Посадка, пікірування і вирощування розсади баклажанів в домашніх умовах. Підживлення розсади баклажанів добривами, дріжджами, йодом, золою, банановими шкурками, народними засобами

Секрети правильного вирощування, пікірування, підживлення та висадки в грунт розсади баклажанів.

Зміст

Баклажан – вимогливе до температури і вологості рослина. Неправильна організація умов для росту розсади баклажанів може призвести до її хвороб і навіть загибелі. В той же час дотримання нескладних рекомендацій дозволить отримати хороший урожай з міцних сильних здорових рослин.

Розсада баклажанів

Підготовка насіння баклажан до посіву на розсаду: замочування в марганцівці

Підготовка насіння баклажан до посіву нічим не відрізняється від підготовки насіння інших овочевих культур і складається з декількох етапів:

 1. Візуально оцініть насіння баклажан, це брак порожні, маленькі, пошкоджені і чорні.
 2. Залишилися хороші насіння пропустіть в розчин кухонної солі (1 ч. л. солі на 1 ст. води), акуратно перемішайте і залиште на 10 – 15 хвилин.
 3. Це брак спливли на поверхню води насіння – вони не годяться для посадки.
 4. Опустилися на дно насіння вийміть з соляного розчину і розкладіть для просушування.
 5. Обробіть насіння розчином марганцівки (0,3 — 0,5 г марганцівки на 0,5 склянки води).
 6. Щоб захистити коріння майбутньої розсади від гнилі, а листя і стебла від фузаріозного в'янення, обробіть насіння Триходермин або Фитоспорином.
 7. Рясно змочіть теплою водою чисті косметичні ватні диски і розкладіть їх на великій плоскій тарілці.
 8. Розкладіть на дисках насіння баклажан.
 9. Кожен диск з насінням накрийте зверху другим диском.
 10. Покладіть тарілку з дисками в пластиковий контейнер або целофановий пакет і приберіть в тепле місце до проростання (на 5 – 7 днів).
Розчин марганцівки для замочування насіння баклажан

ВАЖЛИВО: Етап замочування не є обов'язковим. Насіння баклажанів можна висаджувати в грунт відразу ж після їх обеззараживающей обробки. Також можна пропустити і замочування в противогрибковом розчині. Однак двогодинне замочування насіння у розчині марганцівки необхідно провести в будь-якому випадку.

Перед замочуванням або висадкою в грунт насіння можна на декілька годин помістити в стимулятор зростанняКорневін, Етамон, Циркон, Епін).

Досвідчені городники проводять прогрівання насіння перед посадкою, що дозволяє поліпшити якість розсади і підвищити її стійкість до хвороб і шкідників. Прогрів проводять протягом 3 — 5 хвилин в духовці при температурі 50С або в термосі з водою такої ж температури.

Підготовка грунту і посів насіння баклажан на розсаду

Для посадки насіння баклажан слід брати чисту пухкий грунт з нейтральною кислотністю. Перед тим, як висадити в грунт насіння, її потрібно продезінфікувати. Для цього грунт тримають над парою киплячої води близько 30 – 40 хвилин або ретельно проливають крутим окропом.

Підготовка грунту для посадки насіння баклажан

ВАЖЛИВО: Приступати до висадки насіння можна тільки тоді, коли земля повністю охолоне після обеззараживающей обробки.

Якщо планується пікіровка розсади баклажанів, для висадки насіння використовують спеціальні розсадні ящики.

Якщо рослини будуть рости без пікіровки — торф'яні стаканчики або касети з секціями (10*10 см), у яких коренева система кожної рослини буде формуватися індивідуально.

ВАЖЛИВО: Вирощування розсади баклажанів без пікіровки дає найкращі результати.

У скриньки таким чином, щоб відстань між сусідніми насінням було близько 2 см, а між рядами – 6 див. Глибина посадки при цьому повинна бути в межах 1,5 – 2 див.

На таку ж глибину висівають насіння при безпикировочном способі вирощування. У кожен стаканчик поміщають по 2 – 3 насінини.

В стаканчиках та ящиках повинні бути завчасно пророблені отвори для запобігання застою води.

Торф'яні стаканчики для вирощування розсади баклажанів без пікіровки

Після того, як насіння висаджені, ємності накривають склом або обмотують поліетиленом і встановлюють в тепле приміщення до появи сходів.

ВАЖЛИВО: В період очікування сходів недопустимі різкі коливання температури повітря.

Ємності з висадженими насінням накривають поліетиленом

Відео: Як сіяти баклажани? Посів насіння на розсаду баклажанів.

Як часто поливати розсаду баклажанів на підвіконні, в теплиці, відкритому грунті?

Перше зволоження грунту в горщиках і ящиках виробляють через 3 дні після висадки насіння. Потім чекають сходів.

ВАЖЛИВО: Для поливу розсади баклажанів використовують талу або відстояну не менше 24 годин воду, температура якої знаходиться в межах 28 — 31С.

Коли сім'ядольні листочки молодих рослин розгорнуться, потрібно організувати регулярний полив (1 раз в 5 днів). Щоб не змити ніжні сходи баклажан струменем води, полив проводять з лійки з насадкою або з обприскувача. Поливати рослини бажано в першій половині дня.

ВАЖЛИВО: Поливати розсаду баклажанів потрібно так, щоб земля не була ні пересушена, ні перезволожена. Якщо після останнього поливу грунт ще досить волога, не слід заливати рослини, так як це може привести до загнивання кореневої системи.

Полив розсади баклажанів

Як обробляти розсаду баклажанів перекисом водню від шкідників і хвороб?

Перекис водню можна використовувати замість розчину марганцівки для знезараження насіння баклажан. Для цього достатньо замочити відібрані для вирощування насіння в 10% розчині перекису.

Якщо ж замочити насіння в 0,4% розчині перекису водню і залишити на 10 – 12 годин, засіб виступить у ролі стимулятора росту. Насіння, що пройшли таку обробку, не страшні хвороби. Вони швидко зійдуть, розсада буде розвиватися інтенсивніше, а врожайність кущів кілька перевищувати врожайність з необроблених рослин.

ВАЖЛИВО: Після обробки перекисом водню насіння обов'язково промивають і просушують.

Профілактичне обприскування розчином перекису водню вбереже дорослі рослини баклажан від грибкових захворювань. У відрі води розводять 1 ст. л. перекису 10% і проводять обробку.

Перекис водню захистить розсаду баклажанів від шкідників

Дріжджова для підживлення розсади баклажанів: рецепт

Звичайні пекарські дріжджі – це мікроорганізми одноклітинні гриби. Потрапляючи у добре прогрітий грунт, вони виділяють кілька найважливіших для розсади баклажанів речовин. На одночасне надходження вітаміну «В», тіаміну, ауксинів і цитокінінів рослини відгукуються добрим ростом і зав'яззю, швидким розвитком потужної здорової кореневої системи, а в подальшому – багатим урожаєм.

Щоб приготувати дріжджову підгодівлю для розсади баклажанів, знадобиться:

 • дріжджі
 • цукор
 • вода

Рецепт № 1 із застосуванням сухих дріжджів:

 1. Наповніть теплою водою літрову банку
 2. Додайте у воду сухі дріжджі (1 г)
 3. Додайте цукор (1 ч. л.)
 4. Ретельно перемішайте і залиште на 2 – 4 години
 5. Перед застосуванням розведіть з водою в співвідношенні 1:5
 6. Поливайте рослини

Рецепт № 2 з використанням живих дріжджів:

 1. Наповніть водою літрову банку, залишивши місце для дріжджів
 2. Додайте дріжджі живі (50 г)
 3. Перемішайте, залиште на 2 – 4 години
 4. Перед застосуванням розведіть з водою в співвідношенні 1:5

ВАЖЛИВО: Дріжджові підгодівлі не подіють, якщо вода або грунт будуть прохолодними. Якщо полити дріжджовим розчином розсаду баклажанів в холодну землю, ефекту від підживлення не буде.

Після застосування дріжджових розчинів, в ґрунт на грядці з розсадою баклажан необхідно внести золу або подрібнену шкаралупу яєць.

Дріжджова для підживлення розсади баклажанів

Як підгодувати розсаду баклажанів золою?

Підживлення рослин баклажан сухий деревною золою важлива на етапі цвітіння і плодоношення. Грунт грядки посипають попелом із розрахунку 1,5 склянки на 1м2.

Підживлення розсади баклажанів йодом: рецепт розведення

Йод – чудовий антисептик, який може запобігти розвитку гнильних заболеваниий на розсаді баклажан.

Йодовым розчином обприскують рослини баклажан незадовго до цвітіння. Така обробка додасть сил рослинам і захистить їх від гнилі. Для приготування розчину в 10 літрах води розчиняють 10 крапель йоду. При цьому температура води повинна бути 22 — 24С.

Також водою з йодом поливають розсаду відразу після висадки в грунт з розрахунку 1 л йодового розчину на 1 кущ баклажан.

Приготування розчину йоду для підгодівлі розсади баклажанів

Добриво з бананових шкурок для розсади баклажанів: рецепт

Бананова шкірка – джерело калію і кальцію, вміст яких у ґрунті необхідно для нормального росту та розвитку розсади баклажанів. Також добриво з бананових шкурок здатне ефективно боротися з деякими комахами-шкідниками, не переносять насичену калієм грунт.

Бананові шкурки для приготування добрива

Рецепт № 1. Універсальний компост з бананових шкурок. Готують компост восени.

 1. Дрібно нарізані шкурки бананів перемішайте з землею у співвідношенні 2:1.
 2. Помістіть в щільний чорний поліетиленовий пакет.
 3. У пакеті проробіть отвори і залиште на зиму.
 4. Навесні компост можна використовувати за призначенням, а щоб він скоріше відтанув, мішок можна на час занести в парник або опалювальний сарай.

Рецепт № 2. Висушені шкурки. Висушити шкурки банана можна на гарячій батареї або в духовці. Потім їх подрібнюють і зберігають в герметичній посуді. Використовують таке добриво на дно ємностей з розсадою баклажан, так як на поверхні грунту може з'явитися цвіль.

Рецепт № 3. Закопування шкурки банана в землю. Дрібно порізані шкурки банана закопують в безпосередній близькості від потребує підгодівлі розсади баклажанів. Вже через тиждень рослини знайдуть здоровий вигляд.

Рецепт № 4. Настій бананових шкурок для тепличної розсади баклажанів.

 1. Помістіть в трилітрову банку шкурки з 4 бананів і залийте водою.
 2. Залиште в темному місці на 3 дні.
 3. Отриману рідину розбавте водою (1:1).
 4. Використовуйте для поливу рослин в теплиці з розрахунку 1 л настою на 1м2 грядки.
Настій бананових шкурок для тепличної розсади баклажанів

Отримати хороший урожай баклажан, вчасно не подбавши про гарну підгодівлі розсади, неможливо. Стандартна схема підгодівлі складається з трьох етапів і може проводитися як за допомогою хімічних добрив, так і шляхом внесення в грунт органічних речовин за народними рецептами.

Вперше молоді рослини підгодовують в період формування сім'ядольних листочків. Для підживлення застосовують будь-комплексне добриво з вмістом азоту. Можна використовувати настій гною (1:10), курячого посліду (1:20) або настій смітної трави (1:5).

Настій гною для розсади баклажанів

ВАЖЛИВО: Необхідно враховувати, що обмін речовин у птахів своєрідний, тому різні порції посліду від однієї і тієї ж птахи можуть містити різну кількість поживних речовин. Дуже легко «спалити» коріння розсади, не дотримуючись пропорції при розведенні посліду.

Другу підгодівлю проводять, якщо розсаду баклажанів пікірують. Через 10 – 14 днів після пікіровки вносять мінеральні добрива, що сприяють розвитку здорової кореневої системи. В домашніх умовах можна приготувати добриво з яєчної шкаралупи. Для цього знадобиться:

 • яєчна шкаралупа (половина трилітрової банки)
 • тала вода
 • Приготування:
 • Шкаралупу залийте водою
 • Залишити на 3 дні в теплому місці
 • Злити воду і залити нову
 • Залишити на три дні
 • Злити воду і знову залити нову
 • Злити воду, витягти шкаралупу з банки і просушити
 • Змолоти або потовкти шкаралупу
 • Отриманий порошок підсипати на грядки (3 ст. л. на 1 м2)
Яєчна шкаралупа для приготування добрива

За 6 – 7 діб до висадки у відкритий грунт, розсаду баклажанів найкраще обробити купівельними засобом Екогель (витрата 1 л на 100 л води). Це біологічний препарат, який містить органічні кислоти, хітозан і іони срібла. Екогель стимулює розвиток коренів, знезаражує і формує імунітет до різних захворювань.

ВАЖЛИВО: Екогель безпечний для людей, тварин і комах.

Освітлення для розсади баклажана в домашніх умовах

Розсада баклажанів потребує інтенсивному освітленні з тривалістю світлового дня 10 – 12 годин.

ВАЖЛИВО: Якщо не забезпечити розсаді необхідне освітлення, вона протягнеться, стебла і листя втратять силу і колір, рослини хворітимуть і важко перенесуть пікіровку і висадження в ґрунт.

Коли природного освітлення недостатньо, над ящиками з розсадою баклажан встановлюють люмінесцентні лампи. Оптимальна висота їх кріплення – 50 – 60 см від сходів.

Освітлення для розсади баклажана в домашніх умовах

Пікірування і загартовування розсади баклажанів

Нерідко досвідчені городники намагаються висадити розсаду баклажанів таким чином, щоб виключити етап її пікірування. Пояснюють це тим, що слабкі корені баклажан важко хворіють після пересадки, а самі рослини, які пережили пікірування, сильно відстають у рості.

Дійсно, посадка насіння баклажан спочатку в окремі горщики краще. Проте, якщо немає можливості сіяти культуру таким чином, і пікірування уникнути не вдасться, то потрібно постаратися виконати його так, щоб не нашкодити слабким коренів розсади.

ВАЖЛИВО: Пікірування проводять тоді, коли на сходах з'являються другі великі листочки. Зазвичай це відбувається з 20 по 30 день з моменту посіву. Якщо провести пікетування раніше, молоді рослини, швидше за все, загинуть, якщо пізніше – будуть довго хворіти на новому місці.

Пікірування розсади баклажанів виконуйте наступним чином:

 1. За кілька годин до пікірування полийте розсаду.
 2. Підготуйте стаканчики діаметром близько 10 див.
 3. Заповніть стаканчики земляною сумішшю.
 4. Полийте землю в стаканчиках живильним розчином (коров'як -130 г, сечовина – 0,5 ст. л., зола – 0,5 ч. л. на 5 л води).
 5. Олівцем зробіть в центрі кожного стаканчика невеликий отвір.
 6. Притримуючи за листи, за допомогою лопаточки рослина акуратно вийміть із загального скриньки.
 7. Візуально оцініть довжину кореня, отщипите корінь після 0,5 див.
 8. Рослина поглибите в пророблений отвір до сім'ядольних листків і підсипають землею порожнечі.
Пикированная розсада баклажанів

Загартування розсади баклажанів проводиться за 14 – 18 днів до передбачуваної дати висадки її у відкритий грунт. Як тільки температура на вулиці встановиться і буде перевищувати 15С, ящики з розсадою щодня виставляють на вулицю на 2 – 3 години.

Якщо температура повітря значно нижче, виносити розсаду не можна. Достатнім буде скорочення поливу і ретельне провітрювання приміщення.

ВАЖЛИВО: Загартована розсада баклажанів легше приживається в грунті, спокійно реагує на перепади температури повітря і зміну погоди.

Загартування розсади

Коли і як висаджувати розсаду баклажанів у теплицю?

Якщо теплиця не обігрівається, розсаду баклажанів висаджують при сталій температурі повітря 16 — 18С.

ВАЖЛИВО: Баклажани висаджують у теплиці окремо від інших рослин. Якщо такої можливості немає, допустимо сусідство з розсадою помідорів.

Рослини баклажанів висаджують таким чином, щоб між ними залишалося відстань 40 – 50 см, а між сусідніми рядами – 50 см. Не варто занадто заглиблювати рослини. Поглиблення повинні бути на 1,5 – 2,5 см вище грудки землі.

Перед висадкою розсади, грунт у теплиці можна підготувати наступним чином (норми витрати на 1 на 1 м2 грунту):

 • внесіть золу (2 ст.)
 • суперфосфат (1 ст. л.)
 • аміачну селітру (1 – 1,5 ст. л.)
 • сульфат калію (1,5 ст. л.)
 • торф (0,5 відра)
 • річковий пісок (0,5 відра)
 • перекопайте землю і розрівняйте її поверхня
 • підготуйте лунки
 • у кожну лунку залийте за 1 – 1,5 л води

Коли підготовлені лунки, в них акуратно висаджують рослини і присипають грунтом порожнечі. Якщо розсада поміщається в лунки в торф'яних горщиках, необхідно зрізати у них днища і надірвати одну стінку, щоб допомогти коріння скоріше пробитися.

ВАЖЛИВО: Якщо розсада баклажанів дуже слабка або переросла, її краще підв'язати.

Теплиця для вирощування розсади баклажанів

Яку температуру витримує розсада баклажанів?

Розсада баклажанів відчуває себе найкращим чином при +22С. При зниженні температури рослини хворіють, їх ріст і розвиток сповільнюються.

Якщо розсада висаджений в грунт, а температура повітря впала до 1 — 3С, саджанці загинуть. Щоб подібного не сталося, при ранньої висадки баклажан в теплицю, необхідно обладнати її пічкою на випадок непередбаченого похолодання.

Оптимальна температура для розсади баклажанів +22С

Вирощування розсади баклажанів на туалетному папері без землі

Технологія вирощування розсади баклажанів без землі на туалетному папері дуже проста, до того ж такий спосіб дозволяє городникові заощадити час і площа:

 1. Наріжте щільний поліетилен на смуги довільної довжини, шириною 10 див.
 2. Зверху кожної смуги целофану викладіть смугу туалетного паперу.
 3. Рясно змочіть папір водою.
 4. Розкладіть насіння баклажан, залишивши з країв трохи вільного місця.
 5. Накрийте насіння зверху ще однією смугою паперу.
 6. Змочіть верхню смугу.
 7. Накрийте поліетиленом.
 8. Поверніть всі в рулон.
 9. Вставити рулон в обрізану пляшку або склянку.
 10. Налийте 3 – 5 см води (в залежності від діаметра стаканчика).
 11. Залиште на підвіконні, час від часу змінюючи і підливаючи в склянку воду.

Вже через 7 днів з-під шарів плівки з'являться перші сходи, а до кінця другого тижня зійдуть всі рослини. В парник пересаджуйте рослини тоді, коли у них з'являться за два справжніх листочка.

Вирощування розсади баклажанів на туалетному папері без землі

Висадка розсади баклажанів у відкритий грунт

У відкритий грунт розсаду баклажанів висаджують тоді, коли на рослинах з'являється не менше 5, але не більше 7 листочків. При цьому висота розсади буде 8 – 10 див.

ВАЖЛИВО: Обов'язковою умовою висадки баклажан у відкритий грунт є температура повітря від +22С.

Підготовка грунту і технологія висадки розсади у відкритий грунт аналогічна висадці у теплицю.

Вирощування розсади баклажанів на туалетному папері без землі

Хороший урожай баклажан стане нагородою терплячому уважному овочівника. Вже через 30 – 40 днів від початку цвітіння на кущах з'являться перші плоди. Найголовніше – вчасно зібрати їх, не допустивши повного дозрівання, і забезпечити найкращі умови для збереження: перемішати з золою і поставити в прохолодне темне місце.

Відео: Баклажани у відкритому грунті. Особливості догляду