Амброксол: дія, показання до застосування і дозування, взаємодія з іншими препаратами, протипоказання, побічна дія

Коли при вірусному захворюванні долає кашель, на допомогу приходить Амброксол. Як його використовувати дізнаєтеся з наведеної нижче інформації.

Фармацевтичний ринок пропонує велику різноманітність препаратів від кашлю. Їх дія спрямована на розрідження мокроти і стимулювання відхаркувальний ефект. Препарати відрізняються за складом і ціновою політикою. Безумовно, хочеться придбати недорогий препарат, який здатний ефективно вилікувати, надаючи при цьому щадне дію. Одним з таких препаратів є Амброксол.

Амброксол: дія, показання до застосування і дозування

Основною діючою речовиною лікарського засобу виступає амброксол гідрохлорид. Харчові ароматизатори в сиропі покращують смакові якості препарату, що сприяє комфортному вживання серед дитячої категорії.

Основна дія препарату Амброксол направлено на швидке позбавлення від симптомів кашлю. Ліки ефективно при появі перших симптомів, що приводять до дискомфорту у дихальних шляхах.

 • На стадії сухого кашлю Амброксол виявляє пом'якшувальну дію, усуває першіння і хрипоту.
 • При глибокому кашлі препарат допомагає прискорити відхаркування, тим самим поліпшити процес одужання. Діюча речовина препарату зменшує в'язкість слизу, що сприяє більш легкому виведенню.
 • Муколітичний засіб налагоджує пропорційність серозної і слизової складової мокротиння.
 • Препарат призначається для терапії бронхолегеневих захворювань. Лікарський засіб чинить стимулюючу дію на секрецію бронхів, збільшуючи виділення мокротиння з подальшим виведенням з організму. Амброксол ефективний при таких захворюваннях як трахеїт, бронхіт, запалення легенів, бронхіальна астма.

Муколітичну дію активних складових починається через 30 хвилин після застосування та зберігається протягом 10 годин. Препарат досить швидко всмоктується в організм і концентрується переважно в легенях. У печінці відбувається розщеплення на водорозчинні метаболіти.

Таблетки

Крім відхаркувальних властивостей, препарат сприяє зміцненню імунітету, зменшує запалення дихальних шляхів. Активні лікарські складові припиняють вироблення речовини, що провокує запальний процес.

Препарат застосовують у післяопераційний період на дихальних шляхах, а також для полегшення перебігу трахеостоми. Амброксол виступає в якості допоміжного матеріалу при бронхоскопії.

При гострих респіраторних синдромів, препарат призначається для новонароджених як внутрішньоутробно, так і на перших місяцях життя. Активна речовина має властивість швидко проникати через плацентарний і гематоенцефалічний бар'єр.

Амброксол випускається у таблетованій та капсульної формі, у вигляді розчину для ін'єкцій та інгаляцій, сиропу і пастилок. Для дитячого віку найбільше застосування отримала ліки у вигляді сиропу. Рекомендований вік до застосування від 1 року.

Потрібен сироп

Дозування сиропу для дітей розраховується за показниками ваги – 1.5 мг на кг протягом доби:

 • У віці від 1 до 2 років сироп призначається двічі на день по половині мірної ложки.
 • Дітям у віці від 2 до 6 років необхідно приймати препарат тричі на день по 2.5 мл
 • Діти шкільного віку п'ють сироп в кількості 1 мірної ложки тричі на день. Амброксол Таблетки призначаються дітям, у яких виникають труднощі з вживанням сиропу або розчину для інгаляцій.
 • Діти шкільного віку препарат приймають тричі на день по половині таблетки.
 • Для дітей старше 12 років і дорослої категорії рекомендується приймати по 1 таблетці тричі в день.
Дозування за віком

Розчин для інгаляцій рекомендований для лікування з 5 річного віку. Протягом дня проводиться 1-2 процедури. Для однієї інгаляції використовується 3 мл розчину. Для молодшого віку достатньо 2 мл на одну процедуру. Дозування для внутрішньом'язового і внутрішньовенного застосування ліки призначається лікарем.

Взаємодія Амброксолу з іншими препаратами, протипоказання

Кашель супроводжує такі захворювання як грип, ГРЗ або застуда.

 • При запальному процесі дихальних шляхів, як правило, призначається комплексне лікування.
 • При бактеріальних інфекціях лікар призначає антибіотик. Амброксол прекрасно взаємодіє з даними групою препаратів. Препарат покращує дію антибіотика, концентрує його в області запалення і прискорює лікувальний ефект.
 • Одночасне застосування Амброксолу з препаратами схожого дії чинить надмірний пригнічуючий ефект на кашель, чим сприяє накопичення слизу в дихальних шляхах. Тому комбінувати препарати доцільно тільки під наглядом лікаря.
Може вживатися з іншими препаратами
Препарат не рекомендований до вживання в наступних випадках:

 • Індивідуальна непереносимість галактози і глюкози, що виникає в результаті надмірної чутливості або вродженої особливості.
 • Лактазна недостатність, що призводить до неповноцінного розщеплення лактози в тонкій кишці.
 • Ослаблена моторика бронхів, що супроводжується утрудненим відкашлюванням.
 • При гострій печінковій та нирковій недостатності, що призводить до хронічних захворювання шлунка і дванадцятипалої кишки.
 • В період вагітності, особливо у 1 триместрі.
 • В період годування грудьми, так як діючі речовини через молоко потрапляють до немовля.
 • Дітям віком до 1 року.
 • При управлінні транспортним засобом.
Дітям від одного року

Побічна дія препарату Амброксол

У більшості випадків препарат добре переноситься пацієнтами. В деяких випадках можливо дратівлива дія на шлунково-кишковий тракт, що супроводжується нудотою, блювотою, печією, діареєю.

У складі сиропу Амброксол 15 відсутній цукор, тому препарат допускається для лікування при цукровому діабеті.

 • При ослабленій роботі імунної системи у рідкісних випадках виявляються поверхневі та підшкірні висипання.
 • Висип може мати алергічний характер, проявитися у вигляді кропив'янки.
 • У складних випадках настає набряклість підшкірних тканин і анафілактичний шок.
 • У виняткових випадках можливе виникнення синдрому Стівенса-Джонсона, що супроводжується тяжкими ушкодженнями шкірних покривів.
 • Зловживання дозуванням препарату не призводить до тяжкого отруєння. Можливо короткочасне занепокоєння у шлунку та діарея.
Можливе передозування

Таким чином Амброксол є високоефективним і безпечним препаратом при лікуванні захворювань дихальних шляхів як у дітей, так і дорослих. Препарат покращує дію антибіотика і прискорює досягнення бажаного ефекту. Безпечне дію лікарського засобу підтверджено дослідженнями.

Відео: Як застосовувати Амброксол?