Як відрізнити молочний зуб від корінного: фото з поясненнями. Зуб мудрості — корінний або молочний? Всі молочні зуби змінюються на корінні? Які існують проблеми, пов'язані зі зміною молочного зуба на корінний: коли робиться рентгенографія?

Якщо вам потрібно навчитися розрізняти молочні і корінні зуби, читайте поради у статті, як це зробити. Також з тексту ви дізнаєтеся про проблеми, які можуть з'явитися у хлопчиків і дівчаток з молочними елементами у роті.

Коли у маленької дитини з'являються перші зуби — це завжди цікаво для його тата і мами. Тому вони пильно стежать за тим, які випали молочні зубки, і які корінні — з'явилися.

 • Але може статися й таке, що не зрозуміло, це ще молочний зубик в роті у малюка, чи вже постійний.
 • У чому відмінні особливості молочних і корінних зубів? Чи всі зуби змінюються, і які існують проблеми, пов'язані з цим процесом?
 • Відповіді на ці та інші питання ви знайдете в даній статті.

Як відрізнити молочний зуб від корінного: фото з поясненнями

Перші зуби крихти, що тато і мама побачать у свого малюка у віці до трьох років називаються молочними. Вони починають прорізуватися у віці 4,5-6 місяців, а іноді і в 7-9 місяців. Всього у дитини буде 20 зубів.

У віці 5-6 років зубний ряд з молочними елементами починає змінюватися на постійні — корінні зубки. Поступово, протягом декількох років, у дитини відбудеться ця зміна і до 10-12 років буде 28 корінних зубів. Всього у людини 32 зуби. За два останніх з кожної сторони (вгорі і внизу) — зуби «мудрості» прорізуються не відразу. В одних людей вони з'являються до 25 років, в інших-у 30-40. Навіть бували випадки, коли «вісімки» прорізувалися вже в 60-70 років. Загалом, все залежить від генетики і організму людини.

Відмінність молочного зуба від корінного полягає в його ознаках:

Різні за величиною і формою
 • Параметри і форма — молочні елементи більш округлі, а корінні — витягнуті і набагато масивніше.
Білосніжні молочні елементи в роті малюка
 • Забарвлення — молочні елементи обох рядів зазвичай білого кольору, а постійні — мають природне жовтизну з-за мінералізації тканинного покриття.
Вертикальне розташування молочних елементів у роті дитини
 • Розташування — перші зуби у малюка розташовуються строго по вертикальній лінії, а корінні — мають напрямок назовні — вперед або в сторони.
Номер зубів вважається, починаючи від середньої лінії

Також можна визначити молочний зубик або постійний, враховуючи порядковий номер зуба. Номер вважається, починаючи від середини назовні. Ось кілька відмінностей:

 • Шістка, сімка — якщо в роті дитини є шостий або навіть сьомий елемент по рахунку, то це вже корінний, так як молочних зубів з кожної сторони тільки на 5.
 • Четвірка, п'ятірка — якщо ви маєте сумніви з приводу четвертого або п'ятого зуба, то зверніть увагу на наявність чотирьох височин на поверхні зубика — це жувальні бугорчики. У такій кількості вони є тільки у молочних елементів. У постійних їх два. Крім цього у них більш акуратні за розміром коронки. Якщо все-таки виникають сумніви, тоді порівняйте з аналогічним елементом з іншого боку.
У дівчинки вже всі корінні зуби
 • Третій зуб (ікло) — звертається увага на зовнішній вигляд і параметри. Молочний зубик має невеликий розмір, а наконечник, до часу заміни, стертий. Корінний ікло — довгий, з чітко загостреним кінцем.
 • Різці (перший і другий зуб) — висота молочних різців не більше 5-6 мм, тоді як постійні можуть досягати в довжину до 10 мм. Краю молочних різців рівні і гладкі, а у корінних — горбисті.

Якщо поставити поруч малюка з молочними зубами і підлітка з вже корінними зубами, то різниця буде помітна відразу. Постійні зуби довші і масивні, тоді як молочні — маленькі, тонкі і стерті на краях.

Всі молочні зуби змінюються на корінні?

Всі молочні елементи в роті малюка обов'язково випадуть — це закладено природою. Поки не випадуть молочні, не виростуть корінні зуби. Тому всі молочні зуби обов'язково змінюються на постійні. Але останні, тобто постійні елементи з коренем, можуть вирости не всі. Наприклад, у багатьох людей не вистачає зубів по рахунку, так як їх генетикою не закладені зуби «мудрості» — вісімки.

Зуб мудрості — корінний або молочний?

Зуб мудрості з'являється до 25-40 років. Це корінний зуб, але їх може лише два замість чотирьох, або, як говорилося вище, не бути зовсім. Все залежить від генофонду конкретної людини.

Які існують проблеми, пов'язані зі зміною молочного зуба на корінний: коли робиться рентгенографія?

Змінні і постійні зуби дитини на рентген-знімку

Не завжди зміна зубів у дитини проходить гладко. Часто виникають проблеми, які вимагають негайного звернення до стоматолога. Ось кілька з них:

 • За молочним вже прорізується постійний елемент. Ця проблема не рідкість. Почекайте кілька днів (7-10). Цього часу вистачить, щоб молочний елемент встиг розгойдатися і випасти. Якщо постійний зубний елемент впевнено зростає, а молочний зуб не поспішає залишати зубний ряд, тоді варто звернутися до стоматолога. Доктор видалить молочний зуб, а постійний буде ставати на місце і рости.
 • Корінь дитячого зуба залишився в десні — чи це можливо? Варто відзначити, що коріння перших зубів розсмоктуються протягом 2-3-х років, коли для цього прийде час. Зазвичай це відбувається в 5 років. Тому перші елементи в роті дитини, що з'явилися в дитячому віці, випадають і їх коріння не можуть залишитися в десні.
 • Карієс молочного зуба — це поширена проблема. Така проблема часто з'являється, коли зуб ще не хитається. В цьому випадку його потрібно лікувати. Карієс може з'явитися, коли молочний зуб вже хитається. Лікар повинен перевірити, чи не є причиною проблеми постійний зуб, який вже прорізується. Якщо причина не в цьому, тоді виконується лікування. Коли причина саме в тому, що прорізується новий зуб, тоді молочний елемент видаляється.
 • Видалення молочних зубів — для кожного зуба свій термін. Раннє видалення може спричинити проблеми зі строками появи корінного зуба. Крім цього не пролікований «провідник» нового зуба може його пошкодити.

Важливо знати: Не варто поспішати видалити молочний зуб, якщо для цього немає ніякої причини. Адже молочні зубки — це «охорона» для корінних. Раннє видалення може послужити утворення деформації щелепи і порушення правильного прикусу.

Рентген-знімок виконується в спірних ситуаціях, коли лікар не може візуально визначити, який елемент є молочним або докорінно. За допомогою такого дослідження лікар приймає рішення з приводу лікування елемента. Наприклад, чому запізнюється прорізування постійного зуба. На знімку буде видно наступне:

 • Довжина кореня. У молочного зуба його немає або його довжина невелика.
 • Наявність або відсутність зубних зародків під поруч з молочними зубами.
 • Розташування постійного зуба, який тільки прорізається.

Порада: Не приймайте самостійних рішень з приводу видалення молочних зубів. Показання до цієї процедури повинен дати тільки фахівець.

Відео: Для чого потрібні молочні зуби?