Чому так говорять — «Розумний себе винить, дурний — свого товариша»: значення прислів'я

Для чого використовуються прислів'я в повсякденній мові. Як зрозуміти сенс прислів'їв і застосувати їх? Детальніше читайте в нашій статті.

Прислів'я та приказки – джерело народної мудрості. Вони відображають досвід, мудрість, спостережливість, гумор, а також передають духовний зміст і моральні цінності багатьох поколінь людей.

Для чого ми використовуємо прислів'я?

Прислів'я – народні вислови, що мають повчальним змістом, виражені вони простою мовою з використанням образних порівнянь. Деякі з них прийшли в наші дні із давніх часів, не втративши зрозумілого всім сенсу.

  • Прислів'я збагачують рідну мову, роблять оповідь більш виразним. Трапляється, що для опису складної життєвої ситуації достатньо однієї прислів'я, що складається з декількох слів, простих і відомих для співрозмовника.
  • Прислів'я і приказки можуть дуже точно висловити наші думки, але при цьому дозволяють відчути зв'язок поколінь – те, що хвилювало людей сотні років тому, відбувається і в сучасному суспільстві. «Краще синиця в руках, ніж журавель у небі», скажемо ми того, хто женеться за примарною удачею, не помічаючи нічого навколо. «Не кажи гоп, поки не перескочиш» — почує той, хто передчасно радіє перемозі. «На чужій сторонушке радий рідний воронушке» – згадує той, хто опинився далеко від рідних місць серед чужих людей.
  • Українська мова багата на прислів'я і приказки, які роблять його яскравим і образним. Хоча це може створювати певні труднощі для іноземців, які не завжди розуміють тонкість, влучність та іронічність російських народних виразів.
Через прислів'я рідної мови ми відчуваємо зв'язок поколінь

Сенс прислів'я «Розумний себе винить, дурний — товариша»

Це одна з прислів'їв, вельми актуальні в наші дні. У чому її значення?

  • Можна дослівно розуміти суть вираження. Якщо сталося щось неприємне, завжди легше перекласти провину на того, хто був поруч. Так можна виправдати себе і приспати свою совість.
  • Дурний і поверхневий людина просто не може зрозуміти свій промах, він хоче довести всім, що у всьому завжди правий.
  • Розумна людина завжди усвідомлює власну провину. Навіть якщо ініціатором поганого вчинку був інший чоловік, можна було спробувати його переконати, переконати, вказати на помилку, взяти на себе відповідальність і запобігти ситуацію. У справі, яка вам не зовсім прийнятно, можна просто не брати.
  • Якщо розглянути сенс сказаного більш широко, можна застосувати цей вираз і до ситуації в родині, громаді, країні. Коли людина незадоволена своїм життям, завжди простіше звинуватити чоловіка, сусіда, начальника, уряд. Замість цього кожен повинен почати з себе. Подумати, чи правильно ти живеш, завжди був чесний, можеш взяти на себе відповідальність за своє життя, що зробив для того, щоб світ довкола став трішки кращим?
Причину своїх успіхів і невдач шукай в собі

Відео: Російські народні прислів'я