Мнемотехніка – тренування пам'яті, техніка запам'ятовування інформації, імен на основі візуального мислення: методи, таблиці, вправи і прийоми для починаючих дорослих. Мнемотехніка для розвитку пам'яті дорослим: програма

Що таке мнемоніка, мнемотехніка, мистецтво мнемотехніки: визначення, пояснення методу.

Зміст

 • Автори багатьох доступних підручників з мнемотехнике при публікації своїх робіт керувалися цілком приземленими для людини думками – написати текст, який будуть купувати. Тому в книгах багато відомостей про науку мнемотехнике, пояснень, що дозволяють, нібито, застосовувати почерпнуті з різних вирахувань, наукових енциклопедій відомості в реальному житті.
 • Проте, переслідуючи мету зібрати кілька значних «пластів» знань про науку, насправді у них виходить все інакше: корисною та доступною інформації мало, а термінів і «води» багато.
 • Людський мозок володіє неймовірними можливостями, і мнемотехніка допомагає їх розкрити. Однак не всім, хто зацікавився цією наукою, вдалося «розкопати суть» більшості технік, щоб автоматично застосовувати їх у повсякденному житті.

У нашій статті зібрані найбільш доступні пояснення і способи навчання навичці запам'ятовування.

Що таке мнемоніка, мнемотехніка, мистецтво мнемотехніки: визначення, пояснення методу

 • В основі методу мнемотехніки – створення образів у підсвідомості. Береться інформація, необхідна для запам'ятовування, і підсвідомо перетворюється в образ шляхом асоціації.
 • Ми володіємо прекрасною асоціативною пам'яттю, яку мнемоніки використовують в повній мірі. Щоб розвинути здатність запам'ятовувати, необхідно вміти подумки малювати уявні предмети.
В основі методу мнемотехніки – створення образів у підсвідомості

Ось приклад запам'ятовування інформації. Нижче наведений список того, що ми зазвичай купуємо в магазині. Спробуйте запам'ятати послідовність слів:

 • вологі серветки
 • зубна паста
 • шампунь
 • голландський сир
 • мандарини
 • томатна паста
 • рослинна олія
 • кетчуп
 • зелений горошок
 • волоські горіхи

Найчастіше у людей залишається в пам'яті 7 найменувань. Щасливчики, що запам'яталися весь список, як і інші, як правило, через 5 хвилин забувають всі слова зі списку.
А тепер розкриваємо секрет запам'ятовування подібних списків таким чином, щоб він залишався в пам'яті на кілька днів мінімум.

Як створювати асоціації

Неординарні ситуації сильніше «врізаються» в пам'ять

Для запам'ятовування необхідний образ, а не тільки набір слів. Тому вміння створювати в голові потрібну картинку – вже перший крок до успіху.

Для запам'ятовування нашого списку робимо такі уявні дії:

 • Представляємо пачку вологих серветок
 • Представляємо тюбик зубної пасти
 • Поєднуємо два предмета, подумки поставивши їх поруч або проткнувши наскрізь пачку серветок тюбиком зубної пасти
 • З'єднання двох незвичайних образів надовго врізається в мозок, особливо, якщо додати деякі деталі: наприклад, з пачки серветок може витікати якась рідина або, перебуваючи поруч з тюбиком зубної пасти, вологі серветки вкриваються піною. Основне завдання – поєднання двох різних образів.
 • Далі в списку записані шампунь, голландський сир, мандарини і томатна паста. Робимо все те ж саме: на розлитий шампунь падає шматочок сиру, а мандарини варяться в томатній пасті.
 • Якщо з придумуванням асоціацій все складно, то просто уявіть, як один образ «протикає» інший.
З'єднання двох незвичайних образів надовго врізається в мозок, особливо, якщо додати деякі деталі
 • «Проштрикування» одного образу іншим не просто забути, бо спосіб спрацьовує майже завжди.
  Противники методу можуть заперечити, що на з'єднання образів йде багато часу. Однак, якщо потрібно постійно запам'ятовувати інформацію у великій кількості, то метод того варто. Вправи мнемотехніки як раз і розробляються для запам'ятовування подібних списків, відомостей, логічних ланцюжків.

У книгах по мнемотехнике зібрано достатньо інформації, щоб зрозуміти, як працюють вправи і як створювати свій палац пам'яті або чертога розуму, якщо вам так більше подобається. Всі вправи корисні при регулярному застосуванні в життя.

