Як католики хрестяться, як складають пальці: схема. Якою рукою хрестяться католики? Чому православні і католики хрестяться по-різному: православні справа наліво, а католики зліва направо?

Різниця в нанесенні хресного знамення різними віросповіданнями/

Релігія – це слово кожна людина вкладає свій сенс і розуміє його по-різному. На сьогоднішній день налічується величезна кількість релігій, які схожі або різні між собою.

Найбільш поширеними і исповедуемыми, мабуть, є християнство, іудаїзм та іслам. Незважаючи на те, що в століття інформаційних технологій кожна людина має доступ до практично будь-якої інформації, багато людей не знають в чому суть кожної релігії, що між ними спільного і чим вони відрізняються один від одного. Сьогодні ми пропонуємо поговорити про відмінності накладення хресного знамення у різних релігіях.

Як католики хрестяться, якою рукою, як складають пальці: схема як правильно хреститися

Перш ніж говорити про питання накладення хресного знамення, давайте трохи поговоримо про самої релігії.

 • Католицизм або ж католицтво є християнським віросповіданням, яке на сьогоднішній день має величезну кількість прихильників.
 • Саме слово «католицизм» означає не що інше, як «всезагальний», «всеосяжний».
 • Варто також сказати, що саме католицька церква, яка сформувалася протягом I тис. до н. е. в Західній Римській імперії мала величезний вплив на розвиток Західної цивілізації.
 • Щодо хресного знамення. Більшість людей не знають, що це таке, а все тому, що ми звикли називати цей процес трохи інакше – «хреститися», «перехреститися».
 • Хресне знамення – це не що інше, як молитовний жест, під час якого люди роблять рухи руками і як би виводять ними хрест.
 • Потрібно також відзначити і той факт, що хресне знамення присутній практично у всіх напрямках християнства.

Отже, як же відбувається накладення хресного знамення у католиків?

 • Відразу потрібно сказати, що католицизм не має єдиного правильного варіанту цієї дії. Існує безліч варіантів, як можна перехреститися і всі вони вважаються правильними. Все тому, що католики більшу увагу приділяють не способом, з допомогою якого це робиться, а цілі. Перехрещуючись, вони ще раз доводять, що вірують саме в Христа.
 • Католики хрестяться тією ж рукою, якою і православні, тобто правою. Відмінність полягає в іншому – в напрямку руху кисті рук і то не завжди.
 • Спочатку і католики Заходу, і католики Сходу здійснювали нанесення хреста на себе практично однаково. Хрестилися від правого плеча до лівого, при цьому використовуючи 3 пальця правої руки. Трохи пізніше процедура змінилася, і почали хреститися від лівого плеча до правого, при цьому використовувалася вся кисть руки.
 • Так звані «візантійські католики» здійснюють дію традиційним способом. Для цього 3 перших пальця руки з'єднуються разом, а 2 інших притискаються до долоні. При цьому хрещення здійснюється правою рукою справа наліво. 3 пальці, які з'єднані разом, це не що інше, як Трійця, а 2 інших пальця означають подвійне походження Христа. Під подвійним походженням мається на увазі його божественна і людська сутність.
Католики і православні хрестяться по різному

Якщо ж показати загальну класифікацію варіантів, які використовують католики при здійсненні хресного знамення, то виглядає вона приблизно так:

 1. Перший і четвертий пальці правої руки з'єднані в пучок, при цьому вказівний і середній пальці так само триматися разом. Вказівний і середній пальці в цьому випадку означають подвійну сутність Христа, про яку згадувалося раніше. Такий варіант характерний для католиків Заходу.
 2. Ще один варіант складання полягає в з'єднанні 1-го і 2-го пальців.
 3. Католики Сходу найчастіше користуються таким варіантом. Великий, вказівний і середній пальці з'єднані разом, а 2 останніх притиснуті до руки. При цьому 3 сполучених пальці означають святу Трійцю, а 2 притиснутих – подвійну природу Христа.
 4. Також католики дуже часто хрестяться всією долонею. Для цього необхідно тримати праву руку повністю відкритою, всі пальці крім 1-го випрямлені. Руку можна трохи зігнути, а великий палець трохи притиснути до долоні. Такий варіант хрещення означає рани Христа, яких було 5.

