Жаккард: опис, види, переваги та недоліки

Ось вже близько двохсот років без жаккардової тканини складно уявити собі повноцінний вибір штор або столового текстилю, але насправді сьогодні виробництво тих же портьєр і скатертин можливо й з іншої технології. Втім, жаккард так і не поступився їм місце остаточно – у нього є власні переваги і недоліки, які змушують розглянути такий матеріал ближче.

Що це таке?

Для початку трохи заглибимося в історію. У 1804 році французький винахідник Жозеф Марі Жаккара запропонував новий ткацький верстат, який передбачав більш складне переплетення окремих ниток, з-за чого ставало можливим виробляти дуже красиву і в той же час досить міцну тканину. У Франції, де дуже великий попит на все вишукане і красиве, це рішення оцінили досить швидко, а вже звідти воно з плином часу поширилося на весь світ. Вдячні нащадки назвали таку тканина жаккард – на честь її винахідника.

Однак у наші дні буде не зовсім вірним вважати, що жаккардовая тканина – це якийсь один конкретний матеріал. Справа в тому, що француз запропонував лише спосіб переплетення ниток, але жодне опис технології не містить точної вказівки щодо того, чого вони повинні бути зроблені. Відповідно, в сучасному світі для переплетення жакардовим способом використовують як натуральні, так і синтетичні нитки, а на виході виходять різні тканини, кожна з яких має свої плюси і мінуси.

Якщо говорити про якихось загальних рисах для всіх жакардових тканин, то, крім переплетення, в якому розуміються тільки фахівці, характерною особливістю є ткацький малюнок, який наноситься не барвниками, а формується за рахунок особливого переплетення окремих ниток. На жаль, сьогодні деякі заповзятливі продавці цією ж назвою нагороджують і інші тканини, на які малюнки нанесені методом друку або набивання, що, природно, ніякого відношення до оригінальної технології не має. Справжній жаккард чимось нагадує гобелен, але відрізняється від нього рядом особливостей, наприклад, більш тонкими і дешевими нитками, а також своєю легковажністю.

Види жаккарда

Навіть оригінальна технологія жакардового переплетення не висуває жодних обмежень щодо ниткового матеріалу, тому сьогодні такі тканини виробляються практично з будь-яких існуючих ниток. Подібна ситуація створює величезну різноманітність на ринку швейних матеріалів, і хоча хороший вибір допомагає досягти ідеальних результатів у пошитті тих або інших текстильних виробів, іноді така велика кількість навіть трохи заплутує. Щоб розібратися, спробуємо коротко пройтися по основній класифікації жакардових тканин.

За складом ниток

Мабуть, головні відмінності між готовим товаром полягають в тому, з чого зроблені окремі нитки в переплетенні. Як правило, готова тканина багато в чому переймає основні особливості того матеріалу, з якого вона зроблена.

Розглядати абсолютно всі варіанти немає сенсу, тому виділимо лише найбільш популярні і часто зустрічаються.

 • Жакардову органзу, як і звичайну виготовляють з ниток різного матеріалу – найчастіше поліефірних або віскозних ниток, нерідко в поєднанні з шовком. При великій кількості синтетичного матеріалу вдається досягти особливо точної передачі задуманого малюнка, крім того, в структуру такої тканини досить легко вплести металеві нитки. Побачити таку матерію можна не тільки в оформленні вікон, але і в багатьох сучасних весільних сукнях, також вона часто фігурує в різній театральній одязі, що імітує вишукані вбрання старовини.
 • Стретч - або стрейч-жаккард користується великим успіхом у трикотажному виробництві, оскільки має властивість розтягуватися і потім знову повертати колишню форму. Заради досягнення горезвісного ефекту розтягування в якості основних компонентів використовують сучасні тягнуться матеріали, серед яких лайкра, еластан і навіть ультрасучасний велсофт. Однак для кращого зовнішнього вигляду і підвищеної ніжності матерії до неї можуть додавати класичні рішення зразок бавовни або навіть попліну. На сьогоднішній день цей матеріал дуже поширений, він оточує вас, навіть якщо ви про це ніколи не замислювалися, оскільки саме з нього часто шиють повсякденне і верхній одяг.
 • Бавовна-жаккард – ще один популярний матеріал, який грунтується на натуральному сировину і має додаткову міцністю і довговічністю. Хоча сучасна синтетика багато в чому відтісняє подібні рішення на другий план, все ж сатиновий жаккард можна зустріти і в повсякденному одязі, і навіть в чохлах для матраців.
 • Шовковий жаккард, на відміну від багатьох інших матерій, куди шовк входить в невеликій кількості, припускає значну частку власне шовку, хоча при цьому не так важливо, чи йдеться про натуральному матеріалі або ж про його штучних замінниках. Шовкові жакардові тканини, в свою чергу, можна поділити на велику кількість окремих різновидів, серед яких особливо популярними прийнято вважати атлас-жаккард і сатин-жаккард. Сферою застосування таких тканин зазвичай називають мереживну білизну і вечірні сукні, штори, постільна білизна, і навіть повсякденний одяг.

