Що таке Причастя в церкві, як до нього підготуватися, як відбувається Таїнство Причастя? Навіщо потрібне причастя і кому воно заборонено?

У даній статті ми розглянемо цікаву інформацію про таїнство, Таїнство Причастя. Докладно розберемо цей древній ритуал, який зберігся і важливий навіть сьогодні.

Причастя – це таїнство для душі хрещеної і віруючої людини. Кожного з нас щодня переслідують спокуси, гріхи, яким складно не піддатися. Усвідомивши свої помилки, душевно відчувши потребу в очищенні, підсвідомість підштовхує піти в Церкву на зустріч до Господа попросити вибачення, сповідатися. До цього святого Таїнства слід ретельно підготуватися, щоб причастя було направлено на очищення душі і тіла.

Що таке Таїнство Причастя?

Що таке Причастя? Причастя – це дар Бога людям. Суть дару – можливість бути ближче до Христа, бути з ним як з другом у найтісніших відносинах. Звичай вкушання просфори з вином як спосіб з'єднання з Богом — дуже древній. Таїнство причастя Христос запровадив у Великий Четвер, за день до розп'яття, за 3 дні до Воскресіння.

Він встановив це таїнство на Тайній Вечері, тобто під час останньої вечері з учнями. На тій вечері він освятив чашу, хліб і вино. На Причасті отримують частинку Бога — просфору і вино, що символізує Тіло та Кров Господа. Склався звичай першими до Чаші пропускати дітей, потім підходять чоловіки, після них — жінки. Біля чаші не хрестяться, щоб випадково не зачепити і не перекинути її.

Причастя — це дар Божий

Важливе в таїнстві Причащання з'єднання з Богом. Причащаючись Тілом і Кров'ю нашого Спасителя від єдиної Чаші, ми тим самим єднаємося і один з одним. Молитва в храмі привід проявити ознака свого дружелюбності до друзів Христа. Що таке Причастя в церкві можна зрозуміти тільки побувавши на ньому.

Зараз більшість людей хрещені, але не освічені, тобто не мають базових знань про віру і тим більше про церковні Таїнства. Але коли людина не бере участь у таїнствах Церкви, йому дуже складно протистояти тим спокусам і спокусам, які постійно приводить його земна метушня. Душа людини бажає духовного спілкування, але шукає, деколи, його зовсім не там, шукає раю, але часто помиляється у своєму пошуку.

Як підготуватися до Причастя?

Без підготовки на Причастя не йдуть. Якщо чоловік хрещений, і при цьому він не сумнівається, що це Тіло і Кров Христові, Святі Дари, все-таки церква вимагає від нього додаткової підготовки. Вона полягає в відвідування богослужіння, читання Священного Писання.

Напередодні дня причащання необхідно присутність на вечірньому Богослужінні. Це обов'язкова умова підготовки до Таїнства Причащання. По закінченні служби або на наступний день потрібно сповідатися у своїх гріхах і отримати помилування від Господа.

Перед причастям слід прочитати молитви

Важливо також дотримувати пост від 3 до 7 днів, не вживати в їжу м'ясо, рибу, молочні продукти. З вечора і до самого Таїнства відмовитися від їжі, до Причастя йдуть натщесерце. За цей період треба усвідомити свої помилки, покаятися у вчиненому, утриматися від тілесних задоволень, пробачити і попросити вибачення у скривджених. Причащатися в неприязні — смертний гріх. Здійснюючи приготування, кожен день вранці і ввечері читають канони:

 • молитва на сон, майбутній напередодні причастя
 • покаянний до Господа нашого Ісуса Христа
 • канон Ангелу Хранителю, Пресвятої Богородиці
 • послідування до Святого Причастя
 • ранкове правило перед службою

Зазначені молитви це рекомендований список, новачкові важко вдумливо все прочитати і зрозуміти. Тому допускається скоротити кількість необхідних десяти молитов, які полягають у підготовці до Святого Причастя. Але скорочення для Причастя необхідно обговорювати зі священиком після сповіді, так як потрібну кількість молитов має підбиратися персонально для кожного.

Слід регулярно причащатися

Дітям досить важко дотримуватися всі правила молитви для підготовки до Причастя. Батькам потрібно визначити відповідне кількість молитов, яке буде легко впоратися дитині, потім поступово збільшувати число молитов. Але не залежить від кількості віра дитини, головне вміти пояснити для чого все це потрібно і чому так важливо. Батьки по-різному пояснюють своїм дітям, що таке Причастя. Але всі вони сходяться в одній думці – дитина зрозуміє Таїнство поступово і тільки при одній умові, що віра в сім'ї є не просто переконаннями, а проявляється способом життя.

Як відбувається Таїнство Причастя?

Діти до семи років йдуть до Причастя без сповіді. Дорослі повинні сповідатися, розповівши священику свої вчинені гріхи, щиро каючись. Сповідь відбувається в храмах або ввечері, після вечірнього богослужіння, або вранці перед початком літургії.