Чому католики хрестяться зліва направо, двома пальцями або долонею?

Для відповіді на питання, мабуть, зануримося трохи в історію:

 • У давні часи ліве і праве найчастіше несло в собі асоціації щодо різного роду богів, які перебували по різні сторони.
 • Якщо ж говорити про християнство, то тут розуміння лівого і правого трохи інше. Ліве і праве при цьому, це щось зовсім різне, щось, що має явно протилежний сенс. Наприклад, як боротьба добра і зла, світла і темряви, гріховного і праведного. У християнстві прийнято вважати, що права сторона є територією Бога, а ліва – Зла.
 • Ще один факт – православні наносять хрест від правого плеча до лівого, але коли вони хрестять когось, то роблять це навпаки. У будь-якому з цих випадків спочатку рука, того, хто хрестить, виявляється на правій стороні. Чому так? Осенение хрестом, яке здійснюється зліва направо, означає щось виходить від людини до Бога, а от справа наліво прямо протилежно, від Бога до людини.
 • Католики ж, незалежно від того хрестять себе або когось, роблять це завжди тільки зліва направо.
 • І в першому, і в другому випадку віруючі звертаються до Бога, проте свого поводження і спілкування з ним вкладають різний зміст.
 • Тобто питання: «Чому католики хрестяться зліва направо?» можна вважати закритим. Хрестяться вони саме так, з причини того, що накладаючи хресне знамення їм важливо спілкування з Христом, і вони самі звертаються до нього. Саме такий зміст вкладається в це дія.
 • Також не зайвим буде сказати про те, що рух руки зліва направо може означати шлях від темряви до світла, від зла до добра, від ненависті до світу, від гріха до покаяння.
 • Рух справа наліво можна трактувати як перемогу над усім гріховним, зокрема Дияволом. З давніх часів прийнято вважати, що саме з лівого боку у нас «сидить» нечистий. Тому подібні рухи справа наліво говорять про нейтралізацію злої сили.
Схема нанесення хресного знамення

Тепер кілька слів щодо того, чому католики хрестяться двома пальцями, або всією долонею:

 • Як вже було сказано раніше, у католиків немає єдиного вірного варіанта складання пальців руки або при перехрещенні. Саме тому іноді можна побачити накладення хресного знамення і двома пальцями, і навіть всією долонею.
 • Коли католики хрестяться 2-ма пальцями, вони ще раз підтверджують те, що вірують в подвійну суть Христа. Тобто вони усвідомлюють і визнають той факт, що Христос мав у собі і божественне і людське начало.
 • Відкрита долоня символізує рани Христа. Якщо бути точніше, то не сама долоню, а пальці руки, які при такому варіанті нанесення хреста знаходяться у випрямленому положенні.

Як хрестяться греко-католики, євреї?

Говорячи про католиків необхідно відзначити той факт, що існують римо-католики і греко-католики. І ті, і інші мають щось спільне між собою і різне.

 • Греко-католики визнають Папу Римського, як видимого главу Церкви і відносять себе до Римської Католицької Церкви.
 • При цьому варто сказати, що греко-католиків багато що об'єднує з православними, в тому числі і спосіб нанесення хреста.
 • Хрестяться вони правою рукою, при цьому кистю руки виводять хрест таким чином: зверху вниз, справа наліво.
 • Також у греко-католиків і православних загальне складання пальців. При хрещенні пальці складаються таким чином: 3 перших пальці з'єднані разом, а мізинець та безіменний притиснути до долоні.
 • Представники даної течії, які проживають на Заході України, часто при хрещенні здійснюють і інші рухи. Наприклад, відбувається рух рукою, яке зазначає простромлене ребро Христа.
 • Якщо для порівняння взяти римо-католиків, то вони наносять хресне знамення інакше. Руху виводяться від голови до череву, а потім від лівого плеча до правого. При цьому пальці складаються по-різному. Це і двоперстне, і трехперстное додавання.
Про хрещення греко-католиків і євреїв

