при чому, він ніколи не винен. Якщо ж ви приведете аргументи його помилки, то він вас відразу ж звинуватять у шпигунстві за особистим життям і повну недовіру. А без довіри немає й родини. І після цього ви зробите вибір у бік сім'ї, та з прощенням всіх дрібних негараздів;
 • маніпуляція вашої самооцінкою. Відрізняється вживанням, наприклад, таких відповідних фраз: «Який же ти чоловік?». Так нерідко жінки маніпулюють однією з істотних соціальних ролей близької людини, використовуючи це у своїх цілях;
Це не дає вам рухатися вперед!
 • піднесення «судді» над вашим життям. Маніпулятори завжди стають духовними наставниками, які критикують ваші кроки, дають слушні поради, як правильно, а не як хочете ви. Адже у них більше досвіду! І так виходить, що ви в своїх же очах опускаєтеся і не можете далі розвиватися;
 • звернення до психічному здоров'ю. Маніпулятори часто в спірних ситуаціях звертають увагу на деталі «підвищив голос», «стукаєш по столу», як вираження порушень з психікою. Акцент при цьому на його спокій і розсудливість. На підсвідомому рівні ви вже почуваєте себе ніяково;
 • докір ваших уподобань та позицій. Всі ми різні люди і в кожного з нас свої хобі та уподобання, що не робить їх гіршими чи кращими. Маніпулятор, особливо близька людина, буде тиснути на вас за те, що ви слухаєте не ту групу або дивіться не той фільм, що за його думки хороший. Часто цей прийом використовують в плані захоплень, щоб у вас не було своїх інтересів;
 • вашими страхами теж може скористатися маніпулятор. Наприклад, ваш шеф, який буде вивантажувати на вас додаткову роботу, знаючи, що ви боїтеся втратити місце в компанії. Або, наприклад, ваша коханка, зневажливо відноситься до ваших страху втратити сім'ю;
 • маніпулятор робить гарне тільки у тому випадку, якщо йому щось треба!

Це тільки невелика частина явних ознак, можуть бути і інші. Головне – вчасно розпізнати, що перед вами маніпулятор і захистити себе від його негативного впливу.

Маніпулятор задає хід ваших думок

Як захистити себе від впливу маніпулятора і протистояти маніпуляціям?

Запам'ятайте головне правило – ви маєте право! На помилку, на свої смаки, на висловлення своїх бажань або емоцій, на взаємну повагу.

І ви не зобов'язані відповідати всім нав'язаним вимогам. Тому, так, ваші смаки й самі ви не зобов'язані відповідати чиїмось побажанням чи поглядам.

 • Насамперед, попрацюйте над собою і своєю самооцінкою! Пропонуємо вам кілька пунктів, на які варто акцентувати увагу:
  • ви не повинні виправдовуватися за свою поведінку;
  • ви можете передумати, і у вас можуть помінятися смаки;
  • при цьому за своє життя у відповіді тільки ви! Тому не бійтеся зробити помилку;
  • ви маєте право на фразу «я не знаю»! Це не безвідповідальність – вам потрібно просто все обдумати і зважити;
  • не бійтеся говорити, якщо щось не розумієте. Соромно не намагатися дізнатися;
  • минуле повинно залишатися в минулому. Ні самі, ні інші люди не мають права дорікати минулими подіями;
  • вам може бути все одно на деякі речі, погляди чи навіть людей!
Ви маєте право бути собою, зі всіма перевагами і недоліками!
 • Слід відкинути емоції, на які намагається впливати маніпулятор і включити холодний розум. Це дасть можливість спробувати зрозуміти, що він від вас насправді хоче і в якихось своїх особистих цілях намагається використовувати. Зазвичай, як тільки вдається впоратися з емоціями, це стає зрозумілим. Для цього задайте собі:
  • Чи Не заважають його побажання вам розвиватися?
  • Проявляє співрозмовник до вас повагу?
  • Чи обґрунтовані вимоги та зауваження?
  • Яка ваша вигода і вашого співрозмовника? Можливо, один віддає, а другий отримує за двох.
 • Після цього постарайтеся осмислити, наскільки його інтереси порівнянні з вашими! Для цього задайте йому прямі запитання з приводу його намірів. Іноді цього буває достатньо, щоб маніпулятор від них відмовився. А оступитися він може від таких питань:
  • Задаючи питання, ти питаєш мене, чи стверджуєш?
  • Маю свою думку з цього приводу/питання?
  • Як ти ставишся до своєї прохання – це розумно?
  • А що я отримаю від цього?
  • Це судження справедливо до мене?
  • Ти гадаєш, що я виконаю твоє прохання (поміняю своє рішення)?
Проаналізуйте
 • Якщо це не допоможе, а його інтереси йдуть в розріз з вашими, знайдіть у собі сили сказати тверде «ні». Це стане переломним моментом вашого психологічного поєдинку і не залишить йому шансів на успіх. Якщо вважаєте, що це неввічливо або нешанобливо, тоді дивіться перше і головне правило!
  • Якщо вам все одно ніяково, тоді дайте собі (в першу чергу!) і свого співрозмовника відповідь, чому ви не можете виконати його прохання.
  • Запропонуйте варіанти вирішення проблеми і твердо стійте на своєму!

