В чому полягає і з чого складається самоповагу? Як навчитись цінувати і поважати себе: практичні кроки, поради

У даній статті ми розглянемо, як розвинути свою самоповагу. А також торкнемося його роль в нашому житті і підкажемо, як навчитися себе цінувати і поважати.

Самоповага – це дуже важлива складова життя будь-якого щасливої людини. В наш час низька самооцінка — це велика проблема. Адже це виступає чинником, який заважає людині рости і розвиватися, а іноді навіть здатний сильно нашкодити. Вчитися поважати себе потрібно обов'язково! Як це зробити і з чого починати, розповімо нижче.

У чому полягає самоповагу і навіщо потрібно поважати себе?

Якщо звернутися до підручників з психології або соціології, ми дізнаємося, що ж являє собою самоповагу.

 • Науковою мовою воно має таку трактування: це суб'єктивна оцінка, яку людина дає собі, визначаючи свої можливості, ступінь потрібності і важливості для оточуючих.
 • Самоповага не проявляється без адекватної самооцінки. Ці два поняття тісно пов'язані та залежать один від одного.
 • У свою чергу, адекватна самооцінка — це можливість тверезо оцінювати індивідуумом свої потенційні можливості. А також приймати, згідно з цими критеріями, рішення і здійснювати обдумані дії. Якщо немає хорошої самооцінки, тоді немає і самоповаги.
 • Важливим чинником формування самоповаги є рівень вимог до себе. Деяке співвідношення фактичних досягнень до поставленим цілям. Цілі частіше ставляться людиною, спираючись на передбачувані можливості. Це і є рівень домагань.
  • Кажучи простими словами, людина може вірити чи не вірити в свої можливості. А зважаючи на цей фактор, він відповідно діє або не діє на шляху до поставленої мети.
 • Важлива також орієнтація людини. Тобто, чого він більше хоче: досягти результату або уникнути поразки. Саме в цей момент відбуваються зміни в самооцінці.
 • Звичайно, успіхи та позитивні результати здатні підвищити і самооцінку, і рівень самоповаги. Навпаки процес відбувається, якщо людину спіткала невдача. Тоді він починає сумніватися у своїх можливостях, а рівень самооцінки падає.
  • Також ми можемо говорити, що самооцінка є важливою частиною розвитку особистості. Адже вона є одним з основних факторів мотивації до досягнень своїх цілей і бажань. Якщо немає мотивації, тоді немає цілей, успіхів і, природно, поразок.
 • Оскільки нічого не відбувається, а тече звичним шляхом, то індивідуум просто задовольняється тим, що є. І тоді на самоповагу можуть впливати сторонні чинники чи інші навколишні особистості.
Самоповага впливає на наші перемоги, а наші досягнення впливають на самооцінку

З чого складається самоповагу: його складові та рівні

Важливо розуміти, з чого складається самоповагу, і на якому рівні воно знаходиться в конкретній ситуації. Якщо з людиною працює психолог, він, в першу чергу, спробує з'ясувати, чи все добре з самоповагою у клієнта. Якщо діагностика виявить низьку самооцінку, насамперед, потрібно працювати з нею. Адже часто саме це основна причина всіх проблем.

Важливі складові самооцінки

 • Головним аспектом виступає емоційний фактор. Тобто, як людина відчуває себе в соціумі. А також відіграє чималу роль його уявлення про себе і про своїх можливостях. Крім того, це ще і розуміння індивідуумом своїх бажань і можливостей.
 • Рівень знань і компетентність в потрібній області. Цим має людина, яка розуміє, що він робить і навіщо. А головне — як це потрібно робити. Тому він часто має позитивні результати від виконаної роботи. Це формула проста: знаю, що роблю, отримую успішний результат. Саме досягнення і успіхи допомагають відчувати себе добре, і навіть піднесене. А значить, мати самоповагу.
 • Особисті взаємини з друзями, колегами та близькими людьми. Індивідуум, який має адекватну самооцінку, поважає себе і може налагодити нормальні, здорові відносини з оточуючими людьми. Він не буде затиснутий в спілкуванні з протилежною статтю. А якщо важливі люди приймають його і цінують, то він насолоджується самоповагою.
  • І навпаки відбувається з людиною, у якої низька самооцінка. Адже спілкуватися йому важко, а часто на тлі цього виникають комплекси і страхи. Стосунки з протилежною статтю можуть закінчитися, навіть ще й не почавшись. Адже часто страх заважає перейти до активних дій і будувати відносини.
 • Власне схвалення себе як особистості, а також почуття схвалення себе в якості особистості іншими людьми. Все це пов'язано з самоповагою. Людина здатна сподобатися собі, якщо схвалює свої дії та досягнуті результати. А також відчуває схвалення рідних, колег, друзів і інших людей навколо.
 • Схвалення з боку часто прищеплюється ще в інституті сім'ї. Коли батьки говорять дитині, роблячи конкретне поділ, що ось це добре, а це погано. Але сильно затиснуті рамки призводять до нестачі самовпевненості і, як наслідок, браку самоповаги.

