Що таке тактильний контакт? Чому він так необхідний гармонійним відносинам з дітьми, між закоханими: вчимо мову дотиків і секретні дотику

В даній темі ми вивчимо важливість такого поняття, як тактильний контакт.

Посеред різних типів міжособистісних комунікацій значну роль бере на себе тактильний контакт. Простими словами – дотику, дотику. Є категорія людей, для яких саме такі відчуття є найефективнішим методом отримання інформації, а спілкування без дотиків для них практично нереально.

Але є й така категорія, яка не надає належного значення тактильного контакту. Тому ми пропонуємо розібрати його роль в нашому житті, щоб зрозуміти важливість для налагоджених відносин.

Що таке тактильний контакт?

Дотики — важлива складова нашого життя
  Психологи називають тактильним контактом торкання однієї людини до іншої. Також його називають дотиком. Спілкування відбувається на рівні сенсорних рецепторів, які є в нашій шкірі і навіть м'язах, суглобах, а також у внутрішньому вусі. Саме цей контакт стоїть на вершині невербальної або не візуальної комунікації.
 • Якщо підійти до цього питання з точки зору історії, то це є найпершим методом спілкування людей раніше. І тактильний контакт залишається таким і зараз – адже після народження людина не здатна сприймати мову і візуальну картинку відразу.
 • Та що там — вчені стверджують, що без цього контакту, навіть маючи добре розвинені зір, слух і мова, відсоток виживання б істотно знизився. Тим більше, це тонка нитка, що може об'єднати різні народи, без розуміння мови.
 • Тактильний контакт в суспільстві являє собою рукостискання при зустрічі або знайомстві, обійми на прощання, привітальні поцілунки і т. д.
 • Однак варто пам'ятати про правила етикету, щоб не зробити недоречні дії. Тактильний контакт варто розглядати не тільки як поцілунки, рукостискання, а і як емоційне ставлення до людини.
  • Торкання дають зрозуміти, в якому напрямку рухається розмова, вказують на його розвиток, на настрій партнера по діалогу, а також встановлюють ролі в бесіді.
 • Але ще вміння виявляти і навіть приймати розповість нам про психологічному бар'єрі самої особистості. Справа в тому, що замкнутий людина максимально уникає будь-якого прояву дотику, як і його прийняття. Але це лише один приклад.
 • Для дітей тактильний контакт виступає потужним зброєю в якості захисту від навколишнього світу і будь-яких негараздів. А також його недолік позбавляє дитину любові і батьківської уваги, тому дуже часто з таких дітей виростають не просто замкнуті, але і навіть агресивні особистості.

Важливо: Небезпечним сигналом є небажання тактильного контакту навіть з близькими людьми! Це говорить не тільки про внутрішні проблеми, які можуть мати досить обґрунтовану ґрунт, але й про загальні протиріччя у взаємодії. А найголовніше – це вказує на недовіру!

Адже ми не будемо торкатися до людини, що викликає у нас антипатію або ж просто насторожує. Але є і зворотна сторона у дотику – це вміння розташувати до себе! Адже часом обійми не тільки рідної людини, а особливо дитини, можуть заспокоїти і відновити душевну близькість.

Саме це наша перша зв'язок і спілкування

Типи тактильних контактів

Всі тактильні контакти можна умовно розділити на кілька груп.

 • До першої групи належать професійні або службові дотику. Люди таких професій, як лікарі, мануали, стилісти, кравці і т. п. не можуть уникати тактильного спілкування в своїй роботі. В основному подібні дотику не несуть в собі якогось особистого емоційного забарвлення і сприймаються спокійно.
   довіри! При цьому є така закономірність – ці торкання сигналізують про важливість посилається повідомлення!
  • Але ще важливе зауваження – це посадова планка. Керівник заради розташування або можливості вплинути може доторкнутися до підлеглого. У той час як зворотний стан речей практично неможливо, оскільки присутній психологічний бар'єр!

