Душа: що ж це таке? Болить душа: причини — навіщо вона людям дана, що робити, як лікувати? Перестане боліти душа після лікування у психотерапевта?

Якщо душа болить, то здається, що життя вже не має тих яскравих фарб. І тільки медична допомога і духовний розвиток допоможе впоратися з болем душі.

Ми часто не замислюємося над тим, в якому душевному стані перебуваємо. Якщо у нас, наприклад, розболілася спина, ми обов'язково сходимо до лікаря. До найкращого лікаря, щоб він зміг поставити правильний діагноз нашому захворювання. Але от коли нам стає все одно, байдуже або іноді ниє «під ложечкою», і не зрозуміло, чого хочеться.

Нас охоплюють сумніви або страхи, нас кидає в холодний піт або хочеться обов'язково зустріти одного і поділитися болем. Часто з вами траплялося, коли ваш друг весь час скаржиться на біди і напасті. Пора вашому другу допомогти. Це означає, що у нього болить душа.

Душа: що ж це таке?

Душа – це частина вас, завдяки якій ви живете, вона як би пронизує нас самих. Вона скрізь і в усьому нашому існуванні.

Дуже велика частина того, що ви описуєте як «індивідуум», що ви так старанно вивчаєте, чим особливо зацікавлені – це як раз працює ваше тіло. Ваше тіло можна одягати, змінювати, тіло може існувати, а може ні. Наші примхи, пам'ять, інтерес, страх – це не ваша індивідуальність, не те, що її описує.

Наприклад, мозок людини може бути хворий на хворобу Альцгеймера, але до його душі ця хвороба не має ніякого відношення. Мозок – це частина нашого тіла, через яку проявляється ваша душа, але діяльність мозку – це не стан душі людини, це не душа.

Якщо людина перенесла якісь страждання, був в ув'язненні або довго хворів. Така людина задається питаннями: Навіщо мені все це? Бачить Господь де я? Господи ти поруч?

Душа
 • Коли великі старці кажуть про душу, вони визнають, що душа, це частина глибокого непізнаваного, як сам Господь Бог. Це та наша частина, яка може говорити з Господом, без перекладачів. І це є розчаруванням сучасної людини, яка має все пізнати, зважити, поміряти. І тоді людина починає сумніватися взагалі в існуванні душі, він бере за душу якусь функцію мозку.
 • Життя людини — це набагато більше, ніж діяльність клітин мозку. Душа – це є сенс нашого існування. Душу треба плекати і вирощувати. Обов'язково потрібно молитися про спасіння своєї душі Діві Марії і Господу Богу, Спасителеві нашому. Душа створена, щоб врятувати людину. Ми краще розуміємо свою душу коли підносимо молитви до Господа Ісуса Христа, і наша душа очищається.

Треба щиро покаятися у вчинених гріхах. Це допоможе нам наблизитися до Господа, стати на шлях збереження нашої душі. Адже людина може бути мертвий, а душа нудиться в очікуванні, коли за неї принесуть молитви. І ми молимося про своїх покійних родичів, покровителів, друзів. Так само потрібно підносити молитви про живих. Тому що душа живої людини теж потребує згадці. Господь воззрит на дитя своє, і може бути, глибоко хвора людина, зцілиться.

Щиросердечне каяття

Душа – це сама наша життя. І ми повинні прожити своє життя в благочесті. Навіть Господь промовляв, що порятунок душі проходить через страждання. Господь казав, що ті, хто йде за ним повинні «нести свій хрест». Йти по тому напрямку, куди показує Бог, і «нести свій хрест» з гідністю. Щоб життя могла допомогти душі в самореалізації. Душа болить, коли Господь дає болю взвалиться на нас, щоб ми яскравіше побачили шлях порятунку. Спасіння для нас і нашого роду. Тому що, якщо хоч одна людина молиться про порятунок, буде врятований увесь його рід.

В чому ж причина, коли болить душа?

Кожна розсудлива людина розуміє, що жити в стані постійного болю неможливо. І важлива не біль, а причина її викликала. Як тільки у нас що-небудь починає хворіти в тілі, ми намагаємося розібратися в місці болю і виявити її початок. Ми звертаємося до вузького фахівця, щоб він допоміг нам вилікуватися. Але до якого фахівця звернутися, коли болить душа?

