Укуси кліщів: симптоми, відгуки, поради, профілактика, що можна і не можна робити, як і чим витягти кліща швидко і безпечно, що робити потім, як виявити зараження? Як лікувати захворювання, викликані укусом кліща: кліщовий енцефаліт, бореліоз?

Що робити, якщо вкусив кліщ? Симптоми укусу, способи самостійного безпечного витягання кліща.

Зміст

Кліщі: коли активні, як виглядають, де живуть?

З початком теплої пори року багато люблять ходити на природу, на пікніки. Кількість відпочиваючих на природі різко зростає з приходом травневих свят. Зіпсувати таке приємне проведення часу можуть кліщі, які найбільш активні в цей час року.

Варто знати про те, яку небезпеку представляють кліщі і як від них позбутися в разі, якщо вкусив кліщ. Багато людей відносяться до цього несерйозно, навіть не замислюються, чим може загрожувати здавалося б, нешкідливий укус кліща. Насправді ситуація з кліщами досить серйозна і наслідки не завжди сприятливі.

Згідно з медичною статистикою, кількість постраждалих від укусів кліщів з кожним роком збільшується. Це говорить про те, що популяція кліщів збільшилася.

Не завжди укус кліща може представляти загрозу для здоров'я людини, небезпечні тільки певні види. Але визначити самостійно небезпечного і нешкідливого кліща неможливо.

Виглядає кліщ, як маленький рудувато-коричневий павук. Розміри кліща з сірникову головку. Самці менші за самок. Розміри самців — 2,5 мм, а самок — близько 3-4 мм.

Важливо: Існує думка, що кліщі живуть на деревах і падають зверху на людину. Насправді кліщі можуть мешкати в траві, на гілках чагарників, рослинності вздовж узбіч. Вище 1 метра кліщі не піднімаються.

Як виглядає кліщ

Як тільки кліщ відчуває наближення людини чи тварини, відразу кидається на нього. Проблема в тому, що неможливо відчути, що кліщ потрапив на тіло, так як він дуже маленький.

Протягом деякого часу кліщ пересувається по тілу в пошуках зручного місця для присмоктування. Потім впивається в шкіру своїм хоботком і починає смоктати кров. Часто виявляють кліща ще до того, як він присмоктався до тіла. Розміри кліща, який встиг напитися крові, можуть досягати 1 див. В цьому випадку колір тіла кліща стає сірим.

Кліщі зимують в землі. Як тільки починає сходити сніг, а на вулиці встановлюється тепла погода вони виповзають назовні.

Важливо: Пік найбільш агресивної активності кліщів припадає на травень-червень, а також серпень-вересень. Протягом усього літа кліщі залишаються активні, але в липні активність дещо знижується. Активність кліщів обумовлюється не тільки сезоном, але також часом доби. Найбільш активні кліщі вранці і ввечері.

Де живуть кліщі

Вкусив кліщ: симптоми

Укус кліща не викликає абсолютно ніяких хворобливих відчуттів. Справа в тому, що кліщ виділяє слину при укусі з знеболюючим речовиною, що дозволяє йому присмоктатися непомітно.

Навколо укусу кліща може утворитися червона пляма, що супроводжується свербінням, набряком, болем.

Також в залежності від індивідуальних особливостей організму можуть спостерігатися такі симптоми:

 • Сонливість
 • Озноб
 • Субфебрильна температура тіла
 • Ломота в тілі
 • Світлобоязнь

Симптоми можуть розвиватися від декількох годин до декількох днів. Це залежить від особливостей організму. У деяких людей симптоми від укусу кліща не спостерігаються взагалі. Найчастіше прояву характерних симптомів схильні:

 • Літні люди;
 • Діти;
 • Алергіки;
 • Люди, які мають хронічні захворювання.

До сильним у відповідь реакцій організму на укус кліща відносяться:

 • Тахікардія
 • Головні болі
 • Нудота, блювота
 • Утруднення дихання
 • Галюцинації

У такому випадку потрібна негайна медична допомога.

Почервоніння шкіри внаслідок укусу кліща

Кліщі присмоктуються в ті місця, де м'яко, тепло і волого. Їх «улюблені» місця:

 • Шия
 • За вухами
 • Пахвові западини
 • Внутрішня частина стегон
 • Вигин під коліном
 • Пахова область
 • Живіт

У дітей шкіра ніжна і м'яка, тому кліщі можуть присмоктуватись в будь-якому місці на тілі.