Важливо: Але в професійній сфері, як правило, тактильний контакт може викликати подвійне розуміння і зовсім непорозуміння. Адже це може говорити про довіру, бажання підкреслити свої слова і плани або ж мати інтимний характер іншої групи дотику. Виняток становлять дотику подяки – вони несуть позитивний настрій!

Ділові торкання подяки
 • Друга група складається з так званих ритуальних торкань. Це не має нічого спільного з містичними ритуалами, мова йде про щоденних пожатиях руки або поцілунки в щоку. Подібні ритуали покликані показувати дружність і мирний настрій. Варто відзначити їх розгалуження:
  • торкання повторює характеру. Тобто, це взаємна схема рухів. Наприклад, при зустрічі/прощання поцілувати людину в щічку і отримати від нього відповідь;
  • а є і підгрупа стратегічних торкань. Тобто, ці дотики мають прихований характер, щоб змусити одну особу виконати волю іншої людини.

Важливо: Особливо важливою точкою вчені вважають наш лікоть. Дотик до нього під час розмови на психологічному рівні спонукає співрозмовника до довіри.

 • Сама об'ємна група тактильних контактів пов'язана з міжособистісними відносинами – соціальний або ввічливий контакт. У цій сфері тактильне спілкування допомагає проявити прихильність до людини, симпатію, потяг. До цієї групи відносяться обійми, поцілунки, погладжування і так далі. Їх також можна поділити на підгрупи:
  • дружні торкання, що виражають наше специфічне ставлення один до одного. Вони говорять про розташування членів сім'ї або просто близьких людей. При цьому кількість торкань визначає і поведінка між людьми. Більше того, саме ця група допомагає позбутися стресу, зняти з себе тягар і знайти душевну рівновагу;
  • любовний контакт – це найбільш популярний вид дотиків. Особливо він має активну фазу на початку відносин і говорить про сигнали прихильності;
  • він тісно пов'язаний з сексуальним або інтимним контактом. Любовний зв'язок в обов'язковому порядку проходить на основі доторків одне до одного. Вони вже мають особливу форму і схему, але говорять про підтвердження значущості іншої людини в нашому житті. А відчувати себе коханими ми не зможемо без тактильних дотиків;
  • але є ще й група контакту насильства. Він може мати одноразовий характер за типом насильства в парках, а може говорити про домінування в парі. При цьому останній підвид може бути на основі дрібного конфлікту або ж на правах інтимного контролю. Але також домінування в парах на відміну від першої категорії не має загострює характеру і виникає від випадку до випадку.

Важливо: Дослідження підтвердили, що дружній і любовний контакт викликають більше позитивних емоцій у жінок. З цієї причини ряд тактильних дотиків деколи називають жіночої зв'язком. А ось чоловікам більш властивий тактильний контакт з невербальної агресією і насильством.

Дотики необхідні партнерам

Роль тактильного контакту

 • Психологія виділяє три головні шляхи комунікації:
  • деяким для отримання і засвоєння інформації необхідно бачити. Тому іменують їх візуалами;
  • деякі сприймають інформацію через слух – аудіали;
  • а деяким необхідно відчувати. Так звані кінестетики повністю залежать від дотиків.
 • Від інших їх можна відрізнити прагненням зменшити відстань, постійними торканнями. Значення самої назви перекладається з грецької, як «відчуття руху».
 • Проте для деяких людей торкання є дуже інтимними. А тому спілкування з кінестетиками перетворюється в дуже складний процес. Причому для обох кандидатів. Тому так важливо вчасно попередити людей про те, що вам не особливо приємні дотики.

Важливо: Під кинестетикой маються на увазі не тільки торкання, але і м'язова пам'ять. Тобто, це вміння тримати рівновагу навіть із закритими очима, рухатися по температурних відчуттів та інші аспекти, що впливають на наші рецептори.

