Наліт на мові: як позбутися в домашніх умовах? Причини, лікування і профілактика нальоту на язиці у дорослих, дітей, немовлят, при вагітності, вранці

Про що може повідомити наліт на язиці. Діагностика захворювань з допомогою мови.

Зміст

На які проблеми зі здоров'ям може вказати нашу мову? До яких лікарів слід звернутися, виявивши у себе наліт на поверхні язика? Давайте розбиратися.

Мова допомагає виявити в організмі якісь неблагополучні процеси. Здавна лікарі розглядали мову хворого для уточнення діагнозу. В наш час діагностувати хвороби по нальоту на язиці не втратила своєї актуальності. Оглядання мови пацієнта є одним з алгоритмів дій лікаря при обстеженні.

Білий наліт на язиці у немовлят і новонароджених: причини і лікування

Язичок немовляти
 • Без мови не можна уявити життя організму. Мова дозволяє не тільки чітко і розбірливо говорити, але і відчувати смак і відчувати їжу, що попадає в ротову порожнину. Мова — орган, що допомагає в повноцінної роботи всього шлунково-кишкового тракту.
 • Мова складається з поперечно-смугастих м'язів і покритий слизовою оболочной, вислана безліччю різноманітних сосочків. Вони відрізняються один від одного за будовою та функціями.
 • У новонародженого малюка мова має свої вікові особливості. Дитина, що тільки що з'явився на світло, мають широкий і короткий язичок. Він займає всю ротову порожнину дитини і малорухомий. Поверхня мови покрита вираженими сосочками, які відіграють велике значення при годуванні немовляти материнським молоком.

ВАЖЛИВО: Язичкові сосочки з'являються вже на 6-7 місяці внутрішньоутробного розвитку малюка.

Здоровий язичок малюка
 • Поверхня мови маленької дитини — рівна і волога ніжно-рожевого кольору. Так як основним харчуванням для немовляти є материнське молоко, мова дитини може мати невеликий наліт білого кольору мовою. Це нормально, якщо малюк почуває себе прекрасно, у нього хороший апетит і сон.
 • Якщо ж білим стає не тільки язичок дитини, але і десна і внутрішня поверхня щік, він вередує, погано їсть, то швидше за все — це результат життєдіяльності грибка роду Кандида. Захворювання носить назву молочниця.
 • Білий наліт буквально огортає всю ротову порожнину і мова дитини. Захворювання виникає при ослабленому імунітеті і занесенням інфекції через брудні пустушки, соски, іграшки, інфіковану маму.
 • Молочницю новонародженої дитини необхідно лікувати під контролем педіатра, який призначає лікування залежно від ступеня ураження грибком. Зазвичай застосовують лікувальні препарати місцевої дії. Видалити молочницю допомагають содові розчини, якими протирають уражені місця.

Білий наліт на язиці у дорослих і дітей: причини і лікування

Проекція органів мовою
 • Тіло сосочка вкрите товстим шаром плоского епітелію, здатного до ороговіння. Коли епітелій злущується, то відмерлі залишки клітин мають білуватий відтінок, тому мова має рожево-білий колір.
 • Якщо в процесі травлення відбувається збій в силу яких-небудь причин, епітелій у вигляді ороговілого шару затримується мовою. При візуальному огляді мова стає білим через нальоту у вигляді шару ороговілого епітелію. Має місце так званий «обкладений язик».
 • Часті вірусні хвороби і мікробними інфекціями трапляються з-за низького імунного статусу. Маленькі діти особливо часто схильні до інфекційних захворювань. У них спостерігається щільні білі відкладення мовою. Зміцнення імунітету з використанням вітамінних комплексів і імуностимуляторів підвищують стійкість організму до простудних хвороб.

Чому вранці білий наліт на язиці, як прибрати?

Білий наліт свідчить про порушення травлення
 • У роті людини мешкає цілий світ мікроорганізмів. Продукти їх життєдіяльності накопичуються у вигляді білого шару на поверхні язика. За ніч на мові збираються і відшарувалися частинки епітелію, що містять мукопротеины. Всі разом нашаровується на язиці у вигляді напівпрозорого білого нальоту.
 • Цей наліт абсолютно безпечний і легко видаляється з поверхні язика з допомогою простих ранкових гігієнічних процедур: чищення зубів та язика. Якщо ж наліт не зникає протягом доби і набуває більш щільну структуру, це може свідчити про проблеми здоров'я.

