Роль та обов'язки свідка на весіллі

В наші дні правила шлюбної реєстрації в органах загсу такі, що для того, щоб отримати свідоцтво про укладення шлюбного союзу, свідки більше не потрібні. Однак, згідно традиціям все ж їхня присутність поруч з молодятами вкрай важливо і потрібно.

Оточуючі вважають, що весільні дружки» в звичному сенсі цього слова є особами, що підтверджують законність шлюбу. Їх роль повинні грати ті люди, які дійсно вірять в любов щасливих молодят і від усієї душі бажають їм успіхів у подальшій спільного життя. На весільному торжестві зазвичай буває 2 свідка – кращий друг нареченого, а також краща подруга нареченої.

Історія появи традиції

Звичай вибирати помічників для весілля відомий ще з часів давніх цивілізацій. Саме звідси пішла традиція свідкам одягатися так само красиво, як і молодим нареченим. Якщо дослівно вірити у весільні прикмети, то подібним чином одягнені свідки зможуть обдурити злу силу і не дадуть їй під час свята нашкодити щасливої сімейної пари.

Здавна на Русі роль свідка нареченого була дуже почесною для будь-якого обивателя.

Вибір нареченого найчастіше зупинявся на найкращому другові – на ту людину, яка завжди буде радий допомогти новій сім'ї в будь непрості часи. Це міг бути дружка-боярин або побратим-дружинник. Такий чоловік допомагав у підготовці свята, стежив за правильним виконанням певних обрядів, був справжнім господарем застілля.

Раніше обирався лише один свідок з боку майбутнього щасливого чоловіка, а в наш час народилася нова традиція – підбирати свідків відразу з 2 сторін. У цей же період шлюби стали укладатися в загсі, і тому був необхідний хтось, хто став би свідком законності проведеної процедури.

У багатьох країнах світу вшановують всі традиції, які мають відношення до дня весілля, тим більше що йдуть вони споконвіку, а це значить, що їх виконання було перевірено не один раз. Але варто знати і про те, що роль шафера – це величезна відповідальність, так як передбачає багато обов'язків.

Поради щодо вибору свідка

Шафер не тільки веселиться від душі на весіллі друга, він має ряд певних функцій, на його плечі буде перекладено чимала кількість турбот – від вибору вбрання для нареченого до підготовки запам'ятовується парубочого.

Як боярина відмінно підійде той друг жениха, який дійсно буде щасливий за молодих і не буде мати прихованої заздрості до чужого щастя. Це вкрай важливі критерії при призначенні шафера. Потрібно, щоб обидва свідка протягом усього урочистого дня випромінювали тільки добро і веселість, ні з ким не сварилися.

Деякі молодята все ж вирішуються при реєстрації свого союзу обійтися без таких осіб, як свідки. Але тоді наречений зі своєї судженої можуть бути позбавлені кращих днів перед власним весіллям, адже їм нікому буде допомогти в підготовці всього святкового заходу, адже хто як не дружка з подружкою перекладуть на себе частину цих досить обтяжливих праць по підготовці до свята.

Раніше виключно всі молодята вибирали для себе свідків, так як було прийнято думати, що рішення стати чоловіком і дружиною без свідків не може бути серйозним і законним.

Є досить давно з'явилися правила вибору шафера. Комусь вони здаються застарілими і дурними, а хтось повноцінно слід цим правилам, бажаючи виконати все, що карали стародавні повір'я. Як правильно потрібно вибирати шафера на весілля, які вагомі характеристики повинні мати претенденти?

Першим другом нареченого може бути лише чоловік, головне – неодружений. Якщо вибрано одружений шафер, то, згідно з повір'ям, він може втратити власне щастя в родині.

Згідно традиції можна допустити у якості свідків двох закоханих, однак, з такими парами треба бути трошки насторожі – якщо перед торжеством вони посваряться, ви можете залишитися без свідків. Тому краще відразу шукати холостих свідків, в ідеалі тих, які майже один іншого не знають.

Для ролі шафера потрібно підібрати людину дуже енергійного, максимально активного, тоді і все весільне торжество пройде дуже весело, а весільний день самі молодята запам'ятають надовго. Так як на шафера часто переносяться певні обов'язки по підготовці конкурсів, то він, безумовно, повинен також бути комунікабельним і дуже позитивною людиною. Якщо ж на торжество буде запрошений тамада, тоді свідку потрібно буде приймати найбільш активну участь у всіх запропонованих іграх.

Це також має бути дуже відповідальний чоловік, на якого завжди можна покластися, адже від нього безпосередньо залежить якість проведення самого весільного заходу, а також – наскільки цікаво пройде викуп молодої та інші весільні задумки.

У ролі шафера можуть виступати навіть родичі з боку молодят. Але найбільш близьким родичам, таким як тато, дядько, за традицією не можна грати цю роль. Підбирати шафера краще з не надто близьких родичів – можна вибрати двоюрідного брата, наприклад.

Раніше в дружки нареченого найчастіше брали лише віруючих людей. Але при традиційній реєстрації в загсі дане правило можна не виконувати. А ось якщо молоді самі хрещені і, крім цивільної розпису, мріють ще й обвінчатися, тоді дотримуватися таку стародавню традицію необхідно.

Його обов'язки

Нижче перераховані обов'язки свідка з боку нареченого.

В першу чергу він повинен допомогти нареченому підібрати весільний наряд і всі потрібні аксесуари.

