Як правильно пишеться слово: «незручно» або «не зручно», разом чи окремо?

Вчимо разом російську мову. Читайте статтю, щоб знати, як правильно писати слова.

Досконально вивчити російську мову виходить далеко не у всіх. Адже він складний для сприйняття, і потрібно запам'ятати багато правил, щоб знати як пишеться те чи інше слово. Часом і дослівної зубріння правил не завжди достатньо, ви повинні навчитися їх розуміти. У цій статті буде розказано для вас, як пишеться слово: незручно — разом з «не» або роздільно.

Як правильно пишеться слово: «незручно» або «не зручно?

Як правильно пишеться слово: «незручно» або «не зручно?

Перш ніж розбирати правило з правопису цього слова, варто відзначити, що воно може бути коротким прикметником або прислівником. Їх потрібно писати разом з приставкою «не», якщо є твердження, а при запереченні — «не» буде виступати часткою і тому слово пишеться окремо.

Отже, розберемо детальніше, як правильно має вживатися слово: «незручно» або «не зручно»:

 • Вживання разом з приставкою, якщо це прислівник можна замінити синонімом твердження без приставки «не». Наприклад, «дискомфортно», «важко» і так далі.
 • Вживання разом з приставкою, якщо в реченні є прислівники міри і ступеня — «дуже», «вкрай», «дуже». Наприклад, «Вам буде дуже незручно з ними розмовляти».
 • «Не вживається окремо при повному запереченні в реченні. Може відбуватися посилення займенники з «не». Наприклад, «Тобі зовсім не зручно».
 • «Не вживається окремо, якщо є сенс протиставлення з союзом «а». Наприклад, «Мені не зручно бути тут, а дуже дискомфортно».

Запам'ятайте: Протиставлення з союзом «а» означає, що слово буде вживатися в реченні роздільно. Однак бувають випадки, коли протиставлення вживаються з союзом «але».

Наприклад, «Дітям сидіти було незручно, але вчитель розповідав так цікаво, що ніхто не думав про дискомфорт». У цьому реченні дії одночасно приписуються ознаки без заперечення. Тому слово «незручно» вживається разом з приставкою.

В яких випадках «незручно» пишеться разом?

В яких випадках «незручно» пишеться разом?
 • Вживання разом з приставкою в реченні, якщо слово можна замінити ствердною синонімом без приставки «не». Наприклад, «дискомфортно», «важко» і так далі. Наприклад, «Мені незручно виконувати ці вправи при всіх». Можна сказати: «Мені складно або дискомфортно виконувати вправи при всіх».
 • Вживання разом з приставкою, якщо в реченні є прислівники міри і ступеня — «дуже», «вкрай», «дуже». Наприклад, «Йому буде дуже незручно прийти до них в гості без запрошення».

Спробуйте самостійно скласти речення зі словом «незручно» і пояснити, чому в даному конкретному випадку його слід писати разом з «не».

В яких випадках не зручно» пишеться окремо?

В яких випадках не зручно» пишеться окремо?

У випадку з роздільним уживанням цього слова трохи складніше сприймається правило, і діти, і навіть дорослі часто плутаються і не можуть сказати точно як потрібно писати разом з «не» або без цієї частки.

В яких випадках не зручно» пишеться без частки? Важливо запам'ятати наступне:

 • «Не вживається окремо за наявності сенсу заперечення в реченні. Воно зазвичай підсилюється займенником з «не». Ці займенники можуть бути самими різними: не зовсім, далеко не і так далі. Наприклад, «Мені перебувати тут далеко не зручно».
 • «Не вживається окремо в тому випадку, якщо є протиставлення з союзом «а». Наприклад, «Нам було там не зручно там стояти, а дуже дискомфортно».

Також запам'ятайте такий виняток з правила: Протиставлення з союзом «а» означає, що слово буде вживатися в реченні окремо від «не». Однак бувають випадки, коли протиставлення вживаються з союзом «але». Наприклад, «Людям було незручно там знаходиться, але оратор був дуже грамотним і цікавим, що ніхто не пішов із залу». У цьому реченні дію одночасно використовується з ознаками заперечення і без нього. Тому слово «незручно» пишеться разом.

Як писати: «незручний» або «не зручний», разом чи окремо?

Як писати: «незручний» або «не зручний», разом чи окремо?

Для правопису прикметників з «не» використовуйте такі ж правила, як і для прислівників з цією приставкою або часткою. Як писати: «незручний» або «не зручний», разом чи окремо?

 • Вживання разом з приставкою у прикметника буде в тому разі, якщо його можна замінити ствердною синонімом без приставки «не». Наприклад, «дискомфортний», «складний», «важкий» і так далі. Наприклад: «Стілець був незручний».
 • Вживання разом з часткою у прикметника буде, якщо в реченні є прислівники міри і ступеня — «дуже», «вкрай», «дуже». Наприклад, «Мені вкрай незручний ваш костюм».
 • «Не вживається окремо слово пишеться за заперечення в реченні. Воно може посилюватися займенником з «не». Наприклад, «Тобі зовсім не зручний цей високий мікрофон».
 • «Не вживається окремо це слово треба писати, якщо є протиставлення з союзом «а». Наприклад, «Я купила не зручне взуття, а дуже дискомфортно».

Також запам'ятайте правило про вживання протиставлення з союзом «але»: Протиставлення з союзом «а» означає, що слово буде вживатися в реченні окремо. Однак бувають випадки, коли протиставлення вживаються з союзом «але».

Наприклад: «Діти їхали в одному автобусі, але їм так хотілося на цю екскурсію, що ніхто не скаржився на дискомфорт». У цьому реченні дії одночасно приписуються ознаки без заперечення. Тому слово «незручний» вживається разом.

Відео: Російська мова. Правопис частки «не» з різними частинами мови. Центр онлайн-навчання «Фоксфорд»