Діагностика захворювань по мові, відео:

Білий наліт на язиці при вагітності: причини і лікування

У вагітних можливий наліт на язиці
 • Вагітність — особливий період у житті жінки, коли варто особливо ретельно ставитися до свого здоров'я. Під час вагітності відбувається гормональна перебудова жіночого організму і часто слабшає імунна система.
 • У майбутньої мами може утворюватися білий наліт на язиці. Якщо при цьому жінка відчуває себе добре і вагітність проходить по належному сценарієм, такий наліт не повинен турбувати вагітну.
 • Білий щільний наліт з неприємним запахом з ротової порожнини може сигналізувати про неблагополуччя. Найчастіше це пов'язано з недостатньою гігієною ротової порожнини або наявністю каріозних зубів. У такому разі слід відвідати лікаря і підлікувати зуби.

Жовтий наліт на язиці у дорослих і дітей: причини і лікування

Захворювання печінки відображені на мові жовтим нальотом

Наліт жовтого відтінку щільної структури, який важко видалити простими гігієнічними заходами можна пов'язати з:

 • печінковою патологією
 • хворобами шлунково-кишкового тракту і підшлункової залози
 • прийомом лікарських препаратів
 • інфекційними і вірусними захворюваннями

Захворювання жовчного міхура і печінки частенько викликають жовтий наліт з різними відтінками: від зеленуватого, жовто-оранжевого до коричневого кольору. Жовчокам'яна хвороба, гепатит, цироз печінки та інші печінкові патології супроводжуються жовто-коричневими відкладеннями мовою.

При цьому пацієнт скаржиться на ранкову сухість і гіркота в ротовій порожнині. Ці симптоми вимагають всебічного обстеження печінки хворого. На ранніх етапах захворювання можна обмежитися коригуванням харчування і призначення жовчогінних препаратів і лікарських зборів.

Порушення в травленні і роботі підшлункової залози також можуть викликати жовтуваті нальоти мовою. В цьому випадку може бути неприємний запах з рота, нудота, сисні болі в ранковий час. Такі симптоми слід взяти до уваги і пройти обстеження у гастроентеролога.

Прийом деяких лікарських препаратів викликає утворення жовтого нальоту. Як правило, після відміни ліків мова очищається і набуває здоровий колір.

Мікробні і вірусні інфекції характеризуються скупченням великої кількості вірусів і бактерій в організмі. Як правило, всі інфекції супроводжуються підвищенням температури. Такі процеси викликають «оподаткування» мови жовтуватим нальотом. Чим вище піднімається температура тіла, тим інтенсивніше відтінок стає нальоту на язиці.

Жовтий наліт на язиці у дитини — привід для занепокоєння

Жовтий наліт на язиці у дітей

Можна виділити наступні причини появи жовтого нальоту у дитини

 • Уведення овочевого прикорму і деяких видів каш може викликати легкий жовтуватий наліт на язиці після їжі.
 • У раціоні дитини присутня велика кількість моркви, хурми, гарбуза та інших овочів і фруктів, що містять каротин, який може забарвлювати не тільки мова, але і шкіру, склеру очей в жовтий колір.
 • Солодощі у вигляді карамельок, жувальних гумок і іншої дитячої «радості», що містить барвний пігмент жовтий
 • Якщо жовтий наліт пов'язаний з погіршенням самопочуття дитини, при цьому малюк скаржиться на болі в животі, відмовляється від їжі, можливо у нього початкова стадія дискінезії жовчовивідних проток або порушення в травленні. Слід дитину показати лікареві, який відкоригує харчування і призначить відповідне лікування.

