Що значить «ТЬ» в дієсловах: закінчення або суфікс?

У даній статті ми поговоримо, що означає «ТЬ» в дієсловах — суфікс чи закінчення.

Вже кілька десятків років ведуться суперечки серед лінгвістів, що означає в дієсловах «ТЬ». Це суфікс чи закінчення? На сьогоднішній день допускається існування обох версій і обидві вони гарні по-своєму. Але як бути нам, простим обивателям? Який дотримуватися точки зору? Зараз розберемося.

«ТЬ» в дієсловах — це суфікс чи закінчення?

Тривалий час граматика приймала «ТЬ» і «ТИ» як закінчення для початкової форми дієслова. Такої ж думки дотримується більшість сучасних посібників, які призначені для Вузів.

Початкова форма дієслова

Ще за закінчення «ТЬ» приймається і багатьма лінгвістами — Шанським, Барановим, Кузнєцовим та іншими. На захист своєї версії вони кажуть, що у початковій форми дієслова (інфінітива) можна визначити закінчення. Звичайно, ця версія суперечлива, тому що після неї з'являється багато питань. Це обумовлено тим, що інфінітив, по суті, не змінюється і тому закінчення у нього точно бути не повинно.

У сучасних шкільних підручниках говориться, що «ТЬ» і «ТИ» в дієсловах — це суфікси. Дану теорію розробили Бабайцева і Валгина. Вони намагалися довести, що перша позиція неправильна.

Вони заявили, що «ТЬ» не виражає граматичне значення і тому воно не може бути закінченням, так і його немає в інших формах, утворених з інфінітива. Начебто звучить переконливо, але все одно з'являються питання.

ТЬ як суфікс

Якщо «ТЬ» є суфіксом, то чому він відсутній в основі слова? Саме це питання виникло у кожного, хто вивчав цю теорію. Хоча, знайти відповідь на нього дуже легко — в російській мові суфікси бувають формотворчими і словообразующими. Морфеми другого виду слово не входять, а перший ми якраз бачимо в инфинитиве.

«ЧЬ» в дієсловах — це суфікс чи закінчення?

А як бути з «ЧЬ»? Адже є й такі дієслова, у яких в кінці стоять саме ці дві літери.

Знову ж таки, тут є кілька теорій:

  • Суфікс
  • Флексія
  • Частина кореня

Перші дві версії вже застаріли, але раніше «ЧЬ» визначали також як і перші два варіанти.

Сучасні лінгвісти вважають, що це частина кореня. Довести правильність твердження можна простою перевіркою. Приміром, піч-пече. При утворенні інфінітива «чь» збереглося і значить його можна вважати частиною кореня.

На завершення можна зробити висновок, що однозначно стверджувати, що таке «ТЬ» і «ЧЬ» в дієсловах не можна. Обидві теорії вірні з точки зору російської мови і у кожної з них є свої прихильники і противники.

Відео: Правопис закінчень дієслів і суфіксів дієприкметників