За характером переплетення

Оскільки жаккард – це навіть не точна схема переплетення, а лише механізм того, як можна в одній тканини комбінувати кілька видів переплетень, сьогодні жакардові тканини можуть використовувати різні такі типи, що дає ще один привід для їх класифікації. Найбільш примітивним варіантом жаккардового плетіння є так зване просте, коли є всього одна система ниток основи і ще одна – ниток утка. Завдяки такій методиці з'являються відносно дешеві жакардові матерії на зразок крепдешину, сатину або зефіру. З них зазвичай шиють столовий текстиль (багаторазові серветки та скатертини).

Якщо ж систем ниток основи і качка кілька, то жакардове плетіння називається складним, і, в свою чергу, поділяється на кілька груп:

 • двосторонній жаккард інтенсивно застосовується для пошиття костюмів;
 • двошаровий або подвійний жаккард найбільш доречний для виробництва гобеленів;
 • ворсові різновиди жаккардової матерії знайшли своє застосування в якості оббивки для м'яких меблів.

За кольором

Особливістю жакардових тканин є їх складна, рельєфна структура, завдяки якій вони по-своєму гарні навіть без усякої забарвлення. Саме тому багато виробників випускають білий жаккард, що відбілюють спеціально для того, щоб надати йому особливої урочистості і підкреслити тонку роботу ткачів. З однотонних різновидів такої матерії певним успіхом користується ще чорна різновид, але в цілому обидві вони не відносяться до найбільш затребуваним – їх використовують переважно для створення дорогих дизайнерських костюмів.

Інша справа – різнобарвний жаккард, адже в поєднанні з рельєфним малюнком різноманіття кольорів і відтінків може створювати по-справжньому яскраву картинку. При цьому і тут є певний простір для класифікації матерій, адже деякі види жаккардової тканини роблять з різнокольорових, попередньо пофарбованих ниток, тоді як в іншому випадку однотонний шматок вже готової тканини потім фарбують.

Переваги

Оскільки жакардові тканини виробляються з різного сировини, в кожному випадку плюси і мінуси можуть бути особливими, тому завжди потрібно робити певну знижку на те, з чого зроблений конкретно взятий відріз. Втім, специфіка переплетення теж залишає особливий відбиток на матерії. В середньому можна відзначити наступні позитивні властивості жаккардового плетіння:

 • найвища щільність такої тканини досягає 250 г/м2, що істотно збільшує міцність вытканных виробів;
 • якщо порівнювати жакардове плетіння з іншими тканинами аналогічної міцності, то зазвичай воно виявляється значно більш легковажним, що істотно розширює потенційну сферу застосування;
 • сама специфіка плетіння істотно продовжує життя готового матеріалу, оскільки тут і переплетення дуже туге і щільне, і перекручення окремих ниток перешкоджає розпускання петель;
 • речі, зшиті з жаккардової тканини, дуже стійкі до зовнішніх механічних впливів, а також до перепадів температур, тому термін їх корисного використання в деяких випадках може істотно перевищувати десятиліття;
 • жакардова матерія завжди зберігає оригінальні властивості того матеріалу, з якого зроблені нитки, тому при необхідності можна відшукати абсолютно гіпоалергенні варіанти;
 • матерії, виготовлені завдяки жаккардовому переплетення, не мнуться і не утворюють складок, вони майже ніколи не потребують прасування;
 • у більшості випадків сама структура переплетення спрощує догляд за тканиною – вона просто не вимагає ніякого особливого догляду, оскільки навіть не збирає на собі пил, а адже це ідеальний варіант не лише для штор, але і для будь-яких інших текстильних виробів;
 • нарешті, жаккард дуже красивий, а ще він приємний на дотик, тому користується заслуженою популярністю серед споживачів.

