Прислів'я та приказки про мову і мовлення для дітей дошкільного та шкільного віку, школи, ДНЗ: збірник кращих прислів'їв з поясненням сенсу. Які є і як знайти прислів'я та приказки, які вчать дітей хорошою промови?

 • Бог дав два вуха, а один язик. Існує багато висловлювань про те, що ми нагороджені двома вухами, щоб багато слухати і лише однією мовою, що говорити в міру і лише по справі. Сенс прислів'я полягає в тому, що важливіше слухати, думати і робити висновки, тижня постійно базікати, не чуючи нікого навколо.
 • Не всякому слуху вір. Людський поголос, плітки і чутки – це те, що псує стосунки між людьми. Найчастіше безліч інформації не має нічого спільного з правдою. Тому дане вислів вчить нас обдумано підходити до отриманої інформації і вірити в неї, тільки якщо вона перевірена.
 • Не при вас будь сказано. Так говорять тоді, коли озвучується і вимовляється якась інформація, яка спочатку не призначалася для якогось присутнього людини.
 • Прислів'я
  • Лепече, як сорока. Крик і лемент видаваний сорокою важко не помітити. Звуки цієї птахи дуже швидкі і різкі. Так кажуть про людину, яка постійно щось балакає, при цьому робить це вкрай швидко.
  • Мова гостріше голки. Суть вислову в тому, що мовою можна вколоти набагато болючіше, ніж самою гострою голкою, оскільки голка завдає фізичного болю, створюючи рану на тілі, а слова ранять душу.
  • Язик до Києва доведе. Так говорять тому, що за допомогою спілкування можна дізнатися будь-яку інформацію. Раніше, коли ще не було карток та інших засобів для спілкування, люди використовували мова в якості навігатора. Багато хто хотів потрапити в Київ і, перебуваючи в дорозі, питав подальшу дорогу у проїжджих і перехожих. Так і з'явився цей вислів.

   У даній статті ми розберемо цікаві та пізнавальні для дітей прислів'я. Вивчіть з дітьми прислів'я про мову та мову, а наша стаття вам у цьому допоможе.

   Зміст

   Прислів'я та приказки є висловлюваннями, які так чи інакше завжди присутні в нашому житті. Саме з допомогою таких висловів наша мова стає більш емоційною і красномовною. Також не варто забувати і про те, що на прикладі прислів'їв можна пояснювати різні поняття, особливо якщо говорити про навчання дітей.

   Прислів'я та приказки про мову і мовлення для дошкільного віку, дитячого садка: збірник з поясненням сенсу

   За допомогою мови ми спілкуємося з нашими рідними, друзями, та в принципі з усіма, хто нас оточує. Саме здатність говорити дає нам можливість практично з самого народження висловлювати свої думки, показувати емоції.

   Маленьким діткам дуже важливо дати зрозуміти, що мова і слово – це своєрідні інструменти, які потрібно вміло використовувати, щоб не нашкодити самому собі або комусь.

