Гіповітаміноз, авітаміноз, гіпервітаміноз: в чому відмінності і подібності, це недолік або надлишок вітамінів?

Подібності та відмінності гіпо-, гіпер-і авітамінозу.

Зараз дуже багато інформації щодо правильного харчування та насичення організму вітамінами. Але в процесі дієт буває досить складно повністю заповнити нестачу вітамінів, використовуючи харчування. Тому вводять додаткові таблетовані препарати. У цій статті ми розповімо, що таке авітаміноз, гіповітаміноз і гіпервітаміноз, до чого вони призводять.

Поняття і види вітамінів

Вітаміни — це органічні речовини, які не є носіями енергії. Тобто при їх розпаді в організмі не виділяється енергія, але без них людські органи не можуть функціонувати. Вони є свого роду каталізаторами, прискорювачами хімічних реакцій в організмі, сприяють нормального, повноцінного обміну речовин, щоб всі окислювально-відновні реакції в організмі відбувалися правильно і в строк. Якщо спостерігається нестача якого вітаміну, це обов'язково позначається на стані людини.

Фрукти
Синтетичні добавки

Що таке гіповітаміноз, гіпервітаміноз, авітаміноз, їх відмінності?

Авітаміноз — це відсутність якого-небудь вітаміну в організмі. Варто зазначити, що подібний стан трапляється вкрай рідко, тому що в основному це наступає з-за постійного голодування або у любителів монодієт, які часто сидять на вуглеводної або ж на білковій дієті. В основному такий стан зустрічається вкрай рідко. Найчастіше може виникати дефіцит, ніж відсутність.

Гіповітаміноз — це найбільш часто зустрічається стан, що характеризується недоліком конкретного вітаміну. У більшості випадків це як раз водорозчинні компоненти, які швидко вимиваються з організму, виходять разом з сечею. При нестачі спостерігається стомлюваність, головні болі, зниження працездатності, а також можливе загострення хронічних захворювань. Не виключається виникнення нових станів, які характерні для гіповітамінозу.

Капсули або натуральні вітаміни

Зустрічається як у дітей, так і дорослих, в основному в період міжсезоння, найчастіше навесні. Тому як саме в цей період часу на полицях магазинів досить складно знайти велику кількість доступних овочів, які можна вживати в їжу. В основному навесні в раціоні присутні каші, м'ясо, а також молочні продукти. З овочів в основному ті, які довго зберігаються в погребі. Такі як капуста, картопля, буряк з морквою. Однак цих овочів недостатньо для того, щоб заповнити дефіцит вітамінів. Бо як необхідні фрукти, в яких міститься багато вітаміну А, т. е каротину і вітаміну C. Часто при гіповітамінозі не вистачає водорозчинних вітамінів групи В, у тому числі фолієвої кислоти В9 і мікроелементів. Тому в харчуванні щодня повинні бути присутніми продукти з цими вітамінами і мікроелементами, або ж застосовувати Бади.

При гіпервітамінозі спостерігається підвищена кількість певних вітамінів у крові. Вони можуть бути як водо -, так і жиророзчинними. Найцікавіше, що цей стан є не менш небезпечним, ніж авітаміноз і гіповітаміноз. Але зустрічається не так часто. Рідко спровокована прийомом великої кількості свіжих овочів і фруктів. В основному стан з'являється тоді, коли людина п'є і вітамінні комплекси перевищує дозування. Особливо небезпечно в тому випадку, коли накопичуються жиророзчинні компоненти, вони не виводяться разом із сечею і взагалі дуже важко залишають організм. При постійному надлишку можуть виникати дуже серйозні наслідки.

Правильне харчування

Наслідки нестачі і надлишку вітамінів в організмі

Наслідки прийому великої кількості вітамінів:

  • Пронос
  • Блювота
  • Постійна висип
  • Захворювання шкіри
  • При перевищенні концентрація вітаміну А існує ризик переломів. Тому що цей вітамін знижує щільність кісткової тканини і може спровокувати перелом шийки стегна, ноги або ключиці
  • При надлишку вітаміну Д можуть виникати серйозні проблеми з печінкою, а також кольором шкіри

Тому жартувати (перевищувати дозування) з прийомом вітамінних препаратів теж не можна. Зверніть увагу, що восени не варто задаватися метою накопичити вітамінів на зиму. Справа в тому, що вони не накопичуються в організмі, а якщо накопичуються, то їх велика концентрація стає причиною виникнення недуг. Вітаміни варто приймати постійно в одному і тому ж кількості, необхідній для роботи організму.

Якщо в літній час це зробити досить просто, вживаючи в їжу велику кількість фруктів і овочів, то взимку і навесні реалізація дещо погіршується. Тому що в продажу не така велика кількість доступних вітамінізованих продуктів. Саме 1-3 рази в рік лікарі рекомендують приймати вітамінні комплекси. Найкраще це робити в березні місяці, протягом 3-4 тижнів.

Корисна їжа

Гіповітаміноз, гипервытаминоз і авітаміноз досить серйозні стани, які можуть стати причиною виникнення хронічних захворювань, порушення стану здоров'я. Тому слідкуйте за своїм харчуванням. При необхідності приймайте вітамінні препарати.

ВІДЕО: Нестача вітамінів