Як зібрати кубик рубіка покроково: інструкція для початківців і дітей. Як зібрати кубик рубік 3х3: самий легкий, простий і швидкий спосіб, схема

Знаменита головоломка, що представляє собою кілька кольорових секторів, об'єднаних в один кубик, з'явилася в 1974 році. Угорський скульптор і викладач вирішив створити навчальний посібник для пояснення студентам теорії груп. На сьогоднішній день цю іграшку вважають, що найбільш продається у всьому світі.

Але успіх до цій головоломці прийшов тільки тоді, коли на неї звернув увагу німецький підприємець Тібор Лакзі. Він, спільно з винахідником ігор Томом Кремером, налагодив не тільки випуск кубиків, але й організували просування цієї головоломки в маси. Саме завдяки їм з'явилися змагання по швидкісній збірці кубиків Рубіка.

До речі, людей, які займаються такою збіркою цієї головоломки називають спидкуберами («speed» — швидкість). Не важко здогадатися, що швидкісна збірка «магічного» куба називається спидкубинг.

Будова кубика Рубіка і назви обертань

Для того, щоб навчитися збирати цю головоломку необхідно зрозуміти її будова і дізнатися правильну назву тих чи інших дій з нею. Останнє важливо, якщо ви збираєтеся знайти інструкцію по збірці кубика в Інтернеті. Так, і в нашій статті ми будемо називати дію з цією головоломкою, за сталими виразами.

Стандартний кубик Рубіка складається з трьох боків. Кожна з якої складається з трьох частин. Сьогодні також існують кубики 5x5x5. У класичного кубика 12 ребер і 8 кутів. Він забарвлюється в 6 кольорів. Усередині цій головоломці розташовується хрестовина, навколо якої і відбувається переміщення сторін.

Хрестовина з центрами

На кінці хрестовини жорстко розташовується квадрат з одним з шести кольорів. Навколо нього і треба зібрати інші квадрати того ж кольору. Причому, головоломка вважається складеною, якщо на всіх шести сторонах кубика буде зібраний свій колір.

ВАЖЛИВО: В оригінальній грі-головоломці жовтий колір завжди знаходиться навпроти білого, помаранчевий – червоного, а зелений – синього. І якщо розібрати головоломку, а потім скласти його неправильно, то це може призвести до того, що її ніколи не зможуть зібрати.

Крім центрів кубика, постійними складовими цієї головоломки є кути. Кожен з восьми кутів складається з трьох кольорів. І як би ви не змінювали положення квітів у цій головоломці, склад квітів кутів в ній не зміняться.

ВАЖЛИВО: Кубик Рубіка збирається шляхом приміщення кутових і середніх секторів у відповідність з квітами центральних секторів.

Назва елементів

Тепер, коли ми зрозуміли, конструкцію цієї головоломки пора переходити до назв сторін і обертань і їх позначенням у спеціалізованій літературі.

У процесі складання кубика Рубіка може знадобитися не тільки переміщення сторін, але і зміна положення предмета в просторі. Фахівці називають ці рухи перехопленнями. Схематично це відображається так:

ВАЖЛИВО: Якщо у знайденому вами алгоритм складання кубика позначається тільки буква, то змінюємо положення боку за годинниковою стрілкою. Якщо після букви позначено знак апостроф "'", то сторону обертаємо проти годинникової стрілки. Якщо після букви позначено число «2», то це означає, що сторону потрібно обертати два рази. Наприклад, D2' – обертаємо нижню сторону проти годинникової стрілки два рази.

Простий і легкий спосіб складання: Інструкція для дітей і початківців

Найдетальніша інструкція збірки для початківців виглядає наступним чином:

  • На першому етапі складання цієї популярної головоломки починаємо з правильного хреста. Тобто з того, що на кожній стороні кубика буде однаковим колір ребер і центрів.
  • Для цього знаходимо білий центр і білі ребра і збираємо хрести відповідно до нижче наведеної схеми:
Найпопулярніші руху

 

