Що значить бути моральною людиною: аргументи для твору, есе. Моральність і моральність: порівняння

У статті ви знайдете приклад твори-роздуми на тему моралі, моральності, морального обов'язку людини.

Почути фразу «це моральний обов'язок» або «мораль цієї байки така» можна досить часто. Але що ж вкладається в поняття моралі в сучасному суспільстві? Що означає бути моральною людиною?

Що таке мораль?

Основне визначення моралі – дотримання заведених у суспільстві прищепив поведінки, етичних норм і моральних принципів. Але для кожного суспільства існують свої правила і заборони – виходить, що моральні принципи можуть бути різними.

Мораль – це загальноприйнятий кодекс, що керує життям людей. При цьому не існує написаних де-небудь правил для таких понять як добро і зло, гарно і погано, правильно чи соромно. Такі уявлення закладаються, як правило, в сімейному вихованні, дитячих та освітніх групах, які формуються на основі отриманого досвіду в певних життєвих ситуаціях.

 • Християни та іудеї дотримуються вчення, що мораль, послана Всевишнім, укладена в 10 заповідях.
 • З точки зору ісламу моральна людина – той, хто виконує закони шаріату. Основною мірою моральності вважається справжня мотивація його дій – щира, егоїстична або лицемірна.
 • Таким чином, представники різних релігій мають різні погляди на принципи моралі.
 • Спільним є те, що людина в культурному суспільстві повинен дотримуватися прийнятих правил, громадянських і моральних законів. Але і таке розуміння моралі є досить вузьким.
Дотримання всіх правил не завжди робить людину моральною

У світі існують загальнолюдські цінності, які не залежать від законів тієї чи іншої культури. Вони необхідні для мирного співіснування людей, що відрізняються віросповіданням, способом життя і етичними нормами. До таких цінностей можна віднести доброту, терпимість, милосердя, допомогу нужденним.

 • Припустимо, людина дотримується законів суспільства – не лихословить, не смітить на вулиці, не краде і не вбиває. Такої людини можна вважати моральним? Адже при цьому в душі він може бути злим, егоїстичним, лицемірним. Внутрішні переконання людини, приховані від суспільства, відносяться до понять моральності та порядності.
 • В основі таких якостей лежить не порядок, встановлений кимось, а внутрішнє переконання людини залишатися собою в будь-якій ситуації. Це ті моральні підвалини, які не дозволяють вчинити нечесно, навіть якщо цього ніхто не побачить – не осудить і не похвалить.
Бажання робити добро — внутрішня потреба людини

Виховання моралі

Моральні якості людини формуються з раннього дитинства. Спостерігаючи за діями дорослих, а потім однолітків, дитина вчиться розуміння життєвих правил, може розрізнити добро і зло, правду і неправду, вірність і підлість, підтримка і зрада.

 • Моральності не можна навчитися в дорослому віці – це внутрішня склалася система поглядів і цінностей, яка визначає кожен вчинок людини.
 • Все життя людини – це необхідність постійного вибору, від якого буде залежати власне благополуччя і думка оточуючих. Дуже часто зробити правильний вибір буває складно, тому що потрібно вибирати між вигідним і чесним варіантом.
 • В наші дні про закони честі можна дізнатися тільки з історичних романів і фільмів – багато людські цінності замінені законами грошей, успішності і влади над іншими людьми.
 • Не важливо, проявляються чи моральні якості в дрібницях або серйозних вчинках, залежить від цього вибору ваша або чуже життя. Головне, зберегти в душі почуття власної гідності і вірність своїм переконанням – не підлаштовуватися, не прогинатися, не шукати легкого шляху.

Якщо не знаєш, як вчинити, роби по-людськи.

Ця фраза – не просто статус із соціальних мереж. Сенс цього виразу – залишатися людиною не для того, щоб краще виглядати в очах оточуючих або довести що-небудь, а просто тому, що по-іншому не можна.

Виховання моралі починається з дитинства

Що значить бути моральною людиною: приклади з літератури

 • В романі Л. Н. Толстого "Війна і мир" перед Наташею Ростової постає необхідність морального вибору, який не буде засуджений в суспільстві, а є лише питанням моралі. Коли жителі залишали обложену Москви, родина Ростових мало можливість забрати свої речі. Героїня повинна бути вирішити – забрати цінні речі або віддати вози для допомоги пораненим солдатам. Героїня вибирає безкорисливу допомогу стороннім людям. Ситуація виконання морального боргу показала, що допомогу тим, хто потрапив у біду людям набагато важливіше матеріальних благ.
 • У творі М. Ю. Лермонтова «Герой нашого часу» однією з основних ідей є втрата духовних цінностей. Герой, який втратив духовних підвалин, не може знайти душевний спокій і щастя. Якщо людина не усвідомлює значущість добрих справ, любові, дружби, він не може відчувати радість життя. Так, Печорін, прагнучи отримати від життя все, відкинув любов, дружбу, тим самим позбавивши себе щастя. Його пошуки безрезультатні, тому що короткочасні емоції — яскраві романи і захоплюючі пригоди не можуть дати людині відчуття повноти і сенсу життя. У підсумку життєві ресурси героя вичерпані, він не бачить нічого світлого попереду і залишає цей світ, так і усвідомивши свою помилку.

Так відбувається і в наші дні, коли моральні принципи підміняються меркантильними інтересами і бажанням піднестися над іншими будь-яким способом.

Відео: Мораль