Екзистенційний криза: ознаки — що це, як боротися?

У даній статті ми поговоримо, що таке екзистенційний криза і як боротися з ним правильно.

У житті кожної людини може наступити період, коли наступають серйозні зміни. Принаймні, так здається. Долі підкидає випробування, які варто було б подолати. Виграєш гру, так отримаєш багато, а ні — так тому і бути. Від екзистенціальної кризи або кризи особистості ще ніхто не йшов і пережити його доведеться, як би сильно цього не хотілося. Як розпізнати його початок і чому він з'являється? Як його пройти правильно? Давайте дізнаємося.

Що таке екзистенційний криза?

Екзистенційний криза

Екзистенційну кризу (кризу особистості) являє собою переломний момент у житті людини, яким у підсумку визначається протягом життя в подальшому. Він супроводжується емоційними переживаннями. У цей період людина визначається з новим напрямком в житті і інакше починає сприймати дійсність.

Для особистісного зростання потрібно дотримуватися чіткої вимоги — поміняти стиль, спосіб життя, мислення, ставлення до всього, навіть до себе. Зрозуміти, що у вас почався перехідний період можна за симптомами його прояви.

Як проявляється екзистенційний криза: ознаки, симптоми

Основною причиною, яка дає поштовх початку кризи, є великі зміни в житті. Не завжди це щось погане. Наприклад, це може бути випускний в інституті, успішний початок кар'єри, весілля, переїзд, розлучення і так далі. Кожна з представлених ситуацій супроводжується великим емоційним сплеском, зміною поведінки і так далі. Так як же проявляється цей екзистенційний криза?

 • Ви стали спати набагато більше або менше

Криза є джерелом великого стресу та тілу потрібна хоч якась розрядка. У підсумку виходить, що людина, яка звикла багато спати, раптом взагалі страждає від безсоння, а той що вставав спозаранку тепер спить до обіду. Це все пов'язано з переживаннями, які крутять в голові постійно і не залишають ні на хвилину.

 • Ви починаєте порівнювати себе з успішними знайомими
Особистісний криза

Буквально вчора вам було не цікаво, як живуть ваші однокласники, але вже зараз ви страждаєте, що у Серьоги нова квартира в елітному районі, у Оленки багатий чоловік, та й сама вона нічого. А ваші успіхи здаються дрібними і навіть похвалитися нема чим. Відповідно, ви починаєте думати, що ви невдаха.

 • Вам стало здаватися, що вас не цінують

Ще не так давно вдома і робота приносила задоволення, але раптом жарти колег і членів сім'ї стали дратувати і здаватися образливими. Ви стали замикатися в собі, збирати образи і думати, що більше вас не цінують.

 • Складно зосередитися

Коли ми впевнені в собі і не напружуємося, то запросто здатні зосередитися на важливій справі. А от якщо ви втомилися, «вигоріли», то зосередитися вже складніше. Навіть прості завдання викликає труднощі.

 • Хочеться кинути все і поїхати

Коли стає неможливо жити, як і раніше, то з'являється бажання, щось кардинально змінити. І здається, що для початку нового життя треба поїхати далеко і в невідомому напрямку.

 • Часто змінюється настрій
Часта зміна настрою

Буквально пару хвилин у вас був чудовий настрій, а тепер здається, що життя звалилася. Нервова система разом з гормональною дає збій і при цьому змінюється склад крові. Це не може не вплинути на настрій і воно починає активно змінюватися.

 • Ви стали робити більше покупок

Ви намагаєтеся піти від надуманих або реальних складнощів і відправляєтеся на шопінг. Покупки роблять вас нібито щасливим, але цей стан швидко проходить.

 • У вас пропало бажання готувати

Якщо ви раніше з задоволенням займалися готуванням, ну або хоча б вона у вас не викликала негативу, то зараз у вас повністю відпало бажання це робити чи є з ким-то за одним столом.

 • Ви стали відчувати огиду до партнера

Якщо вам завжди було приємно товариство вашого чоловіка, а тепер він у вас викликає негатив, то ваша пара переживає кризу. Ви несподівано зрозуміли, що він неакуратний або чавкає, так і в ліжку з ним валятися до обіду більше не хочеться.

 • На вас накочує ностальгія

Коли людина переживає кризу, то він часто повертається в минуле, дивиться назад і думає, що раніше все було чудово.

 • Ви стали апатичними
Апатія

Ви не можете самостійно приймати рішення і взагалі вам не хочеться нічого робити. Ви стали частіше скаржитися і вам дуже хочеться, щоб вам надали моральну і матеріальну підтримку.

