Стареча деменція: лікування і профілактика, ефективні препарати. Що приймати при деменції — судинні, нейролептики, заспокійливі, снодійні ліки та засоби при старечій деменції і недоумство у літніх: список

У статті ви знайдете інформацію про те, що таке стареча деменція, як можна діагностувати і лікувати це захворювання.

Зміст

Стареча деменція – важке захворювання, з якими можуть зіткнутися люди в літньому віці. Дана патологія представляє собою серйозну проблему не тільки для самого хворого, оскільки він майже не усвідомлює змін у своїй пам'яті, мови і поведінці. Набагато важче доводиться близьким людям, які поряд з переживаннями за рідну людину стикаються з низкою проблем, пов'язаних з лікуванням, забезпеченням догляду, а також вибором правильної лінії поведінки і спілкування з хворим.

Як розпізнати розвиток деменції

Старечої деменцією називають стан важкого розладу психіки і нервової системи, причиною якого є органічне ураження структур головного мозку.

Такі порушення можуть бути викликані:

 • спадковою схильністю
 • захворюваннями судин
 • бути наслідком перенесених травм або інфекційних захворювань.

Однією з причин патології головного мозку вважається вікове старіння.

Ознаками захворювання є:

 • порушення пам'яті
 • зниження інтелектуальних здібностей
 • втрата наявних знань і умінь і неможливість придбання нових
 • порушення координації рухів
 • втрата орієнтації у просторі і часі
 • інверсія сну, безсоння
 • зміна манери поведінки – безпідставна агресія, апатія, напади панічного страху

Клінічна картина може бути виражена подібними симптомами різного ступеня важкості в залежності від вихідного стану організму хворого, а також причин порушення мозкової діяльності.

Всі випадки проявів деменції виражені прогресуючим розладом інтелектуальних здібностей та емоційно-вольової сфери, що призводить в окремих випадках до повної втрати психологічної основи особистості.

 • Придбане слабоумство (сенильная деменція) не відноситься до вроджених захворювань, як, наприклад, олігофренія.
 • Стареча деменція, яку іноді називають старечим маразмом, розвивається поступово в літньому віці внаслідок органічного розпаду структур головного мозку і веде до втрати хворим здібностей розумової діяльності і пам'яті, а в подальшому рухових функцій і мови.
Безпричинні зміни в поведінці людини можуть сигналізувати про розвиток захворювання

Класифікація захворювання

Будь-який вид деменції ініційований комплексними порушеннями в роботі різних ділянок головного мозку. Виділяють цілий ряд хвороб, що належать до деменції.

В залежності від того, які мозкові структури зазнали розпаду, можна виділити різні зовнішні ознаки захворювання:

 • Патологічні зміни в корі головного мозку призводять до порушення вищої нервової діяльності, розумових здібностей і проблем емоційної сфери (хвороба Альцгеймера).
 • Порушення в підкіркової зоні призводять до збоїв несвідомих функцій організму — тремор кінцівок, нервові тики (хвороба Паркінсона).

Класифікацію ступеня захворювання можна провести на підставі оцінки масштабів поразки нервової тканини головного мозку:

 • Легка. Хворий зберігає здатність до ведення самостійного життя, не спостерігається порушення координації рух і орієнтації. При цьому знижується його соціальна активність, хворий виявляє апатію до навколишніх подій і людей, стає замкнутим і «заглиблення в себе», може проявляти забудькуватість і неуважність в побутовому житті. При цьому зберігає адекватне ставлення до свого стану, розуміє необхідність звернення до лікаря і лікування.
 • Помірна. Хворий потребує допомоги і постійної уваги з боку близьких. Можуть спостерігатися серйозні порушення пам'яті, навичок ведення повсякденному житті (спілкування з оточуючими, використання побутової техніки, орієнтація в просторі і тимчасових інтервалах). Людину в такому стані не можна залишати одного будинку або дозволяти виходити кудись без супроводу.
 • Важка. Характеризується повним розпадом особистості, втратою критичного ставлення до своєї поведінки. Хворий стає не здатний до виконання елементарних дій і відчуває потребу в цілодобовому спостереженні і догляді. Людина втрачає розумові та мовленнєві здібності, не впізнає навіть найближчих родичів, не контролює своє фізіологічне стан.
Деменція — прогресуюче і необоротне захворювання

Методи діагностики

При підозрі на розвиток деменції необхідно звернутися до терапевта. Для встановлення діагнозу потрібно потім пройти консультації невролога, психіатра, нейропсихолога, загальне обстеження стану організму і комплексне неврологічне обстеження для виявлення вогнищ ураження.

