Артрит у кішок: причини, симптоми, лікування вихованця

Якщо у вашого вихованця з'явився артрит, то важливо з'ясувати причину і зрозуміти, чи можна його вилікувати.

У наших вихованців часто зустрічаються ті ж хвороби, якими страждають і люди. Серед них і артрит. Зустрічається запалення суглобів у собак та котів не дуже часто. Найстрашніше в тому, що наші улюбленці не в змозі нам повідати про свої проблеми, а тому багато мучаться роками. Так і ми, не усвідомлюючи, що кішка може страждати подібною хворобою, не одразу помічаємо проблему, тим самим прирікаючи її на тривалі страждання.

Причини, за якими виникає артрит у кішок, як вчасно помітити цю хворобу і вилікувати тварину – на ці запитання ми спробуємо сьогодні відповісти.

Артрит у кішок: основні причини

Почнемо з того, що виділяють кілька видів артриту у кішок. По тому, як хвороба протікає, виділяють гострі та хронічні форми. За причинами виникнення захворювання – гнійний, функціональний, викликаний порушенням обмінних процесів в організмі, викликаний травмами, ревматоїдний і остеоартрит.

Якщо розглядати всі причини виникнення артриту у кішок – їх кількість вас дуже здивує. У нашій статті ми розглянемо основні причини, які можуть викликати це захворювання у наших урчащих друзів.

Артрит
 • Травми та поранення. Саме це найчастіше є причиною розвитку запалення в суставчиках у наших невгамовних супутників. То стрибнув з великої висоти, то приземлився невдало, то скинув на себе щось важке – прислів'я про те, що у кішки дев'ять життів можна прочитати і так – кіт завжди знайде пригоду на свою голову.
 • Генетична схильність. Близько сімдесяти відсотків котячих мають спадкову схильність до артритів. Особливо часто страждають представники виведених порід і висловухі кішки, які стали дуже популярними в останні роки. Саме у цих порід часто зустрічається дисплазія (вроджена недорозвиненість кульшових суглобів).
 • Порушення обмінних процесів. Порушення метаболізму та ожиріння впливає не тільки на багато процесів в організмі, але і на якість життя вашого вихованця в цілому. Найчастіше це призводить до того що кіт або кішка набирають вагу, але є й інша сторона медалі – хрящові тканини перестають отримувати необхідні мікроелементи і стають крихкими. При цьому навантаження на опорно-руховий апарат значно збільшується, так як вага тварини став більше. У такій ситуації збільшення фізичного навантаження може призвести до переходу артриту у кішок до артрозу.
 • Різні мікроорганізми. Бактерії, мікроби, бацили і палички можуть проникати через травмований шкірний покрив або ж хрящові тканини, а також поширюватися через кровотік у разі, якщо котик страждає інфекційним захворюванням. У цьому випадку вони швидко проникають у всі куточки організму і вражають тканини, які їм до вподоби. Справа в тому, що існують такі мікроорганізми, яких притягують саме тканини, з яких побудований суглоб, внаслідок чого він запалюється. У разі якщо бактерії, що потрапили в суглобову сумку, є гнійними, вони не лише призведуть до запалення суставчіков, але і до нагромадження гною в них. У цьому випадку ваш котик чи киця потребують обов'язкового лікуванні інакше вони можуть загинути – станеться зараження крові і бактерії рознесуться по всьому організму.
У кішок
 • Холод. Ревматичний артрит у кішок може розвиватися якщо кіт або кішка більшу частину часу проводить в приміщенні з протягами, спить і пересувається по холодній підлозі або по холодній землі на вулиці.
 • Вік. Це, мабуть, найпоширеніша причина – протягом життя тварини суглобові тканини зношуються, часто травмуються (знову-ж, котячий образ життя) і в результаті стають крихкими і ламкими.

Артрит у кішок: симптоми

Симптоми артриту у кішок проявляються в поведінці тварини, так і в його фізіології. Вони так і діляться лікарями – на поведінкові і фізіологічні.

Серед поведінкових симптомів ветеринари виділяють наступні:

 1. Тварина стає неспокійною і не дозволяє доторкатися до суставчикам.
 2. Тварина втрачає апетит. Це, зокрема, явна ознака початку розвитку інфекції.
 3. Кішці не хочеться гратися. Якщо раніше вона носилася по шафах, стін і карнизів, то зараз воліє спокійно полежати подалі від усіх.
 4. Вихованець уникає компанії собі подібних. Якщо ваша кішка з задоволенням грався з іншими кішками, то зараз уникає компанії.
 5. Не проситься на руки. До хвороби ваш вихованець міг годинами лежати у вас на руках, ластиться і грати? А зараз не дається вам в руки і відповідає жалібним нявканням або агресією? Це явна ознака артриту.
 6. Вилизування. Ви помітили, що мордочка вашого вихованця вже не така чиста? Це означає, що він не дуже добре вичищає її передніми лапками. Чи може він став часто й подовгу вилизувати задні? Якщо тварині боляче управляти суглобами, час на умивання скоротиться, якщо воно не в змозі дістатись до потрібного місця. І навпаки, якщо тварина дістає до місця, яке його турбує або яке болить – воно буде вилизувати його годинами.
 7. Тривалий сон. Час, що ваш вихованець приділяє на відпочинок сильно зросла. А коли він прокидається в перші хвилини здається, що це не ваша гнучка кішечка, а щось дурне на милицях.

