Вивчаємо геометричні фігури для дітей 1-3 років: методики навчання, ігри, розмальовки

В даній темі ми розглянемо правила вивчення геометричних фігур для дітей.

Одна з найважливіших завдань для будь-якої мами – це ознайомити свого малюка з зовнішнім середовищем. Знання про форми предметів дають малюкові уявлення про навколишній світ. Вивчення основ геометрії з ранніх років необхідно для розвитку логіки, орієнтування в просторі і математичного мислення. А це, в свою чергу, дозволить дитині в подальшому легше вивчати точні науки. Але вчити геометричні фігури з малюками треба правильно, про що сьогодні ми з вами і поговоримо.

Як вчити геометричні фігури з дітьми: ази, базові правила гри

Вже починаючи з першого року життя малюка можна знайомити з різними формами і фігурами. Це не означає, що дитину треба відразу завантажувати геометрією, але поступово показувати на прикладі навколишніх предметів різні фігури не завадить. Щоб було легше, спочатку потрібно вивчити лише одну геометричну фігуру, а коли дитина запам'ятає, то приступати до наступної форми.

Важливо: Вже у віці 2-3 років малюки здатні запам'ятати близько 6 простих геометричних фігур. А починати знайомити малюка з різними формами можна вже з раннього віку у невимушеній розмовній формі. Але не варто панікувати, якщо ваш малюк в цьому віці не володіє основними об'єктами. Адже не тільки циклічність занять, але індивідуальність малюка відіграє роль у цьому питанні.

Починайте з простих основ

Примітивні знання про геометрії дозволять малюкові:

 • розвивати просторове мислення і аналітичні здібності;
 • розширювати свій кругозір і словниковий запас;
 • розробляти свої творчі здібності, що може знадобитися в майбутньому. Наприклад, якщо дитина вирішить стати художником або архітектором. Так навіть просто в школі йому буде легше вловлювати інформацію;
 • проводячи приклади подібності геометричних фігур з предметами, які оточують дитину, відбувається тренування асоціативного мислення. І малюк вчиться проводити аналогію;
 • багато іграшки засновані на вмінні розрізняти геометричні фігури, що, в свою чергу, впливає на загальний розвиток малюка;
 • якщо малюк добре освоїть базові знання в ранньому віці, то більш складні фігури йому буде набагато простіше вивчати в подальшому.
Такі ігри неймовірно корисні малюкам

З чого почати вивчення геометричних фігур?

  . Найкраще в першу чергу ознайомити малюка з кругом, трикутником і квадратом. Тільки після того, як малюк навчиться самостійно їх відрізняти, тоді вже приступайте до знайомству з більш складними формами.
 • Один з найбільш простих і доступних способів вивчити з малюком геометричні фігури, який не вимагає спеціальних пристосувань – це показувати форми на прикладі побутових предметів. Наприклад, тарілка – кругла, тобто це коло. А ось книга – прямокутна, кубик – квадратний, значить, вони відображають відповідні фігури, і далі в такому ж дусі. З часом розширювати свої кордони і зачіпаєте не тільки меблі в будинку, але і предмети на вулиці або дитячому майданчику.
 • Для дітей до 1,5 років такі розмови з мамою – це чудове джерело для вивчення навколишнього світу. Тому навіть якщо вам здається, ніби малюк не звертає на це уваги і не запам'ятовує, не припиняйте періодично повторювати. Будь-яка інформація при повторенні обов'язково запам'ятається дитині, навіть якщо він не зможе її повторити.

Важливо: В такій невимушеній формі малюк зможе поступово запам'ятати звичайні фігури. Але не варто занадто тиснути на малюка, т. к. можна відбити бажання звертати на це увагу.

Кожен навколишній предмет має певну форму

Вивчаємо геометричні фігури з дитиною в 1-2 роки

 • Малювання займає першу сходинку. Для цього знадобляться олівці (фломастери, фарби, крейда і т. д.) і альбом. У той час, коли малюк старанно малює свої «каляки-маляки», мама може взяти олівець іншого кольору і поряд намалювати будь-яку геометричну фігуру, назвавши її.
  • Цю фігуру можна не зафарбовувати, а запропонуйте малюкові заштрихувати або заповнити аплікацією разом з вами. Так буде не тільки цікавіше, але і дозволить розвинути у дитини творчі здібності.
 • Плакат на стіні. На аркушах формату А4 намалюйте різні фігури і прикрасьте ними дитячу кімнату. Це дозволить не тільки оживити інтер'єр, але і приверне увагу малюка. Періодично запитуйте у дитини, привертаючи його увагу до фігур: «А де квадрат?», «А покажи мені коло» і т. д.
Зробіть із дитиною плакат в його кімнату на основі фігур і квітів
 • Геометричне лото. На аркуші паперу намалюйте 3-4 фігури у двох примірниках, один з яких виріжте. Можна використовувати готові фігурки з сортера. Нагадаємо, що це гра сортувального характеру за різними критеріями.
 • Гра сортер, безумовно, дуже розвиває освоєння геометричних фігур. Можна навіть сказати, що це один з найпростіших способів вивчити геометричні фігури з малюком. При виборі іграшки необхідно орієнтуватися на вік малюка, і вибирати більш прості фігури, а не різні сердечка та півмісяці.
  • У випадку якщо у вас вже мережу сортер з великим вибором форм, то на перший час варто відібрати більш легкі фігури і грати тільки з ними, щоб зайвий раз не плутати малюка і не відволікати його увагу. Такі заняття дозволяють малюкові не тільки зміцнити знання з геометрії, але і чудово розвивають дрібну моторику рук.
 • Частіше розкладайте і сортуйте фігури по квітам і формам
  • Іграшка-вкладиш — це логічна гра, в якій потрібно вкладати різні фігури у відповідні вирізи. Вона може бути придбана в магазині за різними варіантами, а можна її і змайструвати своїми руками.
  • Клеїмо різні матеріали та вчимося з ними працювати. Сам процес роботи з клеєм дуже цікавий для діток, а в процесі можна вивчати різні фігури. Спочатку можна розкладати фігурки в хаотичному порядку, при цьому промовляючи їх називання, а вже ближче до 2 років дитині легше буде вибудовувати різні аплікації.