Початкове тестування когнітивних функцій і загального рівня свідомості проводиться, виходячи з бесіди з родичами і самим пацієнтом. Оцінюються такі здібності мозкової діяльності:

 • функції короткочасної і довгострокової пам'яті
 • орієнтація у просторі
 • елементарні здібності – читання, письмо, простий рахунок
 • розпізнавання об'єктів за основними ознаками
 • концентрація уваги
 • емоційне сприйняття
 • наявність маячних ідей, галюцинацій і фобій
 • повсякденна активність і спілкування з оточуючими

Після оцінки стану хворого проводяться більш точні дослідження функції головного мозку за допомогою методу магніторезонансної томографії. МРТ дозволяє виявити характерні для цього захворювання зміни – атрофія мозкової кори, зменшення звивин, внутрішньочерепний тиск, гідроцефалія шлуночків та ін.

МРТ головного мозку

Стареча деменція – профілактика: комплексні заходи та список препаратів

Старече слабоумство в помірній і важкій стадії практично не піддається лікуванню. Лікарі всього світу до цих пір мало чим можуть допомогти хворим цим захворюванням і вивчають питання про способи уповільнення процесу вмирання мозку.

Вважається, що одним з методів профілактики є рання діагностика.

При виникненні перших симптомів захворювання, коли сам хворий або його родичі звертаються за допомогою, хвороба вже не знаходиться в початковій стадії. Наприклад, проблеми з пам'яттю з'являються лише через кілька років після початку хвороби. За цей період п'ята частина центрів пам'яті головного мозку вже зруйнована.

 • Фахівці лондонської Національної клініки неврології і нейрохірургії вважають, що неефективність більшості препаратів пояснюється запущеною стадією хвороби.
 • Крім дослідження головного мозку вчені розробляють спосіб ранньої діагностики за складом хімічних речовин у крові, що позначають початок захворювання.
 • Людям, які мають спадкову схильність до розвитку деменції, необхідно приділити увагу профілактиці захворювання і регулярно проходити обстеження для своєчасного контролю за станом головного мозку.

Зменшення ризику початку захворювання полягає в способі життя людини. Для профілактики порушень мозкової діяльності необхідно:

 • Стежити за серцем, артеріальний тиск і рівень цукру в крові.
 • Зберігати постійну фізичну активність, уникати різких перепадів ваги, стресів, емоційних потрясінь.
 • Приділяти час тренування когнітивних функцій мозку – логічне і абстрактне мислення, пам'ять, концентрація. В якості таких занять буде корисно рішення логічних і математичних задач, тренування зорової пам'яті, вивчення іноземних мов, рішення кросвордів і ін

На думку вчених препарати Соланезумаб і Бапинезумаб можуть бути дієвими на ранніх стадіях захворювання. Не виключено, що після проведення додаткових досліджень дані кошти можуть бути використані в якості профілактичних заходів.

У літньому віці необхідно приділяти час тренування розумової діяльності

Таблетки, уколи, лікарські препарати від деменції на початковому етапі: список, як приймати?

Як вже зазначалося вище, чудодійною таблетки від деменції не існує. При діагностуванні захворювання ні в якому разі не можна займатися самолікуванням.

Вибір медикаментозних засобів повинен здійснюватися лікарем залежно від причин і стадії хвороби, а також загального стану хворого та супутніх захворювань.

На початковій стадії захворювання лікар може рекомендувати прийом таких груп препаратів:

 • Антидепресанти – для лікування депресивних станів апатії, тривожності, панічних атак. До цієї групи відносяться Хлорпротіксен, Флуоксетин (Прозак), Циталопрам (Целекса). Приймати такі засоби треба з обережністю, оскільки у людей, що страждають деменцією, вони можуть спровокувати маревні стани і погіршення стану.
 • Заспокійливі препарати для корекції порушення сну, тривожних станів. Можуть бути використані засоби на основі рослинних компонентів – екстракт кореня валеріани, настоянка півонії, Новопассит. Такі кошти є безпечними, але їх ефект досить слабкий і проявляється тільки при тривалому часу прийому.
Прийом медикаментозних засобів обов'язковий при лікуванні деменції

Нейролептики та судинні препарати при старечій деменції і недоумство у літніх: список

Старечого недоумства нерідко супроводжують ускладнення — марення, галюцинації, психомоторні порушення.