Важливо: Батькам потрібно забути фразу «я сказав/сказала». Дитина — це не робот, що виконує ваші команди. І цією фразою ви вже вбиваєте в ньому особистість, що заслуговує поваги. Дуже важливо прислухатися до думки і побажань малюка ще з дитинства. Адже це основа всього його життя!

Низька самооцінка закладається ще з дитинства

Психологи виділяють три основних рівня самоповаги

 • Висока ступінь — це рівень, який дозволяє жити за своїм внутрішнім розуміння правильного стану речей. Індивідуум не буде чекати «благословення» з боку перед прийняттям важливого рішення.
  • Він знає, чого хоче, тому ставить амбітні цілі і наполегливо намагається їх досягти. Високий рівень самоповаги — це той фактор, який сприяє активній самореалізації і отриманню бажаного результату.
  • Людей з таким рівнем самоповаги теж можуть чекати невдачі і неприємності. Але ставлення до ситуації буде раціональним. Буде проведена робота над помилками і продовжена фаза активних дій.
 • Середній рівень — це такий шар самоповаги, який властивий більшості людей. Людина знає, що потрібно робити, щоб бути щасливим і успішним. При цьому часто на його думку впливають суспільні рамки. Що в свою чергу, впливає на розуміння дійсності бажань.
  • Індивід може жертвувати своїми інтересами в інтересах чужих потреб. Але намагається також перебувати у рівновазі зі своїми правилами і правилами соціуму.
 • Низький рівень самоповаги несе в собі невміння розставляти пріоритети, шукати можливості для розвитку і проявляти свої можливості.
  • Людина боїться думки інших і можливого засудження з боку. Він не шукає можливості і не розвиває свої таланти. Часто шукає виправдання, навіщо це робити не варто, або чому він не зможе цього зробити.
  • Постановка цілей відбувається, але для переходу до активної фази дій немає. У суспільстві індивід проявляє себе не з кращого боку, часто буває агресивним або дратівливим.
Низька самооцінка створює безліч проблем у житті

Як навчитися цінувати себе і як підвищити самоповагу: 11 практичних кроків

Якщо після проведеної діагностики або самодіагностики результат показав низьку або занижену самооцінку, тоді треба терміново починати працювати над собою. Для тих, хто рішуче налаштований змінити становище, існують не тільки теоретичні рекомендації, але і практичні вправи. Практичні кроки для підвищення самоповаги та самооцінки розглянемо прямо зараз.

1. Найперше — це думки в голові

 • Всі ми вже неодноразово чули про силу навіювання. Так, воно дійсно працює. Якщо правильно спрямувати свої думки. Якщо ви будете думати про невдачі, то вона обов'язково станеться. А потім ви скажете, що з вами так завжди і іншого повороту подій просто не заслуговуєте.
 • Запам'ятайте — Всесвіт чує кожен наш звук. Більш того, вона записує всі скарги, і навіть випадкові побажання. Прокрутіть в голові день, коли все валиться з рук. Нерідко ми говоримо фразу, що ще такої біди не вистачає, так вона тут же трапляється.
 • Також вчіться формулювати свої мрії та цілі без частки «ні» або «не», адже Всесвіт їх втрачає. Тому думки «хоч би такого не сталося», переводяться, як бажання цього.
 • Якщо в голову приходять погані думки, то відразу ж їх отгоняйте і перезавантажуйте свій мозок, як і комп'ютер, на позитивний настрій.