Якщо ви виявили у себе на шкірі червоне свербляча пляма, зверніть увагу на його центр. Якщо ви побачите там впився кліща, потрібно терміново вживати заходів щодо його вилучення.

Що робити, якщо вкусив кліщ: способи вилучення кліща

Важливо: найголовніше правило при укусі кліща — не панікувати. В результаті паніки можна неправильно витягти кліща, тому постарайтеся заспокоїти себе.

Причини для занепокоєння є, але точно не варто панікувати:

 • По-перше, далеко не всі кліщі є небезпека інфікування.
 • По-друге, якщо швидко витягти кліща, то ризик зараження мінімальний або відсутній.

Найнадійніший спосіб — відразу відвідати травмпункт або поліклініку. Медичний працівник правильно витягне кліща, а потім його можна буде направити в лабораторію для дослідження на переносимість небезпечних захворювань. Важливо, щоб кліщ був живим після вилучення. Тоді можливо визначити, чи небезпечний кліщ або «чистим».

Якщо немає можливості швидко відправитися в лікарню, доведеться витягти кліща самостійно. Пам'ятайте, чим довше кліщ знаходиться в тілі, тим більше інфекції може потрапити в організм.

Так виглядає впившийся в шкіру кліщ

Способи вилучення кліща:

 1. Пінцетом. Кліща потрібно правильно захопити пінцетом, інакше є ризик розриву паразита. Захоплювати паразита потрібно якомога ближче до хоботка. Після цього обережно слід підтягнути кліща, покачати його в різні боки. Потім його потрібно обережно повернути в будь-яку зручну сторону. Після 1-3 обертів кліщ витягнеться разом з хоботком.
 2. Ниткою. Виберіть міцну нитку, яка не порветься під час вилучення кліща. Ближче до хоботка кліща зав'яжіть нитка у вузлик. Потім скручують нитка в одному напрямку, трохи підтягуючи вгору. До тих пір, поки кліщ не вийде назовні.
 3. Руками. Якщо під рукою немає пінцета або нитки, доведеться викрутити кліща акуратно пальцями. Необхідно намотати на пальці чистий бинт або тканину.

Якщо під час вилучення кліща стався розрив паразита, у тілі може залишитись чорна голівка. Її також потрібно витягти, але перед цим потрібно протерти місце спиртом. Потім прожарити голку на вогні і дістаньте головку кліща, як дістають скалку.

Як правильно витягнути кліща

Якщо кліщ знаходиться в незручному для вилучення місці, вам необхідно витягти його в будь-якому випадку. Нехай навіть кліщ порветься. Але це буде краще, ніж витрачати час на пошуки допомоги.

Відео: Як швидко і безпечно витягнути кліща?

Що не можна робити при укусі кліща?

При витяганні кліща важливо здійснювати правильні дії, щоб мінімізувати шкоду. Є також речі, які неприпустимо робити.

Розглянемо, що не можна робити при витяганні кліща:

 1. Змащувати або заливати кліща олією. Раніше цей метод широко застосовувався. Вважається, що масло запобіжить доступ кисню кліща, і він сам вилізе. Частково це правда, але є недоліки цього методу. Перш за все, ви втрачаєте час. Крім цього, кліщ відчуваючи недолік кисню починає виділяти ще більше слини, яка може бути інфікована. Також такого кліща після вилучення не візьмуть на аналіз в лабораторію.
 2. Рвати кліща. Різке висмикування кліща неминуче призведе до розриву, тобто частина кліща залишиться в тілі. Залишки можуть вийти самостійно, а можуть викликати запальний процес.
 3. Стискати тіло кліща. Розрив кліща крім залишків паразита в тілі провокує впорскування шкідливої речовини в кров. Тому потрібно тримати кліща у його головки і намагатися не стискати його тіло. Словом, витягати кліща потрібно максимально акуратно.
 4. Витягати кліща голими руками. Якщо під рукою не виявилося пінцета або нитки, витягувати голими руками кліща неприпустимо. Пальці слід обернути марлею, бинтом, носовою хусткою, будь-якою іншою м'якою тканиною. На шкірі пальці можуть бути мікротріщини, тому захищати пальці потрібно в цілях запобігання попадання отрути в ці тріщинки.

У зоомагазинах можна придбати спеціальне пристосування для видалення кліщів. Це своєрідний пінцет з гострими загорнутими краями. Якщо поруч з вами є людина, яка впевнено може впоратися з кліщем, довірте цю процедуру йому.