Звідки йде сигнал про те, що болить душа? Як це зрозуміти і розпізнати? Як допомогти змученій душі? Ви задавали собі це питання? Думаю, що ні. А треба б.

Біль у душі
 • Сигнал про біль може, приходить до нас в мозок, а може в серці, адже і йому дістається, може сонячне сплетіння приймає цей сигнал і починає нити? На жаль, жоден з наших органів не може приймати сигнали від нашої свідомості. Воно, за твердженням сучасної науки, знаходиться поза людини. Тому, згідно науці, в тілі не може існувати свідомість. Виходить, не тіло болить.
 • В такому разі ми звертаємося до Господа. Священики кажуть: що зосередження гріха викликає душевні болі. Перше, що повинен визнати людина, яка лікується. Це наявність у нього гріхів.
 • Зараз зовсім не модно говорити про гріх. Напевно, тому, що люди, які далекі від церкви вважають, що виконувати якісь правила потрібно священикам, а не нам самим. А адже гріх – це злочинне діяння проти своєї душі.
Гріх викликає біль

Девіз людини сьогодні – «взяти від життя все». Але так можна докотитися до чого завгодно. І якщо відбувається втрата коханої людини. Ми не усвідомлюємо, що це наші гріхи так себе проявляють. Біль при різних наших кризових ситуаціях, викликана нашої гординею, заздрістю, мстивістю. Звідси висновок, і він один – ми десь пошкодили свою душу. Адже втрата відносин не була б настільки хворий, якщо б, не самолюбство і самолюбування.

Болить душа: що робити?

Є спеціально навчені люди, які можуть допомогти в такому випадку – це психологи, психотерапевти, гештальтпсихологи.

 • Тому обов'язково звернутися до психотерапевта. Адже якщо у вас болить суглоб, ви йдете до лікаря-травматолога. Ви звертаєтеся до фахівця, і він вам допомагає. Так і з душею, її лікувати повинен фахівець.
 • Якщо все не так, як ви собі уявляєте, вночі мучить безсоння, або просто проблеми накручуються. Люди не знають, що робити в такому випадку. Вони часто ходять до церкви до батюшки, звертаються до одного, або того цікавіше, йдуть до ворожки, щоб дізнатися майбутнє і зняти з себе лихе око. І це людям дає полегшення! Нехай так.
Звернення до психотерапевта
 • Всі до кого ви звернулися, обов'язково вас послухають, відженуть сумніву, з висоти свого досвіду, порадять і заспокоять. Вам стане спокійніше і приємніше, але до виникнення таких перешкод у житті. А ці самі перешкоди обов'язково прийдуть, не тому що ви такий нікчемний, а тому що наше життя на кожному новому витку ставить перед нами нові цілі та місії, які ми обов'язково повинні виконати і усвідомити. І що робити? Знову потрібна людина, яка допоможе нам вирішити всі ці завдання, знову треба бігти по допомогу до того, хто може вирішити нашу унікальну ситуацію?
 • До психотерапевта люди часто звертаються за тим, щоб зрозуміти або усвідомити якусь ситуацію або отримати відповідь на важливе для людини питання. Як правило, така ситуація називається «консультування».
 • Передбачається, що психотерапевт може побачити ситуацію під іншим кутом, допомогти розібратися чому болить душа, дати конкретну пораду, як діяти в різних випадках.

Консультування зазвичай займає приблизно годину часу. Після консультації людина виходить з новим, що утворився в ході бесіди, свідомі свого питання, трохи під іншим кутом розглянутої ситуації, він отримує інше, перед тим, не видиме направлення своєї уваги і зосередженості. Мається на увазі, що психотерапевт, це людина – експерт в різних сферах життя, і він може повернути свідомість, побачити рішення в іншому напрямку мислення.