2. Аналіз своїх можливостей і досягнень

 • Створюємо список хороших якостей і успіхів. Для цього знадобиться ручка, звичайний аркуш паперу і трохи часу. Випишіть в будь-якому порядку всі ваші хороші якості в стовпчик так, щоб було вільне місце навпроти кожного запису.
 • Якщо список якостей готовий, пора переходить до другого етапу. Навпроти кожної позитивної риси напишіть, яких успіхів вона допомогла досягти. Пам'ятайте, що це ваш список і все, що ви вважаєте досягненням, у нього вписуйте в обов'язковому порядку.
 • Все відразу не згадаєш і не проаналізуєш, тому ви можете доповнювати список пізніше, якщо що-то згадайте, чи з'являться нові успіхи. Буде рости список, буде рости і самоповаги, а також бажання досягати великих висот.
Зробіть список своїх видатних якостей

3. Шукаємо відкриті шляхи та приховані можливості

 • Знову повертаємося до нашого списку. Він складає перелік якостей та деяких успіхів, але зупинятися не будемо. Пора шукати нові можливості. Наприклад, така якість, як цілеспрямованість, вже принесло вам омріяну роботу. Але може ще принести більше.
 • Подумайте і напишіть, чого можна досягти, володіючи таким набором якостей, як у вас. Це виступає яскравим прикладом підвищення або створення власного проекту.
 • Зачіпайте всі ваші якості, причому не тільки аспекти характеру. Можливо, ви добре шиєте. Тоді будуйте плани у себе в голові з майбутньою перспективою даного вміння. Так ви побачите свої потенційні можливості і зможете перейти до прямої постановки цілей.

4. Реальні цілі і практичні кроки

 • Ось ми й перейшли до важливої частини практичного курсу підвищення самооцінки. Вчимося ставити цілі та строки їх досягнення. Для початку потрібно будувати короткострокові плани, які можна за місяць або максимум за рік.
 • Призначаємо кожної цілі часом, до якого вона повинна реалізуватися. Але обов'язково розписуємо поступові кроки з докладними вказівками дій. Подолавши кожну щабель на шляху до мети, не забувайте дописувати список досягнень.
 • А в кінці відведеного періоду можна підбити підсумки виконаної роботи. Якщо ви навчитеся діяти і досягати результату, з вашим самоповагою буде все в порядку.

5. Вчимося обмежувати спілкування з людьми переважними

 • У світі є люди, які відчувають свою важливість, принижуючи і ображаючи інших. Такі знайомі часто говорять: ти не зможеш, навіщо це потрібно чи це неможливо. А все це тому, що самі бояться відповідальності і будь-яких змін.
 • Якщо у вашому колі є такі знайомі, спілкування з ними повинно бути обмежено і зведено до мінімуму. А якщо можливо, то й зовсім припинено. Не можна дозволяти іншим впливати на ваші думки і самопочуття негативно. Побажайте їм всього хорошого і нехай живуть своїм життям у своєму колі прийнятих норм.
Вибирайте правильне спілкування

6. Встановіть контакт з людьми, які допомагають і надихають

 • Повірте, люди, які знають, чого хочуть від життя і намагаються отримати, завжди допоможуть порадою і підтримкою. Крім того, їм не потрібно принижувати інших, вони, навпаки, намагаються навчити та поділитися досвідом.
 • З такими друзями приємно і корисно спілкуватися. Цілі і шляхи у вас можуть бути абсолютно різні. Але успіхи ваших знайомих будуть стимулювати вас пройти свій шлях. А це теж свого роду мотиваційний момент.

7. Ніколи не порівнюйте своє життя з іншими людьми

 • Ми всі різні, тому можна чинити аналогічно або жити схожою життям. Поважати себе — це приймати себе, свій характер і своє життя цілком. Згадаймо смертні гріхи — заздрість входила в їх число. Так, часто порівняння йде паралельно з заздрістю.
 • Погані думки про іншу людину неодмінно повернутися до вас. Так влаштоване наше життя. Все повертається бумерангом! Справа в тому, що заздрість не таїть у собі хороших думок. Як правило, вона навіть руйнує людину зсередини, роз'їдаючи всі позитивні думки в голові і серці.

