Що таке ефект дежавю? Що означає термін дежавю? Коли і чому ми відчуваємо дежавю?

Чому ми відчуваємо дежавю? Виникають такі спалахи як нагадування про призначення душі чи це фізіологічний процес роботи головного мозку? Докладніше про це в нашій статті.

В точності така ситуація вже була колись, ті ж люди, та ж обстановка, точно такі ж звуки і запахи. Напевно кожен з нас хоча б раз відчував появу ефекту «дежавю», коли реальність ніби роздвоюється і вислизає, але при цьому ми зауважує з граничною ясністю, що все це вже з нами відбувалося. Що викликає такий стан — робота підсвідомості, уривки снів, спогади з минулих життів або порушення функції сприйняття інформації?

Як відчувається ефект дежавю?

 • Найчастіше раптове почуття впізнавання з'являється у найпростішій повсякденній обстановці. Сцена згадується в абсолютно точних подробицях. Здається, навіть відомо, що відбудеться на кілька хвилин вперед.
 • Людина усвідомлює, що в такій ситуації він вперше, іноді не знайомий близько з співрозмовником або не знає місце, в якому опинився, але абсолютно точно відчуває, що все це вже було з ним. Тільки от ніяк не можу пригадати, коли ж?
 • Всі, хто відчував подібне стан, погодяться, що до дивовижного почуття додається цікавість, ілюзія ясновидіння, чогось незбагненного. Здається, що ось зараз станеться щось незвичайне, з'явиться можливість обдурити закони часу і простору, заглянути в майбутнє.
 • Але через пару секунд все зникає і повертається до реальності, минуле залишається незмінним, майбутнє – невідомим, справжнє – цілком звичайним.
Дежавю — вже бачене раніше

Що таке ефект дежавю?

Феномен раптової пам'яті протягом століть цікавить дослідників з абсолютно різних областей знань — медицини, психології, парапсихології, езотерики, точних наук. Хоча сам термін, що отримав своє ім'я від словосполучення déjà-vu – вже бачене», з'явився лише у ХІХ столітті, над цією загадкою працювали вчені і філософи ще з давніх епох.

 • Одні мислителі вважали, що це відлуння спогадів про попередніх життях, інші – прояв закону про циклічність існування.
 • Аристотель, намагаючись знайти пояснення з позиції наукового підходу, стверджував, що такий стан часто притаманне людям з розладом психіки чи порушеннями функції головного мозку.
 • Вперше термін з'явився в книзі французького психолога Еміля Буарака. Але довгий час вважалося, що зафіксувати це швидкоплинне стан і докладно дослідити детально не представляється можливим.

Дежавю – неоднозначне і часом містичне явище, оскільки стосується не тільки пам'яті, але й тонкого світу почуттів та емоцій людини. Такий стан не контролюється ні самою людиною, ні якими-небудь зовнішніми факторами.

 • За даними сучасних досліджень більше 95% людей у світі переживали подібні спалахи впізнавання незнайомого. Деякі опитані стверджують, що це трапляється з ними регулярно, особливо в стані нервового напруження, роздратування, стресових ситуаціях.
 • Люди з генетичною схильністю або страждають психічними захворюваннями, переживають раптового спалаху впізнавання частіше, ніж інші.
Загадка дежавю довгі роки цікавить дослідників

Відгомони снів

 • Засновник теорії психоаналізу З. Фрейд не сумнівався, що ефект дежавю – слід забутого або неприємного спогади про сильному психоемоційному потрясінні або нездійснене бажання. Іншими словами – це нагадування про наші нездійснені прагнення або пригнічених страхи, коли пережита в даний момент ситуація знаходить відгук у нашій підсвідомості.
 • З точки зору психології ефект дежавю також розглядають у тісному взаємозв'язку зі сферою сновидінь. Ця область дослідження ще не досить добре вивчена. Природа снів сама по собі є загадкою.
 • Сучасні психологи вважають, що під час сну людський мозок моделює картини, які пережиті або обдумуються в реальності. Варіантів таких ситуацій може бути дуже багато, деякі виявляються наближеними до життя.
 • Не все сновидіння людина може запам'ятати, але їхні сюжети зберігаються глибоко в нашій пам'яті і можуть виникнути подібним спогадом, якщо людина відчуває щось подібне в реальності.
 • Оскільки людина не пам'ятає, що це йому снилося, виникає почуття впізнавання, як ніби це вже з ним траплялося. Опинившись в подібній ситуації з тими ж людьми або в тій же обстановці, людина може навіть несвідомо повторити свої дії з забутого сновидіння, зазнавши при цьому ефект дежавю.
Ефект баченого і забутого сну

Пам'ять про минулих життях

Дослідники в галузі езотерики і парапсихології вважають, що ефект дежавю – результат пам'яті реінкарнації. Те, що виглядає знайомим, людина, дійсно, міг бачити або переживати в одній з минулих життів. Яким би надприродним було це припущення, представники різних галузей наукових знань у різні часові періоди прагнули обґрунтувати та довести його.