   • Слово не горобець: вилетить – не спіймаєш. Цей вислів є одним з найбільш популярних, воно актуальне і сьогодні. Сенс вислову в тому, що слово, сказане не можна повернути назад. Якщо говорити буквально, то можна сказати людині, щоб він забув сказані вами слова. У приклад наводиться воробей, оскільки на відміну від слова, птаха, полетіла з клітки, при бажанні можна повернути назад.
   • Слово – срібло, мовчання – золото. Дана приказка пояснює нам, що важливим є не тільки уміння красиво і правильно говорити, але і мовчати, якщо цього вимагає ситуація. Срібло, як відомо, більш дешевий метал, ніж золото, тому в деяких випадках набагато цінніше промовчати, навіть якщо знаєш, що сказати.
   • Слова гарні, якщо вони короткі. Вислів говорить нам про те, що вміння викладати свої думки, це не завжди найголовніше. Дуже важливо вміти висловлювати думки в такій формі, в якій людям це буде просто зрозуміти.
   Про мову
   • Де слова рідкісні, там вони вагу мають. Сенс прислів'я полягає в тому, що слова мають значення тільки в тому випадку, якщо вони не розходяться з ділом. Якщо ж людина весь час багато базікає, але при цьому нічого не робить зі сказаного, то ці слова нічого не варті.
   • Не завжди говори, що знаєш, але завжди знай, що говориш. Приказка вчить нас того, щоб ми завжди говорили лише те, про що нам точно відомо і не вводили в оману своїми здогадками інших людей. Разом з тим, вислів звертає нашу увагу на те, що говорити потрібно обдумано і завжди є речі, про які в кожній конкретній ситуації краще промовчати.
   • Говори мало, слухай багато, а думай ще більше. Ця прислів'я досить цікава і повчальна. Сенс її полягає в тому, що людина повинна в першу чергу думати і слухати, а вже потім говорити. Говорити бездумно і багато – ознака людської дурості.
   • Спершу подумай, потім скажи. Дана приказка так само вчить нас тому, що перш ніж сказати що-то, потрібно добре подумати про своїх словах і наслідки, які будуть після їх озвучення. Словом, як відомо, можна поранити болючіше, ніж ножем, тому всі свої висловлювання потрібно контролювати.
   • Ласкавим словом і камінь розпалиш. Камінь є дуже твердою породою, яку важко без спеціальних інструментів зруйнувати. Саме тому для порівняння вибрано такий матеріал. Вислів говорить нам про силу хорошого, доброго слова. За допомогою таких слів можна розтопити серце навіть самого черствого і злого людини.
   • Недобре слово болючіше вогню пече. Вогонь може принести чимало шкоди людині і його здоров'ю. Незважаючи на це, прислів'я пояснює нам, що зле, необдумане слово здатне поранити людину болючіше вогню.
   • За худі слова злетить і голова. Під худими словами прийнято розуміти злі недобрі слова. «Злетить голова» означає, що за такі висловлювання неодмінно послідує покарання. Прислів'я вчить нас тому, що всі слова повинні бути обдуманими, оскільки за них кожна людина відповідає самостійно.
   • Довго думав, так добре сказав. Приказка пояснює нам, що, як правило, обдумані слова є правильними. Тому краще довго думати і добре висловитися, ніж сказати щось не подумавши і поставити себе цим в незручне становище.
   • Меле день до вечора, а послухати нічого. Так говорять про тих людей, які постійно і базікають без угаву, але при цьому нічого путнього не говорять. Тобто, слова таких людей нічого не варті.
   Вивчайте з дітками
   • Не давши слова – кріпись, а давши – тримайся. Прислів'я вчить нас тому, що слово, дане комусь, потрібно тримати. Тобто, пообіцявши комусь що-небудь, потрібно обов'язково виконати обіцянку.
   • Краще не договорити, ніж переговорити. Суть цього вислову в тому, що, не подумавши можна наговорити багато зайвих слів. Наприклад, сказати щось образливе людині або розповісти кому-то чийсь секрет. В такому випадку краще промовчати і недосказати, навіть якщо дуже хочеться.
   • Мовчить, як води в рот набрав. Мало хто з нас пробував говорити, набравши повний рот води. Однак логічно припустити, що з рідиною в роті говорити не вийде. Саме тому людину, яка весь час мовчить, порівнюють з людиною, в якої в роті вода.
   • Гострий язик – дарування, а довгий – покарання. Під гострим язиком прийнято вважати вміння людини доречно вставити слово, щось тонко підмітити, розрядити обстановку смішний жартом. Таке вміння по праву вважається даром, оскільки це не кожному дано. А ось довга мова, тобто мова, який весь час базікає і найчастіше не по справі – це біда. Причому біда не тільки для того, у кого такої мову, але і для оточуючих.

   Кращі прислів'я та приказки про мову і мовлення для молодшого і середнього шкільного віку: збірник з поясненням сенсу

   У шкільній програмі завжди є місце прислів'ям і приказкам. І це не даремно, адже з їх допомогою можна донести до більш дорослих дітей, що їх слова мають силу та можуть «лікувати» або «калічити» інших людей.