8. Невичерпна сила віри

 • Якщо ви поставили за мету, але вас мучать сумніви, то це нормальна реакція. Просто потрібно вірити в себе і рухатися маленькими кроками. Крок за кроком і те, що було складним, здасться простим. Є такі методи стимулювання, як візуалізація або карта бажань.
 • Перший метод полягає в тому, що ви повинні побачити вашу мрію вже здійсненної. Як ви себе будете почувати і що говорити, прокрутіть в голові з найдрібнішими нюансами.
  • Якщо мета матеріальна, наприклад будинок або автомобіль, уявіть її у всіх деталях. Тобто, скільки кімнат в будинку, якого кольору штори або шпалери на кухні. А також літаєте в хмарах, як ви проводите в ньому свій час. Якщо вам потрібен автомобіль, уявляйте все: марку, салон, колір і музику, яка буде грати в дорозі.
 • Візуалізувати потрібно часто, тоді це допоможе чітко розуміти, чого ви хочете.
 • Той же принцип і у карти бажань. Потрібен простий ватман, на який кріпляться журнальні вирізки, або малюнки будинки, машини, моря і всього того, про що ви мрієте. Вішається такий плакат на видному місці, як постійне нагадування думати тільки про приємне і не забувати про своє прагнення.
Як можна частіше прокручуйте в голові прекрасне майбутнє

9. Орієнтуємося на власні бажання

 • Людина не може догодити всім і бути для всіх хорошим. Часто роблячи спроби догодити оточуючим, ми працюємо собі у збиток. Цього не можна робити категорично! Ті, кому дійсно потрібна ваша допомога, попросять про неї і будуть підлаштовуватися під ваші можливості.
 • Якщо ви бачите спроби самоствердитися або досягти цілей за ваш рахунок, припиняйте їх негайно. Не вчіться догоджати і прислужувати, адже ви самі гідні поваги. І це повинні розуміти друзі, колеги та знайомі.

10. Подорожуйте, слухайте музику і робіть все, що любите

 • Життя повинна бути яскравою. Між робочих буднів знаходите час на відпочинок. Всіх грошей не заробиш, а всього одразу не досягнеш. Подорожуйте по мірі можливого випадку — це допомагає розслабитися. Проводите час з рідними і друзями поза домом, змінюйте обстановку. Намагайтеся щодня наділити чимось важливим, адже це ваш час і його потрібно цінувати.

11. Наведіть порядок у себе в будинку

 • Китайські мудреці настійно рекомендують цей нюанс і трепетно ставляться до свого будинку. На їх думку, це є нашою головною емоційної захистом. А захаращене й брудне будинок не просто слабкий, але і не пропускає позитивні потоки.
 • До речі, старі речі або їх велике скупчення тільки є накопичувачем всіх поганих аспектів і негативної енергії. Те ж стосується і темних кімнат з постійно закритими шторами. Сонячне світло вносить радість у наше життя, допомагає підняти настрій і підвищити свою самооцінку.
 • Але цей пункт не зачіпає не тільки ваше житло, але і всі сторони вашого життя. Вчіться у всьому дотримуватися порядку. Адже це допоможе підвищити впевненість в собі і, як наслідок, вашу самооцінку.
Порядок у справах допоможе досягти нових перемог і підвищити самооцінку

Як навчитися себе поважати і як розвинути самоповагу: поради

На нашу самоповагу і самооцінку багато років впливали такі різні фактори, як батьки, школа, друзі і колеги. Це, звичайно, має наслідки. Комусь вдалося зберегти хороший рівень самоповаги, а хтось отримав занижену самооцінку і це заважає бути йому щасливим людиною. Все можна змінити, працюючи над собою і своєю свідомістю, в будь-якому віці.

Адекватне самоповага — важливий фактор, без якого не вийде стати успішною людиною. Є кілька етапів, проходження яких зросте шанс для вашої особистості, щоб змінитися і навчитися себе поважати.