 • Дослідник Андрій Полянський у своїх працях пояснює, що гіпотеза про переродження душі була присутня завжди в тій чи іншій формі у різних народів, вірувань та духовних напрямків. Наша свідомість здатна переносити локальні думки і пережитий досвід у теперішнє життя.
 • Швейцарський філософ Карл Густав Юнг називав переселення душі генетичною пам'яттю – таким чином, він намагався пояснити виникнення ефекту дежавю з наукової точки зору.
 • Гіпнотерапевт Долорес Кеннон вважає, що енергетична пам'ять, називана душею людини, перед черговим втіленням прогнозує свій новий життєвий шлях. Моменти ефекту дежавю є сигналами про те напрямку в житті, яке було обрано.
Пам'ять про минулих життях

Патологія функції головного мозку

Новітні досягнення в області медицини розвінчують подібні трактування феномену. Вченими доведено, що ефект дежавю – це функціональний збій у роботі мозку.

 • Вивчення патологій головного мозку дозволило нейрофізіологам виявити причину раптового впізнавання ситуації в короткочасної дисфункції одного з відділів мозку, гіпокампу, який відповідає за пам'ять.
 • В результаті такого стану відбувається порушення асоціативних зв'язків між обробкою нової інформації і пам'яттю, і ми на коротку мить дізнаємося, що оточує нас. Оскільки зона довготривалої пам'яті в цей момент активна, її імпульс трохи випереджає здатність сприйняття — виникає стан «впізнавання майбутнього» на кілька секунд вперед.
 • Саме тому найчастіше ефект дежавю переживають люди в стані стресу, розумового та емоційного перенапруження або страждають порушеннями роботи головного мозку.
Спалахи пам'яті — результат збою в роботі мозку

Петля часу

Для пояснення ефекту дежавю, що виникає в повсякденних ситуаціях, існує теорія про петлі часу.

 • Якщо сприймати виключно лінійно, то все, що вже сталося – минуле, що відбувається зараз, – справжнє, а те, що станеться – майбутнє. Таке трактування ходу часу не зовсім правильна.
 • Наприклад, якісь сказані вголос слова можуть постійно повторюватися в нашій голові або програна мелодія луною віддається в пам'яті. Готуючись до будь-якої розмови, ми подумки готуємо потрібні фрази заздалегідь.
 • Всі наші дії базуються на попередньому досвіді і спроби спрогнозувати майбутнє. Виходить, що сприйняття цього окремо немає – воно завжди нерозривно пов'язане з минулим і майбутнім.

Таке фантастичне пояснення, як припущення про збої в ході часу пропонують дослідники-фізики.

 • На думку деяких дослідників час не протікає лінійно, а існує багатошарово. І сприймати його потрібно також реально, як тривимірне простір. Тобто, всі події, які сталися або ще відбудуться, знаходяться в усіх часових вимірах одночасно.
 • Ефект дежавю виникає, коли утворюється петля часу – інформація про найближчі події з майбутнього стає доступна в сьогоденні.
Зміна в законі течії часу

Одна з реальностей

Однією з версій також можна вважати – існування паралельних реальностей.

 • Наше майбутнє має незліченну кількість варіантів. Щосекунди ми робимо якийсь вибір і породжуємо той чи інший розвиток реальності. Наприклад, одягаючи синій піджак, ви проживаєте ту реальність, в якій ви знаходитеся в цьому піджаку, а не зеленому светрі, наприклад.
 • Якщо реальності стикаються в одній точці, виникає ефект впізнавання. Наприклад, в одному з варіантів ви наділи жовте плаття і відправилися в кіно, але по дорозі зустріли подругу. В іншій реальності ви в спортивному костюмі вийшли ввечері за хлібом і зустріли ту ж саму подругу. Події з двох можливих реальностей перетнулися, викликаючи ефект дежавю.
Дежавю — перетинання паралельних реальностей

Робота підсвідомості

Ще однією теорією є припущення про те, що ефект дежавю – нагадування про власний багатовимірному життєвому плані. Воно вказує нам:

 • Кожен чоловік здатний на більше.
 • Минуле, сьогодення і майбутнє – є життєвою дорогою з безліччю можливостей.
 • Душа має потенціали розвитку, можливо, ще приховані.
 • Те, що здається нам впізнаваним один з наших власних прогнозів, побудованих в підсвідомості.

Дежавю в лабораторії

Існують досить цікаві експерименти з відтворення ефекту дежавю.

 • Учасникам дослідження було запропоновано деякі звуки і зображення, а потім їх змусили забути побачене в стані гіпнозу.
 • Коли їм знову демонстрували ті ж звукові та зорові сигнали, у тестованих активізувалися певні зони мозку і виникало відчуття дежавю.
 • Виходячи з результатів експерименту, був зроблений висновок, що ефект дежавю – не нове враження, а старе, але з якоїсь причини забутий спогад.

Однак однозначного розуміння причин виникнення ефекту дежавю не існує. Едвардом Титченером було запропоновано наступне визначення:

Якщо коли-небудь у минулому мало місце неусвідомлене або неповне сприйняття об'єкта (ситуації) на основі підсвідомості, але не утворилася цілісна, а лише фрагментарна картина спогади, то при повторенні окремих елементів пам'ять добудовує картину – виникає ефект дежавю.

Ефект дежавю привабливий своєю багатогранністю і усвідомленням того, що життя не так размеренна і проста – в ній є щось більше, про що необхідно задуматися.

Дежавю — спогади з нашої підсвідомості

Відео: Що таке дежавю? Причини і таємниця дежавю — Що це таке і чому відбувається — Ефект дежавю.