Байка Крилова «Ворона і лисиця»: аналіз байки, лестощі як основний елемент подій у байці. Порівняння життєвих ситуацій з прикладом у байці Крилова «Ворона і лисиця»: використання і розпізнавання лестощів

Приклад лестощів у байці «Ворона і лисиця», порівняння аспекти лестощів в реальному житті і байці.

Поетом і байкарем Іваном Андрійовичем Криловим написано більше 200 байок. Всі віршовані оповідання просочені життєвою мудрістю. Зміст кожної байки змушує задуматися і допомагає винести важливий повчальний урок. Розглядаючи різні життєві ситуації, можна зробити правильні висновки на майбутнє.

З допомогою персонажів байки зачіпаються проблеми суспільства і моральності. Образи тварин допомагають точніше втілити і розкрити всі сторони людського характеру.

Байка «Ворона і лисиця»

У 1808 році увазі читача представлена байка «Ворона і лисиця». Сюжет цього твору відомий з давнини і переписаний багатьма зарубіжними і російськими письменниками. Байка Крилова відрізняється більш влучним і дотепним описом героїв. Їх образи більш реалістичні. Основне завдання автора, показати, до чого приводити лестощі. Не можна сліпо довіряти людині, інакше станете жертвою його обману. Крилов дуже часто стикався з подібним проявом. Лестощі була невід'ємною частиною вищого суспільства. Це якість часто высмеивалось в популярних літературних творах.

Байка
 • Крилов дуже яскраво змальовує характери героїв. Щоб як можна точніше розкрити їх багатогранність, письменник використовує велику кількість красномовних прикметників.
 • Структура байки розділена на дві частини. Таким чином автор акцентує увагу на задумом твору. У чотиривірші викладена повчальна мораль розповіді. Одна з фраз байки стала крилатим висловом: «Вороні десь бог послав шматочок сиру».
 • Лестощі дуже часто присутня в діалогах між людьми. Невелике перебільшення у словах не має згубного впливу. Але коли лестощі надмірна, то можна зіткнутися з неприємними наслідками. Людина, який ласий на солодкі промови, як правило, дурний і самовдоволений.
 • Головними героями байки виступаю ворона і лисиця. Перед лисицею стоїть завдання – будь-якими способами отримати бажаний шматочок сиру. Вибравши хитру тактику, вона домагається своєї мети. Ворона стає жертвою обману.

Крилов розкриває в них негативні якості. Ворона уособлює людську дурість. У багатьох літературних творах казковий персонаж ворони передбачає віщу птицю. Тому Крилов в жартівливій формі називає її Віщуни. Недалекоглядність птиці залишає її без обіду. Пішовши на поводу у хижачки, ворона проявляє слабкість. Всього на секунду розслабилася і тут же потрапила в майстерно розставлений капкан.

Ворона і Лисиця

Крилов підкреслює неповороткість птиці – вона не злітає, а нагромаджується на дерево.

На початку байки ворона представлена красунею і відмінною певуньей:

“Голубонько, як хороша!
Ну що за шийка, що за очі!
Розповідати, так, право, казки!
Які пір'ячко! Який носок!
І, мабуть, ангельський бути повинен голосок!...".

Наприкінці байки автор, за допомогою сатири, перекреслює її гарний спосіб:

"Ворона каркнула в усі гайвороння горло".

Знак оклику після кожного звернення підкреслює інтонацію і старання рудою шахрайки. Емоційні висловлювання мають подвійний вплив на співрозмовника.

