Як знайти своє місце в житті, призначення, мету, зрозуміти, чим займатися? Як знайти баланс між роботою і сім'єю?

Знайти себе в житті, займатися з успіхом улюбленою справою і отримувати радість від спілкування з близькими — як досягти цього в сучасному світі? Про це читайте в нашій статті.

У моменти особистих криз, душевних переживань, моральної втоми багато хто замислюється, як змінити своє життя, як знайти свій власний шлях і сенс життя. Однозначних відповідей на такі питання немає і бути не може. Життя кожної людини унікальна і багатогранна. Поради і досвід знайомих при погляді з боку може здаватися правильним рішенням, але відвести вас у не зовсім правильному напрямку.

Як знайти своє місце в житті?

Світ наповнений ідеями, бажаннями і прагненнями людей. Коли ми дивимося на талановитих акторів, режисерів, музикантів, спортсменів, успішних бізнесменів і політиків, нам здається, що саме з таких людей треба брати приклад, саме їхнє життя має стати орієнтиром. Але ж на їх життєвому шляху напевно також зустрічалися перешкоди і розчарування — як же їх подолати на шляху до мети? І як знайти себе і сенс життя?

 • Під пошуком себе в житті найчастіше розуміється професійне призначення, яке крім користі суспільству і визнання приносить моральне задоволення.
 • Місце в житті – це значуща майстерність у певній справі, що заслуговує поваги, коли оточуючі вважають вас безсумнівним професіоналом і авторитетом. Але більшою мірою це ще й стан радості від виконуваної роботи, упевненість і комфорт в особистих відносинах.

Багато успішні в професійній сфері люди, навіть досягнувши певних кар'єрних висот, не відчувають щастя – щоденного стану душевної радості. Так відбувається, тому що спочатку вони обрали неправильний шлях в силу незнання або неприйняття власних уподобань.

В протилежність їм багато не змогли досягти нічого, оскільки занадто довго вибирали свій напрямок методом проб і помилок. В результаті таке витрачення моральних і фізичних сил призвело до спустошеності, почуття власної неповноцінності та повного розчарування в житті.

ВАЖЛИВО: Для початку варто задуматися про те, що кожен з нас унікальний – наділений талантом в якій-небудь області. Кожен має закладені природою можливості для самореалізації.

Щоб визначити власні пріоритети, у першу чергу, необхідно звернути увагу на психологічний стан, а саме – позитивні емоції від заняття тим чи іншим справою.

 • Ваші бажання приведуть вас до заняття, в якому ви побачите для себе сенс життя.
 • Чим більше людина вчиняє дій, що суперечать його бажанням, тим менше життєвої енергії у нього залишається. У таких випадках з'являється відчуття проживання не свого життя – настає апатія, відчуття безглуздості того, що відбувається.
 • Позитивні емоції – це основний показник вірно обраного шляху, коли виконувані дії відповідають душевним потребам.
 • Це відноситься і до сфери особистих взаємин. Якщо ви радієте, виходячи з дому, – значить, живете в зручному вам місці, якщо ви раді спілкуванню – значить, знайшли своє коло інтересів, якщо ради виконувати свою роботу – значить, точно знайшли правильну сферу діяльності.
Напрямок у житті кожен повинен визначити сам

Як знайти мету життя?

Мета в житті – таке поняття багатьох з нас лякає своєю значимістю і недосяжністю. Інші люди просто ніколи не замислювалися над проблемою пошуку сенсу життя. Зазвичай це інфантильні особистості, за яких вже все вирішили, і це їх повністю влаштовує – в такому разі не потрібно займатися пошуком мети і призначення в житті.

Ситуація може кардинально змінитися, якщо в житті людини відбувається різка зміна – руйнується її значуща частина, опора. У такому стані дуже легко втратити сенс життя, але наполегливе прагнення до чого-небудь дозволяє людині бачити далі поточної ситуації.

ВАЖЛИВО: У успішні періоди власна мета допомагає правильно вибудовувати пріоритети і додає сил для руху вперед, а у періоди життєвих криз — не піддаватися розпачу і шукати можливості для подолання труднощів.

Пошук мети життя – дуже складна задача. Ваша мета повинна бути безсумнівно важливою, потрібною і досяжною, а також відповідати вашим особистим уподобанням.

 • Мета життя означає, що більша частина життєвого шляху до її досягнення, повинна бути пов'язана з вашим призначенням і бути усвідомленим вибором. Не можна ставити собі за мету під впливом соціуму, модних захоплень або почуття обов'язку. Єдиний критерій правильності вибору – ваш власний стан щастя від самої мети і засобів її досягнення.
 • Для пошуку мети в житті люди відвідують психологічні тренінги, займаються практик медитації, приходять у храм. Але ніхто не може розповісти вам про те, що вам потрібно насправді. Починати пошук цілі в житті потрібно зі знайомства із самим собою.

В першу чергу необхідно зрозуміти, що вам дійсно подобається – не бійтеся висловити свої бажання і інтереси, навіть якщо вони здаються комусь невідповідними.