Недоліки

Якщо б у жакардових тканин було багато недоліків, вони до цього моменту вже встигли б вийти з моди або сильно втратили у популярності, однак, насправді ми спостерігаємо чи не розквіт переплетення цього типу. Втім, це не означає, що у подібної технології немає тих чи інших слабких місць.

В першу чергу, у цієї тканини, виробленої жаккардовим плетінням із сировини натурального походження, головним недоліком є досить висока вартість. Хоча експлуатаційні властивості такої матерії не викликають жодних сумнівів в тому, що обґрунтована ціна, для деяких споживачів більш прийнятною видається покупка чого-небудь подешевше, навіть якщо придбання виявиться менш довговічним. А вже в традиційній для класичної технології красу у жаккарда сьогодні з'явилося безліч конкурентів, які готові запропонувати порівнянний за якістю результат за значно менші гроші.

Інший, типово сучасною проблемою промислового виробництва є те, що виробники в гонитві за здешевленням продукції часто відмовляються від деяких оригінальних обов'язкових умов, з-за чого сучасні аналоги виявляються куди дешевше класики, але і не мають при цьому її якістю. Сьогодні у складі жаккардової тканини можуть бути які завгодно волокна, і якщо ви придбали її за скромні гроші і ніколи раніше не чули про виробника (або, гірше того, не знайшли про нього жодної інформації), не виключено, що тканина виявиться ще і шкідливою для людського здоров'я. У зв'язку з цим деякі переваги, описані вище, можуть бути перекреслені прагненням виробника залучити покупця екстремально низькою ціною.

Наостанок повторимо і те, про що вже говорили вище: не все те, що називається жаккардом, є ним насправді. Багато виробники, користуючись недосвідченістю споживачів, так називають будь-яку квітчасту тканину, але за переплетенням вона далеко не завжди хоча б імітує оригінальну технологію. Від такої продукції в принципі не варто очікувати якихось переваг, описаних вище, оскільки з цієї жаккардовою тканиною її ріднить тільки зовнішній вигляд, але не сутність.

Для чого використовують?

Використання різноманітних сучасних синтетичних ниток у жакардових переплетенні дозволило істотно розширити потенційно корисні якості тканин, відкривши для них такі варіанти використання, про які, можливо, і подумати не міг сам Жаккара. Можна з упевненістю сказати, що сьогодні подібні тканини використовуються практично повсюдно. Незважаючи на те що з таких матерій можна шити навіть повсякденний одяг, основна сфера застосування – це меблева оббивка і порт'єрна тканина. Чому саме з цієї тканини шиють фіранки і оббивку для дивана та інших м'яких меблів, зрозуміти нескладно – досить поглянути на список переваг такої матерії.

Особливо слід виділити три моменти:

 • зносостійкість дозволяє істотно продовжити термін служби виробу, не змушуючи регулярно міняти дизайн приміщення;
 • відсутність потреби в регулярному догляді істотно спрощує повсякденне життя господарів;
 • естетично привабливий зовнішній вигляд дозволяє досягти атмосфери затишку або навіть просто зацікавити споживача.

У випадку з меблевою оббивкою можна додати і четвертий важливий момент: комфортніше сидіти м'яких меблів, оббитих приємним на дотик матеріалом, а матерії на основі жакардового переплетення саме такі.

У всіх інших галузях текстильної промисловості жакардове плетіння має швидше допоміжне значення. З таких тканин часто шиють одяг, яка повинна імітувати класичні мережива – це повсякденний одяг, так і нижню білизну, і навіть столовий текстиль. Однак у цих сферах жакардове плетіння не можна назвати настільки принциповим, як в оббивці меблів або виробництві портьєр, оскільки у даних двох випадках його застосування є масовим.

Порівняння з іншими тканинами

Не завжди доцільно порівнювати жаккард з виробами на основі трикотажу. У плані сировини він може являти собою той же матеріал, однак, відрізнятися характерним переплетенням. Якщо говорити про основних конкурентів» жакардових тканин, то в сфері оббивки меблів слід виділити екошкіру і флок, в плані пошиття штор – велюр, а у виробництві постільної білизни – полікотон.

Екокожа для оббивки меблів – принципово інше рішення, нічим не схоже на жаккард, крім більшості переваг. Вона навіть не є тканиною, будучи штучною полімерної матерією, плюс якої в тому, що вона не пропускає воду, і, отже, не вбирає забруднення. При цьому на неї ніколи не наносять якісь малюнки, вона завжди однотонна, і хоча в цьому є своя естетика, той же критерій може бути її мінусом в порівнянні з жаккардом.