Як створювати палац пам'яті

 • Збережені в пам'яті образи – це ваш склад зображень, який ви будуєте в голові. З подібного сховища образи витягуються в потрібний момент, наприклад, список продуктів. Протягом декількох днів список забудеться, навіть при наявності суперпамяти.
 • Вправи мнемотехніки допоможуть зберегти список на довгі роки в так званому палаці пам'яті.
  Створення палацу пам'яті можна порівняти з методом Цицерона. Суть його полягає в тому, що мнемонік малює в своїй уяві житло і подумки розставляє в ньому предмети, привласнюючи їм певні образи.
 • Тепер про особливості нашого «будови»: оскільки палац пам'яті створюється в думках, то і процес запам'ятовування буде проходити зручніше, адже в такому випадку дозволено використовувати найрізноманітніші предмети.
Як створити палац пам'яті

Ось як це виглядає практично:

 • Потрібно запам'ятати фізичну формулу q = CU. Перетворюємо отримані латинські букви в образ. Тут все абсолютно індивідуально: уявляйте те, що вам легше запам'ятати.
  Наприклад, q — качан капусти, CU — авоська. Тепер малюємо завершений образ: в авосьці лежить качан капусти.
 • Рухаємося далі і відправляємо отриманий образ в палац. Але не просто залишаємо його там, а укладаємо на поличку, яка називається «Фізика». Щоб простіше було орієнтуватися в нашому палаці, встановимо на цю ж полку невеликий бюст Ейнштейна або підручник з фізики. Тепер ставимо авоську з качаном на полицю.

Як бачите, нічого складного!

Для навчання навичці запам'ятовування не обов'язково занурюватися у вивчення деталей про роботу мозку і про те, яка швидкість заряду між нейронами. Головне засвоїти техніку запам'ятовування.

Засвоївши техніку запам'ятовування, ви зможете без праці наповнювати свій палац пам'яті образами

Як розвинути пам'ять початківцям дорослим — мнемотехніка: методи, прийоми і вправи

Якими ж прийомами і практичними вправами має мнемотехніка? Тренуючи пам'ять, ви зможете запам'ятовувати як образну інформацію, так і відомості, представлені в текстах або таблицях.

Для кого прийоми мнемотехніки будуть корисні:

 • Всім нам в якісь моменти необхідно запам'ятати певну кількість точних відомостей. І зовсім не обов'язково для цього бути школярем, студентом або викладачем. Згадайте, скільки імен, номерів телефонів і списків ви записуєте в або електронні записні книжки.
 • Адже було б простіше вносити всі дані в свій мозок. Тоді ви вже точно збережіть всі «листи» своєї «записної книжки» і не потрібно буде шукати зарядний пристрій для телефону або планшета, якщо раптом розрядитися акумулятор, щоб побачити свої записи.
 • Ви просто будете пам'ятати всю інформацію, яка може знадобитися. У деяких випадках «зробити запис» подумки набагато легше, ніж шукати потрібний блокнот, ручку або олівець.
У деяких випадках «зробити запис» подумки набагато легше, ніж шукати потрібний блокнот, ручку або олівець
 • Прийоми мнемотехніки виручать і оратора, мова якого після деяких виконаних і випробуваних під час виступу вправ буде литися плавно і природно.
 • Школярі та студенти також зможу оцінити прийоми мнемотехніки, особливо в період складання заліків та іспитів. Адже вправи допоможуть краще запам'ятовувати велику кількість інформації. Якщо на іспиті студенти намагаються списати зі шпаргалки або з телефону, то той, хто застосовує описані вище техніки запам'ятовування даних, зможе без особливих зусиль списувати з своєї пам'яті.
 • Такий спосіб безпечніше, та й часу на підготовку до складних іспитів знадобиться менше.
  Для викладачів використання прийомів мнемотехніки буде не тільки корисним, але і додасть поваги. Лекційні матеріали будуть запам'ятовуватися швидше і підглядати в конспект не доведеться.
 • Для запам'ятовування інформації про людей зі свого обширного кола ділових знайомств також не зайвим буде знання прийомів мнемотехніки.
 • Якщо ви будете часто вдаватися до розроблених мнемониками способам запам'ятовування інформації, навіть в якості профілактики своєї постійної забудькуватості, то ваша пам'ять не почне «відмирати» за непотрібністю до похилих років.
Розташовувати дані і пов'язувати їх подумки допомагають образне мислення, уяву, увагу

Основи мнемотехніки: опис

Як же працюють прийоми і методи для запам'ятовування великих інформаційних блоків? Подумки упорядкувавши (розташувавши) необхідну інформацію для запам'ятовування, використовуючи різні асоціації, можна пов'язувати отримані дані між собою. Розташовувати дані і пов'язувати їх подумки допомагають образне мислення, уяву, увагу.