 • Також варто відзначити, що тактильний контакт, а іноді і його відсутність, може видати людини. Тобто, коли жести і дотику не відповідають сказаними словами. А часом, навпаки, саме цей контакт може сказати значно більше.

Цікаво: Найбільш низкоконтактными націями вважається азіатський і північноамериканський народ, а також жителі Північної Європи. Але ось найбільш контактними вважаються країни Південної Європи та латиноамериканська нація.

Пізнання на основі довіри

Тактильний контакт матері і дитини, батьків і дітей: чому він такий важливий?

Безліч досліджень показали, що діти, яких часто носили в дитинстві на руках, гладили і обіймали, були більш здорові і активні, ніж ті дітки, що були позбавлені такої ласки. Потреба в почуттях і емоціях йде з дитинства людини. Саме тому так необхідно тактильне спілкування мами і малюка, щоб виростити дитину добрі повноцінні почуття.

Важливо: Часом відбувається розбіжність понять між дорослими і дітьми. Справа в тому, що батьки розуміють тактильний контакт у вигляді обіймів, поцілунків, рукостискань або просто торкань. Діти в цих самих торканнях бачать любов, захист і турботу.

В чому важливість?

 • В перші місяці життя малюк сприймає цей світ за допомогою дотиків: що приємно, а що ні. Так як звук і візуальна картинка не читаються мозком новонародженого, шкірні відчуття відіграють важливу роль. З їх допомогою дитина розпізнає, які предмети небезпечні, а які люди налаштовані дружелюбно.
 • Коли дитина з'являється на світ, він потребує ласки. І саме мама може допомогти дитині адаптуватися у цьому світі, про який малюк ще нічого не знає. Часті обійми, поцілунки і пестощі допомагають дитині вирости відкритим і добрим. Саме тактильне спілкування є запорукою здорової психіки малюка.
 • Але варто ще зазначити:
  • також ці дотики і погладжування розвивають нормальний розвиток нервової системи;
  • при легкому стисненні відбувається масаж м'язової маси;
  • у свою чергу це ще й розганяє кров, покращуючи кровообіг в капілярній сітці;
  • нормалізується серцебиття, артеріальний тиск і вміст рівня цукру;
  • але ще окситоцин починає вироблятися в більшій кількості. А адже саме він допомагає встановити довіру, знизити тривожність і страх, тим самим знизивши вироблення гормонів стресу.

Важливо: Також встановлено, що люблячі діти, які виходять належну частку обіймів і торкань більш активні, впевнені в собі і значно рідше хворіють!

Це радість і спілкування

Як встановити тактильний контакт з дитиною?

Коли малюк не спить, використовуйте кожну хвилину для тактильного спілкування. Приблизний, але обов'язковий план для тактильного спілкування з маленькими дітьми:

 • вдавайтеся до масажу, гладьте і легко постукуйте. Це дуже заспокійливо діє на дітей;
 • також частіше прикладайте малюка до серця. Цей звук дитині дуже знайомий і означає для нього безпеку;
 • розвертайте затиснуті долоні дитини, проводите з ним своїми пальцями, можна трохи полоскотати;
 • при купанні мийте дитини своїми долонями, використовувати масажні руху;
 • і найефективнішим способом заспокоїти і приспати дитину є погойдування в своїх руках. Рухи повинні бути плавними і м'якими.

Важливо: Застосовуючи тактильний контакт у спілкуванні з малюком, ви допомагаєте розвивати стійку психіку дитини, а також проявляєте свою батьківську любов.

