Як бути вірним самому собі: аргументи для есе, твори

Що значить залишатися вірним собі? Як можна зрадити самого себе? Міркування і приклади з літератури.

Що таке вірність? Це сталість у своїх почуттях, смаках, думках і вчинках, прагнення слідувати обраним шляхом і не відступати від задуманого. Вірність самому собі – це основа моральних принципів людини. Бути вірним собі – значить не зраджувати свої переконання ні за яких обставин.

Вірність собі: що значить не зраджувати себе?

Людина не може існувати і розвиватися окремо від суспільства. Так чи інакше, на формування особистості впливають люди і події, що відбуваються навколо.

Погляди і принципи будь-якої людини змінюються з віком, отриманням життєвого досвіду або під впливом обставин. Але головні моральні цінності, закладені в дитинстві, є основою особистості людини. Найближчі люди з перших днів життя дитини допомагають йому дізнатися, що добре і що погано, як чинити правильно, а що неприпустимо. Доброта, порядність, співпереживання, відповідальність – ці якості кожен батько хоче розвинути в своїх дітях.

 • Залишатися вірним самому собі означає не дозволити жорстокому світу і негідним людям знищити світло в своїй душі, не озлобитися з-за невдач, не зачерствіти в гонитві за матеріальними благами, не опуститися, піддавшись слабкості.
 • Сучасна дійсність впливає на світогляд людей. Великі можливості диктують підвищені вимоги до людини. Якщо хочеш чогось досягти у житті, потрібно бути «в темі». Наше життя все більше нагадує рекламний ролик. Багато молоді люди хочуть виділитися, наслідуючи кумирам, виставляючи в соціальні мережі придуману життя, інтереси, захоплення, просто тому що це круто.
 • Бути собою – зовсім не означає залишитися «сірою мишею». Просто це значить не жити нав'язаними стереотипами, штучної суєтою. Потрібно вміти відокремлювати в житті головне від придуманого, справжніх друзів – від віртуальних.
Залишатися вірним собі — головне якість сильної людини

Вірність собі в літературних творах

Тема вірності своїм принципам розкривається в багатьох літературних творах.

«Іонич»

Моральне падіння і спустошення душі – основна думка розповіді А. П. Чехова «Іонич». Герой, представляється нам на початку і наприкінці твору, як два абсолютно різних людини, їх навіть називають по-різному. З Дмитра Старцева герой перетворюється в Ионыча.

 • Молодий, палкий юнак, «найкращий з людей», повний планів на майбутнє, лікар, який прагне жити заради інших, приносити користь людям. Що ж відбувається з цією людиною?
 • Гроші, гонитва за багатством і становищем у суспільстві роблять героя жорстким, черствим і егоїстичним. Йому стає байдужа доля пацієнтів, вони навіть неприємні йому зі своїми бідами і болячками.
 • Душа героя вмирає – він живе один, його життя порожня. Єдиною радістю Ионыча стає підрахунок грошей, зароблених за день.
 • Вірність собі відрізняє сильну особистість, яка живе за принципами справедливості, шляхетності і милосердя. Зрада своїм юнацьким ідеалам робить героя морально низьким. В молодості Старців зневажав би такої людини, як Іонич, але перетворився в нього, не встоявши перед спокусою «кращого» життя.
Зберегти в душі доброту і милосердя — значить не зрадити себе

«Темні алеї»

«Молодість у всякого проходить, а любов – інша справа»

Герої оповідання І. Буніна «Темні алеї» – представник дворянського стану Микола Олексійович і господиня заїжджого двору Надія, яка багато років тому отримала вільну.

 • Зупинившись переночувати, герой випадково дізнається в жінці ту саму дівчину, в яку він був пристрасно закоханий, але холоднокровно залишив 35 років тому. На перший погляд, історія банальна — відносини між людьми з різних соціальних верств неможлива і порицаема суспільством. Яка там любов? Для людей з вищого світу трагедія простолюдинки зовсім не важлива і не серйозна.
 • Життя героїв розповіді вже майже позаду, але склалася зовсім не так, як вони мріяли. Дружина зрадила і залишила Миколая, а син виріс порожнім і нікчемним людиною. Надія змогла вийти заміж — не забула свою першу любов, але і пережити це, пробачити не змогла.
 • Згадуючи минуле, Микола Олексійович, усвідомлює, що їх історія була незвичайною і могла б обернутися чистим щастям, але при цьому думки не допускає, що вчинив неправильно. Надія, як останній відблиск сонця на заході сонця, на мить осяяла його душу, повернула мрії і бажання молодості, розплющила на коротку мить незвичайну повноту справжнього почуття. Героїня зберегла це почуття на все життя.
 • Ця випадкова зустріч могла б повернути час назад, повернути радість життя. Але Микола Олексійович не хоче вступати «неправильно», посилаючись на погляди і закони суспільства. Він покидає заїжджий двір, так і не усвідомивши, що доля дала йому другий шанс бути чесним з собою і знайти щасливу старість.

Вірність самому собі — сміливість йти тільки своєю дорогою, не опускаючись до брехні, егоїзму, жадібності або страху осуду.

Тема вірності собі піднімається багатьма класичними та сучасними авторами

У висновку хочеться згадати наступні рядки:

«Забирайте ж з собою в дорогу, виходячи з м'яких юнацьких років в суворе, ожесточающее мужність, забирайте з собою всі людські руху, не залишайте їх на дорозі, не підніме потім!» Н.В. Гоголь «Мертві душі»

Відео: Бесіди біля каміна «Вірність собі»