Нейролептики призначаються для полегшення подібних невротичних і психопатичних розладів, дратівливості, проблем зі сном і денною активністю – Рисперидон (Риспердал), Оланзапін (Цупрекса), Галоперидол.

 • Такі препарати викликають блокаду допамінових рецепторів, що пригнічує розвиток психозів. Зазвичай препарати використовуються для внутрішньом'язового введення в дозі, встановленої лікарем.
 • Слід зазначити, що при прийомі засобів цієї групи не виключені побічні ефекти – тремор кінцівок, підвищене слиновиділення, скутість м'язів. Крім того, дослідження американських вчених доводять, що лікування даними препаратами може бути небезпечним для літніх людей.
Своєчасне звернення до лікаря слід при перших симптомах захворювання

Таблетки, уколи, лікарські препарати від помірної деменції: список, як приймати?

 • Церебролізин – препарат, що представляє собою поєднання низькомолекулярних пептидів з амінокислотами, володіє широким спектром позитивної дії на роботу головного мозку. Засіб дозволяє захистити нейрони головного мозку від гнітючих факторів, що регулює міжклітинний обмін. Дія активних речовин дозволяє досягти поліпшення пам'яті, уваги і здібностей мислення хворого. Препарат вводиться внутрішньовенно через крапельницю, курс лікування повинен становити не менше 4-6 тижнів. Одним з достоїнств даного засобу є накопичення і збереження терапевтичного ефекту після припинення прийому протягом тривалого часу.
 • Актовегін – препарат, що забезпечує постачання клітин головного мозку киснем і сприяє посиленню внутрішньоклітинного метаболізму. Прийом даного засобу допомагає поліпшенню когнітивних функцій, знижує психо-емоційні симптоми деменції. Препарат призначають внутрішньовенно краплинно протягом 2-х тижнів, потім лікування продовжується в таблетованій формі.

Таблетки, уколи, лікарські препарати від важкої форми деменції: список, як приймати?

 • При виражених симптомах захворювання призначається поєднання Акатинола мемантина і одного з наступних препаратів Ривастигмін, Галантамін, Донепезил. У разі старечого недоумства такі засоби застосовуються у встановленій дозі тривалий період часу або постійно.
 • Акатинол мемантин – сприяє поліпшенню обміну речовин і функції передачі нервового імпульсу) в головному мозку, поліпшує функції пам'яті та гостроти уваги, підсилює здібності розумової діяльності, необхідної для виконання щоденних занять. Зазвичай приймається в дозі 10 мг двічі на день. Препарат використовується при різних видах порушення мислення, запам'ятовування, навченості і втрати концентрації.
 • Ривастигмін (Альценорм) – дія препарату базується на руйнування ацетилхоліну, що сприяє посиленню передачі нервового імпульсу. Прийом даного засобу дозволяє поліпшити запам'ятовування, уваги, координувати мовні порушення та швидкість реакції, зменшити ознаки психічних та поведінкових девіацій. В цілому у хворого спостерігається поліпшення стану, підвищення активності в повсякденному і соціального життя. Препарат приймається 2 рази в день по 1,5 — 6 мг з поступовим збільшенням дози прийому.
 • Пластир Экселон – унікальний засіб, що забезпечує регулярне надходження ривастигмина через шкірний шар. Засіб наклеюється щодня в певний час на ділянку шкіри, не контактує з щільно облягає одягом. Засіб забезпечує дозоване надходження діючої речовини в кров. Використання пластиру не завадить щоденних водних процедур або плавання в басейні, а от від відвідування сауни або лазні необхідно відмовитися.
Вибір методу лікування лікар зможе зробити тільки після комплексного обстеження

Заспокійливі, снодійні препарати для літніх при слабоумстві і старечої деменції: список