Сірий наліт на мові: причини і лікування

Рясний наліт на мові темних відтінків, не пов'язаних з прийомом фарбувальних продуктів — привід звернутися до лікаря

Сірий відтінок мови може бути передвісником багатьох захворювань. Відвідати лікаря слід у разі, якщо:

 • сірий наліт на мові присутня тривалий час
 • чистка мови не призводить до усунення нальоту, а відкладення покривають мову більш щільно
 • крім зміни кольору язика, спостерігаються скарги на погіршення стану організму

Сірий колір мови може бути викликаний неполадками в роботі організму з багатьох причин.

 1. Запальні процеси в ротовій порожнині: засилля бактерій і продуктів їх життєдіяльності викликають потовщення сосочків, які обростають мікробним «сміттям» та вистилають мова сірим нальотом. Щоденні гігієнічні заходи, пов'язані з чищенням зубів та язика, полоскання ротової порожнини після їжі, усунення вогнищ інфекції (санація зубів, лікування захворювань ясен і слизової оболонки рота) призведуть до усунення нальоту.
 2. До зневоднення організму призводить недостатній питний режим. Сухість слизової оболонки і шкіри, підвищена стомлюваність, часті запори — головні симптоми нестачі води в організмі, як і сірий наліт на язику.
 3. Інфекційні процеси дихальних шляхів: бронхіт, пневмонія, трахеїт. Мова знову стане рожевим після повного одужання.

Наліт на мові коричневий: причини і лікування

Корфу і цигарки можуть викликати коричневий наліт на язиці

ВАЖЛИВО: Слід знати, що любителі міцного чаю, кавомани і завзяті курці часто мають коричневу пігментацію мови і жовтий відтінок зубної емалі.

Коричневий наліт мови зазвичай супроводжує такі патології:

 • хвороби печінки і жовчовивідних шляхів
 • діабетична кома
 • пелагра (авітаміноз, пов'язаний з недоліком вітаміну РР)
 • зневоднення при важких інтоксикаціях та отруєннях
 • застосування деяких лікарських препаратів: Йодинола, Фарингосепта, Тетрацикліну гідрохлориду, вітамінів групи В, розчину Люголя та ін.

Якщо наліт не доставляє занепокоєння і самостійно проходить через якийсь час, не варто турбуватися. При наявності супутніх симптомів, що приносять дискомфорт, слід проконсультуватися у лікаря.

Оранжевий наліт на мові: причини і лікування

Фрукти і овочі з помаранчевим пігментом можуть викликати наліт на язиці
 • Оранжевий наліт часто викликають фрукти і овочі, насичені каротином і пофарбовані в яскравий колір. Любителі сирої моркви і морквяного соку, хурми, абрикосів, гарбуза можуть спостерігати фарбування сосочків мови в оранжевий пігмент, що проходить з часом.
 • Окремі медикаменти також можуть утворювати наліт помаранчевих відтінків, який зникає після закінчення медикаментозного курсу.
 • Приводом звернути увагу на своє здоров'я є помаранчевий наліт на язиці, який не видаляється щіткою або скребком. Зміна кольору язика може бути внаслідок закидання шлункового соку в порожнину рота. А це може бути початком гастроентерологічних хвороб: гастриту, рефлюкс-езофагіту та ін. У цьому випадку слід переглянути своє харчування і при необхідності пройти обстеження.

На мові чорний наліт: причини і лікування

Чорний мова

Щільний чорний наліт на мові часто говорить про серйозні порушення в організмі. Наявність такого нальоту, не проходить протягом тривалого часу дає привід звернутися до лікаря і обстежити своє здоров'я. До чорного нальоту мови можуть привести багато проблем в організмі.

 1. Зсув кислотно-лужного балансу в бік закислення. Ацидоз організму може виникнути при незбалансованому харчуванні, голодуванні, кишкових розладах, лихоманці.
 2. Хромогенний грибок, що мешкає в ротовій порожнині може викликати чорні відкладення мовою і чорно-зелені плями на зубній емалі.
 3. Зашлакованість організму при зловживанні «нездорової» їжі.
 4. Тривалі вірусні та мікробні інфекції.
 5. Хвороба Крона — генетичне захворювання, що вражає ШЛУНКОВО-кишкового тракту.
 6. Проблематика жовчовивідними шляхами і печінкою.
 7. Онкозахворювання.

Постановка точного діагнозу, лікування та дотримання рекомендацій лікаря допоможе вирішити проблему з чорними відкладеннями.