   • Язик довгий, думки короткі. Так говорять про людей, які мало або взагалі не думають, але при цьому завжди дуже багато говорять. При цьому розмови їх часто абсолютно безглузді.
   • Язик мій – ворог мій: перш розуму нишпорить, біди шукає. Дана прислів'я дуже актуальна на сьогоднішній день і використовується досить часто. Мова дійсно може бути ворогом свого господаря, але лише в тому випадку, якщо він «не співпрацює» з головою і розумом. «Перш розуму нишпорить, біди шукає», означає, що говорить людина раніше, ніж думає, тому найчастіше його висловлювання бувають безглузді і недоречні.
   • Мова базікає, а голова відповідає. Людина завжди повинен відповідати за свої вчинки і слова. Прислів'я говорить нам про те, що за необдумані висловлювання людини чекають наслідки.
   Мова гостріше жала
   • З пустого в порожнє переливають. Порожнє і порожнє – слова синоніми. Так говорять про людей, які базікають без угаву про одне й те ж. Такі розмови практично завжди позбавлені сенсу.
   • Краще ногою затнутися, ніж мовою. Затнутися у цьому разі вживається у значенні помилитися, сказати щось не те. Прислів'я вчить нас того, що сказане невпопад слово, часом буває гірше, ніж необдуману дію.
   • Мовлення як мед, а діла, як полин. Мед є дуже смачним і солодким продуктом. Полин навпаки – гірка. Сенс вислову в тому, що є люди, які красиво розповідають, але нічого з цього не роблять, тому кажуть, що мови як мед, а діла, як полин.
   • Красно говорить, а слухати нічого. Червоно говорити, значить висловлюватися красиво, цікаво. Суть приказки полягає в тому, що багато людей вміють тільки красиво підносити інформацію, але при цьому їх слова абсолютно позбавлені сенсу.
   • Язик без кісток: що хоче, те лопоче. Так кажуть про людину, яка постійно бездумно виражається. Тут відсутність кісток, це фактор, який дозволяє людині говорити що завгодно.
   • На чужий роток не накинеш хустку. Сенс приказки в тому, що кожна людина може говорити все, що йому заманеться. Лише сама людина може вирішувати, що говорити можна і потрібно, а про що краще промовчати. «...не приставиш ворота», означає, що неможливо людину змусити мовчати, якщо він сам цього не захоче.
   • Язиком що хоч кажи, а рукам волі не давай. Вислів вчить нас тому, що говорити чисто теоретично можна все що завгодно. Однак розпускати руки і давати волю емоціям у цьому плані, не можна.
   • Їж пиріг з грибами, а язик тримай за зубами. Прислів'я вчить нас тому, що в багатьох ситуаціях потрібно стримувати себе і не говорити ту інформацію, яка відома. Тримати язик за зубами, значить, мовчати, не говорити зайвого.
   • Не квапся відповідати, поспішай слухати. Вміння вислухати і зробити із сказаного висновки – дар. Дуже важливо контролювати себе, при цьому більше слухати, ніж говорити.
   Прислів'я для діток
   • Твоїми б устами та мед пити. Так кажуть про людину, яка вміє гарно і переконливо говорити. Промови його солодкі, тому говорять, що ними б тільки мед пити.
   • Не кидай слова на вітер. Вітер є потоком повітря, який постійно знаходиться в русі, тобто дане явище уособлює непостійність. Кидати слова на вітер, значить, говорити щось, але при цьому не бути готовим брати відповідальність за сказане. Прислів'я вчить нас тому, що всі наші висловлювання повинні бути обдуманими, і ми повинні бути готові до відповідальності за сказане.
   • Не вір чужим словам, вір своїм очам. Людський поголос іноді буває досить страшною і навіть жорстокою. Іноді люди говорять речі, які абсолютно суперечать правді. Тому дане вислів говорить нам, що важливо вірити лише в те, в чому ми самі переконалися, і не приймати за чисту монету слова людей.

   Популярні російські народні прислів'я та приказки про мову і мовлення: збірник з поясненням сенсу

   Російське народну творчість не обходиться без прислів'їв і красномовних висловів. Деякі з приказок вже не вживаються в повсякденній мові, але є і такі, які актуальні і сьогодні.

