Як правильно написати слово: «матрац» або «матрац»? Як буде правильно: ліжко з «матрацом» або «матрацом»?

Як правильно має писатися слово «матрац» або «матрац»?

Практично кожен з нас у своєму житті хоч раз, та й стикався з проблемою написання того чи іншого слова. Наприклад, наші батьки, як двічі два, знають про те, що слово «матрац» пишеться виключно тільки через букву «ц». А ось сучасна молодь може з ними посперечатися. Так як же все-таки правильно писати це нещасливе, але таке приємне, слово?

Як правильно написати слово: матрас чи матрас?

Як треба правильно писати «матрац» або «матрац»?
  • Для того щоб відповісти на це каверзне запитання, необхідно зробити невеликий екскурс в історію.
  • Повернутися доведеться в часи правління Петра I. Саме цей російський новатор і естет привіз в Росію новинку під назвою «матрац». Разом з самою річчю російського народу було даровано нове слово, і цар Петро називав м'яку підстилку саме «матрацом».
  • Справа в тому, що ця дивина була запозичена ним у голландців. У Голландії цей атрибут ліжку звучить, як «Matrasse», тобто через букву «З». Саме тому вся знати вимовляла слово на голландський манер, як «матрац».
  • Спірна буква «ц» з'явилася вже трохи пізніше, коли в Росію хлинула хвиля емігрантів з Німеччини. У цій країні подібна підстилка називалася «Matratze». Дзвінке закінчення на букву «ц» довелося по душі багатьом жителям Русі.
  • Тоді-то і почалася повна плутанина з цими двома вимовою — одні наполегливо продовжували настанови Петра і вимовляли слово, як «матрац», інші ж, піддавшись віянням німецької моди, стали іменувати спальний атрибут «матрацом».
  • В радянські часи, коли все повинно було бути по своїх місцях, і не було місця непорозумінь, було прийнято рішення зупинитися на єдино правильний варіант написання цього слова — «матрац». При чому, виправдання була залізним — джерелом справедливості вважався словник в. І. Даля. У «Тлумачному словнику великої російської мови» Даля це слово прописувалося з буквою «ц» наприкінці.
  • Лише пізніше в «Орфографічному словнику російської мови» С. В. Ожегова з'явилася подвійна версія матрац(ц)а. Ожегов запропонував узаконити обидва варіанти цього слова.
  • В наші часи, коли уряд вирішив спростити життя дітей і людей, і дозволив велику кількість спірних слів писати по-різному, це слово однаково правильно звучить, як «матрац», так і «матрац».

Як буде правильно: ліжко з матрацом або матрацом?

Як правильно писати та вимовляти «ліжко з матрацом» або «ліжко з матрацом»?
  • Іншими словами, можна впевнено використовувати будь-який варіант цих словосполучень у пропозиціях — граматика цього не засудить.