  • Після вищеописаних дій ми повинні отримати хрест. Звичайно, з першого разу хрест не буде правильним і потрібно трохи перетворити отриманий варіант. При правильному виконанні буде досить просто поміняти ребра між собою місцями.
  • Цей алгоритм називається «піф-паф» і показаний на схемі нижче:
Алгоритм «піф-паф»
  • Переходимо до наступного кроку складання головоломки. Знаходимо білий кут на нижньому шарі і ставимо над ним червоний куточок. Зробити це можна різними способами, в залежності від положення червоного і білого кутів. Використовуємо метод «піф-пафа» описаний вище.
Міняємо положення секторів
  • В результаті у нас повинне вийти наступне:
Перший шар з центром одного кольору
  • Починаємо збирати другий шар. Для цього знаходимо чотири ребра без жовтого кольору і розставляємо їх між центрами другого шару. Потім крутимо кубик до тих пір, поки колір центру не співпаде з кольором елемента межі.
  • Як і при складанні попереднього шару, для досягнення цієї мети вам може знадобитися один з декількох варіантів:
Варіанти складання
  • Після того, як ми успішно виконали попередній крок, переходимо до складання жовтого хреста. Іноді, він «збирається» сам. Але, трапляється це дуже рідко. Найчастіше кубика на цьому етапі має три варіанти розташування кольорів:
Варіанти розташування жовтих секторів

Отже, жовтий хрест зібраний. Подальше дію при вирішенні цієї головоломки зводиться до семи варіантів. Нижче показаний кожен з них:

Збірка жовтої сторони

На наступному кроці нам потрібно зібрати кути верхнього шару. Візьміть один з кутів і поставте його на місце з допомогою рухів U, U' і U2. При цьому потрібно враховувати. Щоб кольори кута були ідентичними квітам на нижніх шарах. При використанні цього кроку тримайте кубик білим кольором до себе.

Наступний крок складання
  • Заключна стадія складання кубика – збірка ребер верхнього шару. Якщо ви все вищеописане зробили правильно, то може виникнути чотири ситуації. Вирішуються вони дуже просто:
Останній крок

Найшвидший спосіб. Метод Джесіки Фрідріх

Цей метод складання головоломки був розроблений Джесікою Фрідріх в 1981 році. Він концептуально не відрізняється від більшості відомих методів. Але, в ньому зроблено наголос саме на швидкість збірки. Завдяки чому, кількість етапів складання скоротилася з семи до чотирьох. Для освоєння цього методу потрібно освоїти «всього» 119 алгоритмів.

ВАЖЛИВО: Дана методика не підходить початківцям. Її вивченням потрібно займатися, коли ваша швидкість складання кубика стане менше 2 хвилин.

1. На першому етапі потрібно зібрати хрест з бічними гранями. У спеціалізованій літературі цей етап називається «Cross» (від англ. Cross — хрест).

2. На другому етапі потрібно зібрати відразу два шари головоломки. Його іменують «F2L» (від англ. First 2 Layers — перші два шару). Для досягнення результату можуть знадобитися наступні алгоритми:

Етап F2L

3. Тепер потрібно зібрати верхній шар повністю. Звертати увагу на бічні сторони не варто. Назва етапу OLL (від англ. Orientation of the Last Layer — орієнтування останнього шару). Для складання потрібно вивчити 57 алгоритмів:

Етап OLL

4. Заключна стадія складання кубика. PLL (від англ. Перестановка of the Last Layer — розстановка елементів останнього шару по місцях). Його збірку можна здійснити за допомогою таких алгоритмів:

Етап PLL

Схема складання кубика рубіка 3х3 в 15 ходів

З 1982 року, коли з'явилися змагання по швидкісній збірці кубика Рубіка, багато любителі цієї головоломки стали розробляти алгоритми, які допоможуть правильно розставити сектора кубика при мінімумі ходів. Сьогодні, мінімальне число ходів у цій головоломці називається «Алгоритм Бога» і становить 20 ходів.

Тому, за 15 ходів зібрати кубик Рубіка не можна. Більше того, ще кілька років тому, був розроблений 18-ходовый алгоритм складання цієї головоломки. Але, його можна використовувати не з усіх положень кубика, тому і його відкинули як найшвидший.

У 2010 році, вчені з Google створили програму, за допомогою якої розрахували самий швидкий алгоритм складання кубика Рубіка. Він підтвердив, що мінімальна кількість кроків – 20. Пізніше, з деталей популярного конструктора був створений робот Lego Mindstorm EV3, який здатен зібрати кубик Рубіка з будь-якого положення за 3,253 секунди. Він використовує в своїй «роботі» 20 кроковий Алгоритм бога». І якщо вам хтось розповість про те, що є 15-крокова схема складання кубика, не вірте йому. Навіть потужностей Google «не вистачає», щоб його знайти.

Ще одна схема складання

Як зібрати кубик Рубіка: Відео