Не варто робити різких рухів і поспішати. Спочатку кліща потрібно трохи покачати вліво і вправо, це допоможе витягти його швидше і в цілому вигляді. Так як кліщ присмоктується своїми гачками дуже сильно, погойдування допомагає послабити їх хватку.

Кліщі небезпечні не тільки для людей, але також для тварин. Процес витягання кліща з тіла тварини аналогічний. При цьому тварина необхідно міцно тримати, щоб полегшити процес.

Важливо: Якщо протягом 24 годин після присмоктування кліща, вам вдалося його витягти, вдасться уникнути неприємностей. Надалі необхідно спостерігати за станом здоров'я.

Як витягнути кліща пінцетом

Що робити після вилучення кліща?

Важливо: Якщо ви збираєтеся здавати кліща в лабораторію, слід помістити його в баночку зі змоченою ваткою, і щільно закрити її кришкою. Також баночку потрібно поставити в холодильник, якщо здаєте кліща не відразу.

Дії після укусу кліща повинні бути наступними:

 1. Витягти при необхідності залишки кліща.
 2. Продезінфікувати місце укусу будь-яким антисептиком. Підходять перекис водню, спирт, йод, зеленка. Навіть якщо на природі нічого немає під рукою, промийте місце укусу звичайною чистою водою.
 3. Запишіть дату, коли стався укус. Здавати кров на визначення небезпечних захворювань, спровокованих укусом кліща, можна після закінчення 3-4 тижнів. Якщо здати аналізи раніше, результати будуть не зовсім достовірні.

Після цього залишається спостерігати за станом здоров'я.

Відео: Що робити при укусі кліща?

Як зрозуміти, що сталося зараження після укусу кліща?

У інфікованих людей організм реагує по-різному на інфекцію, що передається кліщами:

 1. Частіше всього початок захворювання схоже на ГРВІ.
 2. Можуть збільшуватися лімфатичні вузли, з'являється слабкість, біль у м'язах, підвищується температура тіла.
 3. Через кілька днів на місці укусу може з'явитися червона пляма, яка різко і сильно збільшується в розмірах.

Якщо виявлені такі ознаки, необхідно проконсультуватися з інфекціоністом.

Чим небезпечний укус кліща: які захворювання може викликати?

Кліщі небезпечні тим, що можуть викликати інфекційні захворювання. Найбільш небезпечні:

 • Енцефаліт
 • Бореліоз

Визначити, який саме кліщ вкусив, можна лише шляхом лабораторних досліджень. У природі також існують безпечні кліщі, їх укуси не представляють небезпеки для здоров'я. Але навіть якщо ризик зараження мінімальний, варто намагатися уникати знайомства з кліщами.

Захворювання, що викликаються кліщами, дуже небезпечні. Аж до інвалідності, летальних випадків.

Кліщовий енцефаліт: симптоми, лікування

Важливо: Кліщовий енцефаліт — небезпечне інфекційне захворювання, що характеризується ураженням центральної і периферичної нервової системи. Найбільш важкими ускладненнями захворювань є параліч, летальний результат.

Симптоми кліщового енцефаліту:

 • Слабкість в м'язах кінцівок, шиї.
 • Оніміння обличчя, шиї.
 • Підвищення температури до 40ºС.
 • Порушення сну.
 • Головний біль, відчуття розбитості.
 • Нудота, блювання.
 • У місці укусу кліща з'являється еритема — почервоніння шкіри.
 • Втрата свідомості, потьмарення свідомості, оглушення.

Інкубаційний період захворювання триває від 7 до 14 днів, але може досягати 30 днів. Є випадки, коли хвороба починає проявляти себе раніше, ніж через 7 днів.

Встановити діагноз з вищевказаних симптомів не можна, для цього необхідні лабораторні аналізи. При підозрі енцефаліту хворого необхідно доставити в інфекційну лікарню, де буде проведено лікування.

Можливі ускладнення та важкість захворювання залежать від форми енцефаліту. Усього виділяють п'ять форм захворювання:

 1. Гарячкова
 2. Полиомиелитическая
 3. Менінгеальна
 4. Полирадикулоневритическая
 5. Менингоэнцефалитическая

На ранній стадії захворювання показана иммуноглобулиновая терапія. При тяжкому ступені захворювання хворому вводиться гамма-глобулін. Також призначають препарати для збереження водно-електролітного балансу, постільний режим, курс вітамінів і дієту. Профілактикою захворювання служить вакцинація.