   • В солодких промовах завжди таїться гіркоту. Сенс прислів'я в тому, що красиві слова не завжди є правдивими. Прислів'я вчить нас об'єктивно оцінювати ту інформацію, яку підносять нам люди.
   • Де багато слів, там мало діла. Приказка пояснює нам, що балакучі люди часто вміють тільки красиво говорити, а коли приходить час діяти і виконувати обіцяне, вони відступають.
   • Говорити легко, робити важко. Мова наша не втомлюється практично ніколи, тому багато людей так сильно люблять базікати. Найчастіше втілити в життя сказане набагато складніше, ніж просто сказати про це, тому і говорять, що легко розповідати, як потрібно, а от взяти і зробити так – важко.
   • Добре слово окрилює. Слова, як відомо, можуть і лікувати, і калічити. Добрим і приємним словом можна вселити в людину віру, доброту і впевненість. Тому і говорять, що від добрих промов осіб наче крила отримує.
   Популярні прислів'я
   • Добре слово людині, що дощ у посуху. Коли настає посуха, все живе завмирає, життя, ніби зупиняється, однак, з приходом дощу все повертається на свої кола. Ось так і в житті з людиною. Добре слово може надихнути людину, подарувати йому віру в себе.
   • За її мовою не поспеешь і босоніж. Так говорять про людей, які багато і швидко говорять.
   • Який розум, така й мова. Сенс прислів'я в тому, що часто те, що людина дозволяє говорити собі, залежить від його мудрості й розуму. Дурні люди не говорять розумних речей, так само і з мудрими. Від мудрої людини рідко почуєш дурість.
   • Коли говориш, думай. Приказка закликає нас думати про те, про що ми збираємося сказати. Обдумані висловлювання ніколи не поставлять нас в незручне становище.
   • Найкращі ліки – завжди говорити правду. Вислів пояснює нам, як важлива правда, і вчить нас тому, що у всіх ситуаціях ми повинні говорити тільки правду.
   • Багатослівність – не мудрість. Прислів'я пояснює нам, що людина, яка постійно і багато говорить, не обов'язково є розумним і мудрим. Навпаки, нестримні мови часто говорять про дурниці людини.
   • Одна справа – говорити багато, інше – говорити справу. Говорити діло, значить говорити правильні, розумні слова, які стосуються суті якоїсь справи. Суть висловлювання у тому, що є велика різниця між тим людиною, який базікає порожні слова і тим, хто говорить інформацію зі змістом.
   • Правдиве слово – як ліки: гірко, зате виліковує. Іноді правда, не зовсім така, якою б ми хотіли її знати. Незважаючи на це, набагато краще знати правду і жити, зробивши висновки, ніж тішити себе неправдою і створювати ілюзію щастя.
   • Рана, нанесена словом, важче, ніж рана від стріли. Сенс вислову в тому, що іноді сказане слово може принести більше болю та шкоди, ніж якась зброя, оскільки страждання душевні часом набагато сильніше, ніж фізичні.
   • Слово – полководець людській сили. Приказка пояснює нам те, що слова-це не просто звуки. Всі слова наділені величезною силою і при правильному їх використанні, можна звернути гори.
   • Словом пронзишь те, що голкою не проткнеш. Людська душа є невидимим іншим місцем. Проте її власник завжди знає і відчуває, як вона болить. Сенс прислів'я в тому, що словом можна поранити душу.
   • У поганих людей мова лиходій. Суть вислову полягає в тому, що лихі люди завжди говорять багато гидот.
   • Гарну промову приємно слухати. Приказка пояснює нам про те, що людину, яка говорить приємні, добрі слова і правду завжди приємно слухати.
   Розвиток з діточками
   • В обличчя сказано, зі злом не пов'язано. Всі ми знаємо, що за спиною говоряться, як правило, тільки погані речі про нас. Приказка вчить нас тому, що сказані в обличчя слова, нехай навіть і неприємні, не можна вважати підлими.
   • Язик без кісток. Так кажуть про людину, яка говорить багато і часто тільки дурні речі.
   • Мова у пліткарки довше сходів. Під довгим язиком прийнято розуміти таку людську якість як балакучість. Люди, які брешуть, весь час когось обговорюють, засуджують, тому і кажуть, що у пліткарок дуже довгий язик.
   • Мовою не поспішай, а справою не лінуйся. Сенс приказки в тому, що потрібно говорити лише після того, як подумаєш про те, що хочеш сказати, а от виконувати сказане потрібно швидко.