  Важливо: Навіть якщо малюк на ваш погляд освоїв основні геометричні фігури, не варто припиняти повторювати з ним вивчений матеріал. Розвиваючі ігри можна поступово ускладнювати: додавати фігури, кольори, розміри і т. д. А паралельно треба промовляти форми оточуючих предметів, наприклад, просити малюка принести кругле дзеркало, прямокутну книгу або спідницю з квадратними кишенями і т. п.

  Повторюйте пройдений матеріал

  Вивчаємо геометричні фігури з дитиною в 2-3 роки

  Коли малюк підростає, він починає вже краще запам'ятовувати і може повторити вивчений матеріал. Тому ігри повинні бути більш складними. В такому віці діти вже знають кольору і вміють орієнтуватися у розмірах, тому для вивчення геометричних фігур підходять наступні заняття.

  Важливо: Як тільки маля починає орієнтуватися і розрізняти фігури, можна ускладнювати заняття. Але не забувайте, що елементарні і прості, на перший погляд, речі для дитини можуть виявитися складними і невідомими. Тому, ні в якому разі, не варто тиснути на дитину, якщо він не так швидко запам'ятовує новий матеріал, як би вам цього хотілося.

  • Малювання з трафаретами. Спочатку можна просто запропонувати дитині зафарбувати трафарет, а вже після просто обводити. Причому трафарети фігур можуть бути як з внутрішньої сторони, так і з зовнішньою гранню.
  • Ігри з ілюстраціями. Для цього можна використовувати книги із зображеннями звичайних предметів. Можна запропонувати малюкові відшукати на картинці предмети, які за формою нагадують ту чи іншу геометричну фігуру. Наприклад, дати завдання дитині знайти на картинці все трикутні та квадратні предмети.
  Подібні конструктори відмінно допомагають у навчанні
  • Знайди зайве. Можна взяти, наприклад, кілька картинок з квадратними предметами, і одну – з трикутним зображенням. Малюк повинен вибрати, яка картинка відрізняється від інших варіантів. Для ускладнення рівня можна дізнатися, чому він вибрав саме це зображення.
  • Розклади правильно. Для початку можна взяти 2 фігури по 3-4 картинки, далі запропонуйте дитині розкласти їх в дві стопки по відповідним фігур. Не варто ускладнювати відразу завдання малюкові, а поступово збільшуйте кількість картинок.
  • Із звичайного картону можна нарізати різних кольорів і розмірів геометричні фігури, а після — запропонувати малюкові відсортувати їх. Наприклад, великі сині трикутники – в одну купу, а маленькі червоні кружечки – в іншу сторону. Таке заняття зміцнить знання кольорів і дозволить дитині краще орієнтуватися в розмірах.
  • Об'ємне мислення допоможе вивчити самий звичайний конструктор або кубики. До того ж споруди бувають абсолютно різних форм і кольорів, що, в свою чергу, відмінно розвиває фантазію у дітей.
  • Знайди скарб. Така гра підходить для дітей віком від 2-2,5 років. Для неї знадобиться миска з будь крупою, в якій сховайте різні геометричні фігурки. Коли малюк буде їх знаходити, обов'язково повинен давати назва знайденого предмета. Така гра не залишить байдужим жодну дитину.
  Не зупиняйтеся на досягнутому

  Крім перерахованих вище способів вивчення геометричних фігур існує безліч інших методів і ігор.

  Важливо: Щоб малюк з легкістю запам'ятовував новий матеріал його потрібно зацікавити, підключити фантазію. Тому не варто обмежуватися тільки звичайним малюванням. Для вивчення будь-якої фігури дуже важливий тактильний контакт – ліплення з пластиліну або тіста, вирізання, робота з клеєм. Крім цього, малювати, вивчаючи фігури та інші предмети, можна крейдою на асфальті, паличкою на піску. А також не забувайте викладати в пісочниці геометричні форми з жолудів або камінчиків.

  Геометричні фігури для дітей: картки, розмальовки

  Форми
  Повторюємо
  Розфарбуй-ка
  Проведіть асоціації
  Знайти фігуру
  Розмалюй потрібним кольором

  Способів вивчення геометричних фігур з малюком дуже багато. Головне – не забувайте хвалити малюка за його працю, старання і досягнення. Це буде надавати дитині додатковий стимул розширювати свої знання.

  Відео: Як вчити геометричні фігури з дітьми?