Порядок і правила надання першої допомоги дорослим при отруєннях, опіках, переломах, непритомності і зупинці дихання, серця

Правила проведення першої медичної допомоги.

У житті дуже багато випадків, які потребують певних дій, знань і правил. Одним з таких є надання першої медичної допомоги при різних ситуаціях. У цій статті ми розповімо, як поводитися та що робити при отруєннях, опіках, сонячних ударах, а також переломів і втрати свідомості.

Порядок надання першої допомоги дорослим при отруєннях їжею, алкоголем, ліками

Отруєння — найпоширеніше явище, особливо серед тих, у кого є маленькі діти. Найчастіше люди отруюються алкоголем, неякісними харчовими продуктами або ж в результаті прийому великої кількості таблеток з метою суїциду. У такому випадку необхідно визначити, що стало причиною отруєння.

Правила:

 • Якщо це алкоголь і неякісна їжа, або таблетки отруйної характеру, необхідно дати випити хворому велику кількість рідини. Це повинна бути звичайна мінеральна вода без газу або просто вода з-під крана, підійде слабкий чай або компот. Далі, необхідно викликати блювоту, натиснувши на корінь язика.
 • Так допускається робити тільки людям старше 6 років. У дітей блювота не викликається натисканням на корінь, щоб уникнути захлебывания блювотними масами.
 • Коли чоловік вирвав його знову необхідно напоїти рідиною і спробувати викликати блювотні позиви. Це потрібно робити до тих пір, поки всі випорожнення шлунка не будуть прозорими і нагадувати звичайну воду.
 • Після цього потерпілому дається сорбент. Це може бути Ентеросгель, Смекта або ж звичайною активоване вугілля. Після цього людину кладуть набік, для того щоб він не захлинався блювотою.
 • Ні в якому разі не можна укладати на спину або на живіт. Це буде перешкоджати нормальному диханню, може стати причиною захлебывания блювотою. У результаті блювання дуже часто виникає холодний піт. Тому, щоб людина зігрівся, в області стоп вкладають гарячу грілку або обгортають ноги рушником. Після цього викликається бригада швидкої допомоги.
Блювота при отруєнні

Перша допомога при отруєнні хімічними засобами

<>
 • Однією з найбільш небезпечних ситуацій при отруєнні є заковтування луги, кислоти. В результаті блювоти може виникати подразнення стінок шлунка отруйними речовинами. В такому випадку необхідно давати рясне пиття, при чому невеликими порціями.
 • Бажано це робити чайною ложкою. Ідеально підійде Регідрон або звичайна суміш цукру і солі з кип'яченою водою. Подібний розчин допоможе відновити баланс солей, і перешкодить порушення в роботі нирок, а також підвищення ацетону в сечі.
 • Далі, необхідно викликати бригаду швидкої допомоги. Частіше всього при отруєнні харчовими продуктами швидка допомога робить крапельницю з фізрозчином, глюкозою, для поповнення втрат енергії і поживних речовин. Крім цього може зробити укол антибіотика, для того щоб вбити бактерії, які спричиняють отруєння. Окремо варто поговорити про отруєння кислотами і лугами.
 • Ні в якому разі не можна викликати блювоту, тому як агресивна речовина знову буде текти по стінках стравоходу і горла, що може спровокувати опік, серйозні рани, ерозії, що спровокує сильна кровотеча. В такому випадку необхідно дати нейтралізує речовина. Якщо дитина випадково напився оцту, необхідно дати йому випити слабкий розчин соди.
 • Для цього чайну ложку речовини розчиняють у склянці теплої води і дають випити дитині. Це допоможе прореагувати кислоти з лугом з утворенням нешкідливою солі і води, які перестануть роз'їдати шлунок. При будь отруєннях не можна давати проносне, тому як кислота і луг потрапить крім стравоходу ще й в кишечник.
Отруєння хімічними речовинами

Правила першої допомоги при опіках

Приготування їжі завжди пов'язане з впливом високої температурою, тому нерідкі випадки виникнення опіків. Необхідно знати, як себе вести при опіках. Насамперед варто оцінити ступінь ураження.