ВАЖЛИВО: Слід пам'ятати, що деякі медикаменти і продукти здатні фарбувати мову в чорний колір: активоване вугілля, ожина, чорниця, лохина, черемшина, шовковиця. Такий наліт зазвичай зникає сам собою і не представляє загрози.

Зелений наліт на мові: причини і лікування

Елементарна гігієна рота — вирішення всіх проблем

Зелені відкладення не часто зустрічається на поверхні язика. Колірна гамма варіює: від жовто-зеленого до жовто-коричневого з домішкою зелені. Розглянемо причини появи зелених відтінків нашарування на язиці.

 1. Елементарне ігнорування правил гігієни може призвести до такого виду нальоту. Щоденне чищення зубів та язика, полоскання ротової порожнини освіжаючими і антисептичними бальзамами і трав'яними настоями допоможе вирішити цю проблему. Візит до стоматолога і лікування хворих зубів — важливий крок до усунення нальоту.
 2. Прийом антибіотиків, гормональних препаратів, цитостатиків та інших ліків може викликати поява нальоту.
 3. Погане харчування і «голодні» дієти з нестачею вітамінів та необхідних мінералів відображаються на мові у вигляді зеленуватого нальоту.
 4. Грибкові захворювання часто супроводжуються нальотами різних відтінків
 5. Проблеми з травним трактом.
 6. Переїдання і вживання жирної і калорійної їжі у великих обсягах негативно відображаються на роботі печінки, а це проявляється в появі жовто-зеленого нальоту на язиці.

Прибрати зелений наліт можна лише виявивши причину його утворення і лікування основного захворювання.

Наліт на мові при ангіні і хвороби горла: лікування

Блідий і сухий язик говорить про захворювання горла

Жовто-білий мова свідчить про захворювання горла і носової порожнини внаслідок вірусної або мікробної інфекції. Лікарі діагностують ГРВІ та з наступних симптомів:

 • озноб і підвищення температури
 • закладеність носа
 • біль в горлі
 • головний і м'язовий біль
 • «обкладений» язик

Біло-жовтий рясний наліт на всій поверхні язика з перерахованими вище симптомами — вірна ознака простудного захворювання інфекційного походження. Рясне кількість бактерій скупчуються на мові, утворюючи щільний шар.

При початкових ознаках хвороби необхідно:

 • прийняти гарячий душ або попарити ноги (у відсутності температури)
 • рясно пити трав'яні чаї з малиною, лимоном, медом і малиною
 • полоскати горло дезінфікуючими розчинами і трав'яними настоями
 • при закладеності носа — застосовувати судинозвужувальні засоби

Для запобігання простудних хвороб слід займатися профілактикою простудних захворювань і зміцнювати імунітет:

 • промивати носові ходи ізотонічним розчином кухонної солі
 • застосовувати контрастний душ
 • проводити заняття спортом на свіжому повітрі

Тривалі інфекції з ускладненнями, пов'язані з появою сухого кашлю і високою температурою вимагають лікування антибіотичними та противірусними препаратами.

Види ангіни (тонзиліту)
 • Ангіна — важке інфекційне захворювання, пов'язане з ураженням піднебінних мигдалин різними збудниками. Хвороба протікає важко і супроводжується високою температурою і сильним болем у горлі.
 • Для ангіни характерний щільний сіро-білий наліт на язиці при яскраво-червоних мигдаликах У деяких випадках можна спостерігати гнійники або суцільний білий некротичний наліт. Для лікаря важливо правильно діагностувати захворювання і диференціювати його від ГРВІ чи грипу.
 • В залежності від виду ангіни встановлюється лікування антибіотичними, протигрибковими або противірусними препаратами. Місцевий вплив на вогнище запалення, правильна гігієна ротової порожнини, щадна дієта і рясне тепле питво призводять до видужуванню.
 • Невылеченная ангіна може перейти в хронічну форму і мати тяжкі наслідки у вигляді хвороб серця, нирок і ревматичних ускладнень.

Наліт на мові після прийому антибіотиків: як позбутися?