 • Надати допомогу у підготовці парубочого.
 • У сферу його обов'язків також входить супровід нареченого в оселі нареченої та всебічна допомога у її викуп. Тому водій повинен приїхати в її будинок з грошима, різними цукерками і пляшкою шампанського.
 • У рагсі шафер повинен поставити свій підпис у свідоцтві про укладення шлюбного союзу.
 • Саме він повинен простежити за тим, щоб гостям і нареченим було що випити і чим закусити під час прогулянки, шафер також повинен відкривати пляшки з шампанським і наливати його в бокали.
 • Це він завчасно продумує маршрут прогулянки і фотосесії молодих і знаходить для цих цілей відповідний транспорт.
 • Свідок зобов'язаний допомагати свідка розважати гостей.
 • Шафер стежить за порядком на весільному банкеті. На багатьох весільних бенкетах можуть відбуватися бійки, тому шаферу доведеться стежити за поведінкою занадто буйних гостей і родичів.
 • Крім цього, він повинен допомогти нареченому повністю привести свою зовнішність у порядок перед довгоочікуваною зустріччю з нареченою.
 • Боярин повинен перевірити перед виходом, не забули вони з нареченим його паспорт і кільця, букет нареченої, додаткові реквізити і дрібниці.

Боярин повинен допомогти прийняти подарунки для молодят від їх гостей і подбати про цілості всього подарованого.

На банкеті шафер не повинен сидіти, склавши руки, він активно розважає молодих і гостей. Звичайно свідок підлаштовується під тамаду: і станцює при необхідності, і навіть заспіває, і підіграє в якому-небудь розіграші у відповідний момент.

Після банкету шафер зобов'язаний допомогти молодятам відправитися додому і проводити загулявшихся гостей.

Крім цього, свідок завжди повинен знаходитися неподалік від подружки нареченої – вона стає його супутницею на все весілля. Обом їм буде нелегко: всі будуть пити, гуляти, розважатися, а їм за всіх потрібно буде розплачуватися.

Цей список обов'язків свідка може бути розширено залежно від тематики весільного торжества. Якщо це тематична весілля, то у функції свідка у такому випадку також буде входити обов'язок допомогти з вибором необхідного реквізиту і костюмів для молодят, оформлення місця святкування тематичного банкету. Роль свідка сьогодні достатньо серйозна і вимагає особливої відповідальності.

Стиль одягу і поведінка

Виглядати на весільному торжестві свідок також повинен належним чином, щоб молодятам не було за нього соромно. Зовнішній вид шафера повинен бути відповідним обраному стилю весільного торжества, але все ж, наряд вибирається за його власним смаком.

 • Це цілком може бути чорний класичний костюм з білосніжної сорочкою і правильно підібраною краваткою.
 • Святково буде виглядати костюм білого кольору, а вельми оригінальним аксесуаром може стати краватка у вигляді метелика.
 • Враховуючи той факт, що шаферу на весільному банкеті доведеться брати участь у багатьох конкурсах і різного виду розваги, найточніше підібрати костюм темного забарвлення, а під колір костюма вибирається вже взуття.
 • Наряд повинен бути елегантним, виробляти приємне враження, адже шафер – це друге обличчя на банкеті після нареченого. А присутність поруч стильно нарядженою дружки тим більше буде зобов'язувати його виглядати відмінно.

Свідок повинен пристойно поводитися – до кінця торжества перебувати у тверезому стані, адже його допомога може знадобитися в будь-який момент. Також свідок повинен знати, що його поведінка може прямим чином накластися на атмосферу свята.

Кого не слід брати в шаферы?

Молодята повинні брати до себе в дружки тих людей, чий соціальний статус не буде суперечити загальній атмосфері свята. Також підбирають свідків виходячи із специфіки відносин молодих з даними людьми. Які ж кандидатури можуть бути невідповідними для відповідальної ролі шафера?

Не можна їх як брати тих, хто був розлучений, а також молодих людей, які одружувалися не один раз. Такий шафер може принести нещастя молодятам і це послужить їх швидкого розлучення. Так і гостям свята буде трохи не по собі: як людина, який не зумів зберегти свій шлюб, може правдиво бажати удачі і щастя в шлюбі своїм друзям і займати настільки важливу роль на весіллі?

 • Не можна робити свідком овдовілого чоловіка. Якщо вірити стародавнім прикметами, подібного роду весільні помічники можуть притягнути до молодих біду.
 • Занадто нудні, надмірно соромливі і по-своєму малоактивні за життя люди теж не дуже підійдуть на таку важливу роль, так як повноцінно виконати покладені на шафера обов'язки, вони навряд чи зможуть.
 • Також не варто вибирати і тих, хто не буде розділяти радість молодят з приводу їх довгоочікуваного одруження. Заздрісникам і пліткарям не місце в близькому оточенні молодих.
 • Зазвичай поганою прикметою вважається запросити тезку нареченого на роль боярина.

Весільні прикмети про одного нареченого

  • Коли запрошені почнуть кричати «Гірко!», свідки, в свою чергу, не повинні забувати у відповідь кричати «Солодко!».
  • Чужій людині не можна переходити дорогу молодим, тому шафер з дружкою йдуть, трохи випереджаючи щасливих молодят.
  • Під поріг оселі нареченого шафер кладе навісний замок відкритий. Після того як наречений переносить свою молоду дружину через поріг будинку, водій повинен закрити замок на ключ, передати замок молодятам, а ключ – викинути.
  • На свідків покладається ще одна важлива місія. Один з них обов'язково повинен на протязі всього весілля носити при собі нитка білого кольору, на випадок, якщо одна з обручок випадково впаде. Упустив у такому разі продевает колечко через нитку, потім шафер спалює ввібрала негативну енергію нитка.
  • Свідок з дружкою повинні в обов'язковому порядку поцілуватися в самому кінці святкового банкету. Так вони підстрахують молодих і забирають на себе можливий негатив когось із присутніх.

  Деякі обов'язки свідків на весіллі перераховані в наступному відео.