Ступені опіків:

 • 1 ступінь. З'явилася легка почервоніння
 • 2 ступінь. З'явилися пухирі
 • 3 ступінь. Якщо пухирі лопнули і витікає рідина
 • 4 ступінь. Якщо втрачена чутливість
Опік 3-го ступеня

Правила поведінки:

 • Залежно від ступеня опіку необхідно проводити першу допомогу. Якщо це легке почервоніння, необхідно відразу прибрати руку від гарячого предмета. Потрібно потримати опік протягом 10 хвилин під струменем холодної води.
 • Ні в якому разі не можна лити холодну воду, якщо це опік 3-го ступеня, зі збанкрутілими бульбашками. У такому разі напір води буде викликати біль. Необхідно змочити чисту тканину в холодній воді і просто накласти пов'язку на шкіру. Краще всього, якщо це буде стерильний бинт або вата.
 • При сильних опіках залиште потерпілого в спокої, надайте зручне розташування на ліжку. Ні в якому разі не можна зривати одяг, якщо вона прилипла до місця опіку. Необхідно акуратно зрізати до тих місць, які дозволяють це зробити.
 • Не дозволяється використовувати ніяких мазей, кремів, розчинів. Ні в якому разі не можна наносити на опік, який є відкритим, з невдалим міхуром пантенол, лити сечу на рану, покривати якоюсь маззю або маслом.
Побутові опіки

Перша допомога при переломах

Для того щоб надати першу медичну допомогу, необхідно з'ясувати, відкритий перелом чи закритий, а також враховувати зону, в якій знаходиться травма.

Закритий перелом:

 • Якщо перелом закритий, використовується іммобілізація, тобто шини. Це може бути дошка, дерев'яна полиця, шматок картону, або навіть журнал, щільно згорнутий у трубку. Необхідно забезпечити повну нерухомість кінцівки і перешкоджати зміщення зламаних кісток один відносно одного.
 • Що стосується перелом руки або ноги, при відсутності матеріалу для накладання шини, можна просто примотати хвору кінцівку до здорової. Ні в якому разі не можна вправляти перелом і зміщати його.
 • Це робиться тільки в лікарняних умовах. Накладається шина і фіксуються по всій довжині кінцівки. Якщо це перелом стегна або шийки стегна, то шина накладається вище стегна і закінчується нижче гомілковостопного суглоба. Тобто починається практично на поясі, а закінчується нижче рівня п'яти. Це робиться для того, щоб повністю забезпечити нерухомість області.
Закритий перелом

Відкритий перелом:

 • Що стосується відкритого перелому, тут дещо складніше. Справа в тому, що при відкритому переломі у рану можуть потрапляти інфекції. Тому спочатку необхідно зупинити кровотечу, обробити рану, тільки потім займатися переломом.
 • Тому в таких ситуаціях проводиться обробка рани антисептиком і зупиняється кровотеча. Якщо це звичайне капілярну кровотечу, досить просто жорсткої пов'язку вище місця пошкодження. Якщо це артеріальний або венозна кровотеча, з великою кількістю втрати крові, в такому випадку необхідно використовувати джгут, шнурок, краватка.
 • Зверніть увагу, що між кінцівкою і джгутом повинна бути якась тканина, для того щоб не травмувати шкіру. Тільки після того, як ви зупинили кров, необхідно накладати шину, для того щоб кінцівка не переміщалася, і кістки не грали один щодо одного. Після цього хворому дається саме сильне знеболювальне, яке є. Це потрібно робити для того, щоб уникнути появи больового шоку і паніки у потерпілого.
Гіпс при переломі

Після цього викликається бригада швидкої допомоги, яка в подальшому займеться відновленням пацієнта. Окремо варто поговорити про перелом стегна. У такому разі пов'язка не накладається. Необхідно укласти хворого на спину, на тверду поверхню. Під крижі і коліна покласти валик з тканини. Це може бути рушник або простирадло. Розвести ноги в сторону, як жаба. Таке положення сприяє кращому зрощенню кісток стегон.