Важливо: Якщо ви сказали «ні», тоді поступатися ні в якому разі не можна! Інакше це буде говорити за слабкої людини, якими в подальшому можна легко керувати!

 • Головна зброя від маніпулятора — це час подумати! Тому ніколи не поспішайте з прийняттям рішення!
 • Відкиньте чужу думку! Ігноруйте зауваження маніпулятора і знецінюйте його слова у себе в голові.

Примітка – виправити це допоможе знову робота над своєю самооцінкою. А як навчитися себе поважати, пропонуємо прочитати в нашій статті «Як підвищити самоповагу?».

 • Якщо ця людина не є вашим близьким родичем, слід подумати – чи варто з ним продовжувати спілкуватися. Крім особистого дискомфорту таке спілкування навряд чи може принести щось корисне, а відмова від нього істотно підвищить вашу внутрішню самооцінку.
Впевнено обрізаємо нитки!

Правила контрманипуляций:

 • завжди будьте ввічливими і спокійні;
 • відповідайте коротко, використовуючи стереотипні фрази. Наприклад, «всі адвокати погані» — «Я не кажу за всіх адвокатів. Це мій друг!»;
 • посміхайтеся і намагайтеся максимально жартувати. Це допоможе вам розслабитися і зіб'є з пантелику маніпулятора. При цьому вам буде легше відмовити в проханні, використовуючи жартівливу форму;
 • вдавайтеся до нечітких, неясних формулювань. Починаючи багато говорити, ви вже підсвідомо виправдовуєтеся! А значить, на вас можна «натиснути»;
 • добре використовувати прислів'я і приказки або усталені фрази;
 • використовуйте в розмові безличную форму;
 • не йдіть на поводу – обходьте дискусії. Навіть якщо вам є що сказати, обривайте розмову і залишайте останнє слово за вами;
 • не використовуйте іронію. Виняток – це відповідна реакція і повна впевненість у своїх силах в плані дискусії;
 • стримуйте свою агресію і гнів. Відчуваєте, що «закипаєте» — йдіть від розмови;
 • ніколи не виправдовуйтеся!
І в цьому суть маніпуляції!

Приклади фраз проти маніпулятора

 1. У кожного свій стиль!
 2. Це лише ваша думка.
 3. Ви можете переглянути позицію під іншим кутом.
 4. Ви маєте право так думати, як і я мати свою думку!
 5. Це просто точка зору.
 6. Не варто про мене турбуватися, тим більше марно.
 7. Якщо ви не знаєте, завжди можна подумати.
 8. Люди часто міркують, не розбираючись в темі.
 9. У мене інша думка.
 10. Це моє право!
 11. Ніхто з нас не всезнаючий!
 12. Думки не повинні бути однаково шаблонними.
 13. Я люблю бути оригінальним (ою)!
 14. Це приносить вам задоволення?
 15. У чому сенс «стадного» думки?
 16. У цьому питання моралі!
 17. Все можливо!
 18. Для мене це не має значення.
 19. Мене тішить така позиція.
 20. Чому ви ставите це питання?
 21. Можете продовжувати в це вірити.
 22. Дуже приємно, що ви так займаєтеся мною, коли у вас такі проблеми.
 23. Коли люблять, не вважають!
 24. Де ви це взяли?
 25. Це ви зараз плітки переказуєте?
 26. Що ви хочете від мене почути?
 27. Що я повинен зробити?
 28. Чому ви про це говорите?
 29. Що ви хочете цим сказати?
 30. Висловлюйтесь, будь ласка, точніше!

Відео: Спілкуємося з маніпулятором — як протистояти?