Лікування медикаментами може викликати наліт на язиці
 • Інфекційні процеси в організмі вимагають лікування антибіотичними препаратами. Найчастіше при лікуванні використовуються комбінація різних антибіотиків, а також одночасне застосування інших сильнодіючих препаратів: гормонів, сульфаніламідів, нітрофуранів.
 • Прийом ліків залежить від тяжкості захворювання, іноді курс лікування має тривалий час і призводить до порушення дисбалансу нормальної мікрофлори. Дисбактеріоз — серйозне ускладнення після прийому антибіотиків.
 • Сіро-білий щільний наліт на мові може сигналізувати про зміну мікрофлори кишечника на користь патогенної флори. Призначення пробіотиків та імуномодуляторів усуне виникли проблеми.

Наліт на мові при панкреатиті, гастриті: причини і лікування

Дієта при шлунково-кишкових хворобах — важливий етап в одужанні

Рясний білий наліт з жовтим відтінком на мові може служити «маячком» на появу функціональних порушень травлення і навіть вказувати на такі захворювання, як гастрит і панкреатит. Гастрит найчастіше виникає при неправильному харчуванні, порушення режиму прийому їжі, вживання «нездорових» продуктів харчування. Оподаткування мови товстим білим нальотом часто супроводжується:

 • тяжкістю в шлунку
 • болями в епігастральній області
 • неприємний запах з ротової порожнини
 • печією
 • нудотою

Запалення підшлункової залози або панкреатит виникає, коли ферменти залози, внаслідок запального процесу, не викидаються в дванадцятипалу кишку, а ведуть «руйнівний» дія в самій підшлунковій залозі.

Відбувається процес самопереварювання. Токсини і елементи перетравлення можуть потрапити в кровотік і порушити роботу важливих органів: серця, легенів, печінки, мозку.

Обстеження хворого

Панкреатит — серйозне захворювання, гостра його форма потребує лікування у стаціонарі. Початкові форми хвороби можна виявити за допомогою стійкого біло-жовтого нальоту на язиці з супутніми симптомами:

 • болями у верхній частині живота
 • блювотою з домішками жовчі

При захворюваннях органів травлення порушується моторика кишкового тракту. Щоб якось допомогти кишечнику впоратися з їжею, на його стінках збільшується кількість ворсинок для переробки їжі.

На поверхні язика також розростаються сосочки, які з часом товщають і забиваються продуктами життєдіяльності бактерій. Так мова обростає великою шаром біло-жовтого нальоту.

ВАЖЛИВО: При періодичних болях і дискомфорт в області шлунку слід звернутися за допомогою до гастроентеролога.

Позбутися від функціональних порушень ШКТ, гастриту, панкреатиту, а значить і рясного біло-жовтого нальоту на язиці допоможуть наступні рекомендації:

 1. Необхідно переглянути свій режим дня і проаналізувати прийом і якість їжі.
 2. Харчуватися слід дрібно, невеликими порціями через 4 години.
 3. Рекомендується виключити з раціону шкідливі» продукти: жирні, консерви, копчені, смажені і гострі, свіжу випічку, солодку газовану воду.
 4. Уникати прийому їжі «похапцем».
 5. Ретельно пережовувати їжу.
 6. Не вживати занадто гарячу і холодну їжу.

Наліт на язиці у дорослих і дітей і запах з рота: причини, лікування

Запах з рота — супутній симптом захворювання
 • Наліт на мові нерідко супроводжується неприємним гнильним запахом з рота. Це може бути пов'язано як з порушенням в роботі травного тракту, так і з недостатньою гігієною ротової порожнини. У будь-якому випадку слід пройти обстеження у фахівців.
 • Загальний аналіз крові та процедура ендоскопічного дослідження стравоходу та шлунка (ФГС і ФГДС) дозволяє виявити шлунково-кишкові патології.
 • Видалення джерела інфекції в ротовій порожнині можна, відвідавши стоматолога. Своєчасна санація зубів, лікування карієсу, гінгівіту, стоматиту та інших захворювань допоможе позбутися від гнильного запаху і нальоту на язиці.

Гнильні процеси в ротовій порожнині можна призупинити трав'яними настоями, приготованими будинку.

