«Встав не з тієї ноги»: значення і походження фразеологізму, синоніми

У даній статті ми розглянемо вираз «встати не з тієї ноги», щоб зрозуміти його значення і походження.

Фразеологізми – це стійкі вирази, в яких слова стоять строго в установленому порядку і виражають певне значення. Примітно, якщо розібрати фразеологізм на окремі слова, сенс його буде повністю втрачено. Оскільки кожне слово в такому виразі буде мати абсолютно інший сенс. Одним з таких фразеологізмів є вираз «встав не з тієї ноги».

Це питання вам іноді доводиться чути по відношенню до себе або до оточуючих. Звичайно ж, цю фразу потрібно розглядати в переносному сенсі. Адже у нас немає обов'язкового встановленого правила, з якою саме ноги вставати вранці. Але що ж означає це сталий вираз, що люди так часто вживають у розмові, ми зараз розглянемо.

«Встав не з тієї ноги»: розбираємо фразеологізм

 • Вираз «встати не з тієї ноги» не має під собою позитивного підтексту. Навпаки, воно означає, що людина має поганий настрій без видимих на те чи просто незрозумілих іншим причин.
 • Тобто, якщо людина зазвичай буває в нормальному настрої, а в один день його поведінка відрізняється неприємним контрастом. При цьому помітно, що він роздратований і нервує, а оточуючі не завжди здатні зрозуміти причину цих змін. Навіть він сам не в змозі чітко викласти причину. Просто у цієї людини виникло похмурий настрій з самого ранку, і воно не настільки гарний, як зазвичай.
 • Перебуваючи не в дусі, встав не з тієї ноги, може бути неприємним і грубим по відношенню до оточуючих. Крім того, такий день може потягнути за собою і дрібні неприємності, які ще більше будуть псувати настрій. Адже людина в поганому настрої ще сильніше, гостріше звертає увагу на негативні аспекти.
Значення фразеологізму

Звідки пішов вислів «Встати не з тієї ноги»?

Цікаво знати, звідки до нас прийшло це вираз, і чому по відношенню до поганого настрою вживають саме його.

 • У стародавні століття у скіфів існувала традиція, за якою вони мали ліжко впритул до стіни таким чином, щоб встати з неї можна було тільки з правої ноги. Іншого розташування не допускалося.
 • Це було пов'язано з тим, що ліва нога, як і в цілому, вся ліва сторона тіла була породженням нечистої сили. При цьому права сторона вважалася хорошою. Тому не можна було з ранку вставати і ставити на підлогу першим ділом ліву ногу, це приваблювало невдачі. Щоб день був вдалим і всі справи йшли добре, людина повинен був вставати з правої ноги.
 • Часи змінилися, ліжка тепер не обов'язково розташовувати біля стіни або іншим особливим способом, але це сталий вираз збереглося і широко вживається по сей день.
Коріння вираження тягнуться ще від скіфів

Але якщо міркувати з точки зору біології або науки

 • Справа в тому, що у кожного з нас є своя домінантна частина мозку. Адже люди діляться на правшів і лівшів, які в значній меншості. І ось за праву половину відповідає ліва півкуля, в той час як праве – за ліву сторону. Оскільки «коріння мозку» повинні обмінюватися інформацією, перш ніж «проростати» в тіло.
 • Але прокидається першій завжди домінантна частина мозку! Тобто, якщо ви правша, то вам і потрібно вставати з правої ноги, оскільки активність впала на ліву частину мозку. Тому з наукової точки зору «встати з тієї ноги» — це піддатися законам природи і ступити спочатку на свою домінантну бік. Тоді запускаються механізми в правильному порядку, а день у вас проходить в хорошому підняття духу!
Приклади використання виразу

Як фразеологізм вживається і його синоніми?

Практично в будь-якій розмові, якщо потрібно, можна застосовувати фразеологізми. Наприклад:

 • Я весь день був не в настрої, напевно, встав не з тієї ноги. Тому мені треба трохи перепочити
 • Мій начальник, встав не з тієї ноги, сьогодні позбавив мене премії
 • Ти вранці встав не з тієї ноги, тому ходиш і псуєш настрій іншим?

У розмовній мові іноді можна почути й інші стійкі вирази, які є синонімами даного фразеологізму і означають по суті те ж саме. Це такі вирази, як:

 • Бути кислим. Чому ти такий кислий?
 • Муха вкусила. Яка муха тебе вкусила?
 • Встати з лівої ноги
 • Незадоволений, без настрою
 • Муху проковтнути. Точно муху проковтнув
 • Не той відкрив очей

У будь-якому випадку, бажаємо, щоб вам це відносилося як можна менше, а ви завжди вставали з тієї ноги!

Відео: Що значить «Встав не з тієї ноги»?