Флок, як і жакардові тканини, буває навіть дуже різними за якістю. В ідеальному виконанні вони практично «брати», тільки флок відрізняється ще й тим, що не вбирає в себе воду, яку в перші хвилини можна просто витерти ганчіркою. Крім того, він дешевше традиційного жаккарда, але це-то і грає зі споживачем злий жарт, адже бюджетні варіанти не мають багатьох переваг, зокрема куди швидше витираються, легше рвуться, мнуться.

У порівнянні з жакардовим тканинами велюр виглядає дещо більш дорого, до того ж його переплетення ще більш міцне, бо така штора додасть інтер'єру приміщення аристократичного лиску. Однак велюр завжди однотонний, штори з нього не бувають прикрашені малюнками, що може стати перевагою на користь жаккардового плетіння.

Перевагою полікотон перед жаккардом в плані пошиття є більш низька вартість, а також більш ніжна на дотик структура, що важливо для комфортного сну. Однак далі цей матеріал набуває масу недоліків, які в оригіналі невластиві жакардовим тканин – в першу чергу, він швидко скачується, легко електризується, а також погано пропускає повітря, і навіть здатний з-за цього викликати роздратування на шкірі.

Правила догляду за тканиною

Хоча тканина на основі жакардового переплетення майже не вимагає особливого догляду, хоча б періодично він все-таки потрібний. У кожному разі його точні параметри залежать від використаного у виробництві сировини, але в цілому за тією ж прання в машинці слід дотримуватися кількох простих правил. Жаккардова тканина завжди стирається, будучи вивернутою навиворіт, проводити процедуру бажано у воді температурою не вище 30 градусів, оскільки не завжди можливо точно визначити склад матерії.

Всупереч всій хваленої зносостійкості, жаккард ще й не любить агресивних відбілювачів, тому потрібно вибрати максимально м'який засіб і ні в якому разі не відхилятися від інструкції по його використанню. Оптимальний режим прання – «делікатні тканини», кількість оборотів має бути невеликим, а ще не рекомендується перевантажувати машинку, інакше складки і заломи на цієї тканини все ж можуть з'явитися. Для протидії тієї ж проблеми витягувати випрані речі потрібно відразу ж по завершенні програми.

Після прання не рекомендується старанно викручувати жакардову матерію – краще трохи віджати її руками і дозволити висохнути самостійно, навіть якщо це займе більше часу. Ткані речі потрібно тут же розправити, уникаючи фіксації утворилися складок, а ось сушити їх слід тільки в приміщенні – потрапляння яскравого сонячного світла на мокру тканину може дати непередбачуваний результат.

Оскільки оббивку з меблів ви навряд чи станете знімати для прання, в разі якого-небудь забруднення варіант очищення буде всього один – спробувати відтерти його вологою губкою. Нарешті, якщо ви вирішили ще й випрасувати тканина на основі жакардового переплетення, зверніть увагу, що робити це можна тільки з виворітного боку. Тільки так ви можете гарантувати, що не зіпсуєте малюнок з зовнішньої сторони, спалюючи складне плетіння.

Відгуки

В більшості випадків користувачі інтернету залишають про тканинах з жакардовим переплетенням позитивні коментарі. Вони відзначають, що з такої матерії дійсно виходять прекрасні і довговічні фіранки, приємні на дотик і на вигляд для оббивки м'яких меблів, а також гарний одяг для повсякденного носіння. Щоб не зіпсувати тонку роботу, в процесі прання доводиться дотримуватися деякі запобіжні заходи, але основна маса людей сприймає їх як необхідність, розуміючи, що така ціна використання по-справжньому красивих речей.

Правда, зустрічаються і протилежні думки, в яких жакардове плетіння критикують. Потрібно зауважити, що більшість таких коментаторів придбали ці речі за досить невеликі гроші, і навіть не цікавилися, де випущено такий виріб. У багатьох випадках тканина критикують і за те, що в процесі прання, яка для повсякденного одягу або білизни все ж необхідна регулярно, зіпсувати річ досить легко, але тут вже нічого не поробиш – умови потрібно читати уважно і ретельно їх дотримуватися, інакше вся довговічність матерії зійде нанівець.

Про те, як вибрати тканину з жаккарда для оббивки дивана, дивіться у наступному відео.