   Найцікавіші прислів'я та приказки про мову і мовлення для дітей: збірник з поясненням сенсу

   Не тільки російські народні прислів'я та приказки є цікавими і повчальними. Красномовні вислови інших народів світу так само відрізняються актуальністю і популярністю.

   • Коли ти говориш, слова твої повинні бути краще мовчання. (Арабська). Мовчання, як відомо, золото і часом саме мовчання цінується більше, ніж слова. Прислів'я вчить нас тому, що говорити потрібно лише в тому випадку, якщо впевнений, що сказане буде важливіше і цінніше тиші. Якщо такої впевненості немає, краще відмовитися від будь-яких промов.
   • Що силою не зробиш, то зробиш словом. (Азербайджанська). Фізична сила не є показником сили духу і розуму. Сенс приказки полягає в тому, що за допомогою правильно підібраних слів можна вирішити будь-яку проблему, вселити в людину віру, знайти нових друзів і т. д.
   • Обміркуй те, про що говориш, навіть коли жартуєш. (Уйгурськая). «У кожному жарті є частка правди», таке вислів, напевно, чули практично всі ми. Дійсно часто самі серйозні речі люди можуть підносити у формі жарту. Суть прислів'я в тому, що навіть жартом можна образити і поранити людину, тому і такі слова треба добре подумати, перш ніж виголошувати.
   • Перш ніж сказати, поверни мова сім разів. (В'єтнамська). Поверни мова сім разів, значить, добре подумай, зваж всі «за» і «проти». Вислів вчить нас тому, що перш ніж сказати слово, потрібно подумати про наслідки сказаного.
   • Коли говориш – думай. (Китайська). Дана прислів'я також закликає людей бути обережними зі своїми словами і думати, перш ніж вимовляти їх.
   Приказки народів світу
   • Обмірковуй те, що говориш, пережовуй те, що їси. (Тибетська). Процес прийому їжі і розмова мають деякі подібності. Людина рідко ковтає їжу, погано пережевав її, а навіть якщо так і відбувається, то для організму це дуже недобре. Ось так і з вимовленими словами сказати, не подумавши можна, але які наслідки це спричинить невідомо. Вислів вчить уважно ставитися до своїх думок і промов.
   • Одне тепле слово і в жорсткий мороз зігріє. (Китайська). Слово має величезну силу, тому з його допомогою можна творити чудеса. Сенс прислів'я не буквальний, однак, приємним словом можна розтопити серце людини, допомогти йому повернутися до життя.
   • Слово – ключ, що відкриває серця. (Китайська). Ця приказка ще раз підтверджує те, що за допомогою слова можна знайти підхід до будь-якій людині і вихід з будь-якої ситуації.
   • Поранений мечем вилікується, словом – ніколи. (Азербайджанська). Фізичні рани і хвороби з часом і завдяки правильному лікуванню виліковуються і, як правило, не залишають сліду. А ось з душевними ранами, отриманими з-за жорстоких і злих слів, справи йдуть інакше. Забути погані слова дуже важко, і вони весь час будуть нагадувати про себе.
   • Мовою вбивають, як кинджалом, тільки кров не ллється. (Китайська). Сенс висловлювання у тому, що сказавши грубе, образливе і жорстоке слово, можна вбити людину. Звичайно ж, «вбити» мається на увазі не буквально. В цьому випадку людина помирає душів.
   • Краще добре робити, ніж гарно говорити. (Англійська). Суть приказки в тому, що красиво говорити – не значить красиво робити. Краще мовчати і при цьому здійснювати правильні і благородні вчинки, ніж весь час базікати і нічого зі сказаного не робити.
   • Мова твоя – лев, даси йому волю, він тебе з'їсть. (Африканська). Лев – цар звірів. Дане тварина уособлює силу, мужність, відвагу та витривалість. Мова порівнюється з левом, оскільки він також могутній у своїй можливості висловлюватися і говорити різні слова. Якщо не контролювати те, що кажеш, то рано чи пізно це зіграє проти тебе.
   • Між «говорити» і «робити» – довга дорога. (Іспанська). Вести бесіди і давати обіцянки дуже просто, а от здійснювати обіцяне і сказане дуже важко, тому прийнято говорити, що між цими процесами дуже довга дорога.
   • Мало правди в тому, з кого сиплеться багато слів. (Литовська). Порожні розмови і постійна балаканина рідко коли приймалися за щось серйозне і те, що варто уваги. Тому прийнято вважати, що людина, яка мало говорить, зазвичай багато робить, а той, хто базікає, як правило, нічого зі сказаного не втілює в життя.
   Розвиток дитини
   • Швидше вічний сніг розтане, ніж у базіку слова іссякнут. (Азербайджанська). Прислів'я пояснює нам те, що люди, які балакучі по натурі, завжди такими будуть. В цьому суть такої людини. Порівняння наводиться з вічним снігом, який ніколи не тане, оскільки балакучість таких людей також є вічною.
   • Про що тебе не питають, про те багато не говори. (Осетинська). Прислів'я вчить нас тому, що ми повинні цінувати свої слова і вміти не висловлюватися тоді, коли від нас цього не чекають і не просять.