Сповідання зазвичай відбувається в храмі при великій кількості народу, тому потрібно поважати таємниця сповіді, не тіснитися поруч зі священиком, і не хвилювати сповідальника, відкриває свої проступки священика. Служитель Бога запитує про гріхи не для свого інтересу, а виступає як посланець від Господа.

У храмі вранці служиться Літургія. У скільки починається служба дізнаватися в певному храмі, так як розклад у всіх різне. Літургія— головне Богослужіння, дивовижне по красі таїнство, яке має глибокий зміст і значення. Воно складається з стародавніх співів і спрямоване на те, щоб з молитвами приступити до Причастя. Причасники душевно моляться на цій службі і в завершенні благоговійно причащаються.

Перед причастям відбувається Літургія

Причастя подружні пари проходять перед важливим кроком у своєму житті — прийняттям шлюбу, який укладено на небесах, перед Вінчанням. Причастя проходить за кілька днів до офіційного торжества. Увечері перед сном читають молитви до причастя. А вранці не вживаючи їжі, йдуть на службу. Рекомендація одна перед вінчанням – будьте щирі один з одним, і Божа благодать лише міцніше зв'яже люблячі серця. Уважно прислухайтеся до молитов, що читаються священиком і моліться разом з ним. Лише те, що вимовляє священиком і співається хором, важливе і необхідне для багатьох років спільного життя.

Після Хрещення немовлят також треба причащати. Дитина зобов'язаний жити духовним життям. Якщо він не буде причащатися, душа його може померти, і маленька людина буде рости з мертвою душею. Пізніше його може захопити недобра сила, навіть до душевного захворювання, до божевілля. А якщо такого не станеться, просто виросте людина з не дуже доброю вдачею. Якщо дитину причащають за всіма правилами, тоді його душа живе і розвивається. Вона потрапляє під особливе заступництво Господньої благодаті. Великим постом немовлят причащають тільки по суботніх і недільних днях.

Руки слід скласти хрестоподібно

Отже, як же відбувається саме дійство. Після того, як вишикувалася черга слід:

 • на грудях скласти руки хрестоподібно, права зверху
 • коли підійде ваша черга підійти до священика, назвіть своє ім'я і, відкривши рот, візьміть з ложечки у священика шматочок проскури з вином
 • після того, як помічники промокнути губи полотном, поцілуйте чашу
 • з таким же положенням рук, не розмовляючи ні з ким, підійдіть до столика до запивкой і, випивши її, візьміть просфору
 • після обряду варто прослухати подячні молитви

Навіщо потрібно причащатися?

Для чого потрібно причащатися? Таїнство Причащання готує нас до блаженного воскресіння, та до радісної зустрічі з Христом. Віруючій людині допомагає позбутися поганих думок, боротися зі злом у повсякденних справах . Перетворює духовний світ, якщо є проблеми в житті, стосунках з другою половинкою, і здається, немає виходу з даної ситуації. Але якщо в серці живе віра в Бога, так треба сходити і звернутися до нього через сповідь, Причастя, щоб він підказав і простягнув руку допомоги. Людська душа – творіння Господа і вона радіє, приходячи до небесного отця, через цей ритуал.

До Таїнства слід підходити з великим трепетом

Буває й таке, що після відвідування таїнства людина не стає краще, а зовсім навпаки ще гірше, ніж було. У чому ж причина такого? Вся справа в ставленні до подій. Буває, що після таїнства вихваляються один перед одним своїми відчуттями, забуваючи про головної суті.

Суть Таїнства не в тому, щоб випробувати захват, а в тому, щоб з Божою підтримкою подолати себе, свої гріхи і пристрасті та стати ближчими до Господа і іншим людям. Важливо пам'ятати, що Юда теж причастився, і це йому було засудження. Тому вкрай відповідально підходити до такого важливого таїнства, щоб знайти шукану зв'язок.

Кому заборонено причащатися?

Кого не допускають до Причастя? Причиною для заборони в причасті на певний термін може бути:

 • тяжкий гріх, при якому потрібно щиро і чесно сповідатися і поговорити зі священиком
 • зречення від Христа
 • відмова від примирення з грішників кривдником

Для нехрещених людей таїнство не буде очищенням і єднанням з Богом. Але, навіть якщо людина хрещена в дитинстві, але втратив віру або сприймає Причастя як магічний обряд, або у нього якісь інші на цей рахунок мотиви та міркування, то тоді церква нагадує, що Причастя в цьому випадку може не тільки не облагородити і зцілити людину, але може бути йому на шкоду.

Для причащання також існують заборони
 • Не можна причащатися жінкам в критичні дні.
 • Жінки після пологів допускаються до причастя лише після прочитання над ними очищувальної молитви сорокового дня.
 • Ті, хто запізнився до початку сповіді, до Таїнства Причастя не допускаються.

Після проведення такого таїнства варто зберігати свою душу і тіло від зовнішніх негативних впливів. Багато священики кажуть, що приходити на Таїнство варто хоча б раз в місяць. Так наша душа буде очищатися. Адже тривалий відмова від Причастя може призвести до лиха душі.

Відео: Як підготуватися до сповіді та Причастя?