Лікування
 • Буває що людина, яка звернулася до психотерапевта, застряг в дуже важкій ситуації, і вирішити її ось так відразу, без допомоги із зовні, не представляється можливим. Потрібен чоловік, який проведе наміченим курсом.
 • І ось потім народжується ситуація, коли дві людини: психотерапевт і консультируемый, об'єднуються, щоб досягти вирішення питання. Якщо питання, яке вирішується, дозрів недавно, і немає у нього кореня в далекому дитинстві, то цей запит вирішується на декількох консультаціях, однієї або двох.
 • Однак, якщо болить душа і це має під собою коріння в дитинстві і містить багато шарів, які потрібно розібрати, то процес консультування займе значно часу. Тоді потрібна дуже велика робота, яка може зайняти часу, від декількох місяців до декількох років.

Біль душі: як лікувати?

Біль мучить кожної людини, вона може бути фізичною і душевною. Але в будь-якому випадку людина намагається якомога швидше вилікувати своє тіло, або душу. Всі мріють про те, щоб біль пішла, покинула людини.

 • Звичайно ж, потрібно сказати собі, що якщо у мене щось болить, це не зле стан. Біль – це важіль нашого організму показати нам, що щось йде не так як треба. Якщо б у людини нічого не боліло, ми б не сиділи сьогодні тут.
 • Біль – це наша допомога в дуже важкій ситуації. Тому скажемо «спасибі» за те, що ми можемо відчувати біль.
 • Наприклад, як би ви подивилися на людину, який лає собаку за те, що вона гавкає. Саме гавкіт заважає йому спати. Він не думає, що можливо це злодії лізуть до його сараю. Він лає свого пса. Йому ліньки вставати і піти подивитися, що все-таки відбувається. Ви такої людини, назвете дурнем (а може ще сильніше).
Біль

Дуже ми стаємо схожими на цього чоловіка, коли страждання приносить душевний біль! До нещастя саму суть нашої болю ми побачити не намагаємося. Ми терпимо, коли болить душа, терпимо до стану отупіння, стану, коли терпіти немає ніяких сил. Ми йдемо від усвідомлення першопричини болю, ми ховаємося як страус головою в пісок, лише б не бачити очевидного. Не займаємося усуненням причини болю.

Люди, які намагаються піти від болю, зцілиться шляхом самогубства. Нагадують тієї людини, який лає собаку, а не шукає причину чому вона гавкає. Ці люди вважають, що якщо прибрати тіло, біль піде. Але не тіло болить! Це так як, якщо б ви лікували застуду, ампутацією руки.

Болить душа: допомога психотерапевта

Ще один спосіб допомоги, якщо болить душа, це допомога психотерапевта. Наші західні колеги вважають, що психотерапевт повинен призначати лікарські засоби, щоб пацієнт одужав. І це обов'язково мають бути люди з освітою лікаря або хоча б медсестри. На теренах колишнього Союзу все не так. Психотерапевтом можна назвати кожного психолога, який може допомогти людині побачити себе зі сторони або розкладе з пацієнтом весь негатив по поличках.

Люди, які не мають відношення до медицини, часто запитують – хто такий психотерапевт? Кому він може допомогти? Що таке взагалі психотерапія? Просто, в двох словах, цього не пояснити. Допомогти людині вибратися з важкої ситуації? Розгорнути фокус погляду на проблему в іншому напрямку? Напевно, це «той, хто лікує душу» — якщо виразиться в двох словах. Досить тепло. «Досягнення спокою, дорога, ведуча до світла» — теж досить близько описують роботу психотерапевта. Виявити поєднання слів, щоб описати, хто такий психотерапевт досить складно.

Потрібна допомога

Коли весь навколишній світ ополчився проти вас і у вас дуже болить душа, ви розумієте що, щоб щось змінити, потрібно змінити курс пливе корабля – і ось ви в руках досвідченого психотерапевта. Цей шлях починається десь всередині людини, коли він задає собі невисловлені питання: Як вчинити в тій чи іншій ситуації? Як повернути вирішення питання в потрібну сторону? Хто ця людина – я? Чого я повинен досягти в цьому житті? І коли стає нестерпно боляче, і ми розуміємо, що потрібно категорично все міняти в цьому житті.

 • Перше, що обов'язково присутня в роботі з психотерапевтом – це дискомфорт, який є у цієї людини, що звернулася за допомогою. Адже, якщо людина знаходиться в спокої і йому затишно, то немає ніяких мотивів до руху вперед. Ось і виходить, що до психотерапевтів нас приводить печаль, мука, нестерпність ситуації, переживання.
 • У всякому разі, людина повинна дякувати склалися умови, тому що вони змушують нас змінюватися, змінювати правила життя, міняти коло спілкуванні. Одним словом – діяти.