Симптоми та лікування кліщового енцефаліту

Бореліоз: симптоми, лікування

Важливо: Бореліоз або хвороба Лайма — небезпечне інфекційне захворювання, для якого характерні ураження серця, шкіри, суглобів, нервової системи. При пізній діагностиці і неправильної терапії захворювання може перейти в хронічну форму.

Основним симптомом бореліозу є еритема на місці укусу кліща. Характерні також загальні симптоми: нездужання, висока температура тіла, біль у м'язах, суглобах, нудота і блювота.

Встановити діагноз бореліоз можна на підставі лабораторних аналізів. Для захворювання характерні 3 стадії з різним ступенем складності на кожній з них. Іноді захворювання розвивається відразу з другої стадії. Для другої стадії характерний менінгіт. Остання 3 стадія захворювання розвивається через кілька місяців або років. Для неї характерні:

 • Ураження шкіри
 • Хронічний артрит
 • Ураження нервової системи

Найчастіше захворювання вражає одну систему в організмі, проте з часом може відбутися комбіноване ураження.

Якщо не лікувати бореліоз, захворювання переходить в хронічну форму з хвилеподібними рецидивами. При хронічному перебігу захворювання часто розвиваються:

 1. Лимфоцитомы
 2. Артрити
 3. Атрофічний дерматит
 4. Ураження різних структур нервової системи

Вакцини проти бореліозу не існує. При діагностиці захворювання показана антибіотикотерапія. При розвитку хронічного бореліозу можуть розвинутися такі ускладнення:

 • Деформація обличчя з-за поразки лицьового нерва
 • Епілепсія
 • Хиткість під час ходьби
 • Аритмія
 • Серцева недостатність
 • Порушення зору і слуху
 • Зниження м'язової сили в кінцівках
Еритема при боррелиозе

Профілактика укусів кліщів

Профілактика укусів кліщів полягає в наступних заходах:

 1. Одяг. Вирушаючи на природу, надіньте штани і сорочку з рукавами. Також обов'язково повинен бути головний убір, шкарпетки. Одяг повинна бути світлого кольору, тому що на ній легко побачити кліща. На темному одязі побачити кліща важко.
 2. Огляд тіла. Щогодини слід перевіряти найбільш вразливі місця і все тіло. В першу чергу слід звернути увагу на згини колін і ліктів, пахвові западини, область за вухами, шию. Ретельно слід оглядати дітей.
 3. Вибирайте Для прогулянок протоптані стежки, рідше варто ходити по зарослих травою місцях.
 4. Використовуйте репеленти і акарициди. В аптеці продаються спеціальні засоби, які відлякують кліщів. Слід наносити їх на одяг і незахищені ділянки тіла. Уникайте потрапляння в очі, дихальні шляхи і слизові оболонки.
 5. Після перебування на природі прийміть душ після повернення додому.

Навіть при дотриманні всіх правил профілактики не можна повністю виключити укус кліща, однак ризик значно знижується.

Профілактика укусів кліщів

Як позбутися кліща самостійно: поради, відгуки

<>Зоя: «Я витягаю кліща за допомогою простого методу. Цей метод не раз виручав, хочу поділитися ним з вами. Візьміть невеликий шматок вати, змочіть водою, відіжміть, а потім намильте милом. Потім покладіть цю вату на місце, куди вп'явся кліщ, притисніть до шкіри і швидко обертайте за годинниковою стрілкою 3-4 рази, потім проти годинникової стрілки стільки ж. Дуже швидко кліщ виявиться на ватці, навіть якщо встиг сильно впиться».

Ольга: «Одного разу я теж зіткнулася з таким неприємним явищем, як укус кліща. Діставати його сама не наважилася, звернулася в травмпункт. Лікар з допомогою товстої нитки швидко за 3 обороту дістав кліща. Місце укусу обробити спиртом і зеленкою».

Людмила: «Мені також викручував кліща лікар, сама побоялася. Прописали приймати доксициклін 5 днів по 2 капсули. Також порекомендували купити пінцет спеціальний для кліщів. Дуже не люблю і боюся цих комах.»

Кліщі представляють небезпеку для здоров'я людини, тому слід знати ворога в обличчя. Дуже важливо дотримуватися заходів профілактики, щоб захистити себе і своїх близьких від неприємних наслідків після укусу кліща.

Відео: Як витягнути кліща в польових умовах?