Що таке відкат грошей в бізнесі, постачання, закупівлі, кредити: пояснення простими словами. Відкат – це хабар? Як відбувається боротьба з відкатами?

Що таке відкат? Хто і для чого робить відкат? Читайте про це в нашій статті.

Останнім часом термін «відкат» все частіше зустрічається не тільки в сфері бізнесу і фінансів, але і міцно увійшов у повсякденне життя. У поданні звичайних громадян жоден підприємець не працює чесно, а весь бізнес побудований на відкатах. Давайте спробуємо розібратися, що таке відкат, де він зустрічається і для чого потрібен.

Дана стаття носить виключно інформативний характер для пояснення поняття «відкат» і не вітає описані схеми проведення.

Що таке відкат грошей в бізнесі, постачання, закупівлі, кредити: пояснення простими словами

Ведення будь-якого бізнесу, незалежно від його масштабів і розміру прибутку, засноване на співпраці та узгодження з безліччю сторін і учасників. Загальмувати реалізацію проекту або зробити вибір на користь конкурентів – одне рішення може завдати шкоди навіть самому стабільному бізнесу. Тому фінансова стимуляція є основною можливістю для успішного розвитку ситуації.

Відкати в бізнесі

Відкат – одна з різновидів хабара посадовій особі або групі осіб, що приймають рішення або відповідають за витрату коштів компанії.

 • Суть відкату полягає в тому, що за домовленістю з державним службовцем або менеджером будь-якої компанії при укладенні контракту деякий відсоток від суми угоди отримує особисто ця людина.
 • При такій схемі продавець товарів або послуг зазвичай включає суму відкату у вартість, щоб уникнути втрати прибутку. Таким чином, фактично відкат своєму співробітникові оплачує саме підприємство.
Відкати для досягнення домовленості в бізнесі

Відкати в системі державних закупівель

За таким же принципом працює система відкатів при держзакупівлях.

 • Якщо придбання певних товарів або послуг виставлена на конкурс (тендер), отримає контракт та фірма, яка вже має домовленість з відповідальною особою. Інші фірми будуть видалені через будь-які невідповідності.
 • Одним з варіантів є створення спеціального замовлення. Наприклад, деякі букви в назві замовлення замінюються латинськими, тому знайти таке замовлення зможе тільки той, хто наперед знає про це.
Відкат, як можливість виграти тендер для держзакупівель

Відкати в банківській сфері

 • Відкати існують не тільки в бізнесі. Отримання кредиту в банку пов'язано, як відомо, з великою бюрократичною тяганиною і тривалим очікуванням. Винагорода працівнику у вигляді 5-10% від суми кредиту – цілком звичайне явище.
 • Ті, хто брав споживчі кредити, стикалися з ситуацією, коли банк не дозволяє клієнту застрахувати покупку в страховій компанії за власним вибором, а тільки певною. Офіційна причина такої вимоги – страхування у найбільш «надійним» компанії в інтересах позичальника. Насправді банківський службовець отримує певний відсоток від страхової компанії за кожен укладений поліс.
Відкат для швидкого оформлення банківського позики

Відкат за вакансії

Знайти хорошу роботу в наші дні – справа досить важка. Тому в сфері працевлаштування також процвітає корупція. Відкат від здобувача місця може отримати безпосередньо співробітник відділу кадрів або ж представник рекрутингової компанії.

Відкати за право продажу товарів

 • У популярних торгових центрах дуже складно орендувати місце для торгівлі. Тому для отримання свого «кутка» доводиться платити керівництву магазину.
 • Крім цього відкати беруться за розміщення товарів на визначених полицях у супермаркетах. Згідно маркетинговим дослідженням один і той же товар, розміщений на різних полицях (вище або нижче), продається по-різному.
Відкат за краще розміщення товару в супермаркеті

Відкат – це хабар?

 • Відкат на відміну від хабара відбувається більш акуратно. В самому процесі відкату основну роль грає ділове спілкування. Бізнесмену-початківцю потрібно бути частково психологом, щоб в ході бесіди визначити ставлення співрозмовника до відкату.
 • Наприклад, необхідно «промацати грунт» і визначити, чи підпише менеджер контракт на закупівлю обладнання, яке дещо гірше за якістю, одержавши при цьому певну винагороду.

Місцеві і федеральні ЗМІ створюють у громадян стійке переконання, що хабарі і відкати – це російська дійсність, а західні державні структури і бізнес існують і працюють виключно в рамках законодавства. В реальності корупція в тій або іншій формі присутня скрізь, де є матеріальна зацікавленість і можливість отримання «легких грошей».

Відкат — один з видів хабара

Як відбувається боротьба з відкатами?

Чому потрібно боротися з відкатами

Відкат, як одне з проявів корупції, яке руйнівно впливає на розвиток малого бізнесу, конкуренцію і в цілому економіку. Успіху і найбільшого прибутку домагаються не добросовісні виробники товарів і послуг, а ті, хто має потрібні зв'язки і може запропонувати більш вигідні умови відкату.

 • Виробник втрачає стимул для вдосконалення продукції. Немає сенсу покращувати технологію, шукати якісну сировину, підвищувати кваліфікацію кадрів, якщо є можливість гарантовано отримати контракт, заплативши певну суму.
 • Іншою стороною є збільшення кінцевої вартості товарів, до якої включені суми відкатів на різних етапах виробництва і продажу. В результаті споживачам доводиться платити високу ціну за часто неякісні товари.

Методи боротьби з корупцією повинні бути засновані на трьох основних принципах:

 • Рівень заробітної плати та мотивація. Хабарі беруть не від хорошого життя, тому зростання зарплати є одним із стримуючих факторів для хабарництва. При цьому зарплата співробітників повинна бути прямо пов'язана з результатами його праці та прибутком компанії.
 • Незалежні перевірки. Контроль над корупційними діями службовців і чиновників має здійснюватися незалежними органами на всіх рівнях діяльності компанії або державної структури з публічним представленням результатів.
 • Внутрішній контроль. Керівництво компанії повинно бути зацікавлене в чесності власних співробітників, адже від їх діяльності залежить імідж і прибуток підприємства. Внутрішні перевірки можуть проводитися різними способами в залежності від характеру діяльності фірми.

Відео: Відкати в закупівлі