Перестане боліти душа після лікування у психотерапевта?

Психотерапевт, ні в якому разі, не змінить ваше життя, просто провівши консультацію. У вашому досвіді поведінки залишаться колишні стереотипи, які ви завжди зможете застосувати до ситуації найбільш підходящою. Однак психотерапевт, може показати вам нові моделі поведінки, які найбільш відповідають новій ситуації. І ви зможете скористатися більш широким спектром навичок, для вирішення найбільш різних ситуацій.

Дорога до світлого майбутнього
 • Ви зможете вийти з гідністю, і бути переможцем в найскладніших питаннях. Різні клієнти кажуть, що психотерапевт зможе повністю змінити людину, що він стає іншим.
 • Однак психотерапевт просто показує людині можливість розвитку ситуації абсолютно в іншому напрямку, і жодним чином не впливає на психіку свого підопічного. Людина буде залишатися самі собою, але діяти він зможе по-різному, виходячи із заданих умов ситуації.
 • Людина абсолютно змінитися не може, він залишається тим, ким він був ще більш високого ступеня. Коли ви піднімалися по сходах життя, люди, які вас оточували, бачили вас із якоїсь однієї точки зору або може бути з декількох.
 • Але ви людина багатогранне, у вашій поведінці багато сторін, з яких на вас можна глянути. Людина це така величезна метагалактика, неосяжна, широка, з різними сторонами. А людина представляє себе маленьким городишком, такою собі маленькою садибою не сприймаючи в собі всього самого великого і неосяжного. І це зрозуміло, не завжди людина хоче рости і розвиватися. Він розуміє, що та сама прихована частина потребує розвитку, а ви, може, до цього не готові. І ось в такій ситуації обов'язково починає боліти душа.
Сеанс

Ось саме після відвідування психотерапевта ви ризикуєте розлучитися зі своїми дитячими ілюзіями, з иллюзорностью вашого сьогодення. Ви переходите на абсолютно новий, для вас, рівень свідомості та поведінки у конкретній ситуації. І якщо ви вирушили в серйозне подорож до себе самого, то ви, очевидно, справжній сміливець. Сміливець у всіх його проявах (як барон Мюнхаузен), який здійснює свої досягнення регулярно і за планом.

Під час цих подорожей, можливо, не раз, вам захочеться зупинитися і більше нічого не робити. Це зрозуміло, адже вам потрібно вивчити нову модель поведінки, і навчитися застосовувати її на практиці, в конкретному випадку. Не вивчивши модель поведінки, ви не зможете рухатися далі. Наш організм потребує зміни періодів спокою і задоволення, періодами пошуку нових форм поведінки.

Основне завдання психотерапевта, це повернути вам єдність усіх протилежностей. Щоб потім ви могли вибирати для себе найбільш важливу, в тій, або іншій ситуації модель поведінки. Психотерапія – це рух по спіралі. Скільки треба стільки ви можете вивчати космос всередині себе. Стільки само ви можете рости і бути трішки далі, себе колишнього.

Біль душі: навіщо вона людям дана?

Вся життя навколо вас містить якийсь цикл, зима змінюється весною, дощ – сонечком, дитинство – юність, а печаль – радістю. Особливо у вашій психіці закладена необхідність проходження циклів. У нас є цикл спокою, задоволення і захоплення. І цей цикл змінюється, тому що затримуватися в ньому не можна, спокій переросте в сум, захват — переростає в якесь перенасичення, а задоволення несе нам тужливість. І вам доводиться виходити із зони комфорту і знову відновлювати рівновагу і спокій.

