Психологічний тест за малюнками – будинок, дерево, людина: розшифровка з інтерпретацією для дітей і дорослих

Психологічний тест: Будинок-Дерево-Людина. Як правильно його розшифрувати?

Психологічний тест — це інструмент, який допомагає фахівцям розібратися в якому стані знаходиться психіка дорослої людини чи дитини. Найпростішим методом тестування вважається звичайний малюнок. Якщо знати, як правильно його розшифрувати, то можна дізнатися про всі страхи і проблеми того, хто його намалював.

Психологічний тест за малюнками – будинок, дерево, людина: розшифровка з інтерпретацією для дітей

Психологічний тест з малюнками для дітей
 • Якщо ви хочете дізнатися, що насправді відчуває ваш малюк, тоді попросіть його намалювати будинок, дерево, людини, а потім уважно огляньте малюнок, приділяючи увагу всім, навіть самим дрібним деталям. Перше на що варто звернути увагу, наскільки сильно ваша дитина натискає на олівець, коли створює свій шедевр. Якщо лінії слабо виражені і ледве помітні, то це говорить про те, що у вас росте несміливий і десь пасивний людина, яка намагається бути непомітним.
 • Також поганим сигналом є те, що дитина дуже часто використовує гумку. Це свідчить про невпевненість і зайвої тривожності. У випадку, якщо син чи донька малюють з сильним натиском, то це вказує на те, що вони досить сильно напружені. Крім цього, обов'язково треба звертати увагу на те, якими кольорами виконана картинка. Ідеальним варіантом вважається використання пастельної гами.
 • Як правило, це говорить про те, що ви змогли виростити особистість, яка живе в гармонії зі своїм оточенням. Але все ж пам'ятаєте, щоб моральний стан діток і далі залишалося таким, їм вкрай важливо відчувати вашу любов, і буде краще, якщо ви будете виявляти її тактильно. Для цього буде достатньо пару разів на день обійняти і поцілувати своє чадо.
Розшифровка кольорів малюнка

Розшифровка кольорів малюнка:

 • Червоний. Така колірна гамма не повинна вас насторожити так, як найчастіше її використовують відкриті і непосидючі діти. Так, іноді вони можуть не слухатися або навіть шкодничать, але це свідчить швидше про індивідуальні особливості, а не про психічних розладах.
 • Синій. Найчастіше таку кольорову гаму воліють спокійні, врівноважені діти, які люблять іноді залишитися з собою наодинці.
 • Зелений. Така колірна гама повинна насторожити молодих батьків так, як вона вказує на те, що вашій дитині не вистачає уваги. Якщо ви не спробуєте виправити таке положення справ, то з великою ймовірністю можна сказати, що ваша дитина виросте замкнутою і буде боятися довіряти людям.
 • Жовтий. Перевага такої колірної гами вказує на те, що у вашому будинку росте мрійлива особу, яка дивиться на навколишній світ через рожеві окуляри.
 • Темні відтінки (чорний, коричневий, сірий). Використання такої колірної гами говорить про те, що у вашої дитини є досить серйозні психологічні проблеми, які без належної корекції можуть перейти в досить важкий депресивний стан.
Розшифровка місцезнаходження будинку
 • Ще один критерій, на який треба обов'язково звертати увагу — це розміщення будинку, дерева і людини на малюнку. Якщо запропоновані вами фігури дитина намалював дуже великими і громіздкими, це вказує на те, що у вашої дитини досить сильно підвищена тривожність, і він не може розслабитися навіть тоді, коли точно знає, що йому нічого не загрожує. Правда в цьому випадку існує один виняток з правил. Якщо у вашому будинку росте гіперактивний дитина, то таке розташування фігур на листку можна вважати цілком нормальним.
 • У разі якщо будинок, дерево і людина розташовані в самій верхній частині аркуша (як правило, нижня частина при цьому залишається повністю чистою), то це вказує на те, що ви виростили малюка з дуже завищеною самооцінкою. Надалі у такої дитини можуть виникати проблеми вдома, в садку або в школі. З-за того, що син буде вважати себе краще всіх інших, він не зможе знайти собі вірних друзів і, що найстрашніше, не зможе нормально вписатися в дитячий колектив.
 • Негативним сигналом є дуже дрібні фігури, розташовані в нижній частині аркуша. Найчастіше так малюють діти, які мають психологічні проблеми. Цілком ймовірно у вашої дитини є депресія або у нього дуже сильно занижена самооцінка. В ідеалі всі деталі малюнка повинні бути намальовані максимально пропорційно і ні в якому разі не наїжджати один на одного.
Розшифровка малюнка людини
 • Ну і на останньому етапі проведіть загальний аналіз того, що намалював ваш малюк. Обов'язково зверніть увагу на те, яким він зобразив людину і де його поставив. Якщо людина вийшла дуже сумний і дуже маленький порівняно з іншими об'єктами, то це говорить про те, що ваше чадо дуже самотньо, і відчуває себе нікому непотрібним. Цілком ймовірно, ви просто проводите мало часу зі своєю дитиною і в його підсвідомості засіла думка, що він для вас не так вже і важливий.
 • Також поганим сигналом є повна відсутність міміки у людини. Це говорить про те, що у вашої дитини досить поганий емоційний стан, що свідчить про жахливому моральному самопочутті. Що стосується будинку, то він теж повинен бути максимально реалістичним. Звичайно ж, маленька дитина навряд чи зможе намалювати ідеальне житло, але все ж бо як він це зробить, можна зрозуміти наскільки комфортно він себе почуває в сім'ї. Отже, якщо будинок вийшов дуже маленький і розміщено як би далеко, то цілком ймовірно ваш малюк відчуває себе відкинутим або чужим.
 • У разі якщо будинок має нормальні розміри і розміщений на картинці пропорційно, то це говорить про сімейної гармонії і відкритості вашої крохи. Також хорошим сигналом є наявність дверей і вікон у намальованого житла. Приводом насторожитися є дерево, яке як би ховається за будинок. Найчастіше так розташовують рослинність дітки дуже строгих і домінуючих батьків, які намагаються контролювати кожен крок свого чада.

Психологічний тест за малюнками – будинок, дерево, людина: розшифровка з інтерпретацією для дорослих

Психологічний тест з малюнками для дорослих

Як ви вже, напевно, зрозуміли малюнок може розповісти про людину багато. Правда у випадку з дорослими більше уваги треба приділяти дрібним деталям отриманої картинки. На відміну від дітей вони вже можуть контролювати свої емоції і дуже часто намагаються обдурити спеціаліста, використовуючи правильну колірну гаму або малюючи з правильним натиском. Тому перше, на що ви повинні звернути увагу, є над будинком цівка диму.

Якщо з димоходу виходить дуже тонка цівка, то це показує, що людина емоційно виснажений і не відчуває тепла і турботи від своїх близьких. Занадто густий дим, що йде з труби, сигналізує про те, що людина перебуває в дуже сильному моральному напрузі. І чим товще і темніше виходить дим, тим гірше внутрішній стан людини, що проходить тест.

Розшифровка будинку

Розшифровка малюнка будинку
 • Якщо людина намалював красивий пропорційний будинок, у якого є всі вікна та двері, то це вказує на те, що він перебуває в гармонії з самим собою і з оточуючими. У разі якщо зображено будівлю без вікон і дверей, це є ознакою закритість людини, яку найчастіше провокують досить сильні проблеми на роботі. Таким чином він намагається показати, що не збирається пускати когось у своє життя. Також поганим сигналом є наявність ступенів або сходи, які розташовані не біля дверей або вікна, а просто біля глухої стіни. Як правило, таким чином проявляє себе давній конфлікт, який вимагає негайного вирішення.
 • Також зверніть увагу на те, як промальовані стіни житла. Якщо вони чіткі і добре видно, тоді особливих проблем у людини немає. Але якщо лінії, що позначають контур будинку дуже тонкі, майже прозорі, значить людина відчуває якусь небезпеку і боїться, що йому не вдасться від неї захиститися. Відкриті двері будинку вказують на те, що людина не має проблем ні вдома, ні на роботі, і завжди радий гостям. А ось якщо двері занадто великі і займають велику частину стіни, то це вказує на те, що у чоловіка або жінки є проблеми з самооцінкою і на даний момент вони намагаються показати свою значимість і незамінність.
 • Ще одним негативним сигналом є замок на дверях, особливо якщо він дуже великий. Як правило, таким чином підсвідомість людини показує його ворожість, закритість і агресивність. Вікна теж можуть багато розповісти про людину. Якщо вони мають нормальні розміри і на них стоять квіти, то це говорить про те, що у людини немає якихось психологічних затисків, які заважають його життя. У разі якщо вікна практично повністю закриті фіранками, значить людині важко взаємодіяти з навколишнім світом, і він намагається від нього трохи відгородитися.

Розшифровка малюнка людини

Розшифровка малюнка людини
 • Найчастіше на наявність проблем у чоловіків і жінок вказують розміри людини, якого вони зобразили на малюнку. Чим він менше і помітніше, тим більш невпевнено почуває себе той, хто проходить тестування. У цьому випадку теж дуже важливі пропорції. Адже якщо, наприклад, зображений чоловічок має дуже велику голову, то це свідчить про прагнення домінувати над іншими. Занадто маленька голова показує що у людини є проблеми з інтелектуальним розвитком, і він з цього приводу дуже сильно переживає. Якщо чоловік або жінка не люблять критики і намагаються дистанціюватися від неприємних слів, на малюнку зображений людина без вух.
 • Розміри шиї теж можуть розповісти про внутрішні психологічні проблеми. Широка, але при цьому коротка шия говорить про те, що у представників чоловічої та жіночої статі є риси характеру, які їм не подобаються, але вони намагаються від них позбавитися. Занадто довгу й тонку шию, як правило, малюють люди, схильні до агресивної поведінки, не вміють тримати свої емоції під контролем. Ну і, звичайно ж, не забудьте звернути увагу на руки і ноги людини. Якщо вони промальовані максимально чітко, яскравими лініями, то це говорить про те, що перед вами знаходиться чоловік або жінка, твердо стоять на землі і не бояться виникнення яких-небудь складнощів.
 • Що стосується очей, то вони теж відіграють величезну роль у розшифровці малюнка. Якщо людина малює дуже маленькі очі, це говорить про те, що він занадто занурений у свої внутрішні проблеми. Наявність занадто великих очей вказує на грубість і напористість тестованого. А от гарні і пухнасті вії видають кокетливого людини, люблячого увагу протилежної статі.

Розшифровка малюнка дерева

Розшифровка малюнка дерева
 • Ніж симетричні і красивіше зображено дерево на зображенні, тим гармонійніше відчуває себе людина. У разі ж якщо як частина дерева більше або менше ніж треба, то це вказує на наявність психологічних проблем. Наприклад, якщо людина малює невеликого розміру дерево і дуже масивні коріння, то це вірний знак того, що у нього є якісь проблеми, які він намагається сховати від сторонніх.
 • Дуже часто на малюнку можна побачити дерево, у якого слабо промальовані листки, але при цьому дуже яскраво зафарбований стовбур. Такий стан справ вказує на те, що досліджуваний не боїться зіткнутися з труднощами. Гілки, опущені вниз, як би говорять нам, що людина опустив руки і навіть не намагається боротися з проблемами, які виникають на його життєвому шляху.
 • Особливу увагу приділіть того якими лініями промальовано дерево. Якщо всі лінії чіткі плавні і ніде не перериваються, то однозначно можна сказати, що перед вами знаходиться індивідуум, який не боїться труднощів і завжди йде до поставленим цілям. У разі якщо криві лінії і періодично перериваються, то це є свідченням нерішучості, боягузтва і загальмованості.

Опис малюнка за методикою будинок, дерево, людина: як правильно намалювати і провести?

Рекомендації щодо проведення тесту
 • Якщо ви вирішили провести подібний психологічний тест своїй дитині чи просто комусь з дорослих членів сім'ї пам'ятайте, що для того щоб отримати максимально точний результат, треба дати людині повну свободу думок. Ви не маєте права підказувати йому як промальовувати ту чи іншу частину малюнка. Також категорично заборонено підштовхувати тестованого до вибору певного кольору. Весь той час, поки людина буде справлятися із завданням ви повинні будете мовчки сидіти осторонь. А буде ще краще, якщо ви на деякий час, взагалі, вийдіть з приміщення. Таким чином ви дозволите людині залишитися з собою наодинці.
 • Також обов'язково подбайте про місце де буде проходити тестування. Ви повинні створити умови, в яких людині буде максимально комфортно. Це означає, що на столі, на якому він буде малювати не повинно бути предметів, що відволікають увагу. В ідеалі на столі повинні лежати тільки аркуш паперу, олівці і гумка. Якщо тестування буде проходити дитина, то крім вищезазначених речей можете розташувати на столі ще фломастери і фарби.
 • З їх допомогою маля зможе максимально добре розкрити свій внутрішній світ. Що стосується малювання, то тут якихось чітких правил не існує. Ви просто повинні дати людині завдання, а він вже сам повинен вирішити з чого він буде починати створювати малюнок. Все що від вас буде вимагатися в цій ситуації, мовчки спостерігати і терпляче чекати, коли він закінчить.
Малюнок дорослої людини
Малюнок дитини

Поки людина буде проходити тестування ви повинні будете зафіксувати:

 1. Його реакцію на завдання
 2. Наскільки швидко він зорієнтувався в тому, що від нього вимагається
 3. Як швидко досліджуваний визначається з кольором
 4. За якийсь час людина впорався із завданням

Після того як малюнок буде готовий, ви можете задати дитині або дорослому людині питання, які допоможуть вам отримати максимально точний результат. Але пам'ятайте, ви повинні в максимально невимушеній формі. Розмова з малюком, взагалі, краще всього проводити в ігровій формі. Адже чим більше він буде розслаблений, тим більш достовірну інформацію видасть його підсвідомість.

Питання тесту:

 • Кого ти зобразив на малюнку хлопчика або дівчинку (чоловіка або жінку)?
 • Це ти чи твій родич?
 • Чи подобається тобі те, що ти намалював?
 • Що за дерево ти намалював?
 • Чим воно тобі так сильно подобається?
 • Цієї твій дім?
 • З чого побудовано твоє житло?

В принципі питання можуть бути різні, головне, щоб вони мали відношення до картинки. Наприклад, під час пост-рисуночного опитування ви можете уточнити у досліджуваного чому на його малюнку відсутні якісь значущі деталі (листя на дереві, вікна і двері на будинку або вуха на голові). Також вас має зацікавити не зовсім правильне розташування елементів зображення.

Наприклад, косо зростаючі дерева або дуже сильно перекошені стіни будинку. Людина обов'язково повинен спробувати пояснити чому він бачить свій світ у дещо спотвореному вигляді. Після того як з'ясуйте всі ваші деталі, можете приступати до остаточного аналізу того що людина намалював.

Відео: Психориунок. Приклад аналізу рисуночного тесту «Будинок, Дерево, Людина»