Це захист
Тому варто торкнутися ще такі важливі аспекти:

 • не бійтеся брати дитину на руки! Ні, ви не привчите його до рук. Просто у кожної дитини різні потреби в тактильному торканні. А ось діти, яких рідко беруть на руки і гладять, як раз гірше відпускають батьків, коли приходить час. При цьому вони не тільки повільніше розвиваються, але і менше отримує пізнавальної інформації з навколишнього світу;
 • те ж саме стосується і спільного сну. Є дітки, що раніше відпускають батьків, а є які з народження не відчуваю потреби в даній зв'язку. Але часом необхідно відкинути всі стереотипи і поради інших батьків, щоб забезпечити комфортний сон для всієї сім'ї. Запам'ятайте – ця зв'язок вкрай потрібна нашим діткам. Саме в контакті з батьками дитина цілком неусвідомлено відчуває себе захищеним. І перший період малюк повністю залежить від мами і тата. І це те саме час, щоб подумати про нього!

Важливо: Але перегинати з спільним сном також не варто. Адже в подальшому може виникнути неправильне сексуальне формування у дитини.

Це підтримка

Не забуваємо про школярів та старших діток

З ростом і розвитком дитини зменшується і батьківський тактильний контакт. Адже він вже вміє сам їсти, одягатися і т. п. І ось в цьому аспекті багато втрачають дійсно важливі кроки.

 • Візьміть собі за правило обіймати дитину кожен день. До речі, робити це краще 8 разів на день. Якщо ж ви не належите з кінестетикам, тоді можете навіть рахувати. Ця тонка нитка допоможе вам встановити зв'язок довіри.
 • Але використовуйте заступницький характер – погладьте по голові, постукайте по плечу. Цим ви висловите на підсвідомому рівні свою підтримку.
 • При цьому запам'ятайте – ваші дотики повинні бути вище і останніми. Тобто, якщо вас дитина намагається полоскотати, тоді варто його перевернути на спинку і також полоскотати або поцілувати.
 • Не варто вважати, що дитину досить тільки погодувати чи одягнути. Створіть свої тактильні традиції і закони в сім'ї, яких варто дотримуватися кожен день всім членам сім'ї. Наприклад, найбанальніші поцілунки при прощанні і зустрічах.
 • Проводите хоча б 15-20 хвилин вечорами, читаючи книгу. Але при цьому дуже важливо обійнятися або просто хоча б торкатися один до одного.
 • Також візьміть на озброєння – якщо ви хочете змусити або переконати дитину, тоді візьміть його за руки. Але при цьому ваші долоньки повинні бути зверху. Або ж з'єднайте їх в молитовному положенні. Саме таке дотик на підсвідомому рівні каже, що ви домінуєте, володієте ситуацією і виглядаєте переконливим. До речі, подібний крок можна застосовувати і для зв'язку з партнерами.

Важливо: Якщо дитина не отримує належного контакту з батьками, то він відчуває тактильний голод. Від цього починається випрошування іграшок, погану поведінку, протест. Ситуація загострюється, коли батьки агресивно реагують і тілесно карають своїх дітей. Справа в тому, що запускається механізм – доторкнися до мене хоча б через покарання.

А це вже створює замкнене коло. Шкідливі діти не отримують належної любові і обіймів від батьків, і в свою чергу стають агресорами і забіяками. Адже вони отримують той відсутній контакт торкання через бійки. Оскільки в сім'ї не отримують належної любові!

Це любов!

Тактильний контакт між партнерами

Дотику у відносинах між чоловіком і жінкою відіграють велику роль. Не можна сподіватися, що без тактильного контакту у пари складуться гармонійні стосунки.

 • В житті кожна людина доторкається до величезної кількості різних речей, що допомагає йому розпізнати властивості цих предметів. Також відбувається і з дотиками інших людей.
 • При тривалому спілкуванні чоловіки і жінки можуть проявитися взаємна симпатія, потяг чи інші почуття. Подібні біологічні процеси викликають задоволення від спілкування з іншою людиною. Для виникнення подібних почуттів та необхідні тактильні контакти.
 • Під час торкання жінок, чоловік відчуває гладкість шкіри, теплоту тіла, а також енергію жінки. Це добре можна простежити при міцних обіймах, дотиків до шкіри, а також поцілунки. З цього випливає бажання знову наблизитися до людини, ще раз його обійняти. Саме так з'являються глибокі почуття і прихильність до іншої людини.
 • Шкіра жінки вкрай чутлива і торкання її можуть викликати величезну кількість різних емоцій, а також сексуальний потяг. Тому не варто уникати тактильного спілкування – це спонукає партнерів перейти на новий рівень відносин.
Торкання підкреслюють важливість людини