 • Вас не радує майбутній відпустку

Якщо раніше ви дуже раділи відпустки і мріяли, як ви його проведете, заздалегідь купували квитки, то вже сьогодні вам навіть не хочеться до нього готуватися. Хоча залишився лише місяць.

 • Ваш апетит змінився

Як правило, стрес змінює смакові звички. Ви можете, тобто все підряд і навіть те, що вам раніше не подобалося, то взагалі забувати поїсти і навіть не помічати цього.

 • Ви перестали мріяти

Кожен з нас про щось мріє написати книгу, відвідати яку-небудь країну, купити дорогі черевики і так далі. Коли починається криза, то уява перестає працювати.

 • Ви чіпляєтеся за старих друзів

Дуже добре, якщо ви змогли зберегти дружбу з дитинства. Але інтереси часто змінюються й одні друзі йдуть, а інші з'являються. Це абсолютно нормально. А от коли ви намагаєтеся підтримувати спілкування з тією людиною, з яким у вас абсолютно нічого спільного немає, то це вже не нормально.

 • Ви не дотримуєтесь звичний режим дня
Збивається режим життя

Ви перестали займатися спортом і стали їсти на ніч. Отпрашиваетесь з роботи, мотивуючи це тим, що захворіли. Так, вам соромно брехати, але інакше не виходить.

 • Ви стали постійно вибачатися

Кожна зріла людина довіряє собі. Але під час кризи він раптом втрачає впевненість та стає надто боязким, а тому людина починає постійно вибачатися перед іншими.

 • Багатозадачність вам не під силу

Раніше ви могли робити відразу кілька справ одночасно, а тепер вас такий режим швидко стомлює і дратує. Під час кризи люди намагаються вигадувати справи і зустрічі тільки б нічого не робити.

  Вам стає страшно перед майбутнім

Вас лякає невідомість і ви не знаєте, що збираєтеся робити далі. Від такої невідомості у вас починається паніка, ви завжди думаєте про гіршому, яка «обов'язково» повинно трапитися.

 • Ви не вірите в чужу підтримку

У кожного є свої турботи і це дійсно так. Але це не означає, що ви тепер нікому не потрібні. Переживаючи кризу, людина міркує не об'єктивно і не може нормально оцінювати ситуацію.

Чому виникає екзистенційний криза: причини

Чому виникає екзистенційну кризу

Кризи, як ми вже сказали, можуть виникати в результаті великого емоційного поштовху, який зумовлений змінами в житті. Є три основних види криз, у кожного з яких є свої причини появи.

 • Вікові кризи

Як правило, вони виникають на порозі переломних етапів життя. У певному віці вони починаються і володіють характерними ознаками. Вони цілком передбачувані.

Дитячі кризи виникають в 3, 7 і 14 років. Головною причиною їх появи є ростові скачки, коли змінюється зростання і стає особистість.

Дорослі переживають їх в 18, 30, 40 і 60 років, але не обов'язково. Вони можуть розпочатися раніше або пізніше. У цей час відбувається переосмислення життя і людина переходить на новий рівень. У нього може розвиватися на тлі цього депресія, він сильно змінюється і переосмислює минуле.

Зазвичай вікової криза починається напередодні дня народження, і замість приємного настрою раптом з'являється паніка і моторошне бажання підвести риску. З'являються питання про те, що вже зроблено, що можна було зробити і як бути далі.

Щоб розібратися з цим максимально ефективно, слід підготуватися заздалегідь і тоді буде набагато простіше.

 • Ситуативні кризи
Ситуативний криза

Вони виникають унаслідок різних ситуацій. Наприклад, ви втратили близьку, у вас різко погіршилося матеріальне становище, ви переїхали і так далі. Починаючи нове життя, ніколи не знаєш, чого від неї очікувати, а невизначеності боїться кожен. Більше того, все трапляється так, що одна невдача тягне за собою ще кілька. Це все може сильно підкосити і ви опинитеся в глухому куті, звідки дуже складно вийти. Ось саме про цей етап і кажуть — «Що не вбиває, те робить нас сильнішими».

 • Переоцінка цінностей

Коли людина переглядає свою систему цінностей і шукає нове в життя, то це призводить до виникнення духовної кризи. Він виникає або внаслідок минулих переживань змін або навіть незалежно від них. До речі, саме ця криза вважається найбільш важливим періодом становлення особистості.