Перша допомога при непритомності і втрати свідомості

Правила:

 • В цьому випадку необхідно діяти особливим чином. Справа в тому, що часто втрата свідомості, непритомність провокує різке зниження артеріального тиску. Тому людину може почати рвати. Якщо потерпілий втратив свідомість, необхідно покласти його на спину, зігнути ноги в колінах і покласти під них рушник. Найкраще в області чола, скронь поводити шматочком льоду.
 • Якщо його немає, змочіть рушник у холодній воді, прикладіть до чола, на зап'ясті і ікри. Зазвичай через кілька хвилин стан поліпшується, людина приходить в себе. Якщо через кілька хвилин потерпілий не отямився, в такому випадку мова йде про втрату свідомості. В такому випадку необхідно змочити ватку нашатирем, оцтом, дати понюхати. Не поспішайте піднімати людину вгору, тягнути його, саджати. Краще всього дати трохи полежати, прийти в себе.
 • Після цього можна напоїти гарячим чаєм або дати випити якоїсь солодкої води. Такі заходи підвищують артеріальний тиск, покращують стан хворого. Якщо після нашатирю потерпілий не приходить у себе, перевірте пульс.
 • Для цього прикладіть два пальці в області сонної артерії і відчуйте, є серцебиття. Якщо є, дайте людині ще трохи полежати, охолодіть лоб, ікри. Якщо ви не промацали пульс і відсутнє дихання, приступайте до реанімаційних заходів.
Втрата свідомості

Правила надання першої медичної допомоги при відсутності дихання і пульсу

<>
 • Дуже часто при отруєннях, травмах, а також падіння з висоти, людина перестає дихати. В такому випадку вам необхідно проконтролювати, чи є дихання, чи ні. Це можна зробити, поклавши руку в епігастральній області з лівої сторони, а також на шлунок і подивитися, піднімається грудна клітка або немає. Можна прикласти дзеркальце до носа і рота, є запотівання. Якщо ні, можете приступати до штучного дихання.
 • Для цього необхідно за допомогою тканини витягти вміст рота, щоб у ньому не було ніяких продуктів харчування, а також слизу, або отруйних речовин. Якщо зуби щільно зімкнуті, можна приступати до дихання рот в ніс. Це робиться досить просто. Необхідно укласти потерпілого на спину і плечі вкласти валик, висотою 20 див. Зверніть увагу, що потрібно закладати не в область лопаток або шиї, а саме в області плечей, для того щоб голова відкинулася назад.
 • Після цього необхідно закрити ніс, відсунути щелепу вниз, для того щоб рот відкрився. Накрийте уста потерпілого носовою хусткою, для того щоб уникнути гігієнічних неприємностей. Після цього робиться один швидкий видих, він повинен бути тривалістю 2 секунди. Після цього робиться п'ять натискань. Зверніть увагу, що під час видиху, необхідно щоб ніс був закритий.
 • Для цього стисніть крила носа потерпілого двома пальцями. Так необхідно повторювати кілька разів. Таких циклів за хвилину повинно бути 10-12. Тобто 1 різкий видих, тривалістю 1-2 секунди і 5 натискань. Вони повинні бути досить швидкими, так як б'ється серце, приблизно одне натискання в одну секунду.
 • Якщо через кілька хвилин вам вдасться відновити дихання, продовжуйте реанімацію ще протягом 1 хвилини. Після цього кожну 1-2 хвилини перевіряйте серцебиття, дихання потерпілого до тих пір, поки не приїде швидка.
Відсутність пульсу

Всі ці реанімаційні процедури, а також правила, що допоможуть зберегти життя і здоров'я ваших близьких або ж сторонніх людей, з якими вам довелося зіткнутися.

ВІДЕО: Перша медична допомога