 • В образі лисиці з перших рядків проглядається ехидность, вкрадливість і обережність. Вона представлена, як втілення хитрості і розуму. Розуміючи, що сила і спритність у боротьбі з вороною недоречні, лисиця бореться за ласий шматочок іншим способом.
 • Її влесливий мова звучить немов приємна музика. Кожен рух лисиці підкреслює її підступність і спритність. Неспокійний рух хвоста і солодка мова шахрайки насторожують. Своєю надмірною похвалою лисиця майстерно зачаровує марнославний ворону.
 • Лисиця поставила перед собою мету і наполегливо не відступала, поки не отримала результат. Її наполегливість гідна поваги. Лисиця позиціонується автором як негативний герой. У своїх діях вона користується підступними методами. Для неї на першому місці особисті бажання та інтереси. Героїня готова роздобути бажане за будь-яку ціну.
 • Вибравши нечесний спосіб, лисиця здобула перемогу. Її виграшне становище як би суперечить моралі байки. Адже якщо лестощі — це погано, то чому лисиця виявилася переможницею?! Виходить, що є ситуації в житті, коли всі засоби хороші. Напевно у читачів складається різне враження про цього персонажа.
 • Так само відбувається і в житті. Підлесників не цікавлять почуття співрозмовника. Нахабна лестощі часто звучить як висміювання. Але людина, яка лестить, може потрапити у власну пастку. Адже розумний і освічений співрозмовник здатен одразу зауважити льстивую похвалу.
 • Ворону не можна віднести ні до негативних, ні позитивних героїв. Вона не спромоглася обдумати почуте і в цьому її велика дурість. Розуміючи, що перед нею хижа хитра лисиця, ворона все одно прислухається до солодким промовам. Лестощі засліплює її і підкуповує. Втративши пильність, ворона потрапляє в пастку. Ласий шматочок сиру дістається лисиці.
Ворона і Лисиця

Події, що відбуваються в байці доводять, що якщо вам лестять, то співрозмовником переслідують корисливі цілі. І як тільки льстец домагається бажаного, то всі обіцянки розчиняються в повітрі. Автор підкреслює, що льстец завжди зможе підібрати потрібні слова і добитися розташування: «... І в серці льстец завжди відшукає куточок.» Тому потрібно вміти тверезо і холоднокровно оцінювати події.

У такому разі вас складніше буде збити з пантелику. Кожній людині приємно, коли його хвалять. Але отримуючи компліменти в свою адресу, навчитеся фільтрувати почуте. За улесливими промовами одного можуть ховатися хитрі наміри. Ворона і лисиця — байка, написана з метою змінити читача в кращу сторону.

Як розпізнати лестощі в розмові?

У різних життєвих ситуаціях кожен з нас стикається з лестощами. Одним подобається отримувати компліменти, інші сприймають у багнети. В обох випадках важливо навчитися розрізняти щирі слова від брехливої лестощів.

 • Чим більше ви любите слухати похвалу, тим слабкіше ваш захист. З допомогою приємних слів можна легко маніпулювати людиною. Часто розташування співрозмовника досягають у своїх корисливих цілях. Можливо, це спосіб подяки за вчинений вами вчинок.
 • Або вас хочуть спонукати до конкретних дій. Потрібно спробувати розпізнати мотивацію людини. У разі отримання заслуженої похвали, потрібно розуміти людина щира або просто шукає спосіб заслужити вашу довіру, щоб використовувати надалі.
 • Поведінка льстеца легко читається з боку. Зацікавлений погляд, тембр голосу і манера спілкування – невід'ємними помічники подібної тактики. Щирі душевні слова супроводжують емоції іншого характеру. Розумна похвала надихає людину і додає впевненості у власних силах.
 • Бувають випадки, є винятком з правил. Іноді, перебільшена похвала йде на благо. Наприклад, ви стали випадковим учасником заходу. Вам необхідно проявити прихильність до малознайомої особі. Трохи знайшлося в цьому випадку може врятувати ситуацію.
Слова бувають улесливі

Звертайте увагу від кого виходить похвала. Однозначно не варто чекати нічого хорошого від своїх супротивників. Лестощі можна використовувати для прикриття ваших провин. Варто замислитися, де ви промахнулися. Лестощі людини, що залежить від вас, передбачає нові прохання і бажання. Не дозволяйте впливати на вас таким способом. Ваше завдання вивести людину на чисту воду. Розуміючи реальні наміри співрозмовника, ви зможете вибрати гідну тактику.

