Чим відрізняється Арктика від Антарктики і Антарктиди: 10 відмінностей. Чим схожі природні умови, тваринний і рослинний світ Арктики і Антарктики, Антарктиди: порівняльна таблиця. Де знаходиться Арктика і Антарктика, Антарктида на карті світу?

Що таке Арктика і Антарктика, Антарктида.

Зміст

 • Чи зможете ви, не роздумуючи, відповісти на питання, які є відмінності між Арктикою, Антарктикою і Антарктидою? Школяр зможе назвати декілька відмінностей, але у людини, який покинув шкільний навчальний заклад багато років тому, це питання викличе деяку невпевненість.
 • Єдине, що можна відразу сказати щодо цих географічних назв, це переважання гранично низьких температур, постійна наявність снігового покриву, льодів і суворі кліматичні умови. Пропонуємо заглибитися у вивчення основних характеристик полярних територій Земної кулі і розширити свої енциклопедичні знання щодо континентів з віковими шарами снігу.

Що таке Арктика і Антарктика, Антарктида: визначення

 • Північний полюс нашої планети називають Арктикою. Територія з гранично низькими температурами знаходиться по сусідству з Північним полюсом. Її кордони — це крайні точки Північної Америки, Євразії. Північний Льодовитий океан і майже всі його острова, – це теж арктичні території, також як і сусідні ділянки Тихого і Атлантичного океанів. прибережні острови Норвегії не є Арктичної територією.

На картинці зеленим кольором вказані Арктичні території.

Межі Арктики
 • Південний полюс нашої планети прийнято називати Антарктикою. Якщо говорити простою і зрозумілою навіть для школяра мовою, то Антарктика розташована по інший бік від Арктики.
 • В цій точці землі знаходиться Антарктида. Також до неї прилягають території Тихого, Атлантичного та Індійського океанів.

На картинці межі Антарктики виділені жовтим кольором. Виходячи з вищеописаного, Антарктида територія, розташована в самій південній точці землі.

Межі Антарктики
Межі Антарктиди

Антарктида й Антарктика: це одне і те ж?

 • Для початку розберемося, що таке Антарктида. Підставою для такої назви стала слово «Антарктика» — материкова частина найвищою північної точки планети.

Антарктика – сама південна територія земної кулі. Материкова частина названа так із-за Арктики. Слово грецьке і означає частину землі, як антипод Арктики.

Антарктика – сама південна територія нашої планети

Арктикою ж називали область землі, розташовану по сусідству з північним полюсом. Але тут може виникнути ще одне питання: як пояснюється походження назви «Арктика»? Для відповіді потрібно заглибитися у вивчення давньогрецької міфології, з якої ми дізнаємося і німфі Каллисте.

 • Громовержець Зевс не зміг встояти перед красою дівчини і закохався в неї. Однак Боги, не позбавлені всіх негативних людських якостей, не змогли спокійно дивитися на щастя двох закоханих і вирішили припинити любовну ідилію. Коли Каллісто завагітніла, Боги перетворили її у ведмедицю. Проте їй вдалося виносити дитину і народити її.
 • Це був хлопчик, який отримав ім'я Аркад (грецьке слово ведмідь звучить як арктос). Хлопчик виріс з батьком Зевсом і ніколи не чув своєї матері. Юнаків, Аркад любив проводити час на полюванні.
Сузір'я Великої Ведмедиці
 • І коли одного разу його спис було направлено в бік матері в образі ведмедиці, Зевс вирішив перетворити їх обох в сузір'я, щоб не сталося непоправного. З того часу на небі є два сузір'я — Велика і Мала ведмедиці.
 • Вони стали справжнім порятунком для мандрівників і мореплавців: відшукавши на небі сузір'я ведмедиць, можна легко дізнатися шлях, орієнтуючись по полярній зірці.
 • Для тих, хто не знає, де вона перебуває, існує простий спосіб: прокресливши по двох крайніх зірок ковша Великої Ведмедиці пряму, можна легко визначити розташування шуканої зірки. Вона лежить якраз на лінії перетину: на ручці ковша другого з найбільш відомої зіркової плеяди — Малої ведмедиці.
 • Арктикою стародавні греки називали всю північну територію Землі. Таке найменування виникло тільки після того, як дослідники отримали відомості про залегающем на Південному полюсі під глибокої крижаною корою материку. Його стали іменувати Антарктикою.
 • Цей регіон суші був відкритий російськими мореплавцями , які перебувають під командуванням Фадея Беллінсгаузена 28 січня 1820 року. Однак тоді континент стали називати «льдинный». Другим назвою крайньої північної материковій частині планети було «Земля Олександра Першого». На зміну йому прийшло третє, знайоме нам назву, — Антарктика. Місцевість отримала свою назву після того, як на материк ступили норвежці 24 січня 1895 року, які припливли сюди на кораблі «Антарктик».
Сузір'я Мала Ведмедиця

Де знаходиться Арктика і Антарктика, Антарктида на карті світу?

Однокореневі назви, схожість метеорологічних умов може послужити причиною виникнення деяких сумнівів щодо того, де конкретно на карті світу знаходиться кожна з крайніх точок землі.

З'ясуємо, чим відрізняється кожна з місцевостей і в чому схожість між ними.

 • Якщо не вдаватися в подробиці, то назви Арктика, Антарктика, Антарктида мають деяку схожість. Однак трактування з грецької спільнокореневих слів-антиподів виглядає наступним чином: слово «арктос»означає «ведмедиця».
 • Сузір'я Великої і Малої Ведмедиці — це своєрідний небесний північний орієнтир, який вказує на Полярну зірку.
 • Назва «Антарктика» дослівно означає місцевість, що знаходиться на протилежній стороні від Арктики і від ведмедиці. Іншими словами, це анти-Арктика.