 • Почніть з тих захоплень, які були притаманні вам в дитинстві та юності, адже тоді ви могли займатися улюбленою справою, не замислюючись про соціальної чи матеріальної складової.
 • Згадавши свої дитячі інтереси, запишіть їх. Тепер подумайте, чи можете ви спробувати себе в цих заняттях зараз. Спробуйте повернути стан дитини – з усім завзяттям поринути в улюблену справу.
 • Тепер запишіть ті заняття, які ви зараз виконуєте з задоволенням. Це не повинні бути дії, пов'язані з роботою. Не намагайтеся також включити в перелік ті заняття, які суспільство вважає корисними і гідними, якщо вони не подобаються особисто вам. Не узагальнюйте, намагаючись в одному пункті висловити справа всього життя. Успішні і щасливі люди мають від 7 до 15 стійких інтересів у різних сферах.
 • Склавши список, спробуйте проаналізувати його самостійно і зрозуміти, яка сфера діяльності підійде людині з такими інтересами, щоб допомогти йому повністю реалізувати свій потенціал.
Прагнення до своєї мети — є сенс життя

Як знайти своє призначення, зрозуміти, чим займатися?

Життєве призначення можна згадати, знайти або придумати. Цей стан може змінюватися в залежності від конкретної ситуації і того, що пережив чоловік. Трапляється, що в юному віці він мав чітке уявлення про своїх бажаннях і прагненнях, але з роками втратив його під впливом стресової ситуації, пережитого потрясіння або оточення, коли соціальне середовище пригнічує особистість, не дозволяючи вийти за певні рамки.

 • Щоб знайти себе, треба проявити здоровий егоїзм і спробувати абстрагуватися від свого оточення, навіть якщо близькі люди, на їхню думку, бажають тільки добра і благополуччя.
 • Те, що є цінним, важливим і представляє справжнє задоволення для людини, може вирішити тільки він сам, спираючись на власний досвід, знання, інтуїцію.

Кожна людина може самостійно провести психологічний тест, щоб краще зрозуміти себе і знайти сенс життя. Можливо, ви зробите несподівані відкриття.

 • Уявіть собі один ідеальний день свого життя в найдрібніших подробицях – від моменту пробудження до думок перед сном.
 • За умовами тесту у вас є всі можливості і навички для того, щоб прожити ідеальний день.
 • Проявіть всю свою уяву і не намагайтеся виходити з реалій – уявіть собі свій настрій, чим би ви займалися, що б їли, куди б хотіли відправитися і що купити.
 • Детально опишіть все, що ви нафантазували.
 • Тепер розділіть чистий аркуш паперу на 3 стовпця. У перший запишіть все, що вам необхідно для свого ідеального дня, в другий – те, що дуже бажано, але не так важливо, в третій – те, що могло б бути, але без чого можна обійтися.
 • Вивчіть уважно отриману таблицю в першому стовпці ви описали основну мета вашого життя. Залишилося тільки продумати, як її здійснити.

Такий тест більше підійде для емоційних людей з гарною уявою і розвиненою фантазією, а для людей прагматичних більш кращий наступний варіант.

 • Визначте яке-небудь число до десяти і придумайте таку ж кількість своїх життів.
 • Умови цього тесту – ваша реальна життєва ситуація (засоби і можливості), але багато варіантів розвитку.
 • Знаючи, що у вас більше одного життя, кожну з них ви може присвятити чомусь важливому – сім'ї, кар'єрі, творчості, подорожей.
 • Опишіть на окремих аркушах паперу кожен шлях детально — чим би ви займалися, що б зробили.
 • А тепер розкладіть перед собою свої життя за ступенем привабливості. Перший варіант – це ваш головний життєвий пріоритет, інші можна розглядати як хобі і другорядні інтереси.

ВАЖЛИВО: Усвідомлення свого призначення в житті, робить її наповненою, дає відчуття щастя, відображається в задоволеності від своєї діяльності, досягнень, спілкування з близькими.

Починайте робити те, що завжди хотіли. Постарайтеся отримувати задоволення – надмірна педантичність і бажання все зробити абсолютно правильно можуть паралізувати ваше прагнення. Виконуйте задумане, концентруючись на самому процесі, а не на результаті.


Щоб знайти своє призначення — познайомтеся з самим собою

Як знайти баланс між роботою і сім'єю?

Тема поєднання успішної кар'єри і сімейних цінностей є однією з основних, якщо йдеться про життєві цілі та сенс життя. Психологи наводять рекомендації з планування дня і розподілу часу між сім'єю і роботою. Такі поради можна сприймати лише як можливий варіант, а не керівництво до дії.

 • Всі ми абсолютно різні. Для кого-то в пріоритеті професійне зростання та досягнення результатів у просуванні кар'єри. Для інших – основним джерелом радості є особисті відносини та сімейний затишок. Неправильно порівнювати себе з іншими і дорікати за відсутність тих чи інших бажань.
 • Щоб знайти себе, необхідно бути гранично чесним перед самим собою і адекватно оцінювати ситуацію. Щоб отримувати задоволення від життя, важливо приділяти увагу розвитку всіх життєвих сфер. Ділове і особисте життя людини нерозривно пов'язані, тому баланс доведеться шукати постійно.
 • Основним правилом поєднання кар'єри і особистого комфорту можна назвати лише вибір партнера, який розуміє і підтримує ваші життєві принципи.
Розуміння у сім'ї — основа успіху в діловій сфері

Відео: Психологія. Як знайти своє призначення?