  По поведінці
 8. Когтеточка. Якщо ваш улюбленець крім когтеточки встигав подрать ще й новий диван і причесати кігтями пару крісел на додачу, чекаючи вас з роботи, то зараз навіть когтеточка залишається не пошкоджене. Особливо явно це проявляється, якщо постраждали передні лапки.
 9. Спускання-підіймання. Хвора тварина не може нормально спускатися і підніматися по сходах – кожен рух, кожен згин суставчіков приносить біль. Те ж саме відбувається, якщо кішка чи кіт забралися високо – якщо раніше вони стрибали або спускалися самі, то при ураженні артрит частіше просять вас зняти їх з високої точки.
 10. Лоток. Якщо в лоточку здорового пухнастика всі екскременти дбайливо закопані, то хвора тварина зробити цього не може, в силу того, що йому боляче.
 11. Тварина намагається терпіти неприємні для нього ситуації, при яких в минулому вже пустило б в хід кігті. Це ознака того, що випускати кігті боляче.

Тут варто ще зауважити, що люблячий господар знає всі звички, звички і рухи свого вихованця і при будь-якій зміні насторожитися. Навіть, якщо у вашому житті зараз період, коли ви не можете приділяти тварині достатньо часу – постарайтеся звертати на нього увагу частіше, адже без вас він не впоратися з хворобою.

Хвороба

Фізіологічних симптомів артриту у кішок не так вже й багато. Найбільш поширеними є:

 1. Хвора тварина не випускає кігті, вони весь час втягнуті. Часто навіть закручуються, якщо ви не стригти їх.
 2. Шерсть тьмяніє, дуже сильно плутається і навіть може випадати.
 3. Суглоб може збільшитися в розмірі.
 4. Збільшується загальна температура тіла песика або котика.
 5. Якщо ви згинаєте пошкоджений суглоб кішка може шипіти, відводити вушка, кусатися, завмирати (стримуючи дихання), може також з'явитися легкий тремор. Все це говорить про те, що їй боляче.

Артрит у кішок: лікування

По-перше, при прояві перших симптомів потрібно звернутися до ветеринара. Не варто намагатися самостійно вилікувати тварину. Адже навіть якщо ви зрозумієте, що у нього артрит, походження захворювання можна з'ясувати тільки, здавши аналіз крові і зробивши рентген. І, відповідно, тільки тоді можна буде вибрати спосіб лікування, який дійсно допоможе вашому улюбленцю.

В цілому, лікування артриту у кішок можна поділити на дві важливі частини, що одна без іншої ніякого ефекту не дадуть.

Лікувати

Для початку потрібно змінити догляд за кішкою і полегшити їй умови життя:

 1. Тепло і комфорт. Цей пункт стосується спального місця і всіх тих точок, в яких котик проводить багато часу. Придбайте тварині спеціальний лежак або постеліть м'яке і тепле ковдру далеко від дверей, вікон, і протягів. Важливо, щоб вашому вихованцеві було тепло спати і не дуло. Відмінне рішення – теплий котячий будиночок, який може захистити кішечку з усіх боків. На вікні, шафі, або в будь-якому іншому місці, уподобаному котиком, постеліть щось тепле.
 2. Зручний доступ. Виділіть місця, які котик любить, і забезпечте до них пологий, м'який доступ, щоб тварині не довелося стрибати і сильно згинати лапки. Наприклад, більшість котів люблять дивитися на світ з вікна – покладіть дощечку чи драбинку, щоб кішці було простіше добиратися до улюбленого місця. І не забудьте постелити тепленьку підстилку, щоб йому було комфортно. Придивіться до лотка – якщо котику треба сильно згинати лапки, щоб переступити бортик – купіть інший лоток. Виберіть натуральний наповнювач для лотка з заокругленими крайками, щоб кішці було максимально комфортно ступати і не доводилося зайвий раз згинати уражені суставчики. Миски для води і їжі поставте не стать.
 3. Харчування. Постарайтеся зробити харчування тваринного більш збалансованим, так, щоб все, що з'їла тварина, швидко засвоювалося і не призводило до запорів. Крім того, в раціон необхідно додати вітаміни. Зверніть також увагу на температуру пиття – вода повинна бути теплою, щоб хвороба не прогресувала.
 4. Зовнішній вид котика. Так вже сталося, що кішки дуже охайні – це закладено в них матінкою-природою. І якщо вони не в змозі самостійно вылизаться і привести свою шубку і мордочку в порядок, то відчуває себе не дуже комфортно. Частіше вичісуйте свого котика і стрижіть йому кігті.

Другою важливою частиною лікування артриту у кішок є, звичайно, медикаменти.

ВАЖЛИВО: При недугу ліки для тваринного і їх дозування повинен підбирати лікар. Особливо це важливо при артриті у кішок – ліки від нього дуже агресивні і можуть впливати на нирки, печінку, серце, а також можуть викликати алергію.

Крім того, неправильне дозування може призвести до загострення хвороби. Зазвичай ветеринар призначає протизапальні і знеболюючі препарати плюс іноді антибіотики. При цьому ви повинні постійно стежити за кішкою і помічати навіть дуже дрібні зміни, щоб не пропустити нічого. Також все має робитися під постійним контролем лікаря, так як при появі алергії або інших побічних ефектів вам знадобиться його термінове втручання. Не ризикуйте своїм улюбленцем.

Призначаються препарати

Ну і, нарешті, сама погана ідея при лікуванні будь-якого захворювання котів – давати їм препарати, призначені людям. Ми й самі часто-густо не переносимо деякі препарати, а вже реакцію пухнастого організму передбачити просто неможливо.

Відео: Суглобові і кісткові захворювання у кішок