Настій №1

Траву деревію, лист подорожника, лист липи і траву материнки змішують порівну. Столову ложку збору запарюють 200 мл окропу. Настоюють 40 хвилин. Стакан ділять на дві порції і випивають протягом дня.

Настій №2

1 столову ложку дубової кори запарюють 200 мл окропу. Отриманим настоєм полощуть ротову порожнину кілька разів в день.

Настій ромашки володіє антисептичною властивістю

Настій №3

Перемішують лист суниці, квітки ромашки, листя шавлії і м'яти. Жменя трави заливають 500 мл окропу. Теплим настоєм полощуть рот протягом дня після їжі.

Наліт на язиці та сухість і гіркота в роті: причини, лікування

Сухість і гіркота в роті, що супроводжується нальотом мовою, можуть проявлятися при ряді захворювань

Наліт на мові часто супроводжується симптомами сухості та гіркоти в ротовій порожнині. Це може бути викликано рядом причин.

 • Солона і жирна їжа перед сном може викликати такі симптоми. Це велике навантаження на печінку та її реакція на «важкі» продукти проявляється у вигляді жовтого нальоту на язиці, появі гіркого присмаку і сухості в ротовій порожнині.
 • Інтоксикація організму теж може викликати біль, що супроводжується нудотою і блювотою, потовиділенням, головним болем, сухістю або слиновиділенням.
 • Проблеми з ШКТ супроводжуються ранкової гіркотою, «обкладеним» мовою, відрижкою і печією. Якщо такі симптоми стали звичними, рекомендується звернути увагу на свій раціон і години прийому їжі.
 • Слід взяти до уваги, що початкова стадія цукрового діабету характеризується сухістю і гіркотою в роті, спрагою і позивів до сечовипускання. При цьому мова має щільний жовтий наліт. Такі симптоми вимагають негайного відвідування ендокринолога.
 • Токсикози вагітних нерідко супроводжуються нудотою, гіркотою і сухістю в ротовій порожнині. Слід ретельно поставитися до свого харчування: прибрати з раціону смажені і жирні продукти, копченості та консерви. У список необхідних продуктів включити овочі, фрукти, ягоди в достатній кількості.

Профілактика нальоту у дітей і дорослих

Гігієна порожнини рота

Наліт на мові складається з клітин слущенного епітелію, що скупчилися бактерій і продуктів їх життєдіяльності. Щоб утримувати язик в чистоті і здоровому стані, рекомендується дотримуватися профілактичні заходи і не допускати скупчення такого «сміття» на поверхні язика.

Регулярне очищення мови запобіжить такі захворювання ротової порожнини, як:

 • гінгівіт
 • стоматит
 • карієс
 • парадонтит

Скупчення нальоту блокують смакові рецептори, натомість «чистий» мова допоможе зберегти смакові відчуття.

Що зробити для здоров'я мови?

 1. Щодня оглядати свою мову в дзеркало на предмет появи нальоту.
 2. Чистити мову слід двічі в день: вранці і ввечері. Цю гігієнічну процедуру слід поєднувати з доглядом за зубами. Необхідно очищати мову обережними рухами за допомогою спеціальних скребків, чайної ложки або зубної щітки.
 3. Після кожного прийому їжі слід полоскати ротову порожнину.
 4. Не рекомендується приймати гарячу і холодну їжу.
 5. Не слід брати в рот гострі і травмонебезпечні предмети.
Чистка мови

ВАЖЛИВО: Щоденний легкий масаж мови (зубною щіткою, чайною ложечкою, спеціальним скребком) протягом 2 хвилин активізує роботу наших важливих внутрішніх органів: серця, печінки, легенів, нирок.

Правила очищення мови

 1. Скребком або чайною ложкою проводять по поверхні мови з боку глотки до кінчика.
 2. Такі рухи проводять кілька разів по всьому мови, зачіпаючи бічні поверхні язика.
 3. Періодично слід промивати скребок або ложку від забруднень чистою проточною водою.
 4. Очищення мови необхідно проводити акуратно, щоб не травмувати сосочки слизової мови.

Як правильно чистити язик, відео:

5 проблем, на які може вказати мову, відео: