Коли квартирантів не можна виселити навіть через суд: юридичні тонкощі

У даній статті ми розглянемо важливі моменти про виселення квартирантів, а також дізнається, коли суд може відмовити в даній процедурі.

Кожен, у кого є власне вільне житло, хоча б раз замислювався про його здачі в оренду. Але на ділі все виявляється в рази складніше, ніж могло здатися на перший погляд. Здача квартири мешканцям під оренду – непростий і трудомісткий процес, з яким може впоратися далеко не кожен орендодавець. Особливо, коли справа доходить до моменту, коли потрібно виселити квартирантів. У цьому питанні можуть виникнути певні труднощі, про які ми і поговоримо в цьому матеріалі.

Коли виселити квартирантів не можна навіть через суд: юридичні тонкощі

На жаль, не завжди вдається вирішити конфлікти між мешканцями та орендодавцем мирним шляхом, тому все частіше звичайна процедура про найм квартири закінчується скандалом. Суть проблеми полягає в тому, що господар квартири не має права виселяти квартирантів, коли йому заманеться.

Важливо: Господар квартири повинен розуміти, що впускає у свій будинок сторонніх людей під свою відповідальність, а тому відповідає за свої дії перед сусідами і правоохоронними органами. І, на жаль, немає гарантій про збереження квартири та усіх всередині стоять предметів, а також про своєчасну оплату житла і комунальних послуг. І тим більше немає поруки, що вдасться відшкодувати збитки, які були нанесені, після виселення квартирантів.

Впускаючи сторонніх людей у своє житло, ви берете це на свою відповідальність

Які можуть бути підстави і причини у орендодавця для виселення квартирантів?

В незалежності від того, яким чином квартиронаймачі і господар квартири прийшли до етапу з'їзду, важливо пам'ятати, що відсутність договору стане серйозною перешкодою, яка може пригальмувати саму процедуру виселення квартирантів.

Найчастіше власникам житлового приміщення не дуже вигідно складати договір і завірити його у нотаріуса з багатьох причин. Найпоширеніший привід – це відсутність бажання платити податки державі. Крім цього, багатьом просто не хочеться займатися купой паперів та вникати у всі бюрократичні тонкощі. Але зараз не про це, кожен має право сам вирішувати й відповідати за свої вчинки.

Господар квартири в будь-який момент може припинити проживання тих чи інших людей на його житловій площі, якщо:

 • мешканці квартири регулярно прострочують оплату оренди та комунальних послуг. Особливо, якщо борг перевалив вже за 2-3 місяці, але для тривалої форми договору має бути півроку;
 • спостерігається порушення тих або інших домовленостей з господарем квартири. У цьому питанні може бути все суто індивідуально. Але воно має обов'язково зазначити хоча б в саморобному договорі;
 • експлуатація житлового приміщення не за його прямим призначенням. Тим більше, коли починають скаржитися сусіди з усіх боків;
 • псування майна орендодавця або неправильний догляд за квартирою.

Важливо: Ці причини будуть вагомим доказом у суді. Але, якщо немає договору, то квартиранти залишаються в орендованій квартирі до моменту, поки суд не ухвалить рішення. При складанні подібної папери в такому випадку господареві потрібно просто написати письмову заяву. Також врахуйте, що у всіх інших випадках, суд може бути на стороні квартирантів.

Наявність договору відіграє велику роль

Чи має право власник квартири виселяти квартирантів, коли йому заманеться?

 • Власник квартири, якщо не було ніякого договору, має право виселити квартирантів в будь-який час, просто скасувавши оренду житлової площі.
 • Причини, перелічені вище, можуть стати вагомою причиною для звернення орендодавця до суду в тому випадку, якщо мешканці добровільно відмовляються виселятися.
 • Якщо ж господар квартири планує вирішити дану проблему своїми силами, то процедура виселення може придбати несподіваний характер.

Важливо: При складанні договору розірвати його достроково можуть тільки наймачі. Тому виселити квартирантів просто так господар не має права. Виключення складають зазначені вище причини.

 • Варто торкнутися ще тему наявності дітей. Якщо договору немає, то це вже залежить від совісті господаря. Хоча наявність дитини дає якісь привілеї при зверненні до суду у вигляді невеликого пом'якшення. Також він може вирішити скасувати виселення квартирантів або ж надати дане житло, поки не знайдеться йому заміна. Мова, природно, йде за неповнолітніх дітей.
 • Також варто згадати зимовий період – ніяких заборон на виселення квартирантів в цей час немає. Тому власник може виселити їх з допомогою поліції або звернутися до суду. Але для останнього варіанту потрібно надати вагомі причини для виселення, про яких ми говорили ще в самому початку. Якщо ж у вас відсутній договір, то про заборгованості потрібно буде забути.
Сім'ї з дітьми мають пом'якшувальні обставини

Способи, як можна виселити квартирантів:

 • просто змінити замок. Але для цього повинні бути вагомі причини, оскільки наймач може подати позов до суду;
 • викликати поліцію, щоб співробітники допомогли звільнити приміщення. Знову ж, має бути вагомий мотив, а не просто приїзд тітки Зіни з іншого міста на тиждень;
 • суд вже вважається крайнім заходом, що використовується у випадках, коли мешканці і господар не можуть прийти до спільного знаменника.

В якому випадку власник не має права примусово виселяти квартирантів навіть через суд?

Наявність завіреного у нотаріуса договору про оренду квартири — це дуже важливий момент. Зазвичай в договорі вказується часовий проміжок, за який квартиронаймачі мають повне право проживати на орендованої житлової площі. Договори бувають двох видів: короткострокові (до 1 року) і довгострокові (від 1 до 5 років).

Важливо: У випадку якщо в договорі не прописано термін проживання квартирантів або ж договір взагалі не було складено, то суд буде відштовхуватися від максимального терміну проживання.

Орендодавець зобов'язаний своєчасно попередити квартирантів про виселення
 • Перший варіант укладення короткострокового договору більш вигідний для орендодавця. Також відзначимо, що при укладенні його строку він не продовжується автоматично! Виняток становить тільки випадок, якщо це згадувалося в його структурі.
 • Проблема ж полягає в довгостроковому договорі оренди, що передбачає певні правила, які зобов'язані виконувати, як квартиронаймачі, так і власник:
 • у разі якщо орендодавець не сказав про це, а квартирант не з'їхав з квартири за цей час, то договір вважається автоматично продовженим.
 • У подібній ситуації власник не має ніякого права виселяти квартиранта протягом усього терміну дії документа.
 • Важливо: якщо господар квартири попередив квартиронаймача, що той не має наміру найближчим часом здавати квартиру в оренду, а сам робить це, то квартирант має право подати в суд і оскаржити це рішення. За рішенням суду власнику доведеться виплатити моральну шкоду квартиранту і укласти з ним договір про оренду житла.

  Суд буде на стороні квартирантів, якщо не будуть надані вагомі докази

  Хочемо зробити висновок на підставі всього вищесказаного – при здачі житла в оренду для своєї ж безпеки та уникнення всіляких негативних випадків при виселенні квартирантів укладайте договір! Але краще для себе оформляти його терміном не більше ніж на 12 місяців. У разі необхідності, його можна продовжити на такий же період.

  Відео: Коли і як можна виселити квартирантів?