Тепер поговоримо про євреїв:

 • Почнемо з того, що традиційною релігією, яку сповідує цей народ, є іудаїзм.
 • Слова «єврей» і «жид» дуже схожі і на сьогоднішній день у багатьох мовах світу мають однакове значення. Проте в нашій країні прийнято вважати, що «єврей» — це все-таки національність, а «жид» — сповідувана релігія.
 • Перш ніж відповісти на питання «Як хрестяться євреї?» поговоримо трохи про те, що значить для них сам символ «хрест». До речі, доцільніше було б задаватися питанням «Хрестяться євреї взагалі?».
 • Так ось, у давні часи хрест асоціювався у юдеїв зі страхом, покаранням і власне смертю. В той час, як у християн хрест – це головний символ, який може захистити і оберегти від нещасть і бід.
 • На сьогоднішній день євреї визнають священний хрест, проте вкладають у нього дещо інше значення. Для них це символ відродження Спасителя. За великим рахунком хрест не несе в собі такої важливості (як у християн), тому відповідно немає необхідності накладати знамення і на себе. З цього напрошується висновок, що юдеї не хрестяться взагалі.

Чому православні і католики хрестяться по-різному: православні справа наліво, а католики зліва направо?

Раніше ми трохи порушували це питання. Вся справа в тому, що католики і православні вкладають в знак хреста трохи різний сенс, відповідно і здійснення процедури різне.

 • Також уточнимо, що тривалий час католики могли хреститися по-різному, тобто і зліва направо і справа наліво. Однак у 1570 р така свобода вибору була припинена. З тих пір католикам ввели якийсь заборона на використання одного з варіантів. Дозволеним залишився варіант зліва направо.
 • Переміщаючи руку при нанесенні хреста справа наліво, православні просять божого благословення. Рухи в такому напрямку завжди означають щось, що виходить від Спасителя. Оскільки права сторона людини приймається за бік божу, то руху з цієї сторони вважають переможними над злом і нечистим.
 • Католики ж, роблячи руху зліва направо, як би висловлюють своє звернення до Бога. Більш того, їх нанесення хреста за такою схемою означає не що інше, як рух від усього гріховного, темного і злого до світлого, доброго і моральному.
 • Обидва варіанти процедури несуть в собі тільки позитивний посил, однак трактуються трохи по-різному.

У чому різниця між тим як хрестяться католики і православні?

Виходячи з інформації, яка викладена раніше, відповісти на це питання можна досить просто.

 • І ті, і інші є християнами. Незважаючи на це, між ними є багато чого спільного і відмінного. Один з моментів, який різний для цих двох вірувань, це спосіб нанесення хресного знамення.
 • Православні завжди під час виведення хреста роблять це тільки від правого плеча до лівого, в той час як представники іншого вірування роблять це навпаки. Чому відбувається саме так, ми розібралися трохи раніше.
 • Далі, якщо православні складають пальці в основному одним способом – три пальці з'єднані пучком і два притиснуті до внутрішньої частини долоні, то католики можуть робити це зовсім іншими способами. Варіанти таких додавань пальців і руки ми обговорили раніше.
 • Тобто різниця полягає лише в тому, за якою траєкторії рухається рука і яким способом при цьому складені пальці.
Різниця в нанесенні хресного знамення католиків і православних

Дана тема досить актуальна і цікава, міркувати про відмінності накладення хреста можна дуже довго, рівно, як і сперечатися про правильність даного процесу. Однак нам би хотілося звернути увагу трохи на інший момент, який на нашу думку є не менш важливим: запам'ятайте, важливо не тільки те, яким чином ви хреститесь, але і те, який сенс ви вкладаєте в даний дія.

Відео: Чому православні і католики хрестяться по-різному?