Важливо відновити рівновагу
 • Дуже дивно звучить, але ви у всіх своїх проблемах повинні бачити краще, ви повинні бути їм вдячні. Адже все що поганого з вами трапляється, спрямоване на те, щоб ви змінювалися, ставали іншими, діяли для свого життя. Однак трапляється так, що є люди, які не можуть використовувати кризові ситуації для руху вгору.
 • Ці люди витрачають величезну кількість енергії, щоб не потрапляти в кризове становище, а в кінцевому підсумку – не розвиватися. Але позбудеться кризи усім не виходить і людина починає реагувати на кризу різним набором засобів, які були в його розпорядженні раніше.
 • Результатом цього трапляється важке подолання кризових ситуацій або неможливість подивитися з іншої точки зору, але в підсумку потрібно прийняти нову концепцію рішення, назрілою ситуації.
 • Ось людина скаржиться на те, що у нього «болить душа», це говорить про те, що виникла ситуація, в якій не працюють набуті в дитинстві або підлітковому віці важелі, і ситуацію потрібно розглянути з абсолютно іншої точки зору, можливо докорінно відрізняється від колишніх установок і стереотипів. Часто люди навіть не розуміють, які це можуть бути важелі, і як вони можуть спрацювати в конкретній ситуації.
 • І чим більше обмежень у дитинстві ви отримували від батьків, тим більш вузькими будуть ваші методи виходу зі сформованої ситуації. Коли ви були дітьми, ці заборони потрібні були вашим батькам, щоб убезпечити вас. Але ви виросли, і ваші стереотипи поведінки можуть значно відрізнятися від тих, які ви використовували раніше.

Виходить, що з часом ви бачите, що ваші стереотипи не працюють: начальство не визнає заслуг, чоловік пішов до коханки, батьки вічно чимось не задоволені. І ви розумієте, що життя проходить, а колишня модель поведінки бути зручною, не працює. І ви вирішуєте, що-небудь змінити в своєму житті.

Бачимо з часом, що стереотипи не працюють
 • Перше, що приходить в голову це звернутися до шамана або ворожки, але потім ви розумієте, що це все не те. І вам потрібна людина, яка зможе відкрити вам очі на абсолютно новий рівень розвитку, ви звертаєтеся до психотерапевта.
 • І звичайно ж ця людина допомагає вам розкрутити ситуацію до потрібних формулювань. У підсумку все виявляється зовсім не страшно.
 • На початку, вам здасться досить дивним, те чи інше рішення. Це зрозуміло, тому що з дитинства в доросле життя принесли купу різних установок та дозволів навіть самому собі. Але нова модель поведінки, робить вирішальний вплив на вашу психіку і дозволяє вам робити те, чого ви не могли б зробити, не поспілкувавшись з психотерапевтом.

Наприклад: ви в дитинстві виховувався бабусею. Бабуся вкладала у вас знання і різні вміння в тому, щоб ви добре навчалися і досягали висот у навчанні. Коли ви навчалися в школі, і в технікумі у вас все відмінно виходило. Але ось технікум закінчено, і потрібно влаштовуватися на роботу.

Ви в колективі показуєте, що ви вмієте вчитися, а тут потрібно уміння взаємодіяти з людьми, ваші вміння тут вже не працюють. І вам потрібно перебудовуватися або ви залишаєтеся на колишньої щаблі розвитку. Багато хто з ваших однокурсників вже склали собі пару. Але у вас не виходить будувати стосунки з дівчатами, тому що, дівчина не завжди може зрозуміти що ви їй говорите про техніку. Вона хоче простого людського тепла. А ви вважаєте, що ваша вченість принесе вам успіх.

Ось і виходить, що ви опиняєтеся в кризовій ситуації і у вас болить душа. Ви багато вчилися, багато знаєте. А у вашому дорослому житті людям від вас потрібні зовсім інші якості. Один скаже вам: «Та розслабся ти! Все добре! Дивись на світ простіше!». Тут вже впадуть всі ваші уявлення. Ви взагалі не розумієте як це розслабитися, що означає «бути простіше» і як це.

Душевний біль

Вам головне привнести в своє життя нові вміння. Не простіше бути і розширити свої горизонти, заглибитися, стати більш обтічним. Вміти не свої знання ставити в пріоритет, а вміння спілкуватися з оточуючими вас людьми. Ви повинні подумати про те, що довіряти можна не тільки знанням, але і своєї внутрішньої особистості, ви повинні бути готовими до того, щоб перейнятися світом почуттів і відносин. Потрібно цінувати себе та оточуючих людей не за інтелект, а можливо за якусь дурість, потрібно прийняти себе і таким.