 • Щоб застосовувати методи мнемоніки, не обов'язково починати знайомство з цією галуззю знань з нуля. Всі прийоми стають доступними і зрозумілими практично відразу після ознайомлення з мнемонікою. Основи мнемоніки дозволяють вже на ранніх етапах самонавчання запам'ятовувати прості послідовності чисел, знаків, слів.
 • Швидке освоєння основ мнемотехніки може зіграти злий жарт з новачком: свої нові можливості він сприймає як повністю освоєний навик і припиняє розвиватися в цьому напрямку далі. Що ж відбувається? У певні моменти мнемотехніка дає збій через відсутність практичних навичок із запам'ятовування і досвіду збереження інформації в пам'яті на тривалий період.
Основи мнемоніки дозволяють вже на ранніх етапах самонавчання запам'ятовувати прості послідовності чисел, знаків, слів

Відео: Чертоги розуму. Палац пам'яті

Мнемотехніка – тренування пам'яті: таблиці цифр, букв, символів

Для тренування пам'яті є спеціальні таблиці. Їх можна знайти у всесвітній павутині у вільному доступі. Таблиці Шульзі, наприклад, розроблені для різного рівня складності. Суть полягає в тому, що потрібно знаходити числові значення і знаки, які потрібно буде додати через пару ходів. Таблиці Шульзі розвивають пам'ять, покращують концентрацію уваги.

Принципи запам'ятовування інформації
Літери

 

Цифри

 

Знаки

Є тренувальні вправи, розроблені у вигляді ігор на увагу і кмітливість. Ось деякі з них:

 • У грі «Числовий охоплення революція» необхідно запам'ятовувати з'являються на екрані цифри і безпомилково вводити їх в пусте віконце. Правильний режим цифр дозволяє пройти далі і збільшити кількість набраних очок. Гра може тривати довго або закінчиться після третього неправильного вводу послідовності цифр.
 • Суть гри «Швидке додавання перезавантаження» полягає в тому, що відкривається заданий тризначне число, а гравцеві необхідно підібрати правильні складові суми цього числа. Правильна відповідь збільшує кількість балів.
 • Серед складних завдань можна виділити Червоно-чорні таблиці Горбова-Шульзі. У них потрібно запам'ятати одночасно дві цифрові послідовності. Чорні клітини призначені для вибору найменшого числа, а червоні – для найбільшого. У грі головне швидко підбирати потрібні числа.
 • Не всі таблиці і завдання побудовані на обчисленнях і підборі чисел. Наприклад, у грі «Літерний охоплення» розвивається пам'ять і увагу, завдяки запам'ятовуванню букв та їх відтворення. На екрані з'являються літери, які потрібно запам'ятати. Наступний крок передбачає запис літерного ряду по пам'яті.
У Всесвітній павутині можна знайти тренувальні вправи, розроблені у вигляді ігор на увагу та кмітливість

Мнемотехніка – запам'ятовування імен на основі візуального мислення: опис методу, асоціації

 • Почуте від нового знайомого ім'я можна повторити декілька разів під час першої зустрічі або розмови (якщо це доречно). Завершальною фрази може стати наступна: «приємно познайомитися», і обов'язково повторити ім'я нового знайомого.

Але є і інші способи, що дозволяють запам'ятовувати імена нових знайомих. Подумки уявити образ, який асоціюється в уяві з конкретним ім'ям:

 • Світлана – електрична лампочка
 • Валерій – шкільний вчитель
 • Сонько – гризун
 • Софія – софа
 • Павло – перо павича
 • Лілія – квітка однойменний
 • Микола – кількість
 • Михайло – ведмідь

Представивши картинку, яку малює ваша уява при згадці певного імені, зв'яжіть отриманий образ із зовнішністю нового знайомого. Наприклад, якщо Софія рудоволоса, то уявіть на софі копицю рудого волосся. Тільки не розкривайте свій секрет людині, ім'я якого ви запам'ятали таким незвичайним способом. Адже намальований вашою уявою образ-асоціація може його образити.

Відео: Як запам'ятовувати імена людей?

Мнемотехніка для розвитку пам'яті дорослим – програма: опис

Прийоми мнемотехніки

Ланцюжок

 • Зв'язування асоціацій попарно. Пари придуманих образів складаються приблизно однакові за розміром. Після утворення зв'язку між першим чином і другим, зв'язок з першим чином «обривається», а увага переключається на другий образ. Так утворюється взаємозв'язок між образами. Якщо виникне необхідність пригадати один з образів «ланцюжка», то свідомість відтворить одночасно до п'яти образів.
 • В утворенні зв'язків повинна бути певна система: горизонтальна асоціація передбачає розміщення першого способу по ліву сторону, вертикальна асоціація передбачає розміщення першого образу внизу. Пригадування образів повинно відбуватися в такому ж порядку.

Прийом «Матрьошка»

 • Механізм запам'ятовування передбачає з'єднання образів парами, але в певній послідовності: перший спосіб найбільший, другий образ менше першого, третій — менше другого і так далі.
 • При перемиканні уваги на такі образи, попередні складаються один в одного. У підсвідомості чітко видно тільки два способу.

Відео: Мнемотехніка і мнемоніка