Етапи екзистенціальної кризи: кроки

Етапи кризи особистості
 • Занурення. На цьому етапі починається занурення і йому передує емоційний вибух. Стан здоров'я людини погіршується, і він починає плутати звичні алгоритми і приймає хаотичні рішення. До речі, можна на цьому етапі «піти в себе». Апатичний настрій і нічого не хочеться робити.
 • Усвідомлення проблеми. Поки ще досі не зрозуміло, що треба робити, але зрушення вже є, тому що ви починаєте замислюватися про причини події. Межі майбутнього розмиті і не здаються райдужними. Людина починає шукати нові рішення.
 • Переломний етап. Тут вже починають з'являтися погляди на проблему і хочеться змін. Ситуація не здається безвихідною і поступово «лід» руйнується.

Ось так відбувається класична криза, після якого людина переходить на новий рівень. Проте, буває і інший результат — психічний розлад, суїцид, алкоголізм або наркоманія. Ці наслідки викликані тим, що складний стан було проігноровано. Щоб такого не сталося, краще заздалегідь дізнатися, як пережити кризу.

Як пережити екзистенційний криза — що робити: поради

Як пережити особистісний криза?

Іноді достатньо зупинитися лише на день, а краще влаштувати собі тиждень гарного відпочинку. Можна використовувати цей час для дезінтоксикації від зайвої інформації. Вимкніть телефон, не користуйтеся інтернетом. Тільки коли ви приймете себе і свій стан, то можна повертатися до пріоритетів.

Поставте собі нові цілі в житті. Розробіть план і почніть діяти. Можна знайти нову роботу, відправитися на важливу зустріч або просто поговорити з потрібними людьми.

Найголовніше — не ховатися від світу. А якщо ви зробите самоаналіз, то зможете перетворити всі нове в конкретні результати. Існує кілька важливих порад, про яких ми вже сказали, але варто висвітлити більше.

1. Не ховайтеся

Найперша помилка, яку робить кожен — ховається від нового для нього стану, що він не розуміє. Коли людина ховається, то він замикається і не може бути чесним навіть з собою і у нього з'являються різні фобії.

Не варто плутати бажання втекти з бажанням відпочити. Друге точно поліпшить ваш емоційний стан. Щоб успішно долати всі переломні моменти, потрібно дивитися страхами в обличчя і боротися з ними.

2. Знайдіть точку опори

Боротьба з екзистенціальним кризою

3. Побачити відтінки

Зазвичай ми ділимо все хороше і погане, але при цьому забуваємо, що завжди є багато різних відтінків і напівтонів. І людина в цьому випадку не виняток. Ви повинні постаратися прийняти себе як є, з усіма недоліками. І дуже добре, якщо у вас виявиться до себе багато претензій. Це означає, що вам є куди рости.

4. Створіть фільтр

Криза — це прекрасний час, щоб переглянути своє коло спілкування, викинути непотріб і обзавестися захопленнями, якщо їх немає або знайти нові. Нас часто оточує не тільки приємне, але навпаки. І останнє часто забирає купу сил. Від цього точно треба позбутися, тому все, що нам не по душі, нав'язане кимось зі сторони. Переживаючи цей непростий час, потрібно займатися тим, що подобається.

5. Займіться собою

Займіться собою

Зв'язок внутрішнього і фізичного стану дуже міцна і це знає кожен. Коли ми активно тримаємо своє тіло в тонусі, то зцілюємо і душу. А спілкування, похід на заходи і так далі, змушують одужувати весь організм. Якщо це працює, то чому б і не скористатися?

6. Станьте першовідкривачем

Будь-яка людина є всередині себе дослідником і постійно відкриває щось нове. Хтось не намагається проникати в свої глибини, а хтось активно досліджуються. Незважаючи на все, самопізнання потрібно всім. Коли людина перебуває на роздоріжжі, то йому просто необхідні нові емоції, ідеї, думки, захоплення і так далі. Так, якщо ви знайдете щось для себе цікаве, то це дозволить швидше пережити кризу і з мінімальними втратами.

Ви можете дивитися на кризу, як на напівпорожню склянку і боятися зустрітися з ним. А можете подивитися на це з іншого боку. Як ніби стакан на половину повний. В останньому випадку криза стане для вас можливістю змінитися і витягнути назовні свій потенціал, якого ви раніше не помічали. Якщо ви освоїте майстерність проходження криз, то зможете змінити своє життя в кращу сторону. Як би банально це не звучало, але все залежить тільки від вас.

Відео: Екзистенційний криза. Як повернути втрачений сенс життя?