Болить душа: духовна допомога

Чи відомо вам, щоб, коли, чоловік запитав — чи гаразд із моїм духовним світом? Зате ви часто є свідком, коли люди скаржаться на своє життя і обставини навколо себе.

 • Є, звичайно, різниця в тому, що раніше людина сприймала себе як одне ціле. Ми стали «світом без душі», людством з укладеними увагою на власному психологічному благополуччі. Раніше в суспільстві велася робота, спрямована на «душевний» благополуччя. А тепер ведеться боротьба за психологічний та емоційний спокій.
 • Ми стали якимсь «налагодженим механізмом», товариством без усвідомлення духовних потреб, потреб душі.
 • Душа живої людини – це є таємничий і непізнаний світ. Душа це те саме, що є людина. За значенням воно близьке до «дихати», «дути», «дихнути».
 • Якщо взяти просто тіло, то без душі воно не живе, не діє. Робота над своєю свідомістю, це і є зміни в повністю «психолизированном» суспільстві. Ніхто нині не замислюється про здоров'я душі. Для того щоб душа була повністю здорова і не потребувала лікування, головним лікуванням буде це сповідь і причастя.
Пізнання душі

Саме на сповіді людина відрікається і розкаюється в скоєному гріху. А під час причастя на нього спускається дух небесний і зцілює його душу. Сучасні християни підвели Письмо під потреби сьогоднішнього людини. Всякі варіанти Писання (головний сенс яких, щоб людина на Землі жив щасливо, був у щасливому шлюбі, ні в чому не потребував, мав дуже гарне здоров'я).

Послідовники цього вчення вважають, що чоловік зобов'язаний бути багатим і щасливим. Якщо спиратися на це вчення, то добробут є «любов'ю Божою». І люди, які мають достаток – це проводилися Божі. І люди вважають, що життя людини ходить в церкву, повинна бути краще колишньої і з Богом.

На сьогодні людина, зосередився на успіх та успішне існування, як би завмирає у вірі. Він не розвивається духовно, а дивиться тільки на матеріальну складову світу. Неймовірно важливо стати людиною воцерковленою, тобто відвідувати Богослужіння, обов'язково, як можна, частіше сповідатися і причащатися, приходити в храм по святах, замовляти літургію. І обов'язково молитися за людей живих і покійних. Тоді душа людини буде спокійною.

ВАЖЛИВО: Душа – адже це те, чим ми живемо зараз, вона як би розтікається по нас. Життя душі не мислима без Причастя, так як Сам Бог встановив це Таїнство, в якому ми єднаємося з Господом і Він, освячуючи наші душі і тіла, прощає нам наші гріхи, дарує Своє почуття любові, вдячний дух і захист. Господь у Святому Причасті дає нам Себе і всі блага духовні.

Буває людина знаходиться в, якому, незрозумілому стані. Ні, йому не погано, просто він не знає, що робити далі. Цей стан називається «болить душа». Головне не падати духом, адже зневіру це смертний гріх. Підіть до церкви, помоліться, поставте ікони свічку і вам стане легше. Нічого розкисати. У нашому житті все змінюється, відносини, якщо не розуміємо, люди приходять і йдуть. Всесвіт, Господь Бог, вчать нас чогось, головне прийняти і зрозуміти. Саме життя прекрасне і дивовижне, вона дає нам стільки шансів.

ВАЖЛИВО: Ми вже розібралися, що душа болить, коли на ній багато гріхів. І їх треба викорінювати. І пам'ятати, що головна вимога душі – це любов до Господа. Якщо ви шляхом ваших гріхів йдете від Бога, ви віддаляєтеся від любові. Звідси і виходить біль душі.

Частіше звертайтеся до Господа. Господь милостивий, він любить кожного з нас. Господь є любов. Моліться частіше, частіше дякуйте Господу за його старання по відношенню до нас. І обов'язково причащайтесь.

Вас буде вести цей самий люблячий лікар. А ви йдіть за ним, і очищайте вашу душу від усякого гріха. Якщо ви прагнемо бути здоровими тілесно, ви повинні дотримуватися правил гігієни. А якщо хочете бути духовно здоровими, то не здійснюйте в житті гріха. Як можна частіше будьте на ранковій літургії. І Господь ваш захисник, допоможе вам!

Відео: Що робити при болю в душі?