Лестощі умовно можна розділити на кілька видів:

 • Витончена лестощі – такий вид використовують уважні і небезпечні особи, які бажають домогтися вашого розташування.
 • Груба лестощі – виходить від явних підлабузників і хамів. Такий вид лестощів необхідно припиняти, інакше бесіда залишити неприємний осад. Відповідайте людині такої ж манерою спілкування.
 • Чергова лестощі – такий вид лестощів часто використовують для підлабузництва. Вона доречна як на роботі, так і в домашній обстановці. У деяких людей чергова лестощі стає звичним способом життя.
 • Жартівлива лестощі – часто озвучується в невимушеній обстановці і не несе в собі подвійний зміст. Така лестощі часто звучить у компаніях з кількох людей.
 • Лестощі із сарказмом – така лестощі виходить від жорстоких людей, які хочуть вразити співрозмовника. З такою людиною слід боротися його ж зброєю.

Кожен сам вирішує, як реагувати на різні види лестощів. Проявляючи спокій, ви обескуражите співрозмовника. Адже його завдання викликати у вас конкретну реакцію. Не отримавши від вас ніякої реакції, інтерес до вашої персони стихне. Якщо ви почнете підігравати льстецу, то підсилите бажання догодити вам. Відповідаючи хитрістю на хитрість легше розпізнати людські наміри.

Слова з лестощів

Агресивна реакція на компліменти буде виглядати нерозумно з вашого боку. Не варто давати зрозуміти співрозмовнику, що його наміри для вас прозорі і зрозумілі. В такому випадку людина відсторонитися від вас. Найприйнятніший спосіб — це помірна реакція зі сформованої ситуації. Подаруйте співрозмовнику аналогічні емоції. Не варто дорікати людини в його манері спілкування. Кожен має право сам вибрати свою модель поведінки.

Як вміло використовувати лестощі?

Використовувати лестощі в своїх корисливих цілях слід з великою обережністю. При правильній техніці цим методом можна вміло впливати на людину. Не можна лестити всім підряд. Лестощі доречна для досягнення конкретної мети.

Лестити тільки для того, щоб сподобається, дуже примітивно і нерозумно. Постійне застосування подібної тактики викличе до вас недовіру і насторожене ставлення з боку оточуючих.

 • Лестощі завжди повинна бути доречна, інакше ризикуєте нарватися на агресивну реакцію. Співрозмовник, у якого немає до вас інтересу, проігнорує вашу похвалу. Самодостатній і самовпевнена людина також пропустить будь-яку лестощі повз вуха.
 • Якщо ви хочете добитися прихильності людини і знайти доречний спосіб маніпулювання, то для початку необхідно поспостерігати за його поведінкою. Особисте спілкування дозволить передбачити наперед можливу реакцію людини.
 • Спробуйте розглянути співрозмовника якості, які є його перевагою перед іншими. Слова похвали підбирайте виходячи з кола його інтересів. Лестощі доводиться до місця, коли людина чує те, що він хоче. Підкреслюйте прагнення і гідності, висловлюйте захоплення досконалими справами. Чим дурніші людина, тим більшого ефекту ви досягнете.
Вміле використання лестощів

Похвала дуже доречна в робочому процесі і є невід'ємною частиною кар'єрного зростання. Начальство дуже любить, коли захоплюються їх рішеннями. Якщо ви хочете, щоб ваша лестощі не пройшла повз вуха слухача, знаходите в людині такі якості, які не помічають інші. Таким чином ви виділитися на тлі інших.

Лестощі має не тільки негативні, але і позитивні сторони. Вона допомагає викликати розташування і підняти самооцінку. З її допомогою встановлюється теплі взаємини. Лестощі є легким інструментом для ефективного досягнення певних результатів.

Відео: Байка «Ворона і лисиця»