Перебіг хвороби в похилому віці найчастіше ускладнюється відсутністю сну, появою тривожних станів та фобій, важкою депресією, маренням і галюцинаціями. Скорегувати стан пацієнта допомагають наступні препарати:

 • Феназепам – призначається як заспокійливий засіб при підвищеній збудливості і порушеннях сну. При деменції такий засіб допускається до прийому одноразово, в екстрених ситуаціях. Тривалий прийом призведе до погіршення стану хворого.
 • Фенібут – сприяє поліпшенню передачі нервових імпульсів, посилення мозкового кровообігу і метаболізму, зниження тонусу судин. Дія препарату допомагає впоратися з тривожністю, зняти нервова напруга, нормалізувати сон. Крім цього спостерігається поліпшення рухових функцій, посилення швидкості реакції. Тривале застосування дозволяє стимулювати фізичну і розумову працездатність, підвищити повсякденну активність.
 • Сонапакс (Тіоридазин) – дієвий препарат комбінованого дії. Засіб має заспокійливий та седативний ефект, допомагає усунути тривожні стани, напади панічних атак і агресивної поведінки. Призначається пацієнтам, які страждають розладом рухових функцій, сну, депресивними станами.

Слід ще раз зазначити, що будь-яке медикаментозне засіб при порушеннях мозкової діяльності у літніх людей повинно використовуватися суворо за призначенням лікаря в наказаній дозуванні.

Дуже часто прийом сильнодіючих засобів провокує виникнення важких побічних ефектів. Особливо небезпечно це для людей похилого віку з цілим набором різного роду захворювань.

Будь-який препарат повинен прийматися строго за призначенням лікаря

Догляд за хворим старечої деменцією

Насамперед, членам сім'ї хворого слід зрозуміти, що дане захворювання практично невиліковно. В силах лікарів лише уповільнити процес вмирання мозку, але зупинити руйнування або відновити пошкоджені ділянки неможливо. Як вже зазначалося, хворому потрібен постійний догляд, що включає гігієнічні та медичні процедури.

 • Від оточуючих потрібно величезне терпіння і розуміння ситуації, адже зміна в поведінці хворого ніяк не пов'язані з його характером або ненавистю до оточуючих, а є наслідком патологічних порушень.
 • Лікування в умовах стаціонару, без сумніву, забезпечить оптимальний медичний контроль, але перебування в лікарні тривалий час може позначитися на психологічному стані літньої людини.
 • По можливості найкращим варіантом буде знаходження хворого в будинку з залученням кваліфікованої доглядальниці. При цьому ви зможете контролювати процес лікування, а також створити для близької людини максимально комфортну обстановку, звичний побут, домашнє харчування і спілкування з рідними.

Особливо важливо зберегти до хворого розуміння, тепле ставлення та повага до його особистості.

У стані психологічного спокою у більшості літніх людей переважає позитивний настрій, спостерігається поліпшення розумової діяльності і відновлення адекватного сприйняття дійсності.

Хворому деменцією потрібен постійний догляд

На ранній стадії захворювання слід звернути увагу на наступні принципи допоміжної терапії:

 • Збереження душевного спокою. Уникати нервового і емоційної напруги хворого. Для цього необхідно створити спокійну домашню атмосферу з постійним колом спілкування. Для хворого повинен існувати певний розпорядок дня з обов'язковими періодами тиші і відпочинку. Також важливо забезпечити повноцінний нічний сон. Це допоможе позбутися від почуття тривоги і психологічного стресу.
 • Фізична активність. Потрібно приділяти час рухової активності хворого – щоденних прогулянок, посильній хатній роботі, лікувальної фізкультури, плавання. Такі заняття допоможуть підсилити кровообіг і насичення тканин киснем. Крім того вони благотворно позначаються на настрої хворого.
 • Контроль за харчуванням. В раціоні хворого повинні бути присутніми продукти, що допомагають зниженню холестерину – боби, рослинні олії, горіхи (мигдаль, кешью, фісташки, кедрові), цитрусові, морква, солодкий перець, баклажани. Корисні кисломолочні продукти, нежирні сорти м'яса і риби, морепродукти, зелень. Всі страви краще готувати на пару з мінімальним вмістом солі і цукру.

Відео: Деменція: запобігти неможливо, сидіти склавши руки не можна