Природні способи контрацепції — ефективні? Як користуватися календарним методом контрацепції?

У даній статті ми обговоримо, які бувають способи контрацепції природні, а також дізнаємося, про інші, не менш ефективні способи.

Багато жінок знають, що можна використовувати для контрацепції не презервативи, таблетки та інші способи, а цілком природні. От тільки вони теж вимагають грамотного підходу. Ефективність методів також відрізняється і вони не всім підходять. Давайте поговоримо більш докладно про кожен з них і перерахуємо інші методи, які не належать до природних.

Природні методи контрацепції: способи, застосування

Головним контингентом на прийомі у гінеколога, як правило, є дівчата від 20 до 35 років. Це вік, коли репродуктивна функція працює найкраще. Часта проблема багатьох з них — безпліддя і порушення циклу. Буквально 20 років тому дівчата хвилювалися, що випадково завагітніють, але сьогодні справа йде інакше і звучить вже інше питання — а чи зможуть вони взагалі завагітніти? Безперечно безпліддя сьогодні зустрічається все частіше. Так що природні методи захисту сьогодні є одним з методів, що дозволяють визначити, чи може вона завагітніти чи ні.

Календарний метод

Календарний метод контрацепції

Це найбільш популярний спосіб з усіх. Його ще називають «ватиканської рулеткою», тому що це єдиний спосіб, який дозволила католицька церква. Його сенс полягає в тому, щоб на основі довжини циклу розрахувати «небезпечні» дні.

Важливо відзначити, що цей метод не з швидких, тому що для нього треба вести спеціальний календар протягом восьми місяців, а ще краще до року. Сьогодні це стало складніше, бо навколо дуже багато інформації і про це легко забути. Нерідко навіть гормональні контрацептиви дівчата забувають випити.

Коли ваш календар буде готовий, то з самого короткого циклу треба прорахувати перший день овуляції, а з самого довгого — останній. Поки у вас йде цей період, ймовірність завагітніти дуже висока. Відповідно, в ці дні треба або виключити статеві контакти, або використовувати презервативи.

Як правило, цикл місячних триває в межах місяця, а вагітність настає протягом двох днів. Середній термін запліднення становить 32 години. Якщо додати сюди кілька днів, поки сперматозоїди можуть зберігати активність, а це близько 5 днів, то вийде близько 6-7 днів, сприятливих для зачаття.

Метод Біллінгса

Метод Біллінгса

Овуляція — досить складний процес і його без ультразвуку визначити можна, але це буде приблизний термін. А ось отримати точну дату її початку практично неможливо. Однак, якщо спиратися на свій менструальний цикл і користуватися формулами, то можна вирахувати приблизний початок і кінець овуляції. Ще можна дивитися на те, як веде себе цервікальна слиз. Першим цей спосіб запропонував лікар Біллінгс з Австралії.

Цей спосіб полягає в тому, щоб стежити за станом своєї цервікального слизу. Відразу ж після менструації почніть відстежувати консистенцію слизу і пишіть результати в таблицю. Вам потрібно буде робити кілька позначень:

 • Сухі. У ці дні вхід у піхву завжди на дотик сухий
 • Фертильні. Можуть проявлятися різними видами слизу
 • Небезпечні. У цей період слиз найгустіша і тягуча

Останній день є найкращою для зачаття.

Коли час не найкраще для зачаття, то слиз буде густа і навіть грудкувата. Їй утворюється невелика пробка, яка не дозволяє виходити виділенням. Саме тому піхву буде сухе.

Коли наближаються дні овуляції, то виділення набувають в'язкість і тягучість. Якщо ви не бажаєте завагітніти, краще відмовитися від близькості або користуватися презервативами. До речі, цей спосіб має гарну ефективність, що вже доведено багатьма жінками.

У сприятливий період для зачаття, слиз буде дуже тягучою. Вона з легкістю розтягується між пальцями. Ви ж напевно бачили білок. Ось тут те ж саме.

Як виглядає слиз?

Коли овуляція закінчується, то виділення знову густішають і поступово зникають зовсім. Таким чином, раз виділення змінюються до і після овуляції, то можна вирахувати приблизний термін овуляції.

Базальна температура

Звичайно, природна контрацепція є не найкращим способом захисту, особливо, якщо у вас збої в циклі. Самим надійним методом з усіх є вимірювання базальної температури. Для більшої надійності можна вимірювати її вранці і ввечері. Суть в тому, щоб визначити перепади. Перед самим початком овуляції температура трохи падає, а потім різко підвищується. Зазвичай вона не перевищує 37 градусів.

На сьогоднішній день існують навіть спеціальні термометри, що дозволяють з високою точністю визначити температуру. Базальної є температура, яка спостерігається в спокійному стані, після сну. Виміряти її можна різними способами, але найкращим з усіх є ректальний.

Інші ефективні способи контрацепції: огляд

Крім природних способів запобігання від небажаної вагітності, є й безліч інших. Кожен з них зручний по-своєму, так що можна вибрати підходящий і користуватися ним.

Бар'єрні методи

Презервативи

Така контрацепція передбачає застосування презервативів. При цьому, існують не тільки чоловічі, а й жіночі. В останньому випадку використовуються спеціальні пристосування, які не дозволяють проникати спермі у матку і тому вона не зможе запліднити яйцеклітину.

 • Презервативи

Як користуватися чоловічими презервативи знають всі, а ось жіночі не так широко відомі. Це спеціальний маленький мішечок, який вводиться в піхву і кріпиться до нього за допомогою еластичного кільця. Обидва методи контрацепції дозволяють не просто попередити вагітність, але і захиститися від різних захворювань.

Презервативи захищають в 98% випадків і попереджають вагітність. Однак, це стосується лише чоловічих виробів. Жіночі виручають в 90% випадків.

 • Ковпачки

Маткові ковпачки та піхвова діафрагма зроблені з латексу. Вони ставляться на шийку матки. Вони не можуть забезпечити захист від захворювань, що передаються статевим шляхом, але при цьому вагітність точно запобіжать. Недоліком такого методу є його незручність. Більш того, деякі жінки скаржаться на алергію від тривалого контакту латексу і шкіри.

Гормональні контрацептиви

Гормональні контрацептиви бувають різні і їх дія найрізноманітніше. Але їх умовно можна розділити на два види — з естрогеном і без нього.

 • КОКи
Оральні контрацептиви

Це найбільш популярний спосіб захисту. Якщо грамотно його використовувати, то кращого способу не знайти. У таблетках присутній два типи гормонів — естрогени і прогестини. Вони дозволяють придушити овуляцію і вагітність не настане.

Це може здатися дивним, але ці засоби викликають сумніви. Жінкам страшно, що проявляться всякі побічні ефекти, наприклад, росіл кров. Естроген може стати провокатором утворення тромбів, що робить вище ризик тромбозу. І правда, ця небезпека навіть вище, ніж при курінні або вагітності.

Але боятися не варто. Якщо у жінки немає тромбозу і у її членів сім'ї, а також високого артеріального тиску, то прийом таких препаратів буде вважатися безпечним.

Однак, набагато сильніше тромбозу жінки бояться набрати зайву вагу. Насправді це неправда, тому що в сьогоднішніх оральних контрацептивах міститься мінімум гормонів, які тільки злегка підсилюють голод, причому не завжди. А ось самі по собі таблетки не провокують швидкий набір ваги.

 • Вагінальне кільце

Цей спосіб теж відноситься до гормональних, тому що тут використовується естроген. Складом і дією вони не відрізняються від Коків, але сам метод використання іншого. Спеціальне кільце ставиться в піхву і вже там у потрібній кількості виділяються гормони, що перешкоджають овуляції.

Цей метод краще тим, що він не так сильно діє на печінку, але користуватися кільцем не дуже зручно, тому що воно може випадати і мішатися.

 • Гормональний пластир
Гормональний пластир

У такому пластир теж є гормон. Його потрібно клеїти на шкіру і через нього в організм всмоктується все необхідне.

Міні-пили

Така група контрацептивів не має в складі естрогенів. В них присутні виключно прогестагени. Саме тому вони не володіють побічними діями і вважаються найбезпечнішими. При цьому ефективність у них трохи нижче. У цю групу входять спеціальні таблетки з найменшим вмістом гормонів.

Вони мають дещо іншим принципом дії. Вони не блокують овуляцію, але згущують цервикальную слиз. Тому сперматозоїди не доходять до матки. Більш того, прогестаген не дає набухати оболонці матки або ендометрія, що зазвичай трапляється у другій частині циклу. Таким чином, навіть якщо сталося запліднення, то ембріон не прикріплюється до стінки матки.

Підшкірні імплантанти

Відчайдушні жінки вшивають під шкіру спеціальний імплант. У ньому теж відсутня естроген. Його ставлять на кілька років і з нього в невеликих дозах виділяється прогестаген. Овуляція при цьому залишається, але цервікальна слиз густіє.

Гормональна внутрішньоматкова спіраль

Вона має змішаним принципом дії. Вона не дозволяє рухатися сперматозоїдів і механічним способом заважає прикріплення ембріона. Кріпиться вона точно також як і проста спіраль. Ще важливо, що в ній також міститься прогестаген, який не дозволяє рости ендометрію.

Хімічні контрацептиви

Хімічні контрацептиви

У цю групу можна внести крему, губки, піни, а також таблетки з сперміцидною ефектом. Як правило, використання цих коштів здійснюється безпосередньо перед статевим актом. Серед їх достоїнств виділяється ще й те, що вони допомагають захиститися від захворювань. От тільки не від кожного і не в повній мірі. Тільки важливо розуміти, що ефективність цих засобів набагато нижче. Так що краще ними користуватися спільно з іншими способами.

Екстрена контрацепція

Якщо так вийшло, що ви ніяк не охоронялися, а статевий акт відбувся, то не варто переживати. Якщо ви не плануєте вагітність, то у вас ще є час відвернути це. Способи існують різні, як гормональних, так і народні.

 • Народні методи

Народна медицині не марна в питаннях екстреної контрацепції. Для неї вам потрібно використовувати лимонну часточку, аспірин, господарське мило або розчин марганцівки. Справа в тому, що вони роблять середовище кислим, а це вбиває сперматозоїди.

Проте, лікарі все ж таки не радять користуватися ними. Насамперед, тому що вони малоефективні. Вже через кілька секунд після того, як чоловік закінчить статевий акт, сперматозоїди можуть проникати в матку. Погодьтеся, ви за цей час в піхву лимон не засунете. Та й взагалі це дивно, погодьтеся.

Другий момент — це побічні ефекти. Якщо неправильно зробити розчин марганцю, то ви можете порушити флору піхви і спалити слизову.

 • Гормональні таблетки
Екстрена контрацепція

Після незахищеного статевого акту ефективним способом є таблетки. Вони дозволяють попередити можливу вагітність. Вони можуть містити різні речовини в складі, але діють однаково — овуляція миттєво пригнічується, а якщо запліднення все ж станеться, то зародок не закріпиться на матці.

Прийом таблеток допускається в перші кілька днів після незахищеного акта. Але з кожним днем ефективність буде нижче. Тому їх краще вживати як модно швидше.

До речі, вважається, що використовувати такі засоби дуже шкідливо, але ВІЗ вже не раз говорила про їх безпеку. Так, це так, але за умови, що ви не будете користуватися ними регулярно.

 • Встановлення спіралі

Тривалий захист від вагітності може забезпечити спіраль. Зважаючи багатьох страхів і помилок деякі бояться її ставити, але запевняємо вас, що не варто цього робити. Спіраль встановлюється на багато років, а її конструкція не дозволяє зародку прикріплятися до матки, а також вбиває сперматозоїди і яйцеклітини. Її можна встановити і в екстреному порядку, протягом декількох днів, а захист вона забезпечить на довгий час.

Відео: Вебінар «Контрацепція» 30. 06. 2018 Природні методи контрацепції