Дипломатичний етикет: види та правила

Поняття дипломатичного протоколу включає в себе сукупність певних норм і правил поведінки, які прописані спеціально для міжнародних відносин на вищому рівні. В той же час їх слід дотримуватися в колі ділових партнерів, колег по роботі і бізнесу. В дипломатії дотримання етикету має особливе значення.

На екранах телевізорів та в Інтернеті ми можемо спостерігати, як на ділових зустрічах міжнародного рівня сильні світу цього вершать долі жителів земної кулі, представляючи інтереси своєї країни, окремої корпорації або великої фірми. Від їхньої поведінки залежить репутація цілих держав чи організацій, представниками яких вони є. Тому цих людей так і називають – офіційні особи.

Для досягнення висот у будь-якій сфері діяльності дуже важливо показати себе з найкращого боку, сформувавши у оточуючих думку про себе як про інтелігентну, вихованій і всебічно розвиненому людині.

Зовнішність і поведінка

Охайний і акуратний зовнішній вигляд у світі ділових людей має найважливіше значення. Все, що виставляється на загальний огляд, має знаходитись у бездоганному доглянутому стані, будь то комірець сорочки або нігті і зачіска. Одяг має відповідати високому статусу дипломата, його образ повинен бути еталоном елегантності.

Варто уникати яскравих кричущих кольорів і відтінків.

Важливо не перестаратися з кількістю парфумерії. Помірність має бути в усьому, у тому числі і в коштовностях і прикрасах. Для чоловіків і жінок кращий діловий стиль в одязі: благородна і стримана класика ніколи не втратить своєї актуальності і буде доречна на будь-якому офіційному заході.

При веденні бесіди важливо вести себе стримано і з гідністю, не перебивати свого співбесідника, уникати надмірної жестикуляції. Величезне значення має культура мовлення: використання грамотних літературних словесних оборотів і багатий словниковий запас допоможе людині зарекомендувати себе як начитаного і утвореного дипломата і партнера, з якою приємно мати справу.

Ні в якому разі не варто дозволяти собі таких вольностей, як вживання нецензурної лексики при якому-небудь виниклому суперечці, щоб бесіда з діловими партнерами не переросла у відкритий конфлікт або перепалку.

Вийшли з-під контролю емоції можуть тільки посилити протистояння, внаслідок чого досягти домовленості буде набагато складніше.

Терпіння, почуття такту і стриманість допоможуть згладити будь-яку, навіть саму гостру ситуацію.

Окрему увагу хочеться приділити такій якості, як пунктуальність. Дуже важливо прибувати вчасно на ділові зустрічі або зборів. Не дарма приказка про те, що час – гроші, отримала таку широку популярність і популярність. Пунктуальна людина викликає повагу своїх ділових партнерів, так як він цінує не тільки свій час, але й робочий час всіх своїх колег, не змушуючи їх витрачати дорогоцінні хвилини або навіть години на очікування його недисциплінованої персони.

Безумовно, запізнення трапляються і з дуже поважних причин, у зв'язку з якою-то екстреної ситуацією або форс-мажорними обставинами, які не вийшло подолати. У таких випадках ділові партнери поставляться до факту затримки лояльніше і спробують увійти в положення, однак систематичні запізнення без серйозного приводу будуть розцінюватися як неповажне ставлення до колег.

Дипломатичні прийоми і правила поведінки на них

Проведення дипломатичних зустрічей здійснюється з найрізноманітніших приводів, починаючи зі всіляких державних свят і закінчуючи приїздом делегації з дружньої країни. Попередньо складається список запрошених осіб, а самі запрошення найчастіше надсилаються адресатам у письмовому вигляді. Про зустрічі також попередньо домовляються по телефону, обумовлюється кількість присутніх (за протоколом має бути приблизно однакова кількість представників від кожної сторони).

При підготовці до прийому іноземної делегації обов'язково враховуються специфічні національні особливості і традиції тієї країни, інтереси якої представляють гості.

Прийнято, що на офіційну зустріч першими приходять молодші співробітники, а старші – пізніше. Залишають прийом навпаки: спочатку старші, потім молодші. Першими вітаються підлеглі зі своїми начальниками. Увійшли в приміщення повинні привітати всіх присутніх незалежно від їх статевої приналежності. Перебуваючи у приміщенні, чоловіки першими вітають представниць прекрасної статі.

При зустрічі пані чоловік повинен встати зі свого крісла, таким чином висловивши їй свою повагу. Якщо жінка збирається сісти поруч, чоловік повинен допомогти, висунувши для неї стілець. Йдучи, співробітник обов'язково першим прощається з колегами, які залишаються на прийомі.

Види дипломатичних прийомів

Дипломатичні прийоми бувають денними і вечірніми, розуміти наявність розсадки або обходитися без неї. Вони діляться на кілька видів:

  • Сніданок. Даний вид прийому здійснюється з полудня до 15.00. У його меню відсутні перші страви, замість них – лише кілька легких холодних закусок, на гаряче – по одному страви з риби і м'яса, також на столі можуть бути десерт, кава, чай, вино або шампанське. Триває такий прийом 1-1,5 години і запрошують на нього в основному тільки чоловіків.
  • Обід. Найбільш урочистий вид прийому, час проведення – з 19.00 до 21.00. Гостей запрошують з подружжям, на відміну від сніданку на даному виді прийому фігурують перші страви, час проведення становить від 2-3 і більше годин.
  • Вечерю. Від попереднього виду прийому відрізняється лише більш пізнім часом початку – після 21.00.
  • Коктейль. Час проведення – з 17.00-18.00 протягом приблизно двох годин. Розсадження гостей не передбачається, обстановка на прийомі більш невимушена. На відміну від сніданку, обіду і вечері, на коктейль можна запізнитися, приходити точно в зазначений час зовсім не обов'язково. Обслуговуючий персонал розносить на підносах напої, холодні закуски в тарталетках, канапе.
  • Фуршет. Багато в чому схожий з коктейлем: розсадження гостей, як і в попередньому варіанті, не передбачена, час початку і протяжність зустрічі ідентичні, запізнення не буде вважатися порушенням правил етикету. Відмінність полягає в тому, що на даному виді прийому прийнято накривати столи, подаються гарячі страви.
  • Обід-буфет (шведський стіл). Закуски та страви розміщені на окремих столах, учасники прийому накладають частування, які їм до вподоби, після чого відходять в сторону, поступаючись місцем іншим учасникам прийому. Розміститися з вибраними частуваннями можна на кріслах або невеликих 4-6-ти місцевих столах у цьому ж або сусідньому приміщенні.

  Чому дипломатичний етикет потрібно дотримуватися всім?

  Дотримання дипломатичного етикету є запорукою успіху в налагодженні ділових відносин між партнерами по бізнесу. Шанобливе ставлення і доброзичливість допомагають заслужити прихильність колег і, як наслідок, відкрити двері для нових хороших можливостей і перспектив. Важливо відзначити, що дотримання етикету допомагає не тільки на трудовому поприщі, але й у повсякденному житті. Звичка вести себе інтелігентно і етично буде благотворно впливати і на всі інші сфери діяльності людини.

  Детальніше про дипломатичному протоколі і етикеті дивіться у відеоролику нижче.