 • Приймайте себе повністю з усіма достоїнствами і недоліками. Полягає методика в правильній розстановці пріоритетів. Ми вчимося ставити особисті інтереси вище громадських побажань і не боятися, а в кращому разі, ігнорувати критику з боку.
  • Також намагаємося не догоджати суспільству шкоду своїм інтересам. Важливим пунктом є саморозвиток того, що ми добре вміємо. Але ніколи не забувайте, що рости ще є куди і так буде завжди! Не можна зупинятися на досягнутому.
 • Прийняття власних слабкостей і страхів полягає не тільки в тому, щоб просто і спокійно жити, знаючи і приймаючи їх. Потрібно ще робити спроби їх подолання і робити те, що страшно. Іншими словами, потрібно виходити за межі і пробувати нове. Залишати коло комфорту необхідно, щоб чогось досягти. В тому числі, і підвищити самооцінку.
 • Вчимося бути незалежними. Саме по собі нічого не зміниться, багато чого доведеться вчитися і робити все тільки власними руками. Для того, щоб бути повністю незалежним, потрібно докласти зусилля.
  • Потрібно визначати свої бажання і ставити цілі, які важливі саме вам. У той же час, варто прислухатися до думки оточуючих або питати поради у тих, хто, на вашу думку, досяг великих висот. Тому цей етап досить складний, адже потрібно відчути ту тонку грань між своїми бажаннями і радами інших.
  • Якщо ж індивідуум завжди орієнтувався на думку оточуючих, висловлення власної точки зору може сприйматися в багнети і піддаватися критиці. А низька самооцінка в голові почне вимальовувати сумніви з приводу своїх же слів. Щоб не поступитися, потрібно вчитися переконувати і доводити свою правоту, підбираючи потрібні аргументи.
Не бійтеся відстоювати свою точку зору, наводячи розумні аргументи
 • Самореалізація — це пункт, без якого високої самооцінки бути не може. Людина повинна відчувати свою значущість у соціумі, а для цього необхідно займатися справою або роботою, яка приносить і користь, і задоволення.
  • Важливо зрозуміти, що ви вмієте і чого хочете, а також не відступати при першій невдачі. Адже досвід приходить з часом. Хобі або спорт також може стати гарною альтернативою і відмінним методом підвищення самоповаги. Таланти треба розвивати, а не ховати.
 • Слідкуйте за собою — це не просто здоровий спосіб життя, але і хороший поштовх для підвищення своєї самооцінки. Запам'ятайте, якщо ми подобаємося самі собі, то й оточуючі відчують ці флюїди. Так, ми не говоримо, що все залежить тільки від зовнішньої оболонки. Але сильні та впевнені особистості ніколи не допустять поява обвислого живота або носіння неохайного одягу.
  • Поважати себе — це добре виглядати. Є навіть таке прислів'я, що «жінка не просто наносить макіяж, вона створює настрій». Доглянутий зовнішній вигляд чоловіків також не обходить стороною. До речі, людина, яка поважає інших і себе, завжди буде використовувати парфум.
  • Також справа стосується шкідливих звичок і такого ж харчування. Ми складаємося з того, що вживаємо. А впевненість не зможе виникнути там, де є слабке місце. Так, як не крути, але шкідливі звички і калорійна їжа — це наша слабкість, що також вважається одним з смертельних гріхів.
 • Критику пропускаєте повз вуха. Причому, навіть не вловлюючи її в своїй голові. Соціум часто нав'язує людині певні правила і точку зору. Це впливає на конкретного індивіда, тому він втрачає свою сутність, починає думати по-іншому і перестає розвиватися.
  • Ігнорування і не сприйняття сторонньої критики дасть можливість вберегти нерви, позбутися від непотрібних комплексів і страхів. Треба правильно навчитися приймати і аналізувати не тільки свої, але і чужі невдачі. Самоповага не дасть розмінюватися на помилки, воно мотивує на розвитку особистість в цілому.
Не звертайте увагу на критику
 • А ось минуле з легкість відпускайте. Особливо, якщо воно має погані спогади. Саме часто вантаж з дитинства або юності гризе вас зсередини і зменшує самооцінку. Згадайте, можливо, в дитинстві вас безпідставно покарали. А це залишилося глибоко всередині.
  • Так, нелегко пробачити. Але висловіть батькам, що вас це зачепило. Від цього стане легше, навіть через стільки років. І відпустіть всі образи. Адже всі ми живі люди і можемо робити помилки. Негативні думки і будуть притягувати до вас похмурі дні. А відсутність багажу з прожитих днів дозволить впустити у ваше життя світле майбутнє.

Якщо вдасться пройти і усвідомити ці пункти, однозначно підуть якісні зміни життя. Людина буде почувати себе в гарному настрої і почне позитивно дивитися в майбутнє. Робота над собою складне, але результат того вартий. Адже самоповагу допомагає людині впоратися з будь-якими труднощами. Якщо відчуваєте його недолік, прийшов час роботи над собою.

Відео: Як розвинути самоповагу і навчитися цінувати себе?