Але варто ще й вивчити мову тактильного контакту, щоб налагодити відносини між партнерами

 • Наприклад, вам потрібно вибачитися перед своїм партнером доторкніться до його коліна. Це одна з доступних, але і безпечних зон, що не має інтимного характеру. При цьому будь-яке торкання заспокоює і викликає почуття довіри. Та ще спрацьовує і психологічний бар'єр – при торканні до коліна, ви трохи нахиляєтеся, чим і показуєте свою покірність і жаль.
 • А якщо ви хочете попросити свого партнера про що-небудь, особливо якщо це не викликає у нього особливого бажання – простягніть руки долонями вгору. Дуже важливо взяти його за руки, щоб він накрив своїми долоньками ваші. Саме цей сигнал надходить мозок, як можливість домінувати і керувати ситуацією, а також імпульс бажання подбати і допомогти вам.
 • При назрівання конфлікту доторкніться до плеча партнера. Тільки робіть це не боязко, а впевнено і твердо! Знову ж таки, це не слабке місце, як шия та обличчя, а ще це максимальна зона з м'язами. Тобто, ви даєте зрозуміти партнерові, що він в безпеці, підкреслюєте його силу і запускаєте паузу в мозку. Тобто, коли ваш партнер починає «закипати», тверда рука на плечі в пару секунд дає впевненість, що все можна вирішити!
 • Подарувати відчуття розслабленості можна через потиличну частину. Це найбільш напружена зона, а легкі погладжування або навіть масаж допоможу скинути тягар і напруженість. Пройдіться по волоссю, після зійдіть на шию і торкніться плечовий м'язи, а на завершення знову поверніться до волосся. Але ваші торкання на фіналі повинні бути легкими і пурхають, наче пір'я птиці.
 • А от сідниці відповідають на вербальному рівні за нашу впевненість і неповторність. Тому, щоб підкреслити сексуальність і привабливість партнера, лясніть його по попі або погладьте трохи вище. Ефект від компліменту в такому випадку буде значно вище. А ви покажіть своє захоплення!
 • Якщо ж ви хочете порушити свого партнера, тоді легенько пройдіться рукою по внутрішній частині стегна, але не торкаючись інтимного місця. У цій області найбільш ніжна і чутлива шкіра, що миттєво запалює інтерес.
Мова правильних торкань
  на щоці (і не тільки) біля волосяного фолікула знаходяться тактильні сенсори. А ця зона відповідає за інтимний зв'язок між партнерами. Тому при визнання в любові, варто торкнутися до щоки коханої людини, щоб викликати у нього почуття розчулення і встановити емоційний зв'язок.
 • І не забувайте стежити за положенням тіла іншої людини. Якщо вам потрібно попросити вибачення чи сказати щось важливе – дочекайтеся, поки людина не розгорнеться у вашу сторону. Або хоча б розгорне ступні в вашу сторону. Тоді варто доторкнутися до коліна або ліктя, щоб посилити своє красномовство.

Як бачите, така проста на перший погляд зв'язок здійснює важливі функції в нашому житті. Але саме правильні дотики допоможуть налагодити більшу частину аспектів нашого життя. Та що там – тактильний контакт може встановити довіру між дітьми і батьками, поставити правильне відношення між партнерами і навіть навчитися отримувати бажане під час ділових відносинах. Тим більше, торкання насправді важливі для кожного з нас, просто в більшій чи меншій мірі, як підтвердження любові!

Відео: Що таке тактильний контакт?