Які суглоби повинна фіксувати шина при переломі? Як накладати шини при переломі стегна, плеча, передпліччя, гомілки?

Інструкція по накладання шини при переломі стегна, плеча, передпліччя, пальців.

Величезне значення у швидкості відновлення при переломах, є своєчасність та правильність надання першої допомоги. Чим швидше вона здійснюється, і правильно проводиться, тим більше шансів одужати набагато швидше. У цій статті ми розповімо, які суглоби шина повинна фіксувати при переломах.

Загальні правила накладання шин при переломі

Справа в тому, що існує одне загальне правило, яке говорить про те, що шина повинна фіксувати два суглоба вище і нижче перелому. Шина може являти собою не що інше, як дошку, палицю, або якийсь журнал, згорнутий у трубочку.

Найчастіше при наданні першої медичної допомоги у людей немає ніяких спецматеріалів та інструментів. Відповідно шини виготовляється з підручних речей. Їх досить просто знайти на виробництві, а також на вулиці і в побуті. Підійде будь-яка жорстка, пряма поверхню, яка відповідає довжині, і задовольняє всі вимоги до шин.

Поради:

 • Найцікавіше, що є винятки з правил, це перелом плеча, а також стегна. В такому випадку шина фіксує зовсім не два суглоба, а всю кінцівку. Тобто три суглоба.
 • Варто звернути увагу, що існують загальні правила накладання шин. Ні в якому разі не можна їх сильно затягувати, це перешкоджає нормальному кровообігу. Основне завдання шини — знерухомити суглоби і зламане місце.
 • Але ні в якому разі вона не повинна заважати нормальному кровообігу кінцівки. Саме з цією метою дуже часто пальці ніг і рук при переломах залишають відкритими. Це необхідно для того, щоб моніторити температуру тіла.
 • Якщо кінцівки дуже холодні, синіють, значить, накладена шина не зовсім правильно, а дуже тугі пов'язки, відповідно немає нормального кровообігу. Зверніть увагу, що якщо в області перелому є відкрита рана або перелом відкритий, то необхідно використовувати виключно стерильні пов'язки, бинти.
 • Якщо ви знаходитесь в домашніх умовах, то будь пов'язками можуть служити домашні речі, розрізані на шматки. Ідеальним варіантом стане розрізаний на смужки простирадло. Якщо перелом закритий, то використання стерильних бинтів в області ураження зовсім не обов'язково.
 • Підійде звичайна тканина. Необхідно звернути увагу, що тканина повинна бути достатньо еластичною і не перешкоджати нормальному кровообігу.
Перелом руки: схема

Які суглоби повинна фіксувати шина при переломі стегна?

Інструкція:

 • У випадку з стегном, проводиться фіксація коліна, гомілки і стегна. Таким чином, довжина шини при переломі стегна досить велика, починається від пахвової западини і закінчується під стопою.
 • При накладанні шини, у разі перелому стегна, необхідно використовувати не одну, а три планки. Перша з них проводить фіксацію і починається від пахви, закінчується в області стопи, згинається у формі букви Р.
 • Таким чином, це перешкоджає шевелению стопою. Тобто збоку шина повинна згинатися під кутом 90 градусів. Щодо задній поверхні, то шина починається в області під ягодицей, і також спускається в область стопи, згинається під кутом 90 градусів.
 • Що стосується третьої шини, то вона як раз починається в області внутрішньої поверхні стегна, під пахом, і закінчується в області стопи. Таким чином, нога виходить повністю зафіксованою.
 • Відсутня можливість зігнути її в коліні, також неможливо поворухнутися, як-то зігнути ногу в області стегна. Людина виявляється практично знерухомлених.
 • При переломі стегна необхідно всього сім відрізків тканини. Шматки пропускаються під попереком, в області пахвових западин, в області паху, над і під коліном, в області щиколотки. Таким чином, необхідно щоб нога була повністю нерухома, зафіксована.
 • Що стосується перелому стегна, то дуже часто складно знайти кілька досить довгих дощок. Саме тому, дозволено фіксувати одну кінцівку до іншої. Таким чином, між ніг прокладається смуга з ковдри, яка складається в кілька разів і формується прямокутник.
 • Таким чином, фіксуються в області гомілки, під коліном, над коліном, в області паху, в області попереку. Це необхідно для того, щоб неможливо було кінцівку відводити в бік і турбувати зламане стегно. Що стосується переломів ребер, то тут шини не використовуються.
Шина при переломі стегна
Перелом стегна
Шина з підручних засобів

Шина при переломі плеча: як накладати?

Що стосується перелому плеча, то тут все досить складно, так як шина фіксує не два суглоба, а три, як при переломі стегна.