Чим відрізняється Арктика від Антарктики і Антарктиди: 10 відмінностей і подібностей

Що спільного між частинами суші — Арктикою і Антарктикою?

 • Один корінь – «арктос», що перекладається з грецької як «ведмедиця».
 • Орієнтир для мандрівників і дослідників — Полярна зірка.
 • Кліматичні умови на полюсах схожі: материкова частина покрита снігами та кригою, є айсберги.

Чим відрізняються умови в Арктиці та Антарктиці?

 • Арктичний клімат більш м'який завдяки теплим течіям на північному узбережжі Євразії (підвищується температурний мінімум).
 • Знаходяться на різних полюсах планети.
 • Південний антипод Арктики по площі в два рази більше.
 • Материкові території також є своєрідними антиподами: Північний полюс розташований на Північному Льодовитому океані. Прибережні частини «обрамляють» межі арктичної зони. Антарктика ж являє собою материк, який знаходиться на кордоні зміни температур уздовж океанічних просторів.

Чим схожі природні умови, тваринний і рослинний світ Арктики і Антарктики, Антарктиди: порівняльна таблиця

Порівняльна таблиця: умови, тваринний і рослинний світ Арктики і Антарктики

Що спільного Як пояснити
Розташування:
Полярні материки: Арктика -це північна частина планети, Антарктика — південна.
Умови: Причини відмінностей:
В Антарктиці холодніше за рахунок більш високого розташування і присутності континентальних сухих повітряних потоків. Над Арктикою повітряні потоки морські, з великою кількістю вологи, а значить — більш теплі. Антарктика знаходиться високо над рівнем моря. На материковій частині переважають морські чи континентальні повітряні потоки.
Льодовий покрив:
Льодовики на обох полюсах величезної потужності. Арктика покрита гірничо-долинными льодовиками. В Антарктиці крижаний покрив товщі. Причини відмінностей: Льодовики Арктики покривають океанічні простори, а в Антарктиці льодові брили знаходяться на материковій частині, в горах і рівнинах.
Тварини і рослини:

Всі живі організми виживають в суворих кліматичних умовах — це не великі тварини, присутні бактерії і водорості.

В Арктиці є білі ведмеді, а в Антарктиці немає. Розрізняються і види пінгвінів. З інших хижаків Арктики можна назвати песця. В Антарктиці його немає.
Причини відмінностей — віддаленість Антарктиди від інших материків, Арктика близько від Євразії та Північної Америки

Хто відкрив Арктику, Антарктиди та Антарктики?

Відкриття Антарктиди

 • Про існування на Південному полюсі загадкової Terra Australis Incognita – невідомої Південної землі, висловлювалися припущення ще до спорядження першої реальної експедиції.
 • Вже після висловлених здогадів про кулястої форми Землі з'явилася версія щодо того, що площа материкової частини і моря на обох полюсах приблизно однакова. В іншому випадку не підтримувалося рівновагу, що стало б причиною орієнтування планети до Сонця стороною, маса якої більша.
 • Про материку на Південному полюсі висловлював припущення ще Ломоносов М. В. у 1763 році, говорячи про те, що поруч з Магеллановою протокою, проти мису Доброї Надії крім островів є земна поверхня, покрита снігом та льодами.
Хто відкрив Антарктиду
 • Вважалося також, що площа Південної материкової частини більше, ніж у дійсності. Пояснюється це фактом приєднання частини території до відкритої голландцем Віллем Янсоном Австралії, отримала назву Terra Australis Incognita.
 • Першими прибули на Південну полярну землю мореплавці з Голландії. Вперше споглядати Антарктиду їм судилося в 1559 році, коли судно під командуванням Дірка Геерица після шторму, застигшего моряків близько Магелланового протоки, виявилося далеко на півдні. Після 64 градусів південної широти команда побачила високу землю».
 • Негостинні антарктичні води були покинуті командою Геерица без зволікання, як тільки дозволили метеорологічні умови.
 • Зараз вчені допускають версію про те, що судно Геерица – не єдине, що потрапило в шторм в цих широтах. На узбережжі Антарктичних островів часто виявлялися уламки кораблів, одяг та кухонне начиння, які датуються XVI—XVII століттями.
На узбережжі Антарктичних островів часто виявлялися уламки суден, одяг та кухонне начиння, які датуються XVI—XVII століттями

Подальші експедиції:

 • У XVII-XVIII століттях були відкриті французькими мореплавцями три острови: Південна Георгія, Бувэ і Кергален. Острови розташовувалися в широтах, отримали назву «ревучі сорокові».
 • Результати двох англійських експедицій, проведених у 1768-1775 роках, під командуванням капітана Джеймса Кука, були вражаючими. Командам не вдалося досягти материкової частини шостого континенту з-за непереборної льодовикової стіни. Проте вже тоді стало відомо, що Нова Зеландія не є частиною південного материка, а тільки архіпелаг. Були досліджені прибережні території Австралії, акваторії Тихого океану, відкрито кілька островів, поповнилися знання щодо астрономічних явищ у цих широтах.

Результатом Великої Північної експедиції 1733-1743 рр., яка проходила під. керівництвом С. В. Челюскіна, Х. П. Лаптєва, Д. Я. Лаптєва, С. Р. Малигіна, стало нанесення на карту всіх точок північного узбережжя.

Відео: Загін Берінга — Чирикова (Велика Північна експедиція)

Вважається, що Антарктичний континент був відкритий 28 січня 1820 року російськими моряками під керівництвом Фаддея Беллінсгаузена і Михайла Лазарєва.

Відео: Відкриття Антарктиди