   Невеликі, короткі прислів'я і приказки для дітей про мову і мовлення: збірник з поясненням сенсу

   • Коротко та ясно. Для того щоб сказати якусь думку правильно і красиво, зовсім не обов'язково говорити багато і розумно. Якщо людина висловлюється просто і зрозуміло, про його промовах кажуть, що сказані вони коротко і ясно.
   • Бог дав два вуха, а один язик. Існує багато висловлювань про те, що ми нагороджені двома вухами, щоб багато слухати і лише однією мовою, що говорити в міру і лише по справі. Сенс прислів'я полягає в тому, що важливіше слухати, думати і робити висновки, тижня постійно базікати, не чуючи нікого навколо.
   • Не всякому слуху вір. Людський поголос, плітки і чутки – це те, що псує стосунки між людьми. Найчастіше безліч інформації не має нічого спільного з правдою. Тому дане вислів вчить нас обдумано підходити до отриманої інформації і вірити в неї, тільки якщо вона перевірена.
   • Не при вас будь сказано. Так говорять тоді, коли озвучується і вимовляється якась інформація, яка спочатку не призначалася для якогось присутнього людини.
   Прислів'я
   • Лепече, як сорока. Крик і лемент видаваний сорокою важко не помітити. Звуки цієї птахи дуже швидкі і різкі. Так кажуть про людину, яка постійно щось балакає, при цьому робить це вкрай швидко.
   • Мова гостріше голки. Суть вислову в тому, що мовою можна вколоти набагато болючіше, ніж самою гострою голкою, оскільки голка завдає фізичного болю, створюючи рану на тілі, а слова ранять душу.
   • Язик до Києва доведе. Так говорять тому, що за допомогою спілкування можна дізнатися будь-яку інформацію. Раніше, коли ще не було карток та інших засобів для спілкування, люди використовували мова в якості навігатора. Багато хто хотів потрапити в Київ і, перебуваючи в дорозі, питав подальшу дорогу у проїжджих і перехожих. Так і з'явився цей вислів.
   • Слухом земля повниться. Суть приказки полягає в тому, що люди дуже часто говорять недостовірну інформацію, і кожен наступний людина спотворює почуте сильніше попереднього. Згодом таких дій наша земля в буквальному сенсі слова наповнюється чутками.
   • Секрет на весь світ. Всі ми розуміємо, що секрет, це таємна, прихована інформація, яка в принципі не призначена для розповсюдження її серед широких мас населення. Таке висловлювання застосовується до інформації, яка була сказана як секрет, але стала всім відомої з-за чиєїсь балакучості.
   Навчання дитини прислів'ям
   • Сказано – зроблено. Так кажуть про дії людини, який завжди робить те, про що говорить, тобто відповідає за свої слова.
   • Бійся Вишнього, не говори зайвого. Вишній мається на увазі Бог. Прислів'я закликає всіх нас говорити тільки правду і при цьому обдумувати кожне своє слово, щоб не образити і не засмутити когось. Адже за неправдиві та образливі речі всі ми понесемо покарання.
   • На що прибріхувати, краще змовчати. Суть вислову полягає в тому, що ніж говорити неправду, краще просто промовчати і зовсім нічого не говорити.

   Прислів'я та приказки несуть у собі глибокий зміст. Правильно використовуючи їх у своїй промові, ми робимо її багатшою і красномовніше.

   Відео: Прислів'я про мову і слові