Інструкція:

 • При цьому шина може складатися з двох частин. Необхідно, щоб вийшло щось схоже на букву Р. тобто це своєрідний прямий кут. При цьому, верхню частину фіксує область плеча, до самого ліктя.
 • Друга частина, яка розпочинається після згину кута, фіксується як раз в області перед пензлем. Необхідно подбати і про положення, стан пальців. Частіше всього в області згину долоні вкладається щільний валик з вати або бинта, пальці згинаються, затискаючи його.
 • Саме в такому положенні фіксується рука і передпліччя. Тільки таким чином можна домогтися швидкого відновлення, і мінімізувати кількість хворобливих відчуттів. Зверніть увагу, що така конструкція фіксується за допомогою пов'язки або косинки, яка одягається на шию.
 • Це можна зробити при іммобілізуюча пов'язці, яку можна придбати в аптеці.
 • У разі перелому, який знаходиться в області передпліччя або плеча, при відсутності шин і будь-яких твердих поверхонь, проводиться фіксація хворої кінцівки безпосередньо до тулуба.
 • Кінцівка випрямляється по швах, тобто вздовж тіла, і фіксується безпосередньо до тулуба, за допомогою тканини. Це самий оптимальний варіант, так як він дозволяє знизити можливість руху рукою, і подальшу травматизацію тканин.
Перелом руки
Перелом плеча

Шина при переломі передпліччя і пальців

Стосовно переломів пальців, то тут фіксація проводяться в області двох суглобів. Тобто вище і нижче поразки.

Поради:

 • Якщо зламана одна з фаланг пальців, зазвичай до пальця і самій долоні прив'язується невелика шина, або навіть звичайний олівець. Таким чином, щоб палець не міг згинатися, їм неможливо було поворухнути.
 • При переломі в області передпліччя, достатньо зафіксувати тільки саму кістку. При цьому шина накладається від ліктя до кисті. При цьому зберігаються умови, що в області пальців укладається валик, який фіксує їх у певному положенні.
 • Рука закріплюється за допомогою звичайної косыночной пов'язки. Варто звернути увагу, що в якості шини можуть використовуватися дошки, швабри, навіть віник. А при переломах пальців, часто використовуються шматочки звичайних олівців та ручок.
 • При цьому бажано будь-перелом фіксувати з обох сторін. Тобто з боків необхідно фіксувати хворе місце за допомогою шини. Ні в якому разі не можна, щоб тканина знаходилася безпосередньо в області перелому. Необхідно, щоб все фіксувалося зверху і знизу пошкодженого місця.
Перелом передпліччя
Шина при переломі передпліччя

Поради щодо надання першої медичної допомоги при переломах

Після того, як буде надана допомога, необхідно пошкоджену кінцівку підняти над рівнем тіла. Це буде перешкоджати появі набряку і набрякання кінцівок. Варто відзначити, що ні в якому разі не можна пережимати область перелому або намагатися самостійно вирівняти кістки. Пам'ятайте, що основна задача накладання шини — це знерухоміти місце перелому, перешкоджати подальшому руйнуванню кісток, і пошкодження тканин.

Поради:

 • Якщо людина буде намагатися двигун пошкодженою кінцівкою, то осколки кістки можуть пошкодити м'які тканини, залишаючи осколки і різані рани. Таким чином, це посилить ситуацію і триватиме період реабілітації. Зверніть увагу, що до приїзду бригади швидкої допомоги, не можна перекладати людини з місця на місце. Основне завдання — зафіксувати уражене місце і залишити його в спокої. Після приїзду бригади швидкої допомоги, доктор визначиться, яким чином необхідно здійснювати допомогу людині.
 • Щоб людина досить швидко відновився, необхідно, щоб шина накладалася правильно. Ні в якому разі вона не повинна тиснути на випирають кістки і тиснути на них. Таким чином, між виступаючими кістками і жорсткої шиною необхідно прокладати шматочок тканини, вати або бинта.
 • Тиск на кістки зменшується. Існують спеціалізовані шини, якими користується медперсонал. Однак у більшості випадків долікарську допомогу надають близькі люди потерпілого, або співробітники по роботі. Тобто той, хто опинився в місці здійснення нещасного випадку. Саме тому, найчастіше для знерухомлення перелому використовують підручні засоби.
 • Якщо нещастя трапилося в холодну пору року, необхідно подбати про збереження тепла в області уражених місць. Тобто тканини верхньої і нижньої кінцівки необхідно закутати. Адже іноді, після накладання шини або пов'язки, може незначно погіршуватися кровообіг. Але в купе з низькою температурою повітря, може прискорюватися процес обмороження.
Перелом плечової кістки

Саме тому ні в якому разі не оголюються дані місця і до приїзду швидкої допомоги захищаються за допомогою ковдри або теплих речей. При переломах ребер, шина не накладається. Здійснюється накладання